Szerintem nem lehet a helyzetet egy egyenes vonalból tekinteni és a felénél azt mondani egyik oldal itt mások oldal ott. Először is tegyük fel a kérdést, a nyugati hatalmaknak az elmúlt időszakban sikerült megnyerni egy gerilla háborút? Már nincsenek nyugaton igazi imperialisták aki tudják kezelni ezeket a helyzeteket.
Oké bemennek a nyugati katonák, benne van pakliban hogy nemvárt pofon lesz meg az is hogy elpicsázzák őket mint a tálibokat 2001 ben pár tucat veszteség mellet, viszont ha nincs vízió hosszú távra akkor nincs értelme se, főleg hogy betudnak menni szárazföldről is, de tengeren veszélyben lesznek mert ez nem Afganisztán, a flotta pedig olyan drága mulatság ami a történelemben nem egyszer bizonyította be hogy nagyon drága és nagyon sebezhető mulatság, ha pedig Kína vérszagot érez azt nem akarhatják az usaban sem.
Ha már Kína, akkor előbb róluk beszélnék és nem a félsziget arab szövetségeseiről. Kínának nagyon fontos a tengeri kereskedelem ezen a folyosón, fontos még az arab országoknak, ők kereskednek nyugatra és keletre is. Ugyan ez a Kína összehozta a síita szunnita fegyverszünetet, és ebből adódik a fentebbi dilemma, ha Jemenben kiújulnak a harcok a huszik ellen szaudi és uae részről + a zsoldos erőként működő szövetségesek, az kiváltja Kína rosszallását is, mert ő nem akar oldalt választani ott, ő az egész térséget akarja és van elég erős partner hogy gazdaságilag odahasson, de amerikával ellentéten nem szól bele a belső ügyekbe, tehát jó partner az az araboknak és perzsáknak is.
Szóval helyi szövetségesek és bázis nélkül nem lehet sikeres hosszú távon a projekt, olyan helyi erő kell jemenbeakik tudják tartani a tengerpartot stabilan, és beszivárgás akkor is lesz, de ehhez kell a két pénzeszsák, akik úgy látom jobb partnernek látják Kínát a terveikhez mint az igazi imperialisták nélküli nyugatot. Fel lehet robbantani 100 huszit is, de közben az anyjuk szül 2 másikat, nem megoldás hosszú távon, a szike nem megoldás, a népirtás meg bármilyen praktikus is nyugaton nem divat mert mint mondom nincsenek már igazi imperialisták vezető pozícióban.
Ha megint egysíkúan akarunk gondolkozni azt mondjuk oké, ez igaz de ez rossz Kínának is ha fennakadás van a kereskedelemben, ami teljesen igaz, de mi van akkor ha egy sokkal mélyebb sakkjátszmát látunk, Jemen vihart kavar a tengeri szállítmányozásban, csapdahelyzene hozza a tradicionális nyugati szereplőket a támadásaival, néha megtámad kínai érdekeltségeket is látszatból, akikkel aztán vagy látványosan megegyeznek vagy csendben hogy ezentúl ők sértetlenül közlekedhetnek.
A végén ki lesz az igazi nyertes azzal ha semmit nem csinál de most lenyeli a veszteséget pár hónapig? Kína, hiszen kiszorítja a nyugati szereplőket a területről, mint ahogy sok esetben a szankciók is visszájára sültek el lásd orosz tengeri szállítmányozás és biztosítási szolgáltatások.
Van egy torta amit fel kéne szeletelni, de úgy ejted le az első szeletet hogy a többiek ne tudjanak odalépni hozzá később, és a végén az egész torta a tiéd.
Nagyon rosszul érint a fennakadás a tengeri kereskedelemben ezen az útvonalon, és jó lenne ha egyszerű lenne a megoldás bemenni és szétverni őket, még ha amúgy szimpatizáltam is velük amíg a szaudiakat püfölték, de kielemezve miben és miért gyenge a nyugat az ilyen problémák megoldásában lehet hogy a csapda nem is az amit csapdának hiszünk hanem mélyebben van.
De amúgy meg én szeretem a többrétegű terveket és lehet ezért gondolom túl.