Ez egy nagyon fontos gondolat. Izraelnek természetesen nem érdeke az USA gyengítése, de Izraelt csak az USA tudja megszabadítani Irántól.
Izrael számára az, hogy valaki megszabadítsa őket Irántól, életbevágó.
Ezért Izraelt nem érdekli, ha egy Irán elleni háborúba az USA beledöglik, ha ezzel megszabadulhatnak végre Irántól.
Mit jelent ez Oroszország számára?
Mivel Izrael tudja, hogy egy Irán elleni háborúba az USA beledögölhet, ezért már most új védelmezőket keres az USA helyett, ha netán az USA megszűnne létezni.
A szóbajöhető jelöltek: elsősorban Oroszország (új SZU), másodsorban Anglia, esetleg Franciaország (Frexit után). Mástól (EU, Kína stb.) Izrael nem várhat semmiféle védelmet.
Mit fog tenni Oroszoszág?
Természetesen szóban ugyan védelmezni fogja Iránt, de a gyakorlatban miután az USA-Izrael megtámadja Iránt, Azerbajdzsán területi követelésekkel fog élni Iránnal szemben.
Ebben a helyzetben Oroszország Azerbajdzsánt fogja támogatni Irán ellen.
Így kedvére tesz az őt támogató Izraelnek, az Azerbajdzsánt támogató törököknek, és persze az USA se fogja bánni az orosz segítséget.
Mi lesz ebből Oroszország haszna?
Azerbajdzsán visszatér a SZU 2.0-hoz. Irán mint regionális középhatalom megszűnik, ezáltal a kínai befolyás is csökkenni fog a térségben, segítve a többi közép-ázsiai volt szovjet tagállam visszatérését is a SZU-hoz. Izrael happy, USA happy, Törökország happy. Kína sad, EU very sad.
Szerintem Izrael -nek még a jelenlegi állapotok is sokkal inkább megfelelőek, mint hogy az USA bármibe "beledögöljön". Egész egyszerűen ilyen mély és szoros szövetségese nem lenne - még akkor sem, ha az összes többi felsorolt országot együtt értjük is ...
Azt, hogy Oroszország mit fog tenni jó kérdés. Az biztos, hogy nem támogatná a konfliktus eszkalálódását. Amennyiben Irán elbukik, akkor ezt követően gyors ütemben kiszorulna a Közel-kelet -ről. Ennyit sem Azerbajdzsán (még a jelentősnek mondható szénhidrogén készletükkel sem - abból Oroszországnak is van elég) - sem a többi közép-ázsiai volt szovjet tagállam (azok főleg nem) nem érne Nekik. Az utóbbiakkal kapcsolatban még - szerintem Oroszország úgy van vele, hogy van már Nekik így is elég "szakállasuk", több egyelőre nem kell. A befolyási övezetként szorosan maga mellett tudni azt igen, de határon belül rengeteg ilyen-olyan forradalommal, meg függetlenedési harcokkal már nem.
Ott is érzek kis logikai bukfencet, hogy Azerbajdzsán miért is állna be egy ilyen forgatókönyvbe? Azért lenne területi követelésük Iránnal szemben, hogy aztán betagozódjanak egy újonnan formálódó SZU 2.0 -ba? Nem hiszem. Másik oldalról pont Irán ellenében, ahol az azeriek elsöprő többsége (kb. másfélszer annyi, mint Azerbajdzsán lakossága) él? Az egyetlen ország mellyel közös a vallásuk a környéken és ebből is adódóan az egyetlen szövetségesük?