Oroszország "vizet enged" Észak-Szíriába ..
Reuters
A Törökországgal kötött megállapodások segítettek megoldani az egyik legsúlyosabb humanitárius problémát.
Az orosz hadsereg bejelentette, hogy megoldotta Szíria egyik legégetőbb humanitárius problémáját, a vízellátás helyreállítását Hasakeh tartományban. Hasakeh tartomány vízellátása folyamatosan szünetel a török hatóságok és a szomszédos területet ellenőrző kurd erők közötti konfliktus miatt. A katonák szerint sikerült kompromisszumot kötniük török kollégáikkal. Igaz, a kurdok azt állítják, hogy Haseke még mindig víz nélkül van.
"A török féllel folytatott tárgyalások és személyes találkozók szervezése révén sikerült megegyezésre jutnunk és kompromisszumot találnunk a Haszakeh tartományban lévő települések vízellátásának folytatásáról az Aluk-Szarki vízszivattyúállomásról" - mondta Alekszej Iszajcsev, a szíriai háborús felek megbékélésének orosz központjának képviselője vasárnap este újságíróknak.
Közben az RT arab forrásai arról számoltak be, hogy az aluki állomást "Oroszország erőfeszítéseinek köszönhetően" már július végén újra megnyitották. Hivatalos információk azonban csak a múlt hét végén jelentek meg. A kérdés a vízellátás helyreállítása az észak-szíriai Hasakeh tartományban, ahol több mint egymillió ember él.
Törökország 2019-ben a tartományban (valamint a szomszédos Rakkában) a "Béke forrása" elnevezésű katonai műveletet hajtotta végre a Szíriai Demokratikus Erők koalíciójához tartozó kurd Népi Önvédelmi Egységek ellen, amelyeket Ankara terroristáknak minősít. A művelet során az aluki vízszivattyúállomás megsérült, és a törökbarát erők által ellenőrzött területre került. A Szíriában működő ENSZ humanitárius szervezetek július közepén kiadott közös közleménye megállapította, hogy 2019 óta legalább 24 alkalommal szünetelt az Aluk állomás működése, amely 460 000 embernek biztosít ivóvizet, június 23-án pedig több okból kifolyólag teljesen leállt. Ezek között szerepelt a műszaki szakemberek korlátozott hozzáférése az állomás javításához, valamint az áram hiánya. "
Összesen akár 1 millió ember is érintett, köztük sokan a legkiszolgáltatottabb, kitelepített családok közül" - áll a nyilatkozat szövegében, amely egyben felszólít az erőmű mielőbbi újraindítására. Az ENSZ tisztviselői arra figyelmeztettek, hogy a tiszta víz hiánya a potenciálisan halálos betegségek növekedéséhez vezethet. A nyilatkozat negatív reakciót váltott ki Ankara részéről, amely elfogultsággal és ténybeli tévedésekkel vádolta az ENSZ-t.
"A közös nyilatkozat aláírói "szelektívek" voltak a Szírián belüli humanitárius kérdésekben. Figyelmen kívül hagyják azokat a súlyos következményeket, amelyekkel az ellenzék által ellenőrzött területeken élő civilek százezrei szembesülnek" - mondta a török külügyminisztérium, rámutatva a COVID-19 járvány idején történt "szándékos áram- és vízkimaradásokra".
Ankara az északkelet-szíriai kurd hatóságokat tartja felelősnek az aluki áramkimaradásokért, mivel az erőmű áramellátása az általuk ellenőrzött területekről történik. A kurdok a maguk részéről az energiahiány problémáját az aszálynak tulajdonítják, amely miatt Törökország több vizet vett ki az Eufrátesz folyóból. Ennek következtében nincs elég víz ahhoz, hogy a határ túloldalán lévő vízerőművek számára áramot termeljenek.
A damaszkuszi hatóságok is ugyanerről a problémáról beszéltek. Májusban a SANA szíriai állami ügynökség arról számolt be, hogy az Eufrátesz folyó vízszintje drasztikusan lecsökkent, miután Törökország másodpercenként 500 köbméterről 200 köbméterre csökkentette vízszállítását. Ez az Eufrátesz-gáton lévő vízerőmű leállításához vezetett.
Az Ankara és Damaszkusz között 1987-ben létrejött nemzetközi megállapodások értelmében Törökországnak elegendő vizet kellett volna biztosítania az Eufrátesz folyóból az El-Aszad víztározó feltöltéséhez. A szíriai konfliktus során azonban a megállapodások végrehajtása megkérdőjeleződött. Az orosz hadsereg szerint Törökország a legutóbbi tárgyalások során garanciákat kapott az általa ellenőrzött területek áramellátásának jövőbeni növelésére. Ezt vasárnap az Anadolu török hírügynökség is megerősítette.
Az ügynökség szerint egy török és egy orosz katonai küldöttség látogatást tett az aluki vízműben, és megállapodás született, amely lehetővé teszi a Törökország által ellenőrzött észak-szíriai területen élő 200 ezer ember áramellátását, valamint a Hasszake és Tell Tamer lakosainak vízellátását. A megállapodás egyéb részleteit nem említették.
HungarianBulgarianChinese (simplified)CzechDanishDutchEnglish (American)English (British)EstonianFinnishFrenchGermanGreekHungarianItalianJapaneseLatvianLithuanianPolishPortuguesePortuguese (Brazilian)RomanianRussianSlovakSlovenianSpanishSwedish
Kurd forrásokból tudjuk, hogy Ankara a tishrini gátról napi hat órán keresztül 25 MW energiát kért, a derbasi erőműből pedig napi 24 órán keresztül 8 MW-ot, míg a kurdok azt követelték, hogy az Aluknál működő szivattyúk és kutak száma legyen elegendő a településeik vízellátásához.
Az orosz elnök szíriai különmegbízottja, Alekszandr Lavrentyev szerint július elején már javában folytak a tárgyalások Ankarával. Elmondása szerint Törökország biztosította Oroszországot arról, hogy az Eufráteszbe történő vízkibocsátás szintje visszatért a válság előtti értékekre, azaz 500 köbméter/másodpercre. "Ha ez igaz, akkor ez azt jelenti, hogy az áramellátás a lehető leghamarabb teljes egészében helyreáll. Reméljük, hogy így lesz" - mondta. Úgy tűnik azonban, hogy a vitás kérdések megoldása időbe telt.
Ugyanakkor a Dzsazíra régió (az egyik önjelölt kurd autonóm terület, amely Hasakeh és Kamishli tartományokban található) energetikai adminisztrációjának társelnöke, Ziyad Rustem hétfőn tagadta, hogy végleges megállapodás született volna Törökországgal. Az északi kurd sajtóügynökségnek elmondta, hogy a török erők nem tartják be a megállapodás feltételeit, és a víz még nem jutott el Haseke városába (az azonos nevű tartomány központjába). Elmondta, hogy a törökök csak két szivattyút használnak a megállapodásban szereplő ötből, noha az északkelet-szíriai kurd közigazgatás a megállapodás minden pontját betartotta. Ugyanakkor a Hassakeh tartomány hivatalos szíriai hatóságai megköszönték Oroszország segítségét, és megjegyezték, hogy a mintegy 40 napos szünet után egyes területekre már érkezik a víz, és a műszaki szakemberek az Aluq vízellátási projekt részeként fokozatosan helyreállítják a kutakat.
https://www.kommersant.ru/doc/4936827?from=four_mir