z amerikai szenátus tagjai(egy-két kivétektől eltekintve) Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök mellé álltak. Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter közölte, hogy aggodalommal tölti el az, ahogy az amerikai kormányzat és Irán közötti tárgyalásokat vezeti. Az amerikai kormányzat nagyon messze van attól az állásponttól, amivel belépett az Iránnal indított tárgyalásokba. Az amerikai kormányzat mai állásfoglalása szerint nem tiltja meg az atomfegyver elterjedését, hanem ellenkezőleg megengedi azt. Henry Kissinger a héten beszédet tartott a szenátus hadügyi bizottsága előtt , ahol vele együtt George Schultz és Madeleine Albright is felszólalt .
Kissinger aláhúzta: Az Iránnal való diplomáciai tárgyalások nemzetközi erőfeszítések eredményként hat Ensz határozatból indultak ki. Mind a hat arról szól,hogy hogyan lehet megakadályozni, hogy Irán egyáltalán az atomfegyver opciójához eljusson. Most a tárgyalások az atomfegyver birtoklásának méreteiről folynak, és nem az eredeti célkitűzésről, az iráni nukleáris fegyver megépítésének megakadályozásáról. Azzal, hogy további egy év türelmi időt kapna Irán a nyugati tárgylófelektől az iráni atom megépítését segítik elő. Ezen kívül az amerikai kormányzat a múltban többször leszögezte, hogy Irán nem dúsíthat urániumot és nem birtokolhat több ezer centrifúgát. Ezen kikötésekből való amerikai visszakozás az egész világ számára világossá teszik, hogy Irán megkapja az engedélyt arra, hogy atomhatalommá váljon.-mondta Kissinger.
A Fehér Házból kiszivárgott hírek szerint John Kerry amerikai külügyminiszter azon va, hogy Irán kapjon még egy további év türelmi időt. Kissinger ezze kapcsolatban azt mondta, hogy aggodalommal tölti el ez az elképzelés, mert egy ilyen hosszú pediódus nagyon megnehezítené az iráni atomprojektumok ellenőrzését, és a valós helyzet megismerését. Tegyük föl, hogy az iráni atom ellenőrzése megbízható lesz,és a már felhalmozott nukleáris fegyvergyártási elemek Irán kezében maradnak, akkor az a további kérdés merül fel mit lépnek erre a körzetben lévő országok. Majd arra fognak hivatkozni,hogy az Egyesült Államok megengedte,hogy még egy évig fejlessze Irán a nukleáris fegyverét és akkor nekik is joguk van beiindítani a atomfegyver fejlesztést? Egy ilyen helyzet előállta után, majd azt látjuk,hogy egyre több ország fog törekedni a nukleáris fegyver megszerzésére és nagy veszélyt rejt ez magában, még akkor is, ha a szerződéseket betartják, mert mindenkinek ott lesz a lehetősége,hogy az ujját a ravaszon tartsa.-mondta Kissinger.
Az Amerikai Szenátusnak az a véleménye, hogy már így is egy sor egyéb ország fogja követelni, hogy atomfegyver tulajdonosa legyen. Így például Szaud Arábia , amely meg tudja vásárolni a nukleárisfegyvert Pakisztántól, Törökországtól csak azért, hogy Irán ne fenyegethesse és ne képzelje, hogy a térségben hegemóniára törhet. Hasonló a helyzet Egyiptommal,mely szintén a térség nagyhatalmának tartja magát. Az is elképzelhető,hogy a Perzsa Öböl menti olajállamok nem bízzák magukat a szaudi védelemre,hanem azok is saját atomfegyvert követelnek majd. Egy ilyen fordulat megváltoztatja a világ arculatát és veszélyezteti az téséget. Az amerikai védelem erejét csökkenti, és megnehezíti az amerikai szövetségesek megvédelmezését a térségben.
Az Amerikai Szenátus néhány tagja kifejezte aggodalmát amiatt is, hogy az Iránnal kötendő egyezmény nem korlátozza a hosszútávú ballisztikus iráni rakétagyártás korlátozását sem, amely magát az Egyesült Államokat is veszélyezteti.
Annak ellenére,hogy Obama azt mondja, hogy az Iránnal való megállapodás jó, az Amerikai Szenátus kétkedve fogadja és , ahogy Kissinger szenátor is elmondta, szükség van arra, hogy a Kongresszus megismerje és ellenőrizze az egyezménytervezetet és szavazzon annak sorsáról. Vezető szenátorok véleménye az,hogy miután Irán hosszú éveken keresztül elrejtette a felügyelők elől az atomfegyvergyártási programját, és az Ensz-et arra kényszerítette hat tiltó hatűrozatot hozzon ellene, nem lehet megbízható felügyeletet , ellenőrzést fenntartani egy olyan országban, amelynek megszállottan az ellenkezőjét akarja elérni.
Kissinger szenátor leszögezte: Nincs olyan ember, aki egy ilyen ellenőrző, felügyelő rendszerben megbízna, vagy legalábbis néhány ország kell legyen a világon, amely nem ül fel ennek az ötletnek.
http://www.wsj.com/articles/kissinger-on-iran-1423527223