A kínai termelést nem lehet áthelyezni máshová. A cégek javarészt többségi kínai tulajdonban vannak. A gyárak fizikailag megmaradnak Kínában. Azokat senki nem szereli le, hacsak a kínaiak nem mennek ebbe bele és miért tennék? A gyárak tovább fognak termelni. Legfeljebb csak a márkanevet nem használhatják és azok a nyugati piaci kapcsolataik sérülnek, amiket az anyacég biztosított. Viszont nem kell többé eltartani a nyugati anyacég vízfejét és nem használják nyugatról pénzügyi fejőstehénnek a gyárat.
Ha eddig Kínában, az adott gyárban termelték az adott termékből ár/érték arányban a legversenyképesebbet, akkor ez után még versenyképesebbek lesznek minden vásárlónál, akit nem tud az USA politikai alapon, zsarolással elszigetelni a kínai termékektől. Meg persze egyre nagyobb a belső piacuk is.
A nyugati befektetéssel létrejött kínai gyáraknak legfeljebb csak az alternatíváját lehet létrehozni máshol, egy ismételt befektetéssel. De azt eddig is megtehették volna és nem érte meg. Ha eddig piaci alapon nem érte meg, akkor most meg fogja érni, csak mert a politika ezt akarja?
Az USA keresztbe tehet a saját vállaltainak és persze a vazallusai vállalatainak, akiknek kínai befektetései vannak. Saját piacán hozhat mindenféle protekcionista intézkedést a kínai cégek ellen. De ezzel egyrészt saját magukank is veszteséget okoznak. Másrészt kitolnak a saját népükkel, inflációt okozva saját maguknál. Harmadrészt ezzel nem fogják tudni megállítani Kínát, mert a világ nagy része fölött nem övék az irányítás és még a "szövetségeseiknek" sincs ínyére beleállni a számukra is igen fájdalmas Kína elleni gazdasági háborúba. Negyedrészt pedig ezt a társasjátékot Kína is tudja játszani és ők is tudnak komoly fájdalmat okozni.
Kína és a nyugat között jelenleg egy olyan asszimetrikus viszony van, amiben a nyugat csak vesztes lehet.
Kína hozzáfér a nyugati piachoz és technológiához, miközben kína csak korlátozottan engedi be a külföldi cégeket a saját piacára, és ha valamiben sikerül élenjáró technológiát kifejleszteni, azt nem adja el.
Ezt már felismerte az amerikai vezetés, és el is kezdett lépéseket tenni a megszüntetésére. Csak Trump erőszakos, mások érdekeit figyelmen kívül hagyó módszereivel nem sikerült ehhez szövetségeseket találni. Ha most követed az eseményeket, akkor látod, hogy az új adminisztráció más módszerekkel folytatja ugyanezt. Pl. Letettek az északi áramlat elleni fellépésről. Valószínüleg nem ingyen, hanem kapnak érte valamit cserébe.
Egyébként a nyugatnak nincs sok választása. Vagy beleáll egy gazdasági háborúba, vagy elfogadja a kínai dominanciát. Én az elsőre tippelek.
Kínának egyébként sokkal jobban fog fájni egy ilyen háború. Ők néhány luxuscikk kivételével eddig is csak azt vették külföldről, amit nem tudtak előállítani. Főleg nyersanyagot és csúcstechnológiát. Persze sok amerikai és európai cégnek fájni fog, ha befuccsol az a modell, hogy a kínában fillérekért legyártott termékeket adja el a saját márkaneve alatt, nyugati árszínvonalon.