• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 823
47 161
113
Itt a videókon felhívnám a figyelmet a másodlagos robbanásokra. Ami azt mutatja, hogy az ilyen esetekben valószínűleg tényleg fegyverraktárat találhattak el.
Arra nem is merek gondolni, hogy esetleg fél Gázát aláaknázták arra felkészülve, hogy ha bemegy az IDF, akkor azokat épülettel együtt pusztítsák el. Jó eséllyel az elhurcolt túszokat ilyen épületekbe pakolták. :(
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 818
67 114
113
Most én fogok találgatni.
Szóval Irán kinyilatkozta, hogy neki a Hamasz akciójához semmi köze. Oké, elvégre a Hamasz a törökök kliense, de ez a nyilatozat nem zárja, ki, hogy a Hezbollah csak a helyzetre vár és nagyon is egy követ fúj a Hamasszal.

Pár éve volt egy lesajnált és megmosolygott hír, hogy az irániak építettek egy mű-repülőgéphordozót.
2014-ben az volt a hír, hogy ezt egy mozifilmhez építették:


2020-ban már az volt a hír, hogy ballisztikus rakéták gyakorló célpontjának:


Most meg vonul a Ford a térségbe. Mi van akkor, ha a Hezbollah erre a trófeára vár?

Nem tartok attól, hogy eredményes lenne egy a la natur ballisztikus rakétatámadás egy amerikai hordozó ellen, de a muszlim világ szövetségesi viszonyredszerei kifürkészhetetéenek. Ha egy ilyen blamázs érné a US Navy-t, az nagy show stopper lenne Izraelnek és komoly erény lenne egyszerre síta és szunnita számára egyaránt. Még azok is összeborulnának, akik évszázadok óta utálják egymást.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Szvsz, Izrael legjobb döntése most az, hogy még napokig nem vonul be Gázába.
A másik oldalról a Hámász nagyon magabiztos magában, hogy ezzel nagyobb "célokat" érhetnek el, ha a zsidók bemennek, függetlenül az áldozataik számától.
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 521
14 162
113

Az Izrael-Hezbollah háború halálos lesz (Archívum: IDF/CC BY-NC 2.0 )
A következő Izrael-Hezbollah háború más lesz, mint a korábbi konfliktusok. Új taktikákat és stratégiákat fog tartalmazni, és valószínűleg halálosabb lesz, mint korábban. Ha eszkalálódik és kicsúszik az irányítás alól, annak messzemenő következményei lehetnek, amelyek megváltoztatják a Közel-Keletet.

Az utolsó nagy hadjárat, amelyet Izrael vívott, a 2006-os libanoni háború . A csata lényegében két fogalom versengése volt: egy síita doktrína, amely a pszichológiai hadviselést és a lemorzsolódást hangsúlyozza, és egy izraeli, amely a tűzerőre összpontosít.
A Hezbollah megpróbálta bevonni az IDF-et egy elhúzódó konfliktusba, miközben kihasználta Izrael megnövekedett érzékenységét az áldozatokra. Izrael abban reménykedett, hogy nyers erővel nyeri meg a küzdelmet, többnyire a levegőből.

Két veterán hírszerzési elemző, Itai Brun és Itai Shapira szerint mindkét koncepció hatástalannak bizonyult. A síita tengely némi nyereséget ért el, de súlyos károkat szenvedett. Eközben az IDF keményen megütötte a Hezbollahot, de nem tudta megszerezni a döntő győzelmet.
A Brun és Shapira által a Nemzetbiztonsági Tanulmányok Intézetében 2020-ban készített stratégiai dokumentum szerint mindkét fél újraértékelte feltételezéseit. A síita tengely arra a következtetésre jutott, hogy a vereség elkerülése nem elég. Izrael felismerte, hogy nem támaszkodhat kizárólag a meglévő tűzerejére.
A módosított síita megközelítés agresszívabb, és alapvető elmozdulást tükröz – állítja a lap, amely továbbra is nagyon releváns. Nevezetesen, hogy Izrael ellenségei többé nem törekednek „győzelemre nem vereséggel”. Ehelyett most az a cél, hogy súlyos károkat okozzanak Izrael stratégiai infrastruktúrájában, katonai eszközeiben és polgári lakosságában.

Kiterjedt pusztítás​

A következő háborúban a Hezbollah és más iráni meghatalmazottak példátlan rakétacsapatokat fognak kilőni, és célja a polgári élet és az IDF műveleteinek súlyos megzavarása. A hadsereg becslései szerint a csoport napi 4000 rakétát indít el egy jövőbeli konfliktus első napjaiban.

A Hezbollah valószínűleg határokon átnyúló támadásokat is indít, esetleg több ezer elit katonát küld Izraelbe városok vagy katonai bázisok megszállására
Mindeközben Izrael háborús tervezői is levontak néhány következtetést. Ez arra késztette az IDF-et, hogy több halálos képességet szerezzen a pontos intelligencián és erősebb fegyvereken alapulva . Ezzel párhuzamosan a hadsereg azon dolgozott, hogy javítsa azon képességét, hogy döntő földi manővereket hajtson végre az ellenséges területen.

A módosított síita és izraeli stratégiák azt sugallják, hogy a következő háború első napjaiban kiterjedt pusztítás várható. Tekintettel erre a pusztító lehetőségre, valószínűleg mindkét fél célja a gyors eredmények elérése és a háború befejezése, mielőtt elviselhetetlen árat fizetnének.

Az ilyen háború dinamikáját azonban nehéz megjósolni, ahogy a résztvevők számításait is. Teljesen elképzelhető, hogy akár Izrael, akár a síita tengely, vagy mindkettő ragaszkodik a további ütésekhez a harc befejezése előtt, ezáltal a támadások és ellenlépések egyre szélesebb köre jön létre.

Különösen Izrael számára bizonyos kimenetelek elfogadhatatlanok lehetnek. Ezek közé tartozik a hazai front kiterjedt pusztítása, vagy a Hezbollah sikeres rajtaütése egy izraeli határ menti közösség ellen. Ilyen körülmények között az IDF-et arra kényszeríthetik, hogy döntő csapást mérjen az egyértelmű győzelem érdekében.

Izrael bombázni fogja Iránt?​

Súlyos eszkaláció esetén Izraelnek több lehetősége is van. A legközvetlenebb Libanon lerombolása és a Hezbollah bejrúti idegközpontjának kiirtása lenne , ahogyan az izraeli vezetők már fenyegetőztek. Egy másik lehetőség egy mély behatolás Szíriába, különösen akkor, ha az iráni milíciák vagy szíriai erők lecsapják Izraelt erről a területről. A harmadik lehetőség az Irán elleni közvetlen támadás.

A fenti lehetőségek mindegyike drámai következményekkel járna. Libanon pusztulása évekig romokban hagyja az országot, és különösen súlyosan érinti a síita területeket. Az ilyen háború más etnikai csoportok síitaellenes érzelmeit is felkavarja. Következésképpen a Hezbollah dominanciája és Irán befolyása Libanonban súlyosan korlátozott lehet.
Szíriában egy széles körű izraeli hadművelet súlyosan destabilizálná az Aszad-rezsimet. Az iráni célpontok stratégiai bombázása még nagyobb regionális rengéseket okozna, és jelentős szuperhatalmi részvételt válthat ki.

Noha egy jövőbeli háború eszkalációja valós lehetőség, van néhány erős visszatartó elem. Legalábbis elméletben Izrael és a síita tengely el akarja kerülni a mindenre kiterjedő háborút, amely mindkét fél számára súlyos költségekkel járna.

Ennek ellenére továbbra is magasak maradnak a regionális feszültségek, és a kockázatok is. Sőt, legalább egy megfigyelő egy nagy háború kirobbanását jósolta az évtized elején. Ha jóslatai beigazolódnak, Izrael következő háborúja valóban megváltoztatja a Közel-Keletet.
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 521
14 162
113
- Izraeli figyelmeztetés a Hezbollahnak: az IDF elpusztítja Damaszkuszt, célba veszi Aszad szíriai elnököt, ha a Hezbollah csatlakozik a háborúhoz; Az amerikai hadihajók támogatni fogják Izraelt a háborúban. Az üzenet Franciaországon keresztül közvetítve – Israel Radar
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 174
10 650
113
Eredményességben.
Már elnézést, de Jokernek ebben igaza van.

Az izraeli hadsereg lakóházakat bombázott már hosszú évekkel ezelőtt is foszforbombákkal, a szomszédos dombokon meg kempingszékből nézték a műsort a polgárok - szerintem erre még sokan emlékeznek. Persze ilyen szempontból az orosz hadsereg is igen eredményes, nézd meg, hogy vertek szét egy csomó ukrán falut és várost és az ukrán azért keményebb ellenfél, mint a palesztin polgári lakosság.

Izrael nagyon rég nem csapott össze hasonló nagyságrendű reguláris haderővel, így csak feltételezni lehet, hogy mennyire lenne hatékony. Nem kellene viszont elfelejteni, hogy 2006-ban az izraeli hadsereg finoman szólva sem hozta a papírformát a Hezbollah ellen a libanoni háborúban.

Persze nem játszom a hülyét, sok szempontból az izraeli hadsereg az amerikai haderőnél is jobb.
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 521
14 162
113

A Hezbollah azt tervezi, hogy az Izraellel folytatott következő katonai konfliktusban jelentős fizikai és lelki károkat okoz. A Hezbollah egyik magas rangú parancsnoka nemrégiben arra figyelmeztetett, hogy a csoport bombázni fogja Tel-Avivot, és háború esetén megtámadja Észak-Izraelit. Ezeket a fenyegetéseket komolyan kell venni.

A Hezbollah hatalmas arzenálja precíz rakétákat tartalmaz, amelyek eltalálhatják Izrael középső részét. A becslések szerint több tucat és több száz ilyen fegyver van jelenleg a csoport kezében.

Ezzel párhuzamosan a Radwan Force arra készül, hogy a libanoni határ közelében lévő állásokról razziákat indítsanak Izrael területére. Az IDF fő célja a következő konfliktusban a Hezbollah elit csapatainak megsemmisítése lesz .

A Hezbollah-hal való katonai összecsapás az Izrael és az iráni tengely közötti szélesebb konfliktus részeként jöhet létre. Az IDF a közelmúltban úgy becsülte, hogy 100 izraeli fog meghalni és körülbelül 1000-en megsebesülnek egy rakétatámadásban, hogy megbosszulják a teheráni nukleáris program elleni izraeli csapást.

A károk nagy része valószínűleg Észak-Izraelben és a Haifa régióban összpontosul – jelentette a Walla News . A Hezbollah azonban katonai bázisokat és Izrael gazdasági idegközpontját is megcélozza Tel Avivban.

A hagyományos katonai erő mellett a Hezbollah vegyi fegyvereket is bevethet az izraeli katonák és civilek ellehetetlenítésére.

A szakértő figyelmeztetése​

Korábban egy izraeli szakértő arra figyelmeztetett, hogy a Hezbollah jelentős rakétaarzenáljával megtámadja Tel-Avivot, ha komoly konfliktus tör ki. A csoport nem hajlandó elfogadni egy olyan egyenletet, amely lehetővé teszi az IDF számára, hogy létfontosságú eszközöket bombázzon egy korlátozott összecsapás részeként, mondta Shimon Shapira veterán kutató.

A Hezbollah teljes körű háborúként kezeli a konfrontációt, és teljes erővel válaszol – írta Shapira a Jerusalem Center for Public Affairs által közzétett cikkében .

Az elemzés szerint a Hezbollah egyértelműen közvetítette ezt az üzenetet Izraelnek az IDF korábbi hadgyakorlata során . A csoport csendben fokozott készültségi állapotot hirdetett a gyakorlat alatt, mozgósítva harci erőit, beleértve a rakétaegységeket is.

Ez annak a jele volt, hogy a Hezbollah nem engedi meg az IDF-nek, hogy stratégiai célpontokat bombázzon anélkül, hogy komoly megtorlást tenne – írta Shapira. A csoport különösen érzékeny a kulcsfontosságú eszközök, például a precíziós rakétaprogram elleni támadásokra .

Összességében a Hezbollah háborús tervei minden szükséges intézkedést megkövetelnek annak érdekében, hogy Izrael ne változtassa meg a játékszabályokat – áll a cikkben. Ez nem csak egy Tel-Aviv elleni nagy rakétatámadást foglal magában, hanem az észak-izraeli közösségek elleni, határokon átnyúló rajtaütéseket is.

A Hezbollah háborús doktrínája​

Korábban egy volt IDF tábornok arra figyelmeztetett, hogy Izraelnek új harci doktrínára van szüksége, hogy elkerülje a vereséget a következő libanoni háborúban. A Hezbollah tervezői olyan stratégiát dolgoztak ki, amelynek célja, hogy meghiúsítsa Izraelt, és megakadályozza a hadsereg győzelmét - írta Gershon Hacohen vezérőrnagy (rez.) .

Hacohen szerint a libanoni csoport „példátlan műveleti kihívást” jelent az IDF számára, mivel háborús terveit három kulcsfontosságú pillérre alapozza.

Először is a Hezbollah azt tervezi, hogy hosszú napokon keresztül rakétatámadásokkal sújtja Izrael polgári frontját és katonai bázisait. A második taktika egy sűrű védekező testtartás, amelynek célja, hogy az IDF csapásmérő erői között sok áldozatot hozzon létre. Harmadszor, a Hezbollah széles körű kommandós hadműveleteket tervez civilekre és az IDF állásaira a teljes határon.

E három erőfeszítés kombinációja az IDF hagyományos képességeit a „stratégiai kínos helyzetig” megkérdőjelezheti – írta Hacohen. Megjegyezte, még a Bejrútot elérő mély behatolás sem biztos, hogy biztosítja Izrael győzelmét, mivel az ostromlott Hezbollah erők valószínűleg folytatják a harcot.

A Hezbollah teljes semlegesítése hatalmas erőfeszítést igényel, és a csoport rakétái továbbra is megbénítják Izrael hazai frontját – írta a volt tábornok. A libanoni támadásokat kiegészíthetik Szíriából és Irakból érkező rakétacsapások – tette hozzá.

Hacohen azonban megjegyezte, hogy az IDF vezérkara teljes mértékben felfogja a veszélyeket. Végső soron a Hezbollah legyőzésének kulcsa az IDF fejlett technológiáiban rejlik az intelligencia és a tűzerő terén – összegzett a volt tábornok.

Egy másik izraeli ex-tábornok, Yaakov Amidror azt mondta, hogy Izraelnek teljesen le kell rombolnia a Hezbollahot a következő háborúban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 959
85 581
113
Ki ellen? Több civilt ölt meg az izraeli vagy mi a target / viszonyítási alap? Semmilyen számottevő ellenfél ellen nem harcoltak, nincs amit eredményességről beszélni. Legrosszabb esetben is könnyű fegyverzetes szerencsétlenekkel volt dolguk max százas nagyságrendben, most pl pont azok szopatták meg őket. Ahoz képest az orosz a fél NATO ellen megy másfél éve saját erőforrásokkal úgy, hogy még nem fogyott ki, nemhogy másnap szállítani kelljen már az utánpótlást mint az IDF-nek.
Milyen matek alapján tartozik saját erőforrás kategóriába az ÉK-tól és Irántól vásárolt több tízezerezer tüzérségi lőszer és rakéta, az Irántól vásárolt több ezer drón és komplett drón gyártó technológia vagy a Kínától vásárolt rengeteg elektronikai termék?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 959
85 581
113
Ami pedig itt a nagy segítségnyújtósdit illeti az IDF köszöni szépen de képes mindenfajta segítség nélkül legyalulni a kb Budapest méretű Gáza övezetet ha akarja.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Macsek83

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 850
32 025
113
Milyen matek alapján tartozik saját erőforrás kategóriába az ÉK-tól és Irántól vásárolt több tízezerezer tüzérségi lőszer és rakéta, az Irántól vásárolt több ezer drón és komplett drón gyártó technológia vagy a Kínától vásárolt rengeteg elektronikai termék?
Olyan matek alapján, hogy nem másnap kellett szállítani nekik ezeket hanem egy év után.