[BIZTPOL] Közép-Ázsia (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tadzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 905
72 910
113
Sorban omlik ossze az osszes barati orszag Oroszorszag korul. Ha Kazahsztan NATO allam akarna lenni es amerikai atomfegyverek lennenek odatelepitve, Putyin mit tehetne? Orszaga biztonsaga 100%ig kompromittalodna. Na itt a baj nem csinalhat ujabb haborut egy ujabb orszagban mert nem tudna fenntartani. Vagy Ukrajna vagy Kazahsztan vagy Feheroroszorszag. Egyiket fel kellene adnia. Mondjuk Kazahsztant nehez lenne megszallni a maga 2millio km2 teruletevel.

A demokraciat Putyin se tudja megakadalyozni.
Hat a nato meg birna szallni a maga 2 millio negyzetkilimeterevel? :oops:
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 905
72 910
113
Na nézzükk át a mai eseményeket(videókat). Kazahsztánbam +5h-val több van.

Legfrissebtől kezdem...

Alma-Atában felgyújtották a városháza épületét, előtte az ügy=szség épületét.

2kL6M96_ZBo.jpg


b9ZBzFdDZVk.jpg


Az jo, mert fel kell majd ujitaniuk a penzukbol...
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 839
12 190
113
  • Tetszik
Reactions: Miskolci Ogre

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 635
113
Remélem most mindenkinek felnyitom a szemét!

A tüntetők újabb kövtelésekkel rukkoltak elő. Nos, a gázról áttértünk Orosz-anyácskára.
A tüntetők újabb követelései a kormány felé:
"Elítélni az Orosz Föderáció Ukrajna elleni katonai agresszióját és a Krím annektálását."
Ez az egyik fő követelése a kazahsztáni tüntetőknek . Emellett a teljes kormány lemondását, az aktív tüntetőkből ideiglenes kormány felállítását és új átlátható választások kiírását követelik. Több aktivista követeli:
• Kazahsztán kilépése minden Oroszországgal kötött szövetségből
• a Szovjetunió idejének elismerése a posztszovjet országok elleni bûnnek
• az összes politikai fogoly szabadon bocsátása.
Elrontották, kimaradt a kedvezményes árú Ukrajnába irányuló gáztranzit és az LMBTQ jogok.
Szép mondhatom. Fel vagyok háborodva.

Nem hiszem, hogy a ruszkik ezt elengedik, balhé lesz ebből, ez a "vörös vonalon" túl van már bőven.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 736
113
Ez ellent mondana annak ,hogy Kazahsztánban szerintem minimum 150 éve komoly atrocitások nélkül élnek együtt a kazahok és az oroszok.Ami figyelemre méltó mivel a Szovjetunió felbomlása után Ukrajna után Kazahsztánban maradt a legnagyobb
(kb 6 millió) orosz diaszpóra, ami persze a 90-s évek bizonytalan gazdasági és biztonsági viszonyai miatt csökkent.

Amúgy volt ott más etnikai konfliktus is majdnem pont egy éve a kazahok és a kínai eredetű muszlim Duganok között Maszincsiban.
Ukrajnában is igy volt. Az orosz bevonulás az ukránhoz hasonló öngól lesz. Megszereznek pár megyét, de az orszagot 100 évre bukják. Az orosz határok még hátrébb csúsznak. Putyin nem tanul, már nem is fog.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 905
72 910
113
Boki ez nem Majdan vagy a csőcselék rombolása, a kazah nép nagyrészének elege van a romló életszínvonalból és a munkanélküliségből,ez egy hosszú folyamat eredménye, elegük lett ezért vannak országszerte tüntetések.....
Ok, de mirt kell ahhoz tobb kart okozni? Ha xarul elsz, nincs penzed gazra, mitol jobb ha kidobod a hazad ablakat?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 905
72 910
113
Blair úr Kazahsztánba megy
Tony Blair tanácsadó cége évi 5 millió fontot kért kazah diktátortól tanácsért
A Tony Blair speciális tanácsadó volt ott 2011-16-ig, gondolom azután is kikérték a véleményét.
Cukorkat vigyen magaval.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 841
29 073
113
A nagyvárosi rendőrségi/belügyi lerakatokból, kapitányságokról bődületes mennyiségű fegyver kerülhet ezekben az órákban közkézre.
 
  • Tetszik
Reactions: Busho3301

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Mert nem is igaz a békés együttélés, az 1916-os nagy kazak felkelésben állítólag egymillió kazak halt meg, a 1930-as években meg a kazakok 40 százaléka. Nem hinném, hogy a kazakok elfelejtették volna a sérelmeiket. Ugyanakkor a reálpolitikát figyelembe véve a kazak nemzet és állam fennmaradásának a legjobb esélyét az oroszokkal való szövetség jelenti. (A számunkra is ez jelentené)
Fasztugga. Én már próbáltam. Nem volt jó.
 
W

Wilson

Guest
Ha valaki szeretné megtudni miért alakult ki ez a helyzet Kazahsztánban,annak ajánlom ezt a cikket..


A nélkülözők lázadása".

Hogyan kezdődtek és hogyan fognak véget érni a kazahsztáni tüntetések

Több száz ember érintett a Kazahsztánon végigsöprő négynapos tömegtüntetésekben. A tüntetéseket a cseppfolyósított gáz árának emelkedése váltotta ki, de a tiltakozók követelései hamarosan politikai jellegűvé váltak. Nem lehet pontosan megmondani, hányan sérültek meg a rendőrökkel való összecsapásokban. Meg nem erősített hírek szerint a tüntetők között több halálos áldozat is van, míg Kassim-Jomart Tokajev kazah elnök két napon belül másodszor is a nemzethez intézett televíziós beszédében a rendfenntartó erők emberei között történt áldozatokról beszélt. Ezt követően az országban teljesen lekapcsolták az internetet, bár hírek továbbra is érkeznek.

A tiltakozások mértékét jól érzékelteti, hogy mi történt szerdán Almatiban, Kazahsztán legnagyobb városában és egykori fővárosában. Január 5-én este a tüntetők elérték és elfoglalták a repülőtér épületét, a jelentések szerint tűz ütött ki és leégett az elnöki rezidencia, és a tüntetők elbarikádozták a városközpontot. Aktobéban a tüntetők megpróbálták megrohamozni a helyi közigazgatás (akimat) épületét. Ezekben és más városokban összecsapásokra került sor a tüntetők és a rendőrség között, és a tüntetők megpróbálták lefegyverezni a rendőröket, hogy megakadályozzák őket a tüntetések feloszlatásában. Uralskban tömeges letartóztatások voltak.

Már reggel kijárási tilalmat rendeltek el a kazah fővárosban, Nur-Szultanban (korábban Asztana) este 11 órától reggel 7 óráig, mivel más városokban a tüntetők előző nap a téren éjszakáztak - amíg követeléseiket nem teljesítik. Estére a rendkívüli állapotot, amely kezdetben csak Almatiban, valamint az almatinai és mangistaui régióban volt érvényben, országszerte bevezették. Nem világos, hogy a tüntetők eleget tesznek-e ezeknek a követeléseknek, és elhagyják-e az utcákat.

A napok óta tartó tüntetések során a városban több mint 120 autót gyújtottak fel, 120 üzletet és 180 közétkeztetési egységet vertek szét, és több mint 500 embert, köztük 130 nőt és idős embert vertek meg - mondta Kanat Taymerdenov, az almati rendőrség vezetője. Harminchárom rendőrautó, tűzoltóautó és mentőautó is a leégett autók között volt. Ezt az információt független forrásokból nem lehet megerősíteni vagy cáfolni.

Rusztam Burnasev, a kazah-német egyetem professzora, a közép-ázsiai biztonsági kérdések szakértője, aki jelenleg Almatiban tartózkodik, a Vremja csatornának elmondta, hogy egész éjszaka kábító gránátok robbanásait hallotta, sőt szerda délután lövéseket is, de - mint mondta - "ezek az információk hiányosak, és nagyon kevés betekintést engednek az országban és a városban kialakult helyzetbe". Burnashev azt is elmondta, hogy lehetetlen értékelni a rendfenntartók cselekedeteit a tüntetőkkel szemben: "A rendelkezésemre álló információk alapján egyértelmű, hogy jelenleg ez nem a maximális rendőri "erőszak", nem a legdurvább. Mert tudomásom szerint jelenleg nincs lőfegyverhasználat és halálos erő alkalmazása. Ezért tehát még mindig van lehetőség a tiltakozó lakosságra gyakorolt nyomás növelésére. Néhány esetben azonban, például az almati repülőtéren, a biztonsági erők nem tanúsítottak ellenállást, és egyszerűen elhagyták a helyszínt, amint a tüntetők megérkeztek.

A kazahsztáni tüntetések az ország belügye - mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő. "Meggyőződésünk, hogy kazah barátaink képesek saját maguk megoldani belső problémáikat" - mondta. Peszkov azt is elmondta, hogy fontos, hogy kívülről senki ne avatkozzon bele a helyzetbe. A tisztviselő hozzátette, hogy a kazah hatóságok nem kértek segítséget Oroszországtól. Ez a nyilatkozat január 5-én délután hangzott el, de este Tokajev elnök hivatalosan is segítséget kért a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetétől (CSTO), amelynek Oