A marxizmus megnyeri a fiatalok szívét.....
A kínai hivatalos szervek a marxizmusról és annak a mai kínai fiatalok általi megítéléséről, megszabadulva az 1980-as és 1990-es évek csalódásainak és kételyeinek tapasztalataitól.
Érdemes rögtön megjegyezni, hogy ezek a folyamatok párhuzamosan zajlanak az USA hatalmába és a nyugati kapitalizmus felsőbbrendűségébe vetett hit csökkenésével, amelyet az elmúlt években szociológiai tanulmányok is megfigyeltek. A marxizmus megnyeri a fiatalok szívét A Kínai Kommunista Párt centenáriumára emlékező kiállítás a fiatalok figyelmét a párt szülőhelyére irányította Fotó: Cui Meng / GT "Hogyan tudott egy nyugati ideológia, mint például a marxizmus, gyökeret verni és fejlődni egy keleti országban, és gazdaságát a világ második legnagyobb gazdaságává tenni, sőt még virágzóbbá tenni, mint azt a nyugati országot, ahonnan származik?". [Ezekre a kérdésekre] tudományos válaszokat kell adni." Így fogalmazza meg a 18 éves Wang Yijin a marxizmus tanulmányozására irányuló ambícióját.
Júliusban Wang azzal került az országos hírek címlapjára, hogy ajánlatot kapott a rangos Pekingi Egyetem marxista tanulmányaira, miután elutasította a Hongkongi Egyetem teljes ösztöndíj-ajánlatát. Wang egy átlagos lány, a kínai fiatalság tipikus tagja, akit a marxizmus tanulmányozása iránti erős érdeklődés hajt, és akit az ebbe az ideológiába vetett hit inspirál, amely az elmúlt években Kínát a világ második legnagyobb gazdaságává tette, erős gazdasági életerejének köszönhetően, miközben a Nyugat újra és újra gazdasági válságokba kerül. Sokan mélyen tisztában vannak azzal, hogy a liberalizmust hirdető nyugati ideológiák elvesztették vonzerejüket és hegemóniájukat, miután nem tudtak megbirkózni a világjárvánnyal és a gazdasági fellendüléssel. Elemzők szerint a kínai fiatalok új generációi arra ösztönzik őket, hogy a nyugati fejlődés alternatíváját, egy racionálisabb, tudományosabb és gyakorlatiasabb utat keressenek, különösen miután kiábrándultak a kapitalizmusból. A kínai fiatalabb generáció lelkesedése a marxizmus tanulmányozása iránt az elmúlt években jelentősen megnőtt - mondta Wang Chuanli, a Cinghua Egyetem Marxizmus Iskolájának professzora.
Hozzátéve, hogy a Cinghua marxista elméletet oktató doktori programjaira való felvétel egyre inkább versenyképessé válik - "a jelentkezők száma az elmúlt években folyamatosan nőtt", sőt, idén a fiatal jelentkezők érdeklődésére válaszul a Cinghua elkezdte felvenni a marxista elméletet tanulmányozó diákcsoportokat - tette hozzá Wang. Hasonlóképpen, a Pekingi Egyetem, az első kínai felsőoktatási intézmény, amely 1992-ben marxista tanulmányokat indított, 2008-ban népszerű programot indított Dazhao-osztály néven, amelyet a Kínai Kommunista Párt (KKP) egyik alapítójának, Li Dazhaónak az emlékére neveztek el. Ezzel a programmal, amelynek célja, hogy több tehetséget vonjon be a marxista elméleti tanulmányokban, Wang Yijin lett az első egyetemi hallgató, aki beiratkozott ebbe az osztályba, amelyet 2021-ben kiterjesztettek az egyetemi szintre.
Ebben az évben 20 egyetemi hallgatót vettek fel a szakra különböző témakörökben, például a kínai marxizmus, a marxizmus fejlődéstörténete és a marxista elmélet alapjainak megismerése témakörökben. Wang a Global Timesnak elmondta, hogy reméli, hogy megérti, hogyan teheti a kreatív marxizmus erősebb hatalommá Kínát, és innovatív módszerekkel tisztább utat nyit Kínának a jövő felé az elkövetkező évtizedekben. "Nagyon megfontolt és racionális, jó elemző és előadói képességekkel" - jellemezte magát Wang, mint alkalmas jelölt arra, hogy a marxizmust tanulmányozza Kína legjobb egyetemén.
Távol áll a nyugati média által leírt "kínai fiatal generáció politikai közömbösségétől", Wang a politika iránti élénk érdeklődése miatt hozta meg azt a nehéz döntést, hogy visszautasította a Hongkongi Egyetem 684 000 HK $-os ösztöndíjra vonatkozó ajánlatát, hogy jogot vagy közgazdaságtant tanulhasson - ami látszólag sokkal jövedelmezőbb választásnak tűnt.
Részt vett az ENSZ modellezésében, és szorosan követi a kínai külügyminisztériumi tisztviselők megjegyzéseit. Megpróbálta leleplezni a kínai politikai rendszer bölcsességét és a mögötte álló elméletet. A Global Timesnak elmondta, hogy a fiatalabb generáció lelkesedése a marxizmus iránt kezd trenddé válni, és kíséretéből sokan élvezik a régi kulturális termékeket Karl Marx és Vlagyimir Lenin képeivel és idézeteikkel. A mostani nyári szünetet Marx életrajzának olvasásával tölti.
Bár a marxizmus-leninizmusról szóló előadások gyakoriak a kínai oktatási tantervben, a diákok érdeklődése messze túlmutat az előadásokon. A marxizmus-leninizmusból részleteket vagy inspiráló epizódokat tartalmazó online videók népszerűvé váltak a hazai közösségi médiában, és sokuk több tízezer lájkot kapott a Bilibili, a fiatal kínai közönség körében népszerű streaming videóplatformon, köztük egy jellegzetes videoklip Richard David Wolf ismert amerikai marxista közgazdász előadásáról. A marxista diákok, akikkel a Global Times beszélgetett, úgy látták, hogy ez a tapasztalat ablakot jelent a fiatalok számára, hogy a nemzeti jólét alternatív rendszerét keressék, miután rájöttek, hogy a nyugati kapitalizmus hogyan utasítja vissza az emberek törekvéseit.
A kapitalizmussal szembeni ellenérzés és frusztráció számos hazai társadalmi hálózatban is elterjedtebb.Chen Xin, egy elméleti marxizmusra szakosodott végzős hallgató elmondta, hogy sok diplomás inkább nemzeti köztisztviselő lesz, minthogy a magánszektorba lépjen, amit ők "involúciónak" neveztek, ahol az emberek kizsákmányoló körülmények között és szoros munkaidőben versenyeznek a korlátozott erőforrásokért. Chen rájött, hogy a marxizmus tanulmányozása jobban illeszkedik Kína alapvető ideológiájához, és alkalmasabb annak megértésére, hogy az elmélet hogyan fejlődött kreatívan, és hogyan tartotta életben az ország alapvető elveit. "Nem homályos és nem unalmas. Megmagyarázza a valóságot" - mondta Chen a Global Timesnak, megjegyezve, hogy a diploma megszerzése után kutató vagy köztisztviselő szeretne lenni, hogy elméletét a gyakorlatban is megvalósíthassa, és beilleszkedjen a nemzeti rendszerbe.
"A marxizmus a szocializmus örököseire tanít, nem pedig [annak] sírásóira. A kínai fiatalabb generációnak szociálisan felelősségteljesebbnek kell lennie, mint nyugati társaiknak, akik az individualizmust hangsúlyozó értékeken nőttek fel" - mondta Yu Heping, a Kínai Politikai és Jogtudományi Egyetem Marxizmus Iskolájának mesterszakos hallgatója, és ezzel indokolta döntését, hogy beiratkozik a programra. "A marxizmus ösztönzést ad a fiataloknak, hogy kövessék álmaikat, és magabiztosabbá tesz bennünket a külső ideológiákkal való szembenézésben" - mondta, hozzátéve, hogy "személyes sorsomat hazánk jövőjéhez kötni nagy büszkeség".
Yu azt is tapasztalta, hogy az elmúlt években nőtt a beiratkozók száma az egyetem marxista iskolájában: a 2018-as 30 hallgatóról idén több mint 50-re emelkedett. Az idősebb kínai generációkhoz képest, akik a belpolitikai zavarok időszakában nőttek fel, megtapasztalták a volt Szovjetunió összeomlását, és tanúi voltak az 1990-es évek hatalmas kelet-európai változásainak, a jelenlegi fiatalabb kínai generációk sokkal jobban bíznak a marxizmusban. - Wang Chuanli marxizmus professzor azt mondta. "Az 1990-es évek elején voltak olyanok, akik kételkedtek a marxizmusban, a szocializmusban vagy a KKP kormányzási [képességében]. De most, hogy a marxizmus és a párt vezetése alatt egyre jobban virágzik az ország, a legtöbb kínai fiatalnak már nincsenek olyan kétségei, mint elődeiknek" - mondta a professzor. "Ahogy Mao elnök egyszer mondta, pártunk harci ereje nagymértékben megnőne, ha száz vagy kétszáz elvtársunk lenne, akik szisztematikusan tanulmányozzák a marxizmust" - mondta Wang. "Most már több tízezer olyan fiatalunk lesz, akik hisznek a marxizmusban és tanulják azt" - mondta, hozzátéve, hogy "jól beszélnek angolul, nemzetközi szemlélettel rendelkeznek és jól gondolkodnak". A marxizmust saját megfigyeléseikkel igazolják, összehasonlítva Kínát a Nyugattal."
A lelkesedési hullámhoz hozzájárult a KKP alapításának nemrégiben megrendezett centenáriumi ünnepsége, amely a szocializmus és a marxizmus új korszakban való új értelmezését hirdeti, gazdagon gyártott popkultúrával és a tényleges történelemre összpontosító drámasorozatokkal.
A professzor szerint az Ébredés kora című kínai televíziós dráma, amely a KKP 1921-es megalakulásának történetét meséli el, népszerűvé vált a Wanghoz hasonló fiatalok körében. A KKP 1919-es megalakulásakor a Marx és Friedrich Engels által írt Kommunista Kiáltványt tekintette a KKP számos politikájának alapvető útmutatójának és forrásának. "Kína eddig sikeresen teljesítette az évszázad első célját. Az évszázad második célja, a modern szocialista ország felépítése lesz a mi nemzedékünk küldetése és munkájának szakasza" - mondta Wang.
http://perevodika.ru/articles/1211878.html