Feszültség 2021
Azerbajdzsán megkapta az összes, a harcok során elfoglalt területet és számos más területet az NKR-ben. A 15. MLGCB két zászlóaljából álló orosz békefenntartó kontingenst, összesen 1 960 katonát telepítettek a legyőzött, el nem ismert köztársaságba.
Baku is számos preferenciát kapott. Tervbe vették például egy Nahicsevánba vezető vasútvonal megépítését, amely közvetlen közlekedési folyosó révén összekötné Azerbajdzsánt Törökországgal. Hat dandárból álló azerbajdzsáni kontingens állomásozik az NKR megszállt területein.
A 44 napos háborúban aratott győzelem meghozta a bakui vezetés kedvét. Azerbajdzsán elkezdte szemügyre venni a tulajdonképpeni Örményország területeit - a mintegy 180 ezer lakosú Vayots Dzor és Syunik déli régióit -, hogy egy széles közlekedési folyosón már Nahicseván felé is áthatoljon.
Nyilvánvalóan az ilyen tendenciák megállítása érdekében - valamint azzal a gyanúval összefüggésben, hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) egyes rakéta- és repülőegységei Azerbajdzsán területén állomásoznak, és Irán területét támarhatják, Teherán 2021 szeptember végén újabb eszkalációt jelentett be az iráni-azerbajdzsáni határon.
A 2020 október-novemberében az azerbajdzsáni határon felállított iráni csapatkontingenst az év végére részben kivonták. Egy évvel később, 2021. október elejére azonban a 16. páncéloshadosztály, a 21. és a 64. gyalogoshadosztály, a 31. IRGC Ashura hadosztály, a 65. légideszant dandár egy zászlóalja, a 116., a 164. és a 261. dandár ismét a térségben állomásozott, Katonai szállító és harci repülőgépek (Szu-24, F-14 Tomcat, F-4E Phantom, IL-76 és C-130 Hercules repülőgépek, AH-1 Cobra és CH-47 Chinook helikopterek), MLRS ( rakétavetők) és rakéták (Fajr-5, Fajr-5C, Fatah-313 és Zulfikar) és mások.
Összesen négy hadosztály, három különálló dandár, különleges erők, légierő, rakétaegységek, határőrség, légvédelmi egységek és mások. Összességében kevesebb, mint egy évvel korábban, 2020 őszén, a második karabahi háború idején: nem több mint 80-100 ezer ember. Ennek ellenére ez nehéz csapásmérő erőnek számít.
2021. november elején az azerbajdzsáni egységek átlépték az Örményországgal délen húzódó határt, elfoglaltak két magaslatot, és 500 métert hatoltak be. A kitört harcokban az örmények legalább 15 halottat, 13 hadifoglyot és sok sebesültet vesztettek. Az azeriek 7 halottat és számos sebesültet ismertek el. Az összecsapások ismét az azerbajdzsáni hadsereg minőségi fölényét bizonyították.
Moszkva fellépése és Teherán fenyegető csendje a határon megállította a tervezett eszkalációt. Sem Oroszország, sem Irán nem profitált Örményország újabb vereségéből és a "török koalíció" megerősödéséből Transzkaukáziában.
Az iráni-azerbajdzsáni háború katonai vonatkozásai
A 2020-as háborút megelőzően Azerbajdzsán fegyveres erői szárazföldi erőkből (hadsereg), légierőből, haditengerészetből, elnöki gárdából, valamint különböző osztagokból és félkatonai alakulatokból, például határőrségből álltak.
A szárazföldi erők tették ki az oroszlánrészt, és legalább 25 gépesített lövész, két harckocsi, négy tüzérségi, két különleges célú (különleges erők), egy légideszant dandár, egy rakéta- és egy mérnökdandár tartozott hozzájuk. Mindezeket az erőket szervezetileg négy AK-ba (1., 2., 3. és 4.), valamint egy 20 000 fős önálló, kombinált fegyveres hadseregbe egyesítették Nahicsevánban (2013-ig az 5. AK nevet viselte).
Az azerbajdzsáni fegyveres erők teljes létszáma elérte a 200 000 főt. A civil személyzetet nem számítva.
Az 1., 2. és 3. AC-t félkör alakzatban telepítették az NKR-rel közös határ mentén, a vasút mentén. Háború esetén két vasútvonalon és több országúton keresztül vitték őket az el nem ismert köztársaságba. A 4. AC egy Bakuhoz közel állomásozó tartalékhadsereg volt, amely az orosz és iráni határt is fedezte. Az 5. AC (OOWA) fedezte Nahicsevánt.
A 2020-as 44 napos háborúban legalább hat további másodlagos IRBM-et vetettek be. Szinte mindegyikük délen tevékenykedett, a Goradiz folyosón áttörő 2. AC részeként. Úgy tűnik, hogy az azerbajdzsáni hadsereg egyes egységei és alakulatai is átkerültek a katonai állományba.
