• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 093
59 277
113
A készpénz eltüntetése nem kis felháborodást váltana ki a társadalom egy jelentős részében. Bennem is. Készpénzzel fizetek mert nincs nyoma, és bármikor a rendelkezésemre áll. És papír alapon állítok ki számlát, mert az évek múlva is meglesz változatlan formában, így bizonyító erejű. Ellentétben az elektronikus adatokkal amiket utólag át lehet írni...
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 617
70 439
113
Én szinte csak kártyával fizetek. Megjártam én is, hogy megfagyott a technika, de nem annyira durván :)
És mit teszel majd, ha egy szép nap kivezetik a készpénzt?
Az kizárt dolog, ilyet ne is mondj nekem. Mi lesz akkor a párnahuzatban itthon? Bankkártya vagy okostelefon? Hülyét kapnék ha bankszámlán vagy hol kellene tartanom a pénzem, még a gondolatától is kiráz a hideg hogy nem lesz kézzelfogható eredménye a munkámnak. :eek:
Valahogy csak meg lehet majd oldani, öreganyám is csempészett tojást meg szalonnát Ausztriába a háború alatt és után, onnét meg nájlonharizsnyát meg hasonlókat vissza.
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 460
14 376
113
A készpénz eltüntetése nem kis felháborodást váltana ki a társadalom egy jelentős részében. Bennem is. Készpénzzel fizetek mert nincs nyoma, és bármikor a rendelkezésemre áll. És papír alapon állítok ki számlát, mert az évek múlva is meglesz változatlan formában, így bizonyító erejű. Ellentétben az elektronikus adatokkal amiket utólag át lehet írni...

Nem azt mondom, hogy holnap fog eltünni, de mikor a társadalmad bő 90% teljesen áttér az elektronikus pénzre, nem hiszem, hogy akkora felháborodást vált majd ki, ha egy szép na teljesen kivezetik a készpénzt.

Az kizárt dolog, ilyet ne is mondj nekem. Mi lesz akkor a párnahuzatban itthon? Bankkártya vagy okostelefon? Hülyét kapnék ha bankszámlán vagy hol kellene tartanom a pénzem, még a gondolatától is kiráz a hideg hogy nem lesz kézzelfogható eredménye a munkámnak. :eek:
Valahogy csak meg lehet majd oldani, öreganyám is csempészett tojást meg szalonnát Ausztriába a háború alatt és után, onnét meg nájlonharizsnyát meg hasonlókat vissza.

Beválthatod aranyba. Egy rakás bank ad el kissebb-nagyobb aranyrudakat, érméket. Nem praktilus, mert csak olyan helyen váltják be ahol hivatalosan bevizsgálhatják, de létezik ilyen opció is.
Amúgy mutatok egy példát, hogy mire jó az elektromos pénz. Egy ilyen szolgáltatást, hogyan oldanál meg analóg módon?
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 829
2 556
113
Itt nálunk(Anglia) a benzinkúton a forgalom 75 százaléka kártyás fizetéssel zajlik. maximum 2000-3000 font a készpénz forgalom naponta. Senkinek sem gond, hogy kártyával kell fizetni, sót egyre inkább terjed a paypass és a mobilos fizetés is. Nálam sincs soha több mint 30-40 font kp. Még a legkisebb üzletben is van kártyaolvasó, sőt készpénzt is vehetsz fel pl a Tesco pénztárból, vagy nálunk is a kúton. A számlák 95 százaléka online bonyolódik. Ja a bankszámlám teljesen ingyenes addig amíg mínuszba nem megyek, amire nem volt még példa soha mióta itt kint vagyok. nincs számlavezetési díj, semmi extra költség.
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 468
18 066
113
Nálunk (itthoni kamionos bolt) is szépen-lassan egyre több a kártyás fizetés, néha már előfordul, hogy ugyanannyi, ritkán több, mint a kp. Főleg a fiatalabbak között, az Euros, 5 pines kártyából is egyre többet látok.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Az kizárt dolog, ilyet ne is mondj nekem. Mi lesz akkor a párnahuzatban itthon? Bankkártya vagy okostelefon? Hülyét kapnék ha bankszámlán vagy hol kellene tartanom a pénzem, még a gondolatától is kiráz a hideg hogy nem lesz kézzelfogható eredménye a munkámnak. :eek:
Valahogy csak meg lehet majd oldani, öreganyám is csempészett tojást meg szalonnát Ausztriába a háború alatt és után, onnét meg nájlonharizsnyát meg hasonlókat vissza.
Ferfal írta, hogy shtf szituban az olcsó kis értékű arany gyűrű, nyaklánc, karlánc a legjobb kereskedésre. A bankok által kibocsájtott arany érmék és rudsk nem jók mrrt nem tudod kajára és gyógyszerre váltani.

Amúgy nálam hónapokig nincs kp meg itthon sincs soha 5000 ft felett. Paypass a legjobb.

És nem kell aggódni hogy a mobillal fizetsz és gps meg mobilnet van rajta. Ezt a technológiát hamar leváltja a bőr alatti chip.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 617
70 439
113
Nem azt mondom, hogy holnap fog eltünni, de mikor a társadalmad bő 90% teljesen áttér az elektronikus pénzre, nem hiszem, hogy akkora felháborodást vált majd ki, ha egy szép na teljesen kivezetik a készpénzt.



Beválthatod aranyba. Egy rakás bank ad el kissebb-nagyobb aranyrudakat, érméket. Nem praktilus, mert csak olyan helyen váltják be ahol hivatalosan bevizsgálhatják, de létezik ilyen opció is.
Amúgy mutatok egy példát, hogy mire jó az elektromos pénz. Egy ilyen szolgáltatást, hogyan oldanál meg analóg módon?
Az arannyal az a baj hogy sanszosan kevesebbért váltanák vissza mint amennyiért megvettem. Ráadásul nem praktikus mert előbb el kell mennem hivatali időben beváltani hogy legyen pénzem.
A biciklizés. Nem tudom átérezni a problémát mivel havi 1-2 alkalommal járok kisebb vidéki városokban, Szombathely, Sárvár, néha Sopron. Ezekbe kocsival megyek, de még itt is elkerülőn meg mellék utcákon közlekedek de legalább gyakorlatilag háztól házig kocsival. Pestre meg ahol pl van ilyen biciklikölcsönző na oda soha többet nem akarok menni hátralevő életemben.
Viszont azért mert nekem nincs rá szükségem más még lehet biciklizne. Bár én valószínűleg sétálnék inkább vagy taxi, tömegközlekedés saját autó. Szombathelyen a vasútállomásnál is van egy nagy bicikli parkoló, na ott pl erővágóval oldják meg a problémát szinte napi szinten akiknek nincs kulcsa más bicajához. És ez nem vicc.
Egyébként egy ilyen bicikli lerakatot is fel kell keresni, és le is kell tenni valahova a bicajt,szóval ez sem biztos hogy útba esik. Ha fix áras ez a kölcsönzés akkor egy automatába is bedobhatod a pénzt cserébe meg ad egy kulcsot, mint az óvszer vagy kávéautomaták. A bicajt meg felszerelni GPS nyomkövetővel ha nem hoznák vissza időre.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 889
31 449
113
Én kb 10 éve ahol csak tudok kártyával fizetek, külföldön is nagyban megkönnyíti a dolgom, nem kell váltással szórakozni és a rámrohadó érmékkel tökölni a kirándulás végén. Kb annyi van nálam amennyi egy esetleges esti kocsmázáshoz kell, vagy minimál bevásárláshoz, hátha nem lesz olvasó, de ez a kp elég sokáig ki szokott tartani. Mult pénteken ettől függetlenűl egy röhelyes összeg miatt zárás előtt 5 perccel mérgezett egér módjára rohangáltam az ATM és az üzlet között, mert nem volt kártyaolvasójuk. Mindentől függetlenűl szeretem a kártyás módszert, de kell valamennyi kp is (akár tartalékolni), nem vágyom a telefonos fizetésre és bőr alatti chip nem lesz se nekem se a gyerekeimnek az biztos.
Ha már képbe jött az SHTF szitu, valaki egyszer azt mondta, hogy gyémántba kell tartani valamennyit. Feltételezve, hogy nincs a egész bolygón balhé és van ahova lelépni, az aranyat a reptéren nem biztos, hogy ki tudod vinni, de egy pár karátos gyémántot beteszel a zsebedbe és semmilyen detektor ki nem mutatja, a világ másik részén meg legrosszabb esetben is minimum a felét megadják az értékének. Így jókora vagyont képes lehetsz magaddal vinni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 460
14 376
113
Ez csak egy elvi kérdés volt, arra voltam kíváncsi, hogy te, hogy oldanád meg a dolgot, nem, hogy ez neked mennyire jön ben. A lényege, hogy nincsenek fix pontok. Nincs olyan, hogy el kell vigyem a bicajt egy lerakathoz és ott tegyem le. Nincs a város teleszórva lerakatokkal. A bicajt ott teszed le ahol az utad véget ér. Ha meg bicikli kell, megnyitod az appot és ott egy térképen látod, hogy hol van hozzád legközelebbi bicikli.
A lerakat, meg a pénzbedobás ok, de nem tudod, hogy kik használják a biciklit. Itt mindíg tudod, hogy ki járt vele utóljára. Ha meg valaki piszkálja, ütögeti, vagdossa akkor gondolom vészjelet küld valahová.
A lerakatokkal még az a baj. hogy minden lerakathoz kéne minimum egy ember aki állandóan felveszi az adatokat stb. stb.
Rengeteg plusz költség.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 460
14 376
113
Én kb 10 éve ahol csak tudok kártyával fizetek, külföldön is nagyban megkönnyíti a dolgom, nem kell váltással szórakozni és a rámrohadó érmékkel tökölni a kirándulás végén. Kb annyi van nálam amennyi egy esetleges esti kocsmázáshoz kell, vagy minimál bevásárláshoz, hátha nem lesz olvasó, de ez a kp elég sokáig ki szokott tartani. Mult pénteken ettől függetlenűl egy röhelyes összeg miatt zárás előtt 5 perccel mérgezett egér módjára rohangáltam az ATM és az üzlet között, mert nem volt kártyaolvasójuk. Mindentől függetlenűl szeretem a kártyás módszert, de kell valamennyi kp is (akár tartalékolni), nem vágyom a telefonos fizetésre és bőr alatti chip nem lesz se nekem se a gyerekeimnek az biztos.
Ha már képbe jött az SHTF szitu, valaki egyszer azt mondta, hogy gyémántba kell tartani valamennyit. Feltételezve, hogy nincs a egész bolygón balhé és van ahova lelépni, az aranyat a reptéren nem biztos, hogy ki tudod vinni, de egy pár karátos gyémántot beteszel a zsebedbe és semmilyen detektor ki nem mutatja, a világ másik részén meg legrosszabb esetben is minimum a felét megadják az értékének. Így jókora vagyont képes lehetsz magaddal vinni.


Itt eredetileg a WeChatről volt szó. Nem olyan rég fedeztem fel ezt az appot és ettól a kommenttől indúlt az egész. Röviden annyi, hogy a mobilos fizetés még egyszerűbb lehet. Van az a hátlapba beépített chipes módszer, de ahhoz olyan mobil is kell. Itt jóbal egyszerűbb mivel csak egy QR kódot tartasz a kasszához amit leolvas az eladó. Amennyire egyszerű annyira jó, mivel a cshipedet nem tudják sutyiba leolvasni és bármilyen régi okosmobilon is működik.
https://forum.htka.hu/threads/biztpol-kína.397/page-146#post-301862

De itt még egy filmecske ahol bemutatják, hogyan működik.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 499
56 804
113
Ez csak egy elvi kérdés volt, arra voltam kíváncsi, hogy te, hogy oldanád meg a dolgot, nem, hogy ez neked mennyire jön ben. A lényege, hogy nincsenek fix pontok. Nincs olyan, hogy el kell vigyem a bicajt egy lerakathoz és ott tegyem le. Nincs a város teleszórva lerakatokkal. A bicajt ott teszed le ahol az utad véget ér. Ha meg bicikli kell, megnyitod az appot és ott egy térképen látod, hogy hol van hozzád legközelebbi bicikli.
A lerakat, meg a pénzbedobás ok, de nem tudod, hogy kik használják a biciklit. Itt mindíg tudod, hogy ki járt vele utóljára. Ha meg valaki piszkálja, ütögeti, vagdossa akkor gondolom vészjelet küld valahová.
A lerakatokkal még az a baj. hogy minden lerakathoz kéne minimum egy ember aki állandóan felveszi az adatokat stb. stb.
Rengeteg plusz költség.


A lényeg,hogy ne mások döntsék el nekem, hogy akarok e készpénzt,vagy sem.
Akinek passzol a hitech sok kütyü,az csinálja,aki analóg akar maradni,az maradhasson.
Van saját bicóm,le..a nyomi appot.
 

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
297
400
63
A bankkartyak sem tuntettek el a keszpenzes fizetest. A mobilos fizetes sem fogja. Mobillal csak a kartya hordozasat valtod ki, ami logikus lepes, ha mar egyszer a mobilt ugyis maganal hordja az ember.
A kartyak nem is. De a Wechat igen. En tobb mint egy eve valtottam kp-rol Wechatre - en se gondoltam volna addig, hogy ez valaha is megtortenjen, de tevedtem.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal
T

Törölt tag 1711

Guest
A kartyak nem is. De a Wechat igen. En tobb mint egy eve valtottam kp-rol Wechatre - en se gondoltam volna addig, hogy ez valaha is megtortenjen, de tevedtem.

Funny-memes-cool-story-bro.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 460
14 376
113
A lényeg,hogy ne mások döntsék el nekem, hogy akarok e készpénzt,vagy sem.
Akinek passzol a hitech sok kütyü,az csinálja,aki analóg akar maradni,az maradhasson.
Van saját bicóm,le..a nyomi appot.

Én értem amit mondasz, de ha a társaság legnagyobb része lemond róla, te is rá leszel kényszerülve. Nem úgy értem, hogy pisztolyt nyomnak a fejedhez, vagy ilyesmi, hanem, hogy egyre nehezebb lesz használnod a készpénzt.
Például az állam nem vondja ki a készpénzt és garantálja a használatát, de ettől függetlenül ha a lakosság 90% lemond róla önként, lesz egy rakás olyan bolt, környék, városrész ahol nem fogják egyáltalán használni.
Ha egy ilyen helyre betévedsz és várásolni akarsz majd, a boltban lehet, hogy sajnálkozva vonogatják majd a vállukat mert nincs készpénz a kasszába, hogy vissza tudják adni a visszajárót. Megkérnek majd, hogy váltsd fel valahol a pénzed, hogy pontos összeget tudjál adni. De a mellettük lévő boltban is ugyanaz a szitu és így tovább. Kell keress majd a környéken egy bankfíókot ahol van készpénz és felváltják neked.
Egy szép nap majd megunod és előveszed a kártyádat.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Nekem a másik nagy problémám a KPval, hogy lemegyek a kisboltba, redvás full büdös cigó, de olyan, hogy az egész bolt bűzlik tőle, fizet előttem. Majd sorra kerülök, fizetek és kapom a visszajárót. Az ő pénzét, amit megfogott azzal a kezével, amin látszik, hogy fél éve nem volt megmosva.

Még a pin pad gombjait sem szeretem nyomkodni, bár akinek kártyája van, abból már kinézhető, hogy fürdik.
Contactless paypass rulez. (Ami vicces módon magyar terminológiába érintős kártyának terjedt el. Pedig pont, hogy érintkezés nélküli.) :)
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
297
400
63

Nyilvan nem olyan szintu info mint amiket allesmor, molni, dudi, ijasz, szittya, mac es a tobbiek (elnezest mindenkitol, akit kihagytam) meg szoktak osztani, de szerintem annyibol lehet jelentosege az otthoniak szamara is, hogy ami itt most tortenik, az egy par ev mulva Europaba is be fog gyuruzni. Az pedig szerintem eleg egyertelmu, hogy egy ilyen szintu adatbazis igenis biztonsagpolitikai kerdes. Csak a pelda kedveert: ha a magyar miniszterelnok minden hozzatartozojanak, baratjanak es munkatarsanak osszes penzugyi adata egy kululdi szerveren pihen, az igencsak megegyszerusitu kompromittalo csomagok kesziteset.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
az egy par ev mulva Europaba is be fog gyuruzni
Uj technologia, kenyelmesebb mint a kartya. Persze hogy el fog terjedni. En csak azt mondtam, hogy nem fogja eltuntetni a kp-t, ahogy a kartya sem tette.
A wechat sem lesz egyeduralkodo. Tul nagy kockazatot es felesleges kiadast jelentene egy kinai szolgaltato. Jobb lenne ezt a fizetesi modot is inkabb orszagos hataskorben tartani. (Valamilyen nemzetkozileg szabvanyos core appokat el tudnek kepzeni, amit aztan minden orszag atvehetne.) Amugy is eppen azon agyal mindenki, hogy az amerikai penzugyi kozponttol fuggetlenedni tudjon. (Nemzetkozi utalasok, bankkartyak.) Kizartnak tartom, hogy ezt a piacot le tudna nyulni Kina.