Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Iraki Kurdisztánnak vagy hivatalos nevén Kurdisztán Régiónak van alkotmányos határa Irakon belül. Az alkotmány szerint az egy autonóm régió ami egy iraki szövetségi entitás. Szerintem erre gondolt, ezt is Kurdisztánnak hívják, de nem állam hanem alkotmányos régió.
A határai viszont nagyon nem egyértelműek. Van egy kölcsönösen elismert része amit a kormány is elfogad annak, van olyan rész amit csak az egyik (kurd) fél tart a régió részének de gyakorlatilag ellenőrzik, és van az ISIS-től felszabadított része amit gyakorlatilag ellenőriznek de nem része az alkotmányos régiónak egyik verzió szerint sem. Ez utóbbi státuszban van Kirkuk ahol most a harcok kezdődtek.
Kéne nekik egy közvetítő aki leülteti őket az asztalhoz, hogy egyértelmű és kölcsönösen elfogadott határt húzzanak az autonóm régiónak, valószínűleg ez lesz a vége, de a kormány bizonyára azért támad most, hogy mire hajlandók lesznek asztalhoz ülni addigra jobb pozíciójuk legyen.
Szóval akkor a németek az irakiak oldalán vannak,az Usa meg a pesmergákén?A Pentagon leállítja az iraki kiképzési-felszerelési programot, ha nem áll le a kurdok elleni offenzíva.
https://www.defensenews.com/congres...-ending-train-and-equip/#.WeT7_g58fx0.twitter
Már mindegy, már szétverték az ISISt. Előbb kellett volna gondolkozniuk és egy ütközőzónányit meghagyni. De túl kapzsik voltak.nos a kurdok helyében szépen felfüggeszteném az ISIS elleni harcot, és sok sikert Bagdadnak...
A kurdok kitértek ez elől és átadták Kirkukot, ez még nem igazi összecsapás. Bagdad jogosan veszi vissza a kormányterületeket de elég aljas módon teszi mert ezeket a területeket a kurdok védték meg az ISIS-től akkor amikor a kormány tehetetlen volt, előbb szóval kellett volna visszakövetelni nem egyből támadni, ez az offenzíva nem olyan jól kommunikálható mint az ISIS elleni harc volt és még őket se győzték le, a hátukban velük nem akarhatnak egy új frontot.Nem vagyok abban biztos, hogy ezek után egyáltalán lesz kurd autonómia. Nyílt fegyveres összecsapásba ment át a történet, és nem hiszem, hogy innentől kezdve az iraki kormányzat ugyanúgy fog viszonyulni a kurdokhoz mint eddig. Ellenség lett akit meg kell semmisíteni (Irak szerint).
A kurdok kitértek ez elől és átadták Kirkukot, ez még nem igazi összecsapás. Bagdad jogosan veszi vissza a kormányterületeket de elég aljas módon teszi mert ezeket a területeket a kurdok védték meg az ISIS-től akkor amikor a kormány tehetetlen volt, előbb szóval kellett volna visszakövetelni nem egyből támadni, ez az offenzíva nem olyan jól kommunikálható mint az ISIS elleni harc volt és még őket se győzték le, a hátukban velük nem akarhatnak egy új frontot.
Eddig az USA tette a legtöbbet azért, hogy ne legyen komoly összecsapás, a felszerelés és kiképzés leállítása olyan érv, hogy azt Bagdadban is komolyan megfontolják. Ha már meglépte ezt a kormány akkor kelleni fog nekik a többi kormányterület is, de nem valószínű, hogy a kurd autonómia területére is be akarnak lépni, azt már a Pesmerga sem fogja feladni és ha ilyen durva konfliktust akarnak akkor növekedni fog rajtuk a diplomáciai nyomás és előkerülhetnek ellenük a gazdasági eszközök is. Az irakiaknak nem ellenségeik az iraki kurdok, nem akarják őket megsemmisíteni, ezt inkább Erdogan szeretné, de az USA viszont támogatja a kurdokat és a kormányt is ha az nem akarja eldurvítani a helyzetet.
Az iraki kormány szétverésében már rutinja van az USA-nak úgyhogy számítani fog az ő szavuk is és ők most nem a konfliktusban érdekeltek. Ha a kurdok komoly ellenállás nélkül visszaadják az autonóm régión kívüli területet és a kormány nem megy tovább ennél, akkor súlyosabb károk nélkül lezajlik az ISIS utáni visszarendeződés és nem lesz ok egyik oldalon sem keményebb konfliktusra.
Nekem a gondom ezzel az, hogy Irak nem azért támadta meg a kurdokat mert azok elfoglalták a kirkuk környéki területeket, hanem azért mert kikiáltották a függetlenségüket, ergo kiváltak Irakból. Azzal, hogy az iraki kormány visszafoglalja azokat az országrészeket ami nem a volt az autonóm Kurdisztán területe, attól még a függetlenségük nem fog megszűnni. Amit leírtál az azt feltételezni, hogy "csak" a kurdok túlterjeszkedése az oka a hadműveletek megindulásának, holott ez nem igaz. Irak szemében a kurdok fellázadtak az állam ellen.
Nem kiáltották ki a függetlenségüket. A katalánok jobban kikáltották, pedig még ott sem történt semmi
Igen, nem kiáltották ki, viszont szavaztak és igennel amit meg az iraki kormányzat kifejezetten ellenzett és meg is fenyegette a kurdokat, hogyha megtartják akkor bevetik a hadsereget. Meg is tették.
Persze, csak pontosítottam. Viszont az látható, hogy a kurdok jelenleg nem harcolnak, vonulnak vissza, így hamarosan meglátjuk, megáll-e az iraki hadsereg az autonóm terület határán, vagy sem. Az mindenesetre kb. egyértelműen látszik, hogy független Kurdisztán itt nem lesz, mert nem állnak mögéjük sem az amerikaiak, sem az oroszok, így pedig a környékbeli ellenérdekelt államok leverik őket, mint vak a poharat.
Nem állítják le.A Pentagon leállítja az iraki kiképzési-felszerelési programot, ha nem áll le a kurdok elleni offenzíva.
https://www.defensenews.com/congres...-ending-train-and-equip/#.WeT7_g58fx0.twitter
Nem állítják le.
Sinjar is Iraki kézbe került. Gyakorlatilag összepakolnak a Kurdok és otthagyják a pozícióikat.
Nem hiszem.Persze attól függ mi az álom és a realitás közt a különbség.Autonómia járható út az állam nem.Szerintem visszavonulnak mindenhol az autonóm területre és ezzel Irak részéről is be van fejezve.Eddig tartott a kurd alom?
Mintha nem csak a pesmergák vonulnának ki. És inkább menekülésnek tűnik, mint szervezett és rendben folyó akciónak.Kurdok kivonulása Kirkukból
Pont ettől féltettem őket itt jó pár héttel ezelőtt. Sajnos úgy látom igazam lesz...Nem vagyok abban biztos, hogy ezek után egyáltalán lesz kurd autonómia. Nyílt fegyveres összecsapásba ment át a történet, és nem hiszem, hogy innentől kezdve az iraki kormányzat ugyanúgy fog viszonyulni a kurdokhoz mint eddig. Ellenség lett akit meg kell semmisíteni (Irak szerint).
Kb. ideje lenne onnan mostanában hazajönni.Fura így látni egy piros fehér zöld zászlót... Csak aztán nehogy valamelyik kinti magyar honvédünket kurdnak nézzék majd a felségjelzése alapján.