• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Érdekes lesz, amikor majd Rita, nagy örömködő hangon azt fogja újságolni, hogy jé, mikrocsipet ültettek a mutató és hüvelykujjam közé, mert így már a mobilomat sem kell magammal vinnem az elektronikus fizetéshez...
ezektők a Kína-majmoló videóktól is viszolygok, talán már jobban, mint az USA majmolástól. (Azt hiszem öreg vagyok már én ehhez a Kínásdihoz, maradok a jó öreg USA-nál...)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Irtóan demokratikusan hangzik. Akár tetszik, akár nem, ez lesz. Tudod Mack, a diktatúra nem tetszik jobban, csak azért, mert Kínában van és nem az USA-ban.
Nyugi, van erre precedens és nem omlott össze a világ. Az agrártársadalmak végén és az iparosodás hajnalán kezdet elterjedni a papírpénz. Az öregek meg olyasmiket motyogtak, hogy a papír nem ér semmit és soha nem fogja felváltani az aranytallért. Ha meg valaki olyasmit mondott, hogy az aranypénz napjai meg vannak számlálva kiröhögték.
Most a papírpénzt váltja az elektronikus pénz. A legtöbb nyugati államban már gyakorlatilag rég kiváltotta. Kínában annyi történt, hogy a kártyát összekötötték egy mobilos alkalmazással és még praktikusabbá vállt az elektronikus fizetés.
Nálunk is csak idő kérdése, hogy elterjedjen.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 886
10 063
113
Ha emlékeztek még, régebben beszéltünk a telefonos fizetésről. Most egy magyar lány is elmagyarázza.

Valami számadatod van arról, hogy a másfél milliárdos Kínában mégis mennyien használják ezt a fizetési módot, mert ez az infó valahogy kimaradt Rita videójából.
 
  • Tetszik
Reactions: laiki

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Valami számadatod van arról, hogy a másfél milliárdos Kínában mégis mennyien használják ezt a fizetési módot, mert ez az infó valahogy kimaradt Rita videójából.
Ha kicsit keresgélünk biztosan találunk. Nagyvárosokban szinten minden fizetési módot kiszorítottak, viszony ahogy haladsz a vidék felé, egyre kevésbé terjedt még el és használják még a papírpénzt. Gondolom egy világ hátamögötti faluban még papírrak fizetnek az utca végi késdobálóban.
Viszont ahogy a videóban is látszik, a járdán hagymát áruló parasznéninél is lehet így fizetni.
Itt egy cikk ami kicsit bőcebben tárgyalja.
https://www.bloomberg.com/view/articles/2017-07-19/china-s-cashless-revolution
Itt még egy filmecske. A sarki palacsintaárus is ilyet használ
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 886
10 063
113
Ha kicsit keresgélünk biztosan találunk. Nagyvárosokban szinten minden fizetési módot kiszorítottak, viszony ahogy haladsz a vidék felé, egyre kevésbé terjedt még el és használják még a papírpénzt. Gondolom egy világ hátamögötti faluban még papírrak fizetnek az utca végi késdobálóban.

Igen, én is így saccoltam. Szerintem sok víz lefog még folyni a Jangce folyón, míg végleg eltűnik majd a papír pénz.
 
  • Tetszik
Reactions: laiki

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Igen, én is így saccoltam. Szerintem sok víz lefog még folyni a Jangce folyón, míg végleg eltűnik majd a papír pénz.
Én általánosítottam, nem csak a kínaiakra értettem, hanem kicsit magunkra is. Ha jó értettem a Svédek 2030-ban ki akarják teljesen vezetni a papírpénzt. Ehhez annyit kell még tudni, hogy jelenleg a vásárlások 90% kártyával történik, tehát már most marginális a papír használata. Szóval egyáltalán nem túlzó elképzelés.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
"akár tetszik akár nem" - ezt hívják diktatúrának!!
Készíthetek még pár hasonló mondatot:
A vitorláshajókkal történő árúszállítás napjai meg vannak számlálva, akár tetszik akár nem.
A vezetékes telefonok napjai meg vannak számlálva, akár tetszik akár nem.
A állatok erejét felhasználó földművelés napjai meg vannak számlálva, akár tetszik akár nem.
A gőzmozdonyok napjai meg vannak számlálva, akár tetszik akár nem.
A kézzel működtetett telefonközpontok (telefonos kisasszonyokkal) napjai meg vannak számlálva, akár tetszik akár nem.
A technológiai fejlődés is "diktál" egy ütemet.
Ez van.
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Készíthetek még pár hasonló mondatot:
A vitorláshajókkal történő árúszállítás napjai meg vannak számlálva, akár tetszik akár nem.
A vezetékes telefonok napjai meg vannak számlálva, akár tetszik akár nem.
A állatok erejét felhasználó földművelés napjai meg vannak számlálva, akár tetszik akár nem.
A gőzmozdonyok napjai meg vannak számlálva, akár tetszik akár nem.
A kézzel működtetett telefonközpontok (telefonos kisasszonyokkal) napjai meg vannak számlálva, akár tetszik akár nem.
A technológiai fejlődés is "diktál" egy ütemet.
Ez van.
Ja, szóval semmi baj a diktatúrával ha nem tudod a diktátor nevét?! :p Azt mégis hogy hívják, ha egy olyan szolgáltatást akarnak rám kényszeríteni, amit én nem akarok megfizetni?!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Ja, szóval semmi baj a diktatúrával ha nem tudod a diktátor nevét?! :p Azt mégis hogy hívják, ha egy olyan szolgáltatást akarnak rám kényszeríteni, amit én nem akarok megfizetni?!
FEJLŐDÉSNEK!!!
:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:

Felfogom mit mondasz. Mondjuk az autógyártás hajnalán a földutakon még békésen megfértek egy más mellett a szekerek, meg az autómobilok. A nagyvárosokban is hosszú évekig megmaradtak a konflisok és a kocsikkal egymást kerülgették. Akinek jobban pászolt a lóvontatás olyat használt, aki autót akart az meg olyat. Aztán az autók átvették a vezető szerepet, de ez nem volt elég végül ki is tiltották a szekereket. Szóval aki most szeretne inkább lóvontatást használni, teljesen el van lehetettlenítve, mert mondjuk nem hajthat fel az autópályára. Arrak kényszerítik, hogy csakazért is autóval közlekedjen.
EZ KÉREMSZÉPEN DIKTATÚRA!!!
A papírpénzzel is ez fog történni.
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 467
10 481
113
Ez élet is azt diktálja hogy dolgozzak ha nem akkor éhen halni, persze mondhatom hogy ez nem demokratikus csak éppen a kutyát nem érdekli. Ennyi erővel minden szabály diktatúra, vagy várjunk csak.... ha a közösség saját akaratából állítja fel őket akkor....
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 330
68 595
113
Ha kicsit keresgélünk biztosan találunk. Nagyvárosokban szinten minden fizetési módot kiszorítottak, viszony ahogy haladsz a vidék felé, egyre kevésbé terjedt még el és használják még a papírpénzt. Gondolom egy világ hátamögötti faluban még papírrak fizetnek az utca végi késdobálóban.
Viszont ahogy a videóban is látszik, a járdán hagymát áruló parasznéninél is lehet így fizetni.
Itt egy cikk ami kicsit bőcebben tárgyalja.
https://www.bloomberg.com/view/articles/2017-07-19/china-s-cashless-revolution
Itt még egy filmecske. A sarki palacsintaárus is ilyet használ
Mack, a forint nem merül le.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Nyugi, van erre precedens és nem omlott össze a világ. Az agrártársadalmak végén és az iparosodás hajnalán kezdet elterjedni a papírpénz. Az öregek meg olyasmiket motyogtak, hogy a papír nem ér semmit és soha nem fogja felváltani az aranytallért. Ha meg valaki olyasmit mondott, hogy az aranypénz napjai meg vannak számlálva kiröhögték.
Most a papírpénzt váltja az elektronikus pénz. A legtöbb nyugati államban már gyakorlatilag rég kiváltotta. Kínában annyi történt, hogy a kártyát összekötötték egy mobilos alkalmazással és még praktikusabbá vállt az elektronikus fizetés.
Nálunk is csak idő kérdése, hogy elterjedjen.

Rossz a hasonlatod, mert attól, hogy az iparosodás hajnalán megjelent a papírpénz, még nem vált követhetővé egy adott ember minden egyes pénzügyi tranzakciója, viszont a mostani újításokkal (elektronikus, mobilos fizetés) igen. Ezért az egyik nem vetett fel adatbiztonsági kérdéseket, a másik meg felvet.
Továbbá a mobilos fizetésből hamarosan bőr alá ültetett csip lesz, mivel az még praktikusabb, hiszen akkor már a mobilt sem kell magaddal vinned. Ez pedig személyiségi jogi kérdéseket is felvet.
Szóval ezt nagyon kisarkított dolog a részedről a maradiság-haladás ellentéteként bemutatni és népszerűsíteni.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator and fip7
T

Törölt tag 008

Guest
Cuki ez a contactless fizetés (ami vicces módon a magyar köznyelvben pont "érintősnek" lett fordítva, pedig érintésmentes) és nincs is vele baj. Én is imádom, a probléma az ha CSAK ez van. Az első SHTF-nél mindenki visszaáll valami fizikai dologra.
Addig is maradnak a kisértékű arany gyűrűk és karláncok SHTF-re.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Rossz a hasonlatod, mert attól, hogy az iparosodás hajnalán megjelent a papírpénz, még nem vált követhetővé egy adott ember minden egyes pénzügyi tranzakciója, viszont a mostani újításokkal (elektronikus, mobilos fizetés) igen. Ezért az egyik nem vetett fel adatbiztonsági kérdéseket, a másik meg felvet.
Továbbá a mobilos fizetésből hamarosan bőr alá ültetett csip lesz, mivel az még praktikusabb, hiszen akkor már a mobilt sem kell magaddal vinned. Ez pedig személyiségi jogi kérdéseket is felvet.
Szóval ezt nagyon kisarkított dolog a részedről a maradiság-haladás ellentéteként bemutatni és népszerűsíteni.
Lehet már csipre sem lesz szügség!
Nézegetve a kínai mobilokat már a legtöbbjében van újjlenyomat olvasó. A szenzorok fejlődésével, az arcfelismerok, vénaszkennerek stb nem is kellenem majd olyan maradi dolgok mint csip.
Visszatérve az adatvédelemre, mi van akkor ha pont fodrítva sül el a dolog? Öntudatosabb és a szabadságjogaikra jobban odafigyelnek majd a polgárok. Most már nem babra megy a játék. Nem csak a pénzügyeid lesznek lekövethetőek, hanem minden amit csinálsz. Az utcákon lévő kamerák és acfelismerő szoftverek kombinációja + a telefonod követése stb stb 24/7 követést tesz lehetővé.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Nekem nincs okostelefonom, csak olyan buta, amivel telefonálni lehet. De ha lenne, akkor sem intézném rajta pénzügyeimet, mert egyrészt nem tartom biztonságosnak, másrészt követhetővé válik minden pénzmozgásom, harmadrészt lemerülhet/meghibásodhat/vírusos lehet/stb... nem csak a telefon, hanem a fizetési rendszer bármely eleme. Van online banki szolgáltatásom, de a legbiztonságosabb fajtából. A szükséges minimális számban használom, akkor is otthonról alig, és kártevőirtás után, többszörös tűzfal és elszigetelt banki üzemmódú böngésző használatával. Inkább a cég extra biztonságos rendszerén keresztül megyek be (szerencsére olyan helyen dolgozok, hogy ez nem gond). Nem szoktam neten kártyával fizetni (még az online vásárlásnál is inkább átutalással, de alapvetően szeretem megnézni, hogy mit veszek). Van bankkártyám, de fizetésre alig használom és akkor is nagyon megválogatom, hogy hol. Készpénzzel szoktam fizetni. A piacon, vagy a kedvenc kínai kajáldámban, vagy a kínai ruhaárusnál nem is nagyon tudnék mással. Pedig ők kínaiak, de valahogy nem szívügyük a mobilos fizetés, sőt még a bankkártyás sem.

Most essek pánikba, hogy be fog darálni a szép új jövő?

Az ilyen jóslatokkal, hogy mi fog történni az elektronikus kütyüknek "köszönhetően" az a gond, hogy aki jósolgat, az is általában több évtizednyi időtávra teszi a bekövetkeztét, amitől komolytalanná válik az egész jósolgatás. Ne temessük el a készpénzt azért, mert van olyan, aki úgy gondolja, hogy 2050-re, '60.ra, '70-re majd kikopik. A svédeknél is lesz készpénz 2030 után is. Az ilyen álmodozásszerű terveknek se szeri se száma az EU-ban. Szinte soha nem valósulnak meg.

Abból, hogy van egy réteg, amely szeret az elektronikus kütyüjével játszadozva fizetni (és megfizeti mennek költségét), tehát az ilyen fizetési mód lehetősége elterjed, még nem következik, hogy minden más lehetőség meg fog szűnni és a készpénz eltűnik.

Talán nem véletlen, hogy a POS terminálok telepítését most leginkább a NAV nyomatja az online pénztárgépek mellé.
Na meg persze a bankok, amelyeknek a kártya kibocsátásból és használatból bevétele származik. Ez a bevétel pedig közvetlenül, vagy közvetve a vásárlók megvámolását jelenti. Fizetünk a kártyáért, a tranzakciókért és természetesen fizetnek a boltok is, amit beépítenek az árba. A mobilos fizetéssel is ugyanez a helyzet. A lehúzás egy fajtája. Márpedig én például nem szeretem, ha lehúznak.