Ne igyál nyugtatóra, mert árt.
Arról a szituról beszélünk, hogy Azerbajdzsán kiprovokálja a CSTO 4. Cikkelyét.
Azaz az OF háborúba lép az örmények oldalán.
Oké. Először is nem teszi, mert expedíciós hadművelet lenne, jogi státusza ugyanaz, mint az ukrán háborúnak. A CSTO szerződés 4. cikkelye alapján katonai segítséget is kell nyújtaniuk mert agressziónak kell tekinteniük. Itt nincs olyan, mint a NATO-ban, hogy saját területük ellen. Magyarán semmit nem indukál ennek a cikkelynek a kiprovokálása, semmi olyat, amit te gondolsz. Tehát hadiállapotot Oroszországgal, csak azt, hogy Oroszországnak valamilyen katonai segítséget kell nyújtania.
És szerinted, ha törökök beszállnak az azeri orosz háborúba, mi lesz a vége?
Török légifölény a Kaukázus fölött és drónfölény az egész hadszíntéren.
Az első necces, a fogalom még csak formálódóban volt, korábban nem létezett. Az első világháború tapasztalatai alapján kezdett kialakulni egy elképzelés a gépesített háború végső lehetőségeiről és ez öltött testet a totális háború fogalmában. Az akkori elképzeléseket még a második világháborúban se valósították meg, legközelebb Churchill jutott hozzá, amikor vegyi fegyverekkel akarta bombázni a német városokat. Végső soron mindegy, hogy nem történt ez meg, mert a gyújtóbombás támadások is ugyanezt jelentették, majd pedig az amerikai atomcsapások a két japán városra.
Merthogy te egy Clausewitzi fogalmat használsz. Habár gondolom fogalmad sincs erről.
Clausewitz nem használta ezt a fogalmat. A clausewitz-i háborúfogalomnak csak elvi következménye lett.
Veled ellentétben olvastam azt a művet, ahol az Absoluter Krieg, mint fogalom deffiniálásra kerül.
Nem hinném, hogy bármit olvastál volna Clausewitz-től, akkor nem írnál itt hülyeségeket, hanem nagyon is pontosan elhatárolnád a háborús aktusokat egymástól és tudnál disztingválni. Itt leginkább arról van szó, hogy már azt sem vagy képes felmérni, hogy egy direkt, de rendkívül korlátozott török és orosz beavatkozás mit jelentene a kaukázusi hadszíntéren zajló azeri-örmény konfliktusba és milyen történelmi párhuzamai vannak a közvetlen nagy vagy középhatalmi találkozásoknak a proxiháborúkban.
Oroszország bajban van, mert olyan konfliktusokat kell vagy kellene most megvívnia, amihez mint kiderült nincsenek eszköze, de egyáltalán: lehetősége sem. És ezt látják kívülről, mi több, már ki is használják.