Az harcok befejezése után az 1., 2. és 3. AC-t (valamint a 4. AC erősítéseit) visszavonták korábbi helyükre. A hat új IRGC-t nem oszlatták fel - ez az azerbajdzsáni fegyveres erők teljes létszámának 230 000 tisztre és katonára becsült növekedését eredményezte -és két további hadtest, a 6. és 7. AC megalakításának alapjává vált. Az "5" számot kihagyták a nahicseváni erők esetleges hadtestté történő átszervezésének szükségessége miatt.
A 6. AC célja az volt, hogy elfoglalja az NKR területeit. A 7. AQ feladata az volt, hogy néhány homályos "külföldi műveletet" hajtson végre.
A három hadtestnek az eredeti vonalakra való visszavonása, valamint a fegyveres erők átszervezése nem az azerbajdzsáni vezetés békeszerető kezdeményezéseihez kapcsolódott. Az orosz békefenntartók telepítése és Karabah "töredékének" megtartása nagyon kellemetlen kilátást jelentett az azerbajdzsáni erők számára a megszállt NKR területén.Mivel etratégiai szempontból, ha bizonyos feltételek teljesültek, nagyon gyorsan csapdába eshetnek.
Így Örményország mindössze két kulcsfontosságú pont - a középső Shusha és az északi Omar (Geygel) hágó - elfoglalása Örményország által egy szűk hegyi "katlant" képezett az azerbajdzsáni erők számára a Kelbajar és Lachin körzetekben. Az iráni oldalról, az Arax folyón túlról, a Fizuli vidékéről és különösen Goradizból indított gyors támadás hasonló bekerítést hozna létre délen, a gój sztyeppén.
Irán északnyugati része, az Azerbajdzsánnal közös határ konfigurációja és a terep sajátosságai (a katonai műveletek színtere - a hadműveletek színtere - a háború színtere) Irán számára csak három fő ígéretes irányt teremtettek egy Azerbajdzsán elleni offenzíva számára. Ezek a következők voltak: Nahicseván (egy Törökország által garantált elszigetelt enklávé), a Horadizon keresztül történő csapás az azerbajdzsáni hadsereg bekerítésére délre az Arax folyó mentén, valamint a Kura folyótól délre, a Kaszpi-tenger mentén húzódó gát (az Asztara-gát) elleni akció. Az utóbbi két pozíció a Kura és az Arax folyók bonyolult összefonódásán keresztül a leggyorsabb bejutási pontot jelentheti Bakuba.
Ebből a célból az iráni erők Nakhicsevántól délre (Kelet-Azerbajdzsán északi részén), az Asztár-gerinctől délre (Gilan tartomány északi részén) és a fent említett Parsabad-Bilesovár hídfőnél állomásozhatnak. Ez utóbbi Ardabil tartomány északi részén, Parsabad és Bilesovar városok környékén található.
Érdemes megjegyezni, hogy a vasút építése itt, Ardabilban nem véletlen. A Parsabad-Bilesovár hídfőből az iráni erők eltérő csapásokat mérhetnek, Horadizon keresztül Karabahban és Asztarában nyugatról érkező szárnycsapással elvágva az azerieket. És ha a hadművelet üteme megmarad, az azerbajdzsáni erők gyorsan bekerítve és legyőzve találhatják magukat.
Irán vasútépítése a térségben, amint azt már említettük, drámaian megnövekedett logisztikai képességekkel ruházza fel az iráni erőket. Az Azerbajdzsánra irányuló három vágány mindegyike békeidőben legalább 20-25 vonatpár becsült befogadóképességű (háborús időben ismeretlen).
A vonatok nem túl "nehéz terheket" - legfeljebb 3000 tonnát tudnak szállítani-, de egy milliós csoport ellátási szükségleteit ki tudják elégíteni.
Az Iránnal közös határ 689 kilométer hosszú. Két különálló szakasza van: az ANR-rel (164 kilométer) és egy 525 kilométeres érintkezési vonal Azerbajdzsán szárazföldjével. A két szakaszt Irán Örményországgal közös 42 km-es határa választja el.
Amint a cikk szerzője látja, Irán vasútvonalainak befejezése után akár 700 000 tisztet és katonát is elhelyezhet itt az első vonalban, és néhányat a második hullámban. Azerbajdzsán formálisan félmillió főre növelheti fegyveres erőinek létszámát – az emberi erőforrások megengedik –, de minden az állam gyenge gazdasági képességein múlik.
A konfliktus mindkét lehetséges oldalának sebezhető összetevője a gyenge és elavult légiközlekedés, valamint a Kaszpi-tengeren nem túl jelentős haditengerészet. Irán modern és hatékony csapatokkal és különleges műveleti erőkkel rendelkezik. Az azerbajdzsáni csapatok harci tapasztalatokkal rendelkeznek a közelmúltbeli háború során.