OK. Innentől kezdve senki nem fog bízni az amerikaiakban (és nem csak a Közel-Keleten, hanem szerte a világban), és aki csak teheti leépíti az USA számlákon lévő betéteit, amerikai érdekeltségeit. És itt nem csak " magán emberek" fogják ezt meglépni, de állami szinteken is- lehet hogy a folyamat lassan fog megindulni, és mindenki a többi ország lépésére fog várni, és természetesen az USA diplomaták (meg mindenki az üzleti ... életükben) győzködni fogja az európaiakat, kínaiakat, indiaiakat... hogy ne tegyék, de az USA egyszerűen túl messzire megy. Ezt (sem) már nem fogja neki elnézni a világ, pláne nem az üzleti szféra. .
Tumpnak pár hónap alatt sikerült alapjaiban megingatnia az USA renoméját.
- Lényegében szétszakítja az üzleti kapcsolatait, fenyegetőzik, kereskedelmi háborúról beszél- és lényegében aszerint is cselekszik.
- Az USA Szíriában cserbenhagyta a Kurdokat, nem is leplezve hogy ők nem számítanak. Tehát a szövetségesek számukra nem számítanak hivatalosan sem , csak legfeljebb egy ideig lehetnek közösek az érdekek.
- Megölték egy másik állam egyik katonai vezetőjét Irakban.
-Ezt a katonai vezetőt úgy ölték meg Irakban , hogy azt az embert lényegében ők kérték fel közvetítőnek egy konfliktusban, így tudták meg hogy mikor és hol lesz. Irak(is) erre berágott.
- Irak felszólította őket, hogy távozzanak területéről, ők ezt lényegében megtagadták.
- Erre most azt nyilatkozzák, hogy ha arra kényszerülnek, hogy kivonuljanak Irakból, akkor a számlájukról emelik le a "kompenzáció " díját, egyébként pedig akkora szankciókat kapnak, mint még senki más.
Arra figyelni kell, hogy Irán és Afganisztán már megtiltotta hogy területéről, vagy területén keresztül bárki/az USA bárkit megtámadjon. Innentől kezdve Iránt szárazföldön megtámadni lényegében elméletileg is lehetetlen. Az, hogy az USA ténylegesen megszálló hatalomként akar fellépni Irakkal szemben, az ezen a problémáján nem fog segíteni , ugyanis Ha az Iraki állam megszállónak fogja minősíteni az USA-t, akkor ott felépíteni egy támadó éket, lehetetlen lesz, de még Irakból Irán ellni légicsapások lehetősége is hatalmas kockázatú lesz.
Az USA lényegében minimum egy Iránnal kötendő katonai szövetség/segítségnyújtás... felé tolja Irakot (is) Ez még semmi, mert eddig csak Irán akart (tapogatózott) Oroszországgal és Kínával katonai szövetségre lépni, de ezután Iraknak is érdeke lesz.
Ezt nyilvánvalóan az USA "diplomáciának" is érzékelnie/tudnia kell.
Trump felvetette hogy a NATO-t ki kell egészíteni Közel-Keleti országokkal. Ez nem teljesen új ötlete, mert korábban már felvetett egy Arab NATO létesítésének ötletét. Amire lényegében minden lehetséges tag nemet mondott. Az, hogy éppen most, pl Egyiptom, be akarna lépni a NATO-ba, az esély elhanyagolható. Törökország leginkább már csak névlegesen tag. A legtöbb Közel- Keleti/Arab állam nagy tételekben elkezdett orosz (és kínai) haditechnikát vásárolni, amit az USA szankciók fenyegetésével sem tudott megakadályozni...
Jelenleg a helyzet ténylegesen robbanásveszélyes a Közel Keleten , az USA látványosan kapkod, az EU nagy része igyekszik mindentől elhatárolódni... Az USA térségbeli jelenlegi legközelebbi-legnagyobb szövetségese Szaud-Arábia helyzete ingatag, mert katonailag többször leszerepelt.
A Perzsa öbölben egy incidens bármikor történhet, de az USA ottani helyzete nem jó- annak ellenére sem, hogy hadihajókat vezényel a térségbe (amelyek elsüllyedése egy konfliktus kitörése esetén gyakorlatilag elkerülhetetlen)