[BIZTPOL] Kaukázus (Azerbajdzsán, Grúzia, Örményország, ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 098
2 875
113
Amennyire tudom, Irán legnagyobb kisebbsége az azeri.
Most pontosan meg nem mondom, de Iránban talán 3-4-szer több azeri él, mint Azerbajdzsánban.
Nehezen tudom elképzelni, hogy rájuk támadnának.
Valami olyasmi is rémlik, hogy az iráni azeriek nem nagyon értik, hogy az azeri azeriek minek pajszerkodnak.
1920 tol a szovjetek izgattak,hogy elszakadasra birjak oket,termeszetesen a Szovjetuniohoz.1945ben majdnem sikerult ...1979tol elobb a torokok,majd az azeriek nyomjak a turk propagandat nem keves ormenyellenesseggel fuszerezve.Uj versenyzo Izrael aki kivalo taptalajnak tartja a kurdok mellett az iraniazeriakat az Irani allam szetveresehez.Mert ha egyszer tartos anarchiaba fordulna tobbet nem hagyjak jelenlegi formajaban az 100.
 

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 098
2 875
113
Gondolom Irán miatt tolják a zsèt.


Egyébként ma.

Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó vasárnap Isztambulban találkozott Tayyip Erdogan főtanácsadójával, Ibrahim Kalinnal, és megbeszélést folytattak Finnország és Svédország NATO-csatlakozásának előrehaladásáról - közölte közleményében a Fehér Ház.


Valszeg Örményország is téma volt.Ezt kapják cserében a törökök a NATO bővítésért és mert tolják fegyverekkel az ukránokat.
En ma annyit hallottam a Torok aramlat leallitasat kerik az amerikaiak cserebe megkaphatjak az EU nak igert teljes azeri gazmennyiseget .Ez is egy sakk matt.
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 418
2 767
113
Már ennyire futja csak?
A csto miatt, ha gondolják lenne miből választani, nem csak az. Akár a különleges műveletekkel párhuzamosan is.

Amúgy 2020 ban a karabahi balhé végén, mikor az azeriek már örmény territoriumra léptek, akkor kellett volna moszkvának szólni jerevánba, hogy kérjék a cikkely aktiválását. Azt a háborút kell megvívni, amelyik biztos sikernek tűnik - via kínai megmondóember.
Sima fegyverbemutatóval egybekötött győzelem lett volna. Emellett a nyugat is átgondolta volna, hogy az ukránokat rávkülje a ruszkikra.
 

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 098
2 875
113
A csto miatt, ha gondolják lenne miből választani, nem csak az. Akár a különleges műveletekkel párhuzamosan is.

Amúgy 2020 ban a karabahi balhé végén, mikor az azeriek már örmény territoriumra léptek, akkor kellett volna moszkvának szólni jerevánba, hogy kérjék a cikkely aktiválását. Azt a háborút kell megvívni, amelyik biztos sikernek tűnik - via kínai megmondóember.
Sima fegyverbemutatóval egybekötött győzelem lett volna. Emellett a nyugat is átgondolta volna, hogy az ukránokat rávkülje a ruszkikra.
Akkor meg nem leptek.2021 majus volt az elso behatolas.Akkor nem tortent semmi orosz reszrol.
 

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 098
2 875
113
Szept.27 en New Yorkban megallapodott az azeri es ormeny kulugyminiszter eros amerikai nyomasra,hogy szabadon engedik a Szept 13,14en elfogott ormeny katonakat.Ez ma megtortent.20katona kozul akit hadifogolynak gondoltak,17 kerult atadasra a maradek 3 majd 1 hetes hegyi bolyongast kovetoen tert haza sajat erejebol.Azerbajdzsan 1991 ota eloszor tulfeszitetette az eddig biztos tamogatoi rendszeret es barbar akcioival onmaga torte ossze hamis aldozati szerepet.Iran es az USA vezette nyugati vilag egyertelmuen elutasitja az azeri katonai agresszivitast.
 
K

kamm

Guest
Én nem teljesen vagyok tisztában a térségbeli helyzettel, és tudom, hogy most Iránnak is vannak gondjai. DE.
Ha az örményeknek lenne egy kis esze, megpróbálnák rábeszélni Iránt, hogy ha az azeriek támadnak akkor ők is szálljanak be a háborúba, mégpedig az azerieket hátba támadva.
Gyakorlatilag az azeriek fölszámolása esetén örökölnék azok gáz és olaj vagyonát, feljebb tolnák a jelenleg is magas energia hordozó árakat, és kitolnának az USA-val és a törökökkel is.
E mellet egy nem túl nagy, viszont fejlett ellenfél ellen ki tudnák próbálni a haditechnikájukat.

Viszont ha az örmények magukra maradnak akkor kampó nekik. Ugyanis az orosz ellenességükkel eléggé eltolták a külpolitikájukat annó.
Gondolom, fogalmad sincs arrol, hogy ~80M Iran lakossaganak legalabb negyede, de inkabb 20-25M kozott azeri...? A tobbsegi (50-60%) perzsak utan ok a legnagyobb kisebbseg, kizart, hogy az iraniak az ormenyekkel szovetkezve az azeri allamra tamadjanak...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
Szept.27 en New Yorkban megallapodott az azeri es ormeny kulugyminiszter eros amerikai nyomasra,hogy szabadon engedik a Szept 13,14en elfogott ormeny katonakat.Ez ma megtortent.20katona kozul akit hadifogolynak gondoltak,17 kerult atadasra a maradek 3 majd 1 hetes hegyi bolyongast kovetoen tert haza sajat erejebol.Azerbajdzsan 1991 ota eloszor tulfeszitetette az eddig biztos tamogatoi rendszeret es barbar akcioival onmaga torte ossze hamis aldozati szerepet.Iran es az USA vezette nyugati vilag egyertelmuen elutasitja az azeri katonai agresszivitast.
Ez valami ormeny propagandaadas? o_O Vagy honnan jon ez, honnan idezted?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Örményország jelenleg a CSTO tagja és Oroszország befolyási övezete ebből következik, hogy Örményország területi épségét a CSTO-k és így értelemszerűen Oroszországnak kellene garantálnia.
A morált nem írhatja felül semmilyen tagság!
A koszovói albánok, melyik védelmi szövetséghez tartoztak? Ukrajna? Grúzia?
Most meg még csak fel sem szólalnak az azeriek ellen. Hol a morál? Hol vannak a szankciók?

De ha jól emlékszem, akkor a CSTO nem akadályozta meg az amerikaiakat, hogy pl. magasrangú diplomaták menjenek Örményországba, vagy, hogy politikailag ne avatkozzanak bele -persze nyilván, jön majd, hogy nem avatkoztak bele, és nyilván független civil szervezetek szoktak. :)
 
W

Wilson

Guest
A morált nem írhatja felül semmilyen tagság!
A koszovói albánok, melyik védelmi szövetséghez tartoztak? Ukrajna? Grúzia?
Most meg még csak fel sem szólalnak az azeriek ellen. Hol a morál? Hol vannak a szankciók?

De ha jól emlékszem, akkor a CSTO nem akadályozta meg az amerikaiakat, hogy pl. magasrangú diplomaták menjenek Örményországba, vagy, hogy politikailag ne avatkozzanak bele -persze nyilván, jön majd, hogy nem avatkoztak bele, és nyilván független civil szervezetek szoktak. :)
Most nem értem miről beszélsz a kérdező azt kérdezte, hogy a nyugat miért nem támogatja úgy az örményeket az azeriek ellen mint az ukránokat az oroszok ellen, erre válaszoltam azt, hogy ez, a CSTO tagság miatt elsősorban Oroszország feladata lenne , mivel Örményország a CSTO oszlopos tagja, és ennek a "keleti NATO-k" ez a lényege ha az egyik tagot annak területét támadás éri akkor a többi tagnak így Oroszországnak akár katonai erővel is segítenie kell neki.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A Nyugatnak amúgy most érdeke, hogy nyílt háború törjön ki és az azeriek komoly örmény területeket foglaljanak el. Ezzel ugyanis vagy végleges és brutális arcvesztésre, vagy az erői megosztására kényszerítik Oroszországot. Örményországot mindenki feláldozza most, mert mindenki nagyobb tétre játszik. Irán az egyetlen olyan szereplő, aki beavatkozhatna, de miért tenné? Végül is mi lenne a motivációja az örmények melletti áldozathozatalra?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 501
93 722
113
A Nyugatnak amúgy most érdeke, hogy nyílt háború törjön ki és az azeriek komoly örmény területeket foglaljanak el. Ezzel ugyanis vagy végleges és brutális arcvesztésre, vagy az erői megosztására kényszerítik Oroszországot. Örményországot mindenki feláldozza most, mert mindenki nagyobb tétre játszik. Irán az egyetlen olyan szereplő, aki beavatkozhatna, de miért tenné? Végül is mi lenne a motivációja az örmények melletti áldozathozatalra?
Max.a török befolyás visszaszorítása.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 112
2 943
113
A Nyugatnak amúgy most érdeke, hogy nyílt háború törjön ki és az azeriek komoly örmény területeket foglaljanak el. Ezzel ugyanis vagy végleges és brutális arcvesztésre, vagy az erői megosztására kényszerítik Oroszországot. Örményországot mindenki feláldozza most, mert mindenki nagyobb tétre játszik. Irán az egyetlen olyan szereplő, aki beavatkozhatna, de miért tenné? Végül is mi lenne a motivációja az örmények melletti áldozathozatalra?

A fenét erdeke, csak a nyugat most jobban rá van szorulva az azeri gázra mint korábban (nem lehet finnyáskodni h mekkora diktátor alijev)! Meg igazából eszköze sem nagyon van mit csinálni.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Most nem értem miről beszélsz a kérdező azt kérdezte, hogy a nyugat miért nem támogatja úgy az örményeket az azeriek ellen mint az ukránokat az oroszok ellen, erre válaszoltam azt, hogy ez, a CSTO tagság miatt elsősorban Oroszország feladata lenne , mivel Örményország a CSTO oszlopos tagja, és ennek a "keleti NATO-k" ez a lényege ha az egyik tagot annak területét támadás éri akkor a többi tagnak így Oroszországnak akár katonai erővel is segítenie kell neki.
Azért ez az oszlopos tagja nem túl erős lábakon áll, mivel már a karabahi háború előtt elég erősen nyugatra kacsingattak. De úgy tudom, hogy akkor sem pelóziék mentek oda, sőt, akkor marha jól jöttek ki az egész helyzetből -a lehetőségekhez képest.
Több tagnak, tehát nem csak Oroszországnak van kötelessége segíteni; hol a többi tag? Vagy csak én látom azt, hogy eddig orosz katonák voltak a határokon, az oroszok igyekeztek békét teremteni? De egy szövetség, ha nem vazallusi rendszerről beszélünk, akkor a tagok összességén múlik.
De ha a nyugat nem is támogatná az örményeket, mert CSTO tag (ami már nyilván morális felhatalmazás akár a lemészárlásukra is), mégsem ítéli el a semmilyen tag Azerieket. Vagy igen? A morál az nem tagság, hanem emberség kérdése -ha meg nem, akkor az egész nyugati; morálra hivatkozott szankciós politika is beárazza magát.
Ilyen relációban írtam.
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 461
10 432
113
Gondolom, fogalmad sincs arrol, hogy ~80M Iran lakossaganak legalabb negyede, de inkabb 20-25M kozott azeri...? A tobbsegi (50-60%) perzsak utan ok a legnagyobb kisebbseg, kizart, hogy az iraniak az ormenyekkel szovetkezve az azeri allamra tamadjanak...
Irán egy nagy vegyes vágott, logikus lenne amit mondasz, és lehet hogy az is, de én úgy tudom pont azért veszélyes rájuk Azerbajdzsán mert létezik, és egy nagyon szekuláris állam, és nacionalista. Tehát alternatívát kínálhat annak a 2x annyi azerinek aki Iránban él Azerbajdzsán helyett. Tehát irán vezetőinek logikájával, jobb lenne ezeket az istenteleneket beterelni az akolba és rájuk húzni a szigorú vallási szabályokat, és eltörölni az azeri nacionalizmust. Örményország után ők következnének.
Ezek a dolgok mindig bonyolultak, főleg abban térségben, egy dolog biztos, nem könnyű örménynek lenni.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Irán egy nagy vegyes vágott, logikus lenne amit mondasz, és lehet hogy az is, de én úgy tudom pont azért veszélyes rájuk Azerbajdzsán mert létezik, és egy nagyon szekuláris állam, és nacionalista. Tehát alternatívát kínálhat annak a 2x annyi azerinek aki Iránban él Azerbajdzsán helyett. Tehát irán vezetőinek logikájával, jobb lenne ezeket az istenteleneket beterelni az akolba és rájuk húzni a szigorú vallási szabályokat, és eltörölni az azeri nacionalizmust. Örményország után ők következnének.
Ezek a dolgok mindig bonyolultak, főleg abban térségben, egy dolog biztos, nem könnyű örménynek lenni.
Ha ezzel nem is feltétlen értek egyet, de Iránnak az azeri-török tengellyel szemben (és hogy ez a tandem ne zárja be Északról az országot) érdeke lehet egy életképes Örményország. Nem véletlenül támogatja Izrael és köre az azerieket. És ez nem is feltétlen azt jelenti, hogy akár Törökország, akár Azerbajdzsán Irán ellensége lenne jelenleg.
 
W

Wilson

Guest
Azért ez az oszlopos tagja nem túl erős lábakon áll, mivel már a karabahi háború előtt elég erősen nyugatra kacsingattak. De úgy tudom, hogy akkor sem pelóziék mentek oda, sőt, akkor marha jól jöttek ki az egész helyzetből -a lehetőségekhez képest.
Több tagnak, tehát nem csak Oroszországnak van kötelessége segíteni; hol a többi tag? Vagy csak én látom azt, hogy eddig orosz katonák voltak a határokon, az oroszok igyekeztek békét teremteni? De egy szövetség, ha nem vazallusi rendszerről beszélünk, akkor a tagok összességén múlik.
De ha a nyugat nem is támogatná az örményeket, mert CSTO tag (ami már nyilván morális felhatalmazás akár a lemészárlásukra is), mégsem ítéli el a semmilyen tag Azerieket. Vagy igen? A morál az nem tagság, hanem emberség kérdése -ha meg nem, akkor az egész nyugati; morálra hivatkozott szankciós politika is beárazza magát.
Ilyen relációban írtam.
A nyugat felé kacsingatás az örmény elnök magánakciója volt semmilyen realitása nem volt, gyorsan szembe is jött vele a valóság az azeri támadás képében, ami pedig a CSTO-t illeti az még jobban egy pólusú szervezet mint a NATO, gyakorlatilag egy személyben Oroszország biztosítja benne a katonai erőt és az Orosz külpolitika számára a legfontosabb a fenntartása....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 819
57 717
113
Gondolom, fogalmad sincs arrol, hogy ~80M Iran lakossaganak legalabb negyede, de inkabb 20-25M kozott azeri...? A tobbsegi (50-60%) perzsak utan ok a legnagyobb kisebbseg, kizart, hogy az iraniak az ormenyekkel szovetkezve az azeri allamra tamadjanak...

Akár milyen hihetetlen de tudom. Viszont azt is, hogy Iránra egy erős török befolyással bíró önálló azeri állam veszélyes. Az is tudja az iráni azeri lakosságot lázítani. Ha nincs önálló azeri állam, lehet nincs ilyen probléma, hozzájuk kerül a gáz és olaj vagyon, plusz a törökökkel is kibasznak.
De, hogy ez logikus e számukra azt csak ők tudják.