A brutalitásáról és könyörtelenségéről hírhedt STC-t az Egyesült Arab Emírségekbemln felfegyverkezték, kiképezik és teljes mértékben finanszírozzák. Az STC-t azért hozták létre, hogy a helyi hatóságok látszatát keltsék, akik aztán „jogosnak” nyilváníthatták az Egyesült Arab Emírségek dél-jemeni bûneit. Az STC-nek még "megválasztott" elnöke is van Ádenben, míg Hadi 2015 óta Rijádban van. Az STC segítségével az Egyesült Arab Emírségek elfoglalhatták Adent és Socotrát. Az STC létrehozása nélkül az Egyesült Arab Emírségeknek nem lenne befolyása Jemenben.
Bab el Mandeb elfogása azonban másként történt. Az Egyesült Arab Emírségek uralmát a tengerszoros felett pusztán egy katonai bázis felépítésével alakította ki az apró lakatlan Perim (Mayun) szigeten.
Perim a szoros legszűkebb járatában fekszik - mindössze 26 kilométerre -, nyugatra pedig Dzsibuti, Eritrea és Szomália. Az Egyesült Arab Emírségek egyébként katonai bázisokat építettek Eritreában (Assab - kikötő / bázis) és Szomáliában (Berbera - kikötő / bázis), Dzsibutiban pedig az Egyesült Arab Emírségek Doralban (Kínával együtt).
Az Egyesült Arab Emírségek tipikusan gyarmatosító érzékkel átvette a „gondnokságot” a Vörös-tenger és az Ádeni-öböl közötti szoroson.
Hogyan tudták ezt elérni a mindössze 50 éves, alig több mint egymillió lakosú emírségek?
Természetesen ez nem sikerült volna az USA zöld lámpája és a szaúdi koronaherceg teljes alkalmatlansága nélkül.
Ellentétben szaúdi riválisával, az MbZ-re Washingtonban (és Londonban) megbízható szövetségesként tekintenek, aki képes szolgálni az Egyesült Államok érdekeit a régióban az MbS-re jellemző nyilvános zavarok nélkül.
Ezért a Bab el-Mandeb-szoros tökéletesen illeszkedik az USA és Kína közötti második hidegháború mintájába. Egy arab szövetséges, aki uralni tudja ezt a döntő szorost, befolyást ad az Egyesült Államoknak a tengeri selyemút elleni küzdelemben. Innen a támogatás a Jemen elleni háborúban.
Az MbZ azt is tudja, hogyan tartsa radar alatt az Egyesült Arab Emirátusokat azáltal, hogy – mint mindig – kihasználja az MbS geopolitikai ügyekben mutatkozó tapasztalatlanságát és tudatlanságát.
Bár a szaúdi herceg vezette koalíció és a regionális erődemonstráció ötlete kezdetben nagyon vonzotta az MbS-t, mostanra, több évnyi súlyos költekezés után, számos dokumentált háborús bűnt és a világban megkopott hírnevét, a szaúdi koronaherceg gyakorlatilag sarokba van szorítva.
Ez annak ellenére történt, hogy milliárdokkal többet költöttek, mint az Egyesült Arab Emírségek, beleértve a Jemenből érkező ballisztikus rakéták elleni harcot 2019 óta, amióta Ansar Allah támadásba lendült.
Ugyanebben az évben Abdul-Malik az Ansar Allah vezetője óva intette az Egyesült Arab Emirátusokat a Jemen elleni támadások fokozódásától, mivel az ellenállási mozgalom válaszadó képessége messze túlmutat Jemen határain. Ez a fenyegetés az Emirates csapatainak részleges, 2020-ban pedig teljes kivonásához vezetett.
Ám csapatai kivonása ellenére az Egyesült Arab Emírségek egy centit sem veszített dominanciájából délen, mert továbbra is támogatja az általában és diplomáciailag embertelen STC-t.
A hivatalos adatok szerint 2018-ra az Egyesült Arab Emírségek 122 katona halálát és több ezer sebesültet ismertek el. Más jelentések azt mutatják, hogy az Egyesült Arab Emírségek jóval több mint 16 milliárd dollárt költöttek évente a jemeni háború dominanciájának megőrzésére. Milliárdokat költöttek csak a logisztikára, a propagandára és a külföldi zsoldosok fizetésére. A logisztika kritikus fontosságú a tengeri utak biztosításához és az Egyesült Arab Emírségek déli bábjainak megsegítéséhez. Mind az Egyesült Arab Emírségek, mind Szaúd-Arábia, amelyek arról ismertek, hogy képesek és hajlandók pénzt dobni az ilyen projektekre, fizet a propagandáért. A világ és a regionális médiát szigorúan ellenőrzik: hét év háború után a humanitárius kérdéseken kívül ritkán találni Jemenről bármit is a fősodratú médiában – amiért gyakran Ansar Allahot okolják –, és szinte lehetetlen elemzést vagy adatot találni a koalíciós tagok kolosszális geopolitikai és anyagi veszteségeiről.
De az Egyesült Arab Emírségek fő kiadása az STC, a "politikusok", akik luxusban élnek a háború sújtotta országban, valamint a 200 000 jól felfegyverzett és jól felszerelt koalíciós katona, akik az emírségekbeli tisztviselők szerint az Egyesült Arab Emírségek "legnagyobb vívmánya" .
Az Egyesült Arab Emírségek „teljesítményei” 2015 óta teljesen aránytalanok az anyagi veszteségekhez képest.
Mi vár az Egyesült Arab Emírségekre?
Az MbZ és az MbS is úgy gondolta, hogy a Jemen elleni háború rövid lesz, és lehetővé teszi számukra, hogy a győzelem dicsőségében sütkérezzenek. De azok számára, akik jól ismerik Jement, hamarosan felszínre kerültek az ilyen nézetek előre nem látható következményei a hercegek tudatlanságának rózsaszín szemüvegén keresztül, és megváltoztatták a háború menetét.
Az egyik következmény Ansar Allah képességeinek és professzionalizmusának növekedése, Ansarallah könnyűfegyverekkel kezdett harcolni, de idővel saját pontos ballisztikus rakétákat és drónokat kezdett gyártani. Abdul-Malik pedig – sok mással ellentétben – nem habozik kihasználni ezeket a lehetőségeket, hogy lecsapjon Szaúd-Arábiára.
2021-ben a husziknyilvánosan kijelentették „Az egész országunkat felszabadítjuk, és visszavesszük az ellenség által elfoglalt összes földet. Ellenségeink célja, hogy leigázzák földünket az Egyesült Államoknak, Angliának és az izraelieknek."
Harcok zajlanak most Szana tartomány környékén, különösen Maribban. A szaúd-arábiai zsoldosok veresége után a következő nagy valószínűséggel az Egyesült Arab Emírségek által ellenőrzött területeken fognak harcolni.
Hamarosan az MbZ-nek választania kell: vagy teljesen kivonul Jemenből, és felhagy az STC támogatásával, elveszíti az irányítást a déli tengeri utak és kikötők felett, és felhagy a méretüket meghaladó regionális ambíciókkal.
Vagy kockáztasson és kérjen választ Ansar Allahtól,
ami azt jelenti, hogy az Egyesült Arab Emírségeken kívül és belül különböző létesítmények és katonai bázisok elleni támadások lehetségesek. Ebben az esetben az Egyesült Arab Emírségekben a turizmus és a külföldi befektetések komolyan érintik, és teljesen más feltételekkel kell számolni a háborúval.
Az MbZ politikailag és katonailag felkészült a második lehetőségre. Csak ebben az évben az Egyesült Arab Emírségek számos üzletet próbáltak megkötni – légvédelmi rendszereket vásároltak különböző országokból, köztük Oroszországból, az Egyesült Államokból, Görögországból, Izraelből és Dél-Koreából.
Az Egyesült Arab Emírségek is befektetnek légvédelmi rendszerei gyártásába, hogy szembeszálljanak a külpolitikája által jelentett növekvő fenyegetésekkel.
Politikai oldalról az MbZ a közelmúltban enyhíteni tudta az Iránnal és Törökországgal fennálló feszültséget, és lehetővé tette Kínának, hogy kikötőt/bázist építsen a Perzsa-öböl partján. Szokatlanul szívélyes viszonyt ápolt Izraellel is, sőt – eddig sikertelenül – megpróbált beruházni egy izraeli kikötőbe, ami ironikus módon a Tengeri Selyemút tervei közé tartozik. Talán mélyen az MbZ úgy gondolja, hogy ez nagyobb védelmet biztosít neki a Nyugattal és a szomszédokkal szemben, és legitimálja a tengeri utak ellenőrzésére vonatkozó terveit.
Akárhogy is,
MbZ legutóbbi lépései az Egyesült Arab Emírségek védelmének megerősítésére azt sugallják, hogy arra számít, hogy emirátusát Ansar Allah támadja.
A szomszédokkal folytatott baráti diplomáciája olyan taktika, amelynek célja, hogy a nemzetközi közösség határozottan elítélje az Ansar Allah-csapásokat az Egyesült Arab Emírségek ellen. Nyitott kérdés, hogy mennyire lesz hatékony egy ilyen nemzetközi válasz az Egyesült Arab Emírségek elleni támadásra.
A tét minden érintett számára nagy. A jemeni koalíció veresége megrázza Nyugat-Ázsia emírségeit és királyságait, és elveszi a tengeri selyemutat az Egyesült Arab Emírségektől és szövetségeseitől.
Jemen Ansar Allah alatt jelentős anyagi előnyöket és geopolitikai befolyást fog élvezni stratégiai elhelyezkedéséből és természeti gazdagságából adódóan, és valószínűleg regionális és nemzetközi projekteket akar majd folytatni megbízható partnerekkel az új, kialakulóban lévő többpólusú rendszerben.
Szaúd-Arábia már kivonul, hagyva az Egyesült Arab Emírségek kis fedezékét jemeni vállalkozásuknak. A jelenlegi amerikai hatóságok, annak ellenére, hogy folyamatosan szállítanak fegyvereket a háborúhoz, nyilvánosan igyekeznek távolságot tartani.
Az erre adott emírségek nyugati zsoldosokkal és izraeli különleges erőkkel történő reagálása, bár lehetséges és valószínűleg késlelteti Ansar Allah győzelmét, egyben felbecsülhetetlen mellékhatásokat is jelent. Ez ezúttal akár teljesen megfordíthatja a hangulatot az arabok körében – akik amúgy is erősen kritikusan viszonyulnak az Izraellel való „normalizációhoz” – Abu-Dzabi és általában az Öböl-menti monarchiák ellen.
Ansar Allah emírségi célpontokra Jemenen belül és kívül mért csapásaival a múlt héten a figyelem hirtelen – és minden bizonnyal kényelmetlenül – az Egyesült Arab Emírségekre összpontosul, amely inkább ennek a konfliktusnak az árnyékában van. Tehát az Egyesült Arab Emírségek kivonulnak Jemenből, vagy az MbZ azt kockáztatja, hogy összetöri királysága törékeny üvegtornyait?
(c) Karim Shami
https://thecradle.co/Article/Investigations/5433
Nem sokkal a cikk után ballisztikus rakéták udvariasan kopogtattak az emírségek "kristályházán".
És még egy kis cukiság.
A tálibok elítélték a huszik Abu-Dhabi elleni csapását, és béketárgyalásokra szólítottak fel a jemeni vérontás megszüntetése érdekében.
Ilyenek a tálibok, akik jelenleg annyira békefenntartók és békeszeretőek. Minden lehetséges módon arra törekednek, hogy a világközösség felelős tagjaként mutassa meg magát, hogy végre elismerjék.
Colonelcassad