[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 989
32 308
113
Na erre kíváncsi leszek.

Egyszerre mindenütt nem lehet háborúzni, szerintem Iránnak felkínálják a kibékülést, megpróbálják leválasztani az oroszokról (és a kínaiakról), kérdés Izrael mit szól ehhez, mert az iráni atomprogram teljes feladásánál kevesebbet aligha fogadhat el. Az iráni elit meg tudhatja, hogy ha lesz békülés, akkor kezdődhet a megdemokratizálás is. Egy részük ebben érdekelt lehet, mások, mint a forradalmi gárda, aligha.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and formosa1

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 437
10 197
113
Remélem csak az orruknál fogva vezetik az amcsiakt.

Az iráni álláspont világos volt, nincs engedmény addig amíg az amerikai szankciókat azonnal fel nem oldják, nem ígéretek és gesztusok kellenek hanem azonnali cselekvés, ez meg nem tudom mennyire vállalható az usa részéről, de igazából mivel nekik fontosabb most a térséget biztosítani ezért fognak engedni, mint ahogy tették azt Jemenben és a szaudiakkal kapcsolatban. Bár a szankciókat mondvacsinált okokkal hamar vissza lehet állítani, míg az atombombát nem lehet hip hop elkészíteni ha lebontják az infrastruktúrát. Ha a szankciókat nem is adják fel, de gesztusokkal próbálkoznak az is jó Iránnak mert semmibe nem kerül de jó pozíciókat szereznek.

Irán most jó pozícióban van, bármi történik Kína elfogja őket látni és magára kapcsolja őket gazdaságilag, digityuan után pedig az amerikaiak nézhetnek mint hal a szatyorban. Ezért kihasználhatják a helyzetet arra hogy rontsanak a szaudiak és az amcsik viszonyán, és pozíciókat szerezzenek, A békülés sem annyira őszinte szerintem, ahogy az usa és nyugat kiszáll a szaudiak mögül jemenben, a helyzet annyira eldurvulhat hogy már maga a királyság területe lesz veszélyben, nem csak rakétáktól. illetve gondolom figyelmeztették a herceget hogy azt csinálod amit mondunk mert különben kitavaszodik.

Izraelt pedig mint ellenérdekeltet még meg sem említettük, minden esetre én eddig nagyon megvagyok elégedve Biden közel kelt politikájával :D
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 186
20 157
113
A hírek szerint az USA jó néhány szankció feloldására hajlandó. Van tehát esély a megegyezésre.
Nem véletlenül most szivárgott ki Zarif beszéde, hogy az IRGC diktálja a külpolitikát.
Iránban most folyik egy belső hatalmi harc, ez döntően bele tud szólni abba lesz-e megegyezés vagy sem.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Irán megtiltotta az ország elhagyását 15 embernek, mert állítólag belekeveredtek a napokban nemzetközi figyelem központjába került külügyminisztériumi hangfelvétel kiszivárogtatásába - adta hírül csütörtökön az ISNA félhivatalos iráni hírügynökség.
Forrás: https://kuruc.info/r/4/227816/
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 186
20 157
113
Szaudi-iráni kiegyezés?
Zarif-in-Iraq.jpg
 
W

Wilson

Guest
Ali Khamenei iráni legfelsőbb vezető a Mohammad Dzsavád Zaríf külügyminiszter kiszivárgott beszélgetésének botránya közepette kijelentette, hogy a külügyminisztérium nem határozza meg az ország külpolitikáját, hanem csak végrehajtja a legfelsőbb vezetés által felvázolt külpolitikai irányvonalakat.

"Sehol a világon nem a külügyminisztérium határozza meg azt a külpolitikai irányt, amelyet az ország követni fog. Van azonban egy felső vezetés, amely meghatározza a külpolitikát, a külügyminisztérium pedig csak végrehajtó" - mondta Khamenei, akinek beszédét a Press TV közvetítette.

Az iráni hatóságok 20 állampolgárnak megtiltották az ország elhagyását a Mohammad Dzsavád külügyminiszter "kiszivárgott" beszéde után kirobbant botránnyal összefüggésben.

"Megtiltották nekik, hogy elhagyják az országot. Ennek oka, hogy államtitkot képező információk gyűjtésével foglalkoztak" - mondta Naderi.

Az ügynökség beszélgetőpartnere azonban nem tisztázta, hogy a szóban forgó személyeknek közvetlenül közük van-e a kiszivárgott felvételhez.

Naderi leszögezte, hogy a 20 szankció alatt álló állampolgár folyamatos kapcsolatban állt a hírügynökségekkel és a hálózatokkal. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy külföldi hírszerző ügynökségeknek dolgoztak volna. Az iráni hatóságok várják a vizsgálat eredményét.

"Nem, egyelőre nincs ilyen információnk. Az elnök elküldte a vonatkozó rendeletet az Információs Minisztériumnak (Hírszerző Szolgálat), várjuk a vizsgálat eredményét" - mondta.

Iránnal még nem született megállapodás az atomalkuról. Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági asszisztense vasárnap az ABC-nek azt mondta, "elég hosszú út áll előttük", beleértve a szankciókkal kapcsolatos kérdéseket is.

"Bécsben még nem jutottunk megállapodásra <...>. Még hosszú út áll előttünk, hogy kitöltsük a még meglévő hiányosságokat, és ezek a hiányosságok azzal kapcsolatosak, hogy az Egyesült Államok és más országok milyen szankciókat fognak csökkenteni. Ez azzal függ össze, hogy Irán milyen nukleáris korlátozásokat fog elfogadni a programjára vonatkozóan" - mondta Sullivan.

"Diplomatáink az elkövetkező hetekben folytatják a munkát, hogy megpróbáljanak kölcsönösen visszatérni a JCPOA [Irán nukleáris programjáról szóló közös átfogó cselekvési terv] hatálya alá. <...> Reméljük, hogy tovább haladunk, és reméljük, hogy végül elérjük a Joe Biden amerikai elnök által kitűzött célt" - tette hozzá Sullivan.

Az USA és Irán közötti fogolycsere-megállapodásról szóló hírek nem igazak. Ned Price külügyminisztériumi szóvivő vasárnap a TASZSZ-nek nyilatkozva.

"Nem igazak azok a hírek, amelyek szerint megállapodás született a fogolycseréről" - mondta a külügyminisztérium egyik tisztviselője.

"Mint már korábban is mondtuk, mindig felvetjük az Iránban fogva tartott vagy eltűnt amerikaiakkal kapcsolatos kérdéseket. Addig nem állunk le, amíg nem tudjuk őket újraegyesíteni a családjukkal" - tette hozzá Price.

A Fehér Ház kabinetfőnöke, Ron Kline később szintén tagadta, hogy fogolycsere-megállapodás született volna. "Sajnos ez a jelentés nem igaz. Nincs megállapodás a négy amerikai szabadon bocsátásáról. Nagyon keményen dolgozunk azon, hogy biztosítsuk a szabadon bocsátásukat. Felvetettük ezt a kérdést Iránnak Keményen dolgozunk azon, hogy hazahozzuk ezeket az amerikaiakat. Amikor ez megtörténik, természetesen örömmel fogjuk bejelenteni ezt a hírt" - mondta a tisztviselő a CBS televízióban.

Korábban az Al Mayadeen TV csatorna iráni forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az amerikai hatóságok az Iránnal kötött megállapodás részeként 7 milliárd dollárnyi iráni vagyont szabadíthatnak fel. Az Al Mayadeen szerint Washington és Teherán azt is tervezi, hogy foglyokat cserélnek, és mindkét fél részéről négy embert szabadon engednek. A Reuters az iráni állami televízióra hivatkozva arról számolt be, hogy az iráni kormány egyik tisztviselője megerősítette a fogolycserét az Egyesült Államokkal.

Emellett a csatorna forrása szerint Nagy-Britannia a maga részéről 400 millió fontot is feloldhat az Iránnak járó 400 millió fontból.

A Reuters a maga részéről az iráni állami televízióra hivatkozva arról számolt be, hogy az iráni kormány egyik tisztviselője megerősítette a foglyok cseréjét az Egyesült Államokkal.


A Tasnim ügynökség szerint május 2-án az iráni Qomban, a Moldan vállalat egyik vegyi üzemében hatalmas robbanás történt, amelyet tűz követett. Az ügynökség szerint a tűz felszámolásában több mint száz tűzoltó vett részt.

Az oltási művelet során egy tűzoltóautó megsérült, két tűzoltó megsérült és kórházba szállították őket. Más médiumok szerint akár hat ember is megsérült.

Az incidenssel kapcsolatban a város szükségállapotot hirdetett.

A kumai tűzoltóság szerint a tűz helyi idő szerint reggel hat órakor keletkezett.

 
W

Wilson

Guest
A svájci diplomáciai képviselet első titkára kiesett egy teheráni magasház ablakából


4650b4d26c9a368e93f964d393f20.jpeg

A teheráni svájci nagykövetség.

A teheráni svájci nagykövetség egyik magas rangú tisztviselője ma, május 4-én meghalt, miután kizuhant annak a magas épületnek az ablakából, ahol az iráni főváros északi részén lakott. Erről az Iszlám Köztársaság médiája számolt be.

A svájci diplomata egy 51 éves nő, nevét nem közölték - jelentette az ISNA hírügynökség az iráni mentőszolgálat képviselőjére hivatkozva.

Egy másik iráni hírügynökség, az ILNA szerint az elhunyt "a követség második számú alkalmazottja" volt, és az épület 18. emeletén lakott. A tragédia áldozata feltehetően a diplomáciai képviselet első titkáraként szolgált.

A nő halálának körülményeiről nincs további információ.

Svájc képviseli az Egyesült Államok diplomáciai érdekeit Iránban azóta, hogy Washington és Teherán röviddel az 1979-es iszlám forradalom után megszakította kapcsolatait.
 
W

Wilson

Guest
Iráni földalatti rakétabázis Hajiabad közelében

Irán földalatti IRGC rakétabázisa Hormozgan tartományban, Hajiabad közelében. A műholdfelvételek alapján feltételezhető, hogy 2017-2019-ben úgynevezett "rakétafarmokat" helyeztek el ott, vagyis ebben az esetben a hegyekben kivájt létesítményeket, amelyekben a hegyek alatt a föld alá helyezett indítókonténerekben valószínűleg a Fateh-110-es családba tartozó szilárd hajtóanyagú ballisztikus rakétákat és azok leszármazottait, a Fateh-313-as, Zolfaghar, Dezful stb. rakétákat helyeztek el.




Ugyanebben a tartományban, a Bandar Abbásztól északkeletre fekvő hegyekben van egy másik földalatti rakétabázis, ahol állítólag földalatti függőleges rakétaindító állomásokat állítanak fel.