[BIZTPOL] Kaukázus (Azerbajdzsán, Grúzia, Örményország, ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Lefordítva ez annyit jelent hogy kezdhetnek aggódni az utasszállító repülőgépek...:D:D:rolleyes:

Mivel valószínűleg minden épeszű légitársaság repülőgépe messzire elkerüli még a környéket is így nem nagyon lesz célpont a számukra:)Én arra vagyok nagyon kíváncsi ,hogy vajon mennyi drónellenes haditechnikát telepítettek a határhoz és vajon hány azeri drónt fognak lelőni vagy "levezetni" az égről.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 302
20 628
113
Török gyártmányú Kargu-2 öngyilkos drónok az azerieknél.
ElacQw8WoAEfVfq

ElacQw-WMAQ-P7H
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 302
20 628
113
Feltűnt az azeri filmeken, hogy rendre olyan eszközöket lőnek ahol nincs mozgás a közelben, holott az ágyúk mellett ott vannak pl. a kilőtt hüvelyek.
Ha képesek csapást indítani akár 3-5 emberre is, akkor ezeket az eszközöket miért nem akkor támadják amikor a személyzet is ott van?
 
W

Wilson

Guest
"Csúzlival megyünk harckocsik ellen": egy videó arról, hogy az örmények elhagyták a harci pozíciókat



Az interneten megjelent egy videó a felemelt hangon folytatott párbeszédről a hegyi-karabahi örmény hadsereg katonái között, akik harci pozícióikat elhagyják, visszavonulva az ellenséges erők nyomásának hatására. A felvételek nagy visszhangot váltottak ki a közösségi hálózatokban, különösen az otthon tartózkodó "szakértők" körében, anélkül,hogy valaha is harcoltak volna. Néhány felhasználó gyorsan gyávasággal vádolta az örmény katonaságot.

A videóban az egyik örmény egység katonái elmagyarázzák, hogy nem tudnak légvédelmi védelem nélkül normálisan harcolni, amikor az azerbajdzsáni fegyveres erők drónjai hidegvérrel lőnek a levegőből. Nincs elég fegyverük és lőszerük, és minden más, ami a pozíciók megtartásához szükséges.

Csúzlival megyünk a tankok ellen

- mondta az egyik katona.


A videót forgató személy megígérte, hogy átadja a felvételeket hatóságoknak, hogy megbüntessék a katonákat.

Ha megnézzük a terület térképet, kiderül, hogy az örmény hadsereg a hegyekbe vonul vissza. A lehető legmagasabbra akarnak visszavonulni, és új, "kényelmesebb" pozíciókat szeretnének elfoglalni Az ottani hegyek elérik az 1700 méteres magasságot, ami valódi problémává válik a támadók számára.

A hegyekben pedig nagyon problémás a drónok használata. Folyamatosan manőverezniük kell, nehogy hirtelen akadályba ütközzenek. Ha a drónok hegyek felett repülnek, akkor nehézségeik lesznek a célfelismeréssel és a lövés,támadás pontosságával.

Ezenkívül a felhősség,rossz idő nagyban zavarja a drónokat. Ezt jól tudja az örmény katonaság, akik kétségbeesetten "másznak" a lehető legmagasabban. Erre szorítja őket az új körülmények között folytatott háború logikája és az önfenntartási ösztön.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Mivel valószínűleg minden épeszű légitársaság repülőgépe messzire elkerüli még a környéket is így nem nagyon lesz célpont a számukra:)...
Ravasz csávók ezek a Perzsák...;)
Ha nem.lesz utasgép az Örmény - Azeri határon legfeljebb majd megint lőnek egyet a teheráni reptér közelében ...:confused:
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
W

Wilson

Guest
Ravasz csávók ezek a Perzsák...;)
Ha nem.lesz utasgép az Örmény - Azeri határon legfeljebb majd megint lőnek egyet a teheráni reptér közelében ...:confused:

Ja ja,de azért én remélem azóta az összes "ideges kezű" légvédelmi rakéta kezelő személyzetet kiszűrték az állományból:)
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 345
2 349
113
A videót forgató személy megígérte, hogy átadja a felvételeket hatóságoknak, hogy megbüntessék a katonákat.
Szerencsétlen bakákon verik el a port, holott az örmény vezérkarban kellene egy tizedelés.
Én még fotel szakértőnek is gyenge vagyok, de úgy érzem ez a karabakh-i vonat elment az örményeknek. Úgy reszketnek a ködért, mint alkesz a kommersz felesért, de szerintem ez hiú ábránd, lehet segít valamit, de ez nálam már a csodavárás kategória. Ha sikerül elvágni az karabakh-i utánpótlás vonalat, akkor a mesének vége. Onnantól csak várni kell és kényszeríteni az örményeket, hogy használják el a muníciót.
Én itt csak a karabakh-i civil lakosságot sajnálom, nem tudom mi lesz velük, ha (inkább amikor) győznek az azeriek. :(
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A hegyekben pedig nagyon problémás a drónok használata. Folyamatosan manőverezniük kell, nehogy hirtelen akadályba ütközzenek
Karabahban 1100 m körüli hegyek vannak egy 3400 és egy 2700 m es hegycsúccsal.
A TB2 ek tiszta időben kb QFE 2-3 km magasaból operálnak.
A két magas csúcs kivételével semmit nem kell kerülgetniük.
Ha a drónok hegyek felett repülnek, akkor nehézségeik lesznek a célfelismeréssel és a lövés,támadás pontosságával.
Ezt azt hiszem ma már elég látványosan cáfolták...
Ezenkívül a felhősség,rossz idő nagyban zavarja a drónokat.
Ez igaz.
Roppant kínos hogy holnap is - mint már napok óta - pl. ilyen idő lesz:
Screenshot-20201028-230220-Weather-Radar.jpg
 
W

Wilson

Guest
Szerencsétlen bakákon verik el a port, holott az örmény vezérkarban kellene egy tizedelés.
Én még fotel szakértőnek is gyenge vagyok, de úgy érzem ez a karabakh-i vonat elment az örményeknek. Úgy reszketnek a ködért, mint alkesz a kommersz felesért, de szerintem ez hiú ábránd, lehet segít valamit, de ez nálam már a csodavárás kategória. Ha sikerül elvágni az karabakh-i utánpótlás vonalat, akkor a mesének vége. Onnantól csak várni kell és kényszeríteni az örményeket, hogy használják el a muníciót.
Én itt csak a karabakh-i civil lakosságot sajnálom, nem tudom mi lesz velük, ha (inkább amikor) győznek az azeriek. :(

Szerintem közel sem lefutott még a dolog múlt szombaton az örmények visszaszorították azt az azeri támadást amely azzal fenyegetett,hogy elvágja a karabahi utánpótlás útvonalát.És mit ad isten kiderült,hogy Ivánék pont most jutottak arra az elhatározásra,hogy az örményországi orosz bázis védelme érdekében Krasukha-4 telepített Örményországba pár ilyen az örmény karabahi határhoz történő elhelyezése és beízzítása esetén az összes Karabah felett tartózkodó azeri drón GPS kapcsolatának reszeltek:).
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 302
20 628
113
Szerintem közel sem lefutott még a dolog múlt szombaton az örmények visszaszorították azt az azeri támadást amely azzal fenyegetett,hogy elvágja a karabahi utánpótlás útvonalát.És mit ad isten kiderült,hogy Ivánék pont most jutottak arra az elhatározásra,hogy az örményországi orosz bázis védelme érdekében Krasukha-4 telepített Örményországba pár ilyen az örmény karabahi határhoz történő elhelyezése és beízzítása esetén az összes Karabah felett tartózkodó azeri drón GPS kapcsolatának reszeltek:).
Szíriában az egy szem Hmeimimből is tudták zavarni még a Tel.Aviv-i reptér GPS-ét is. Az cirka 400 km.
Örményországban ha a Szevan tó partjára teszik, mondjuk Martuniba, azzal a teljes országot lefedik. Semerre sincs több 200 km-nél.
 
W

Wilson

Guest
Ezt azt hiszem ma már elég látványosan cáfolták...
Ez igaz.
Roppant kínos hogy holnap is - mint már napok óta - pl. ilyen idő lesz:

Azért ez nem ilyen egyszerű a hegyek között a völgyekben illetve a hegyoldalak között (annak ellenére hogy a térségben szép tiszta napos idő van) nagyon sokszor megül a pára és a köd ami nagyon megnehezíti és sokszor ellehetetleníti a drónok hatékony működését és arról sem szabad megfeledkezni,hogy ott köztudomású,hogy egyik pillanatról a másikra gyökeresen megváltozhat az időjárás a semmiből bármikor kitörhet egy vihar ami nem csak a drón működésének hatékonyságát csökkenti de könnyen a drón elvesztését eredményezheti.
 
W

Wilson

Guest
Szíriában az egy szem Hmeimimből is tudták zavarni még a Tel.Aviv-i reptér GPS-ét is. Az cirka 400 km.
Örményországban ha a Szevan tó partjára teszik, mondjuk Martuniba, azzal a teljes országot lefedik. Semerre sincs több 200 km-nél.

Bizony ebben igazad van és ebben az esetben oda az addig oly hatékony azeri drón támogatás és a legalább ilyen fontos drón felderítés.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Vajon az Örmények nem nézik ezeket a videókat? Sokszor indokolatlanul csoportosulnak, bár az eksztrém stressz magyarázat lehet. Ennek ellenére azért lassan okulhatnának ebből....
Nem valószínű, hogy lenne net a fronton. A katonák többsége nem láthatta az azeri videókat, de már láthatott drónt, dróntámadást személyesen, vagy legalábbis annak következményével szembesülhetett.

Szerintem át kell gondolni a gyalogos harcászatot is. Nem a raj, hanem a tűzcsoport kell legyen az együtt mozgó alapegység. Ami ezen a képen látható (a hatfős deszant), az elavult és öngyilkosság:
hqdefault.jpg

Túl sokan vannak együtt, ahogy kilépnek a harcjárműből, azonnal ketté kell vállniuk, ezért a rajnak nyolc fősnek kell lennie! És minden harcjárművet, minden irányból, aktív védelmi rendszernek kell védenie!
 

Elkhound

Well-Known Member
2016. május 17.
319
1 585
93
Laikusként az tünik fel ,hogy a levegöben csak az egyik fél tevékenykedik(mivel ugye az örmény fél sajátos helyzetéböl adódóan jelen is van(etnikailag) ,de nincs is(mert két különálló entitás,stb,politika miegymás).Nyilván védhetelen egy eröditmény a sikságon(egy tüzérségi löveg földsánc mögött )ha a fejére ejtenek egy bombát.Az azeri gépesitett egységek is vígan haladhatnak ha nem kell félniük hasonlótól(hogy az ö fejükre esik egy bomba egy szu-25-röl).Konteo:a harcok elején az örmények elvesztettek egy szu-25-öst,aminek lelövését török f-16-osnak tulajdonítják.Müholdfelvételek szerint több (török) f-16-os van azeri reptéren(vagyis közel a harci zónákhoz).Az örmény fél légitámogatás nélkül harcol(vesd össze pld. a második világháború normandiai harcaival).Kérdés: miért nem vetik be a csatarepülöiket az örmények,hogy megvédjék és támogassák a szárazföldi egységeiket?Csak nem az f-16-osok miatt?

Az "örmény fél" nem "az örmény állam". A harcok "jogilag" Azerbajdzsán területén zajlanak. Ha itt az ömény állam - légiereje által - megjelenne, az közvetlen háborús konfliktus lenne Azerbajdzsán és Örményország között.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka