Nézz utána a kínai rendszernek.
Pl te tiszta vagy, törvénytisztelő, de ugye a kapcsolatokat is nézik. Tegyük föl, egyik unokatesód rossz társaságba keveredik, elkövet valamit, meg mondjuk a haverodra rákennek egy lopást. Másnap mész autóval beléd jön a párttitkár fia úgy, hogy neki volt piros a lámpa. persze a rendőrségől a papír már úgy jön, hogy te nem adtál elsőbbséget.
Ekkor boldogan bemész a pároddal a bankba, hogy felvedd a lakáshitelt, mert jön a baba és kezdenétek az új életet.
HITELKÉPTELEN írja a terminál. Sajnos semmilyen hitelt nem kaphatsz, mert 3 hibád volt. Ekkor anyázol szentségelsz egyet, hogy te törvénytisztelő vagy.
Másnap összecsomagoltok, hogy másik országban folyatjátok.
ELUTASÍTVA mondja a reptéren a terminál. nem vásárolhatsz repülőjegyet és nem hagyhatod el az országot, mert rendszerellenes vagy a banki kirohanásod miatt.
Pár sztoryról láttam videókat, nagyon könnyen összejön a negatív besorolás. Nem egy demokráciáról, hanem egy kommunista diktatúráról beszélünk, ahol az összes kis helyi pártcsicska korrupt.
---------------
Itt nyugaton annyival könnyebb, hogy a google/fb használat önkéntes, bár azt tegyük hozzá, hogy ettől függetlenül gyűjtenek az emberről adatot és profilozzák. Igen, akkor is ha nincs accountja. Közvetett vagy anonym adatgyüjtéssel.
A másik, hogy ez nem landol automatikusan a különböző országoknál, ki kell kérniük.
Hogy ne offoljuk szét az USA topicot itt válaszolok:
Ez azért nem egészen így néz ki. Nem érdemes olyanokat beképzelni, hogy a párttitkár fiával való összebalhézásra lenne (lesz) felépítve a társadalmi kreditrendszer. Ilyen alapon nem érdemes és nem is lehet értelmes pontozási rendszert építeni. Ez a rendszer véletlenül sem arra való, hogy a párttitkár szívathasson. A párttitkár kreditrendszer nélkül is tud szívatni, ha akar.
Egyrészt a Kínai társadalmi kreditrendszer nagyjából ugyanolyan modulokból áll(na), mint amilyen rendszerek ma szerte a világon széles körben működnek, csak legfeljebb egymással nincsenek összekapcsolva. Szerte a világon a gyűjtött adatokhoz jutalmakat és büntetéseket is rendelnek. Nézzük csak kis hazánkat:
- Ha bűncselekmény követsz el, akkor bekerülsz a bűnügyi nyilvántartásba, a bűntetett előélet minden negatív következményével.
- Ha szabálysértést követsz el, akkor is bekerülsz a BM nyilvántartásába, csak nem olyan súlyosak a következmények, mint bűncselekménynél
- Ha közlekedési a szabálysértés, akkor kifejezetten pontrendszerrel találod szembe magad, a bírságokon felül
- Ha nem törleszted a hiteledet, akkor bekerülsz a KHR-be és nem fogsz újabb hitelt kapni. A pozitív adóslistára kerülés pedig előnyökkel (kedvezőbb hitelbírálattal, kamattal) járhat.
- Ha nem fizeted az adókat, járulékokat, akkor a NAV tesz fel téged több listára is (adóhiányosok, hátralékosok, végrehajtásos lista) és ez sokrétű negatív következménnyel jár. Ellenben a jó adó- és járulékfizető cégek köztartozás mentes listára és megbízható adós listára kerülnek.
- Továbbá a NAV közzétesz listát a felfüggesztett és törölt adószámokról, a bejelentés nélküli alkalmazottat foglalkoztatókról, a székhelyükön fel nem lelhetőkről, a bejelentési kötelezettségüket elmulasztókról, stb...
- A Munkaügyi hatóság közzéteszi a munkaügyi bírságokat
- A Fogyasztóvédelem a fogyasztóvédelmi szabálysértéseket
- A Versenyhivatal a versenyfelügyeleti elmarasztalásokat
- A közbeszerzési szabálytalanságoknak, eltiltásoknak, csalásoknak is van nyilvános adatbázisa
- A cégnyilvántartásban rengeteg adat van és egy csomó eljárás megjelenik. Felszámolás, csőd, végelszámolás, kényszertörlés, végrehajtás, részesedés lefoglalása, részesedések zálogjoga, cégvezetéstől eltiltás, stb...
- A cégeknek a gazdálkodási adataikat is közzé kell tenni.
- A közműtartozásokat is nyilvántartják és felhasználják a hitelbírálatok során
- A bankod figyeli a pénzforgalmad minden rezdülését és felhasználja a rólad szóló döntéseknél. Meg most már az Adóhatóság is megkapja ugyanezeket az adatokat. Nem csak a hitelbírálatnál használják pozitív, vagy negatív irányba, hanem a számlavezetési csomagod feltételei, betétkamatod is függ a számlaforgalmadtól, az egyenlegedtől, hogy a munkabéred oda érkezik-e, stb...
- A bank mellett a kártyatársaság és az üzlet, ahol vásárolsz adatokat gyűjt a kártyás fizetéseidről (az üzlet akár a vásárolt áruk mélységéig). + vannak pontgyűjtő kártyák, vállalati kártyák is. Ha sokszor és/vagy sokat vásárolsz kedvezményeket kaphatsz.
- A biztosítód gyűjt adatokat baleseteidről, biztosítási eseményeidről, egészségi állapotodról, stb... Ennek megfelelően alakítja a biztosítási díjat, meg hogy egyáltalán köt-e veled biztosítást. Például a kötelező biztosítási kalkulátorok pont ugyanúgy működnek mint, a társadalmi kreditrendszer egyik modulja.
- A munkaviszonyodról is gyűlnek az adatok és a hitelezőid mellett a munkáltatóid is felhasználják a más munkáltatók által gyűjtött adatokat is (munkakönyv, jövedelemigazolás, stb...)
- Az internet szolgáltatód, böngésződ, a keresőmotor és minden weboldal amire rátévedsz vadul gyűjti rólad az elektronikus adatokat és szemérmetlenül el is adják azokat
- A közösségi oldalas profiljaidat is nézegeti boldog-boldogtalan a rólad szóló döntések meghozatalánál. Csak legfeljebb nem közlik veled, hogy azért nem kaptad meg az állást, mert a Facebookon nekik nem tetsző véleményt írtál, vagy ezért rúgtak ki.
- Az USA-ban már mozgalom van arra, hogy akinek nem tetszik a véleményed az nem csak az adott honlapon jelent fel téged, hanem a munkáltatódat is megkeresi és ez alapján kirúgnak és persze a hatóságoknál is feljelent. A csodálatos nyugaton ma már egy politikailag nem megfelelő internetes vélemény nyilvánításért nem csak az állásodat veszítheted el, hanem börtönbe is kerülhetsz.
- Az autód, a navigátor program és a szerviz az autózási szokásaidról gyűjt adatokat.
- A közmű szolgáltatók az áram, gáz, távhő, víz stb.. fogyasztási szokásaidról.
- A telefontársaság a telefonálási szokásaidat, mozgásodat követi.
- Nyilvános, lekérdezhető nyilvántartásban vannak a fontosabb vagyontárgyaid. Az ingatlanaid, járműveid.
Ezeket az adatokat ma Magyarországon is felhasználja a bank, a biztosító, a munkáltató, az üzlet, a szolgáltatók és természetesen a hatóságok is. Rendelnek hozzájuk előnyöket és hátrányokat. Csak nem hívják kreditrendszernek. A hatóságok még azt is megtehetik, hogy ezeknek a adatoknak a nagy részét, vagy mindegyikét összeszedik rólad. Mások csak a saját adataikat, a nyilvános adatokat és azokat, amiket megvásárolnak veled kapcsolatban. De még ez is nagyon sok.
A kínai társadalmi kreditrendszer ugyanezekkel az adatokkal dolgozik. Csak összeszedi őket egy közös nyilvántartásba. Nagyjából ugyanolyan előnyöket és hátrányokat rendelnek az adatokhoz, mint nyugaton. Bizony előnyöket is. A rendszer egyelőre csak részeiben létezik és nem is kötelező. Viszont nagyon sok millióan önként csatlakoztak az előnyök, a vásárlási kedvezmények, könnyű hitelhez jutás, alacsonyabb kamat, kaució nélküli, vagy alacsonyabb letéttel való bérleti lehetőségek, alacsonyabb biztosítási díj, hosszabb kereskedelmi fizetési határidők, kipróbálási lehetőségek és határidők, egyszerűbb ügyintézés, munkakereséséi előnyök, stb.. miatt.
A várható, vagy már ismert hátrányok olyanok, amelyekkel nálunk, vagy nyugaton is lehet találkozni. Magas kamat, rosszabb hitel feltételek. Letétek, óvadékok. Korlátozások a vállalkozások vezető posztjain. Közszolgálati alkalmazásra, vagy előmenetelre vonatkozó korlátozások. Bizalmi munkakörök betöltésének korlátozása. Kizárás a pártból, vagy a párt előmenetel korlátozása. Ennek is megvan a nyugati megfelelője, hiszen a politikai állások, közizgatás, állami cégeknél végzett munka mind átvilágítással járnak, minél magasabba pozíció annál alaposabbal.