Ali Khamenei iráni legfelsőbb vezető a Mohammad Dzsavád Zaríf külügyminiszter kiszivárgott beszélgetésének botránya közepette kijelentette, hogy a külügyminisztérium nem határozza meg az ország külpolitikáját, hanem csak végrehajtja a legfelsőbb vezetés által felvázolt külpolitikai irányvonalakat.
"Sehol a világon nem a külügyminisztérium határozza meg azt a külpolitikai irányt, amelyet az ország követni fog. Van azonban egy felső vezetés, amely meghatározza a külpolitikát, a külügyminisztérium pedig csak végrehajtó" - mondta Khamenei, akinek beszédét a Press TV közvetítette.
Az iráni hatóságok 20 állampolgárnak megtiltották az ország elhagyását a Mohammad Dzsavád külügyminiszter "kiszivárgott" beszéde után kirobbant botránnyal összefüggésben.
"Megtiltották nekik, hogy elhagyják az országot. Ennek oka, hogy államtitkot képező információk gyűjtésével foglalkoztak" - mondta Naderi.
Az ügynökség beszélgetőpartnere azonban nem tisztázta, hogy a szóban forgó személyeknek közvetlenül közük van-e a kiszivárgott felvételhez.
Naderi leszögezte, hogy a 20 szankció alatt álló állampolgár folyamatos kapcsolatban állt a hírügynökségekkel és a hálózatokkal. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy külföldi hírszerző ügynökségeknek dolgoztak volna. Az iráni hatóságok várják a vizsgálat eredményét.
"Nem, egyelőre nincs ilyen információnk. Az elnök elküldte a vonatkozó rendeletet az Információs Minisztériumnak (Hírszerző Szolgálat), várjuk a vizsgálat eredményét" - mondta.
Iránnal még nem született megállapodás az atomalkuról. Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági asszisztense vasárnap az ABC-nek azt mondta, "elég hosszú út áll előttük", beleértve a szankciókkal kapcsolatos kérdéseket is.
"Bécsben még nem jutottunk megállapodásra <...>. Még hosszú út áll előttünk, hogy kitöltsük a még meglévő hiányosságokat, és ezek a hiányosságok azzal kapcsolatosak, hogy az Egyesült Államok és más országok milyen szankciókat fognak csökkenteni. Ez azzal függ össze, hogy Irán milyen nukleáris korlátozásokat fog elfogadni a programjára vonatkozóan" - mondta Sullivan.
"Diplomatáink az elkövetkező hetekben folytatják a munkát, hogy megpróbáljanak kölcsönösen visszatérni a JCPOA [Irán nukleáris programjáról szóló közös átfogó cselekvési terv] hatálya alá. <...> Reméljük, hogy tovább haladunk, és reméljük, hogy végül elérjük a Joe Biden amerikai elnök által kitűzött célt" - tette hozzá Sullivan.
Az USA és Irán közötti fogolycsere-megállapodásról szóló hírek nem igazak. Ned Price külügyminisztériumi szóvivő vasárnap a TASZSZ-nek nyilatkozva.
"Nem igazak azok a hírek, amelyek szerint megállapodás született a fogolycseréről" - mondta a külügyminisztérium egyik tisztviselője.
"Mint már korábban is mondtuk, mindig felvetjük az Iránban fogva tartott vagy eltűnt amerikaiakkal kapcsolatos kérdéseket. Addig nem állunk le, amíg nem tudjuk őket újraegyesíteni a családjukkal" - tette hozzá Price.
A Fehér Ház kabinetfőnöke, Ron Kline később szintén tagadta, hogy fogolycsere-megállapodás született volna. "Sajnos ez a jelentés nem igaz. Nincs megállapodás a négy amerikai szabadon bocsátásáról. Nagyon keményen dolgozunk azon, hogy biztosítsuk a szabadon bocsátásukat. Felvetettük ezt a kérdést Iránnak Keményen dolgozunk azon, hogy hazahozzuk ezeket az amerikaiakat. Amikor ez megtörténik, természetesen örömmel fogjuk bejelenteni ezt a hírt" - mondta a tisztviselő a CBS televízióban.
Korábban az Al Mayadeen TV csatorna iráni forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az amerikai hatóságok az Iránnal kötött megállapodás részeként 7 milliárd dollárnyi iráni vagyont szabadíthatnak fel. Az Al Mayadeen szerint Washington és Teherán azt is tervezi, hogy foglyokat cserélnek, és mindkét fél részéről négy embert szabadon engednek. A Reuters az iráni állami televízióra hivatkozva arról számolt be, hogy az iráni kormány egyik tisztviselője megerősítette a fogolycserét az Egyesült Államokkal.
Emellett a csatorna forrása szerint Nagy-Britannia a maga részéről 400 millió fontot is feloldhat az Iránnak járó 400 millió fontból.
A Reuters a maga részéről az iráni állami televízióra hivatkozva arról számolt be, hogy az iráni kormány egyik tisztviselője megerősítette a foglyok cseréjét az Egyesült Államokkal.
A Tasnim ügynökség szerint május 2-án az iráni Qomban, a Moldan vállalat egyik vegyi üzemében hatalmas robbanás történt, amelyet tűz követett. Az ügynökség szerint a tűz felszámolásában több mint száz tűzoltó vett részt.
Az oltási művelet során egy tűzoltóautó megsérült, két tűzoltó megsérült és kórházba szállították őket. Más médiumok szerint akár hat ember is megsérült.
Az incidenssel kapcsolatban a város szükségállapotot hirdetett.
A kumai tűzoltóság szerint a tűz helyi idő szerint reggel hat órakor keletkezett.