The next Israel-Hezbollah war could spiral out of control as both sides put new grand strategies into practice.
israelradar.com
Az Izrael-Hezbollah háború halálos lesz (Archívum:
IDF/CC BY-NC 2.0 )
A következő Izrael-Hezbollah háború más lesz, mint a korábbi konfliktusok. Új taktikákat és stratégiákat fog tartalmazni, és valószínűleg halálosabb lesz, mint korábban. Ha eszkalálódik és kicsúszik az irányítás alól, annak messzemenő következményei lehetnek, amelyek megváltoztatják a Közel-Keletet.
Az utolsó nagy hadjárat, amelyet Izrael vívott, a 2006-os
libanoni háború . A csata lényegében két fogalom versengése volt: egy síita doktrína, amely a pszichológiai hadviselést és a lemorzsolódást hangsúlyozza, és egy izraeli, amely a tűzerőre összpontosít.
A Hezbollah megpróbálta bevonni az IDF-et egy elhúzódó konfliktusba, miközben kihasználta Izrael megnövekedett érzékenységét az áldozatokra. Izrael abban reménykedett, hogy nyers erővel nyeri meg a küzdelmet, többnyire a levegőből.
Két veterán hírszerzési elemző, Itai Brun és Itai Shapira szerint mindkét koncepció hatástalannak bizonyult. A síita tengely némi nyereséget ért el, de súlyos károkat szenvedett. Eközben az IDF keményen megütötte a Hezbollahot, de nem tudta megszerezni a döntő győzelmet.
A Brun és Shapira által a Nemzetbiztonsági Tanulmányok Intézetében 2020-ban készített stratégiai
dokumentum szerint mindkét fél újraértékelte feltételezéseit. A síita tengely arra a következtetésre jutott, hogy a vereség elkerülése nem elég. Izrael felismerte, hogy nem támaszkodhat kizárólag a meglévő tűzerejére.
A módosított síita megközelítés agresszívabb, és alapvető elmozdulást tükröz – állítja a lap, amely továbbra is nagyon releváns. Nevezetesen, hogy Izrael ellenségei többé nem törekednek „győzelemre nem vereséggel”. Ehelyett most az a cél, hogy súlyos károkat okozzanak Izrael stratégiai infrastruktúrájában, katonai eszközeiben és polgári lakosságában.
Kiterjedt pusztítás
A következő háborúban a Hezbollah és más iráni meghatalmazottak példátlan rakétacsapatokat fognak kilőni, és célja a polgári élet és az IDF műveleteinek súlyos megzavarása.
A hadsereg becslései szerint a csoport napi 4000 rakétát indít el egy jövőbeli konfliktus első napjaiban.
A Hezbollah valószínűleg határokon átnyúló támadásokat is indít, esetleg több ezer elit katonát küld Izraelbe városok vagy katonai bázisok megszállására
Mindeközben Izrael háborús tervezői is levontak néhány következtetést.
Ez arra késztette az IDF-et, hogy több halálos képességet szerezzen a pontos intelligencián és erősebb fegyvereken alapulva . Ezzel párhuzamosan a hadsereg azon dolgozott, hogy javítsa azon képességét, hogy döntő földi manővereket hajtson végre az ellenséges területen.
A módosított síita és izraeli stratégiák azt sugallják, hogy a következő háború első napjaiban kiterjedt pusztítás várható. Tekintettel erre a pusztító lehetőségre, valószínűleg mindkét fél célja a gyors eredmények elérése és a háború befejezése, mielőtt elviselhetetlen árat fizetnének.
Az ilyen háború dinamikáját azonban nehéz megjósolni, ahogy a résztvevők számításait is. Teljesen elképzelhető, hogy akár Izrael, akár a síita tengely, vagy mindkettő ragaszkodik a további ütésekhez a harc befejezése előtt, ezáltal a támadások és ellenlépések egyre szélesebb köre jön létre.
Különösen Izrael számára bizonyos kimenetelek elfogadhatatlanok lehetnek. Ezek közé tartozik a hazai front kiterjedt pusztítása, vagy a Hezbollah sikeres rajtaütése egy izraeli határ menti közösség ellen. Ilyen körülmények között az IDF-et arra kényszeríthetik, hogy döntő csapást mérjen az egyértelmű győzelem érdekében.
Izrael bombázni fogja Iránt?
Súlyos eszkaláció esetén Izraelnek több lehetősége is van.
A legközvetlenebb Libanon lerombolása és a Hezbollah bejrúti idegközpontjának kiirtása lenne , ahogyan az izraeli vezetők már fenyegetőztek. Egy másik lehetőség egy mély behatolás Szíriába, különösen akkor, ha az iráni milíciák vagy szíriai erők lecsapják Izraelt erről a területről. A harmadik lehetőség az Irán elleni közvetlen támadás.
A fenti lehetőségek mindegyike drámai következményekkel járna. Libanon pusztulása évekig romokban hagyja az országot, és különösen súlyosan érinti a síita területeket. Az ilyen háború más etnikai csoportok síitaellenes érzelmeit is felkavarja. Következésképpen a Hezbollah dominanciája és Irán befolyása Libanonban súlyosan korlátozott lehet.
Szíriában egy széles körű izraeli hadművelet súlyosan destabilizálná az Aszad-rezsimet. Az iráni célpontok stratégiai bombázása még nagyobb regionális rengéseket okozna, és jelentős szuperhatalmi részvételt válthat ki.
Noha egy jövőbeli háború eszkalációja valós lehetőség, van néhány erős visszatartó elem. Legalábbis elméletben Izrael és a síita tengely el akarja kerülni a mindenre kiterjedő háborút, amely mindkét fél számára súlyos költségekkel járna.
Ennek ellenére továbbra is magasak maradnak a regionális feszültségek, és a kockázatok is. Sőt, legalább egy megfigyelő egy nagy háború kirobbanását
jósolta az évtized elején. Ha jóslatai beigazolódnak, Izrael következő háborúja valóban megváltoztatja a Közel-Keletet.