Az imámok visszaszorítják a tábornokokat ....
Recep Tayyip Erdogan elnök és Ali Erbas, a török vallási ügyek igazgatóságának vezetője. Illusztráció: ahvalnews.com
A török kormány az ország legfőbb vallási testületének vezetőjét az állami protokollban a 12. helyre helyezte, a török fegyveres erők vezérkari főnöke fölé - jelentette múlt kedden a Deutsche Welle török hírügynökség - írta ma, szeptember 1-jén az Ahval hír- és elemző portál.
A Diyanet néven is ismert törökországi vallási ügyek igazgatóságának vezetője az állami protokollban korábbi 52. helyéről a 12. helyre emelkedett, amint az az ország augusztus 30-i győzelem napi ünnepségén az ankarai elnöki palotában látható volt. A vezérkari főnököt és a török hadsereg más magas rangú tisztségviselőit Recep Tayyip Erdoğan elnök köszöntésére rendezett ünnepségen a 14. helyre hívták, bár az esemény közvetlenül az ország fegyveres erőinek történetében egy dátumhoz kapcsolódott.
Egy vallási testület "felemelése" a hadsereg fölé beleillik a török vezető általános mintájába, aki a 2016 júliusi katonai puccskísérlet után mindent megtesz azért, hogy végleg kiszorítsa a török tábornokokat a belpolitikai folyamatokból.
A törökországi állami protokoll tisztviselők sorát 2018 óta nem módosították, miután a parlamenti kormányzásról az elnöki rendszerre való áttérés után 2018-ban nem került sor a sorban állásra. A "Diyanet"-et bírálták az Erdogan-kormány alatt növekvő befolyása miatt. A kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) 19 éves hatalma alatt meg négyszerezte a Vallási Ügyek Igazgatóságának költségvetését, ami azt a kritikát váltotta ki, hogy az állami intézményt a mérsékelt iszlamista AKP puha hatalmi eszközként használja - jegyezte meg Ahval.
"Ma a Diyanet úgy néz ki, mint egy óriási holding, vagy még ennél is baljósabb. Mint egy állam az államban" - állítja Cemil Kılıç török teológus.