„Az izraeliek kezdik felismerni, hogy a zsidó államnak egyedül kell szebe néznie Irán nukleáris programjával.
A Jewish World újság az amerikai-izraeli újságíró, a The Jerusalem Post helyettes szerkesztője, Caroline Glick elemző cikkét jelentette meg Alexander Nepomniachtchi fordításában,
Valami kezd megváltozni az izraeli katonai vezetés megítélésében az iráni nukleáris fenyegetésről. Egyre több bizonyíték van arra, hogy az IDF vezérkara és a Moszad kezd rájönni egy egyszerű és keserű igazságra – az Egyesült Államok nem osztja Izrael azon célját, hogy megakadályozza Irán atomhatalommá válását.
Például a múlt héten
Michael Makovsky , a Jewish National Security Institute of America (JINSA) vezetője, egy washingtoni székhelyű, izraeli és amerikai tábornokok közötti kapcsolatokat fejlesztő csoport, a New York Postban közzétett egy cikket, amelyben leírja ezt a megrázó felébredést.
„Legközelebbi közel-keleti szövetségesünk, Izrael védelmi minisztériumának magas rangú képviselőivel folytatott közelmúltbeli találkozók – írja Makovsky – a legpesszimistábbak voltak amire emlékszem. A mai Amerikát úgy látják, mint aki beletörődött az elkerülhetetlenbe, és halad az áramlással, egy gyáva ország, amely makacs kétségbeeséssel törekszik a katonai konfrontáció elkerülésére, míg Irán éppen ellenkezőleg, tele van reménnyel, és közel áll az atomhatalommá válásához.
Makovszkij megjegyzi, hogy minden beszélgetőpartnere ugyanazt a három pontot említette.
Először is, az Egyesült Államok kivonulása Afganisztánból megmutatta, hogy a Biden-kormány csendben elárulja amerikai szövetségeseit.
Másodszor , az adminisztráció azon döntése, hogy nem reagál az október 20-i iráni támadásra a szíriai Al-Tanfban lévő amerikai légitámaszponton, demonstrálta az Egyesült Államok hajlandóságát, hogy lehetővé tegye Iránnak, hogy büntetlenül megtámadja.
Az adminisztráció beleegyezése, hogy az irániak megalázzák a bécsi nukleáris tárgyalásokon, azt bizonyítja, hogy az adminisztráció egyetlen dolgot akar, azt, hogy megállapodást – bármilyen megállapodást – kössön Iránnal.
Makovszkij szerint az izraeliek megosztottak abban, hogy maguk az irániak mit akarnak, és még mindig nem hagytak fel azzal a reménnyel, hogy az amerikaiakkal valahogy szót értenek. Cikkét azzal zárja, hogy az Egyesült Államoknak biztosítania kell Izraelt az iráni nukleáris létesítmények elleni sikeres támadásokhoz az Egyesült Államok részvétele nélkül is a szükséges felszerelésekkel és katonai platformokkal.
Az izraeli biztonsági szolgálat vezetésének hangulatát ismertető ismertetéséből azonban világossá válik, hogy jelentősen meggyengült az izraeli biztonsági szolgálat vezetőinek hite abban, hogy az Egyesült Államok valóban beváltja ígéretét, amely megakadályozza Irán atomhatalommá válását. Kezdik felismerni, hogy az Irán elleni harcban Izrael egyedül maradt a problémával.
Érthető a Biden-kormányzattal kapcsolatos frusztráció, amelyet az izraeli hadsereg most érzett. Szintén nyilvánvaló, hogy nem hajlandó elfogadni a tragikus valóságot. De mindkettőben van valami mélyen nyugtalanító.
Hol voltak ezek a tábornokok az elmúlt 13 évben?
Barack Obama volt amerikai
elnök 2009. januári hivatalba lépése óta az Egyesült Államok két politikával küzd Irán nukleáris programja ellen. Az első az Obama-Biden politika. A második
Donald Trump politikája .
Az Obama-Biden politika olyan diplomáciai lépésekből áll, amelyek lehetővé teszik Iránnak, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa támogatásával végül nukleáris fegyverekhez jusson, és a végeredményt "békeként" jelölje meg.
Obama 2015-ös nukleáris megállapodása Iránnal – az úgynevezett Közös Átfogó Akcióterv, amelyet Biden most kétségbeesetten próbál újjáéleszteni – biztosította, hogy Irán legkésőbb 2030-ig nukleáris küszöbállammá váljon. Ahogy Makovszkij tábornokai is felhívták a figyelmet, Biden diplomáciai mesterkedéseiből világossá válik, hogy ő és csapata minden megállapodással elégedett lesz – még azzal is, amely nemzetközi jóváhagyást ad Iránnak atomfegyver-programjához, és azonnal felold minden, az iráni rezsim elleni szankciót.
Trump iráni atomprogramjával kapcsolatos politikája feltűnően különbözött Obama-Biden politikájától. Nem hagyta el Amerika közel-keleti szövetségeseit. Éppen ellenkezőleg, felhatalmazta őket. Trump politikája az volt, hogy olyan diplomáciai, gazdasági és katonai környezetet teremtsen Izrael számára, amely sikeresen megtámadhatja Irán nukleáris létesítményeit.
A köztük lévő összes nézeteltérés ellenére egyrészt az Obama-Biden-politikának, másrészt a Trump-politikának volt egy közös nevezője: mindkettő
kizárta, hogy az Egyesült Államok katonai csapást mérjen Irán nukleáris létesítményeire.
Ez a pillanat, amely egyesíti őket, mindig egyértelmű volt. Bárki, aki valóban hallani akarta, mit mondanak az amerikaiak, és látni akarta, mit csinálnak, azonnal megértheti, hogy az Egyesült Államok nem fogja megtámadni Irán nukleáris létesítményeit. Az egyetlen fél, amelytől elvárható volt, hogy megtámadja Irán nukleáris létesítményeit – ha erre kötelezték – Izrael volt.
Azok, akik nem akartak szembenézni a valósággal, ragaszkodnak a népszerű, de teljesen helytelen narratívákhoz.
Ezek közül a legnépszerűbb, amelyet Makovszkij izraeli barátai is megismételtek, az a teljesen hamis állítás, miszerint a 2015-ös Obama-megállapodás lelassította Irán nukleáris fejlődését, és ezért pozitív fejlemény.
Ma a köreikben domináns Amerika-barát klikk vezető izraeli katonai vezetői és a baloldali politikai táborhoz tartozó kollégáik azzal érvelnek, hogy a 2015-ös megállapodás lelassította Irán nukleáris előrenyomulását, és ugyanezt tenné Biden terve is a megállapodás megújítására. Ugyanakkor azt mondják, hogy ez jó, hiszen így Izraelnek lesz ideje kifejleszteni az iráni nukleáris létesítmények megtámadásához szükséges katonai eszközöket.
Sajnos ez az álláspont nem a valóság elfogadásán, hanem éppen ellenkezőleg, figyelmen kívül hagyásán alapul. Amint azt Dr.
David Wurmser amerikai stratégiai szakértő nemrég Izrael Ha-yomnak kifejtette , az irániak nem lassították le az urándúsítási folyamatot azzal, hogy beleegyeztek a JCPOA-ba.
Wurmser, aki a Bush és Trump nemzetbiztonsági tanácsában dolgozott, kifejtette, hogy az irániak egyszerűen a nukleáris menetrendjük szerint időzítették a megállapodást.
2014-2015-ben az irániak megkezdték a továbbfejlesztett centrifugák kidolgozását, amelyek képesek katonai szintre dúsítani az uránt. A nukleáris megállapodásról folytatott tárgyalások során az irániak ragaszkodtak ahhoz, hogy a megállapodás értelmében folytathassák nukleáris kutatásaikat és fejlett centrifugák fejlesztését.
Obama és csapata teljesítette követelésüket. 2016-ban és 2017-ben arról számoltak be, hogy Irán sikeresen tudta használni a modern centrifugákat.
Ahogy Wurmser elmagyarázza, Irán elkezdte használni fejlett centrifugáit az urán 60%-os dúsítására, amint készen állt. Az a népszerű állítás, miszerint Trump 2018-as döntése, hogy kilép a JCPOA-ból, provokálta Irán lépéseit, nem más, mint téveszme. Irán Trump tetteitől függetlenül megtenné. Az urándúsításban az igazi ugrás Biden beiktatása után következett be az irániak körében. Érkezése bizalmat ébresztett az irániakba, hogy nem találkoznak Washington ellenállásával a nukleáris befejezés felé vezető úton.
Az egyetlen személy, aki az Obama-adminisztráció kezdetétől fogva egyértelműen megértette a valóságot, és ennek megfelelően cselekedett, az akkori miniszterelnök,
Benjamin Netanjahu volt .
Netanjahu látta, hogy Irán, amilyen gyorsan csak tud, előre rohan atomprogramjával. Azt is látta, hogy az Egyesült Államok nem fog erőszakot alkalmazni az előrenyomulás megakadályozására. Amikor egy jól koordinált kórus kórusban elkezdte azt skandálni, hogy a JCPOA lelassítja Irán nukleáris fejlődését, Netanjahu jogosan utasította el ezeket az állításokat abszurdnak nevezve őket.
Felismerve, hogy az amerikaiak nem támadják meg Irán nukleáris létesítményeit, Netanjahu az izraeli diplomáciai, katonai, hírszerzési, kibernetikai és szabotázsképességek fejlesztésén, bővítésén és felhasználásán fáradozott, hogy kárt okozzon Irán nukleáris programjában. Netanjahu készen állt arra, hogy Izrael egyedül menjen neki, és pragmatikusan szövetségeseket keresett, együttműködve mindenkivel, aki készen állt arra, hogy Izraellel együtt szembeszálljon Iránnal.
Netanjahu többek között az Irán elleni gazdasági szankciókért lobbizott, meg akarta fosztani az ajatollahokat az atomprogramjuk finanszírozásához szükséges gazdasági forrásoktól. A szankciók hozzájárultak az iráni rezsim destabilizálásához is, megfosztva nukleáris programját legitimitásától a gyorsan elszegényedő iráni nép szemében.
Netanjahu aktívan fellépett a diplomáciai színtéren, hogy aláássa Obama és Biden azon képességét, hogy a békevágy leple alatt eladják iránbarát politikájukat a Kongresszusnak, hangsúlyozva azt a veszélyt, amelyet Irán nukleáris programja jelent Izraelre, az egész Közel-Keletre, a globális biztonságra és magának az Egyesült Államoknak a biztonságára.