A Kurdok finoman szólva sem egységesek egyébként.
Sosem voltak azok (ahogy mások se), de a népszavazás eredménye teljesen egyértelmű: a döntő többség függetlenséget szeretne.
A nézeteltéréseknek mások a főbb okai.
Az elmúlt napok furcsa történései mögött több előzmény van.
- A Kurd Parlament (és az elnök Barzani) választási ciklusa 2015-ben lejárt. Új választást a helyzetre hivatkozva nem írt ki a KDP vezetésű kormány. Az egyik valós ok az volt, hogy csökkent volna a KDP részaránya a Parlamentben. A többi párt (az érdemiek) kivonult a Parlamentből, több mint 1,5 év óta nem volt ülés se. Bár a népszavazásban végül is volt egyetértés, a megtartása a tény, hogy választás is lehetett volna.
- A kurd autonómia némi kurd-iraki együttműködést igényelt volna a felek részéről, hát erről régóta szó nincs. Egymás mellett éltek. Az okok sokrétűek, összetettek, mindkét oldal csak a magáét hajtogatja. A domináns okok gazdaságiak (pénz), a politika meg színesíti.
- A KDP (Barzani) török irányultságú, Erdogannal építgette a kapcsolatot, persze nem szimpátia alapján, hanem mert a törökországi Ceyhanba megy a kurd olajvezeték, amiből a pénz van, és a teljes török-iraki külker forgalom Kurdisztánon megy át. Az is pénz. Meg persze Erdogannak is megérte.
- A KDP legnagyobb ellenzéke, a PUK viszont iráni beállítottságú. Nyilván ők se a perzsák szép szeme színe miatt. Nem véletlen, hogy az iráni Szulejmani tábornok Kirkukban a PUK-kal tárgyalt az események előtt és nem Erbilben Barzanival. Emellett a PUK maga is megosztott. Egy része nem akar függetlenséget, mert reménytelennek ítéli, megelégszik az autonómiával.
- Kirkuk egyébként PUK irányítás alatt volt, ezért is tárgyalt velük az iraki elnök (aki kurd) és továbbította a miniszterelnök Abadi elvárásait.
- A pesmergák elvileg egységes irányítás alatt vannak, a gyakorlatban viszont nem. Vannak KDP pesmergák és vannak PUK pesmergák. Akik persze harcolhatnak együtt is, ha olyan a helyzet.
- A népszavazás után Barzani lett volna a csodás vezér, aki kivívta a függetlenséget, és így már szívesen tartott volna választást. Ezt viszont a többiek is látták, tehát nem kapott időt. A PUK kiürítette Kirkukot, mert nem akart az irakiakkal harcolni, különösen nem Barzani dicsőségéért. Voltak azért ott más csoportok is, KDP pesmergák, PKK erők vagy akár parancsmegtagadók is, ezért volt némi harc. Én 5 kilőtt Humviről és két tankról olvastam. Hamar rájöttek, hogy az ellenállásnak így nincs értelme.
- Most visszamennek a 2013-as határok mögé, és lőttek Barzani nagy dicsőségének.
A folytatást majd meglátjuk.
Pl. azt, hogy mi lesz a Basiqa melletti török táborral, ami eddig Barzani területe volt most meg iraki lett. Itt a törökök főleg szunnita türkméneket képeztek ki, de voltak pesmergák is.
Márpedig a kurd autonómia mellett az utóbbi időben egyre több szó esik egy szunnita autonómiáról is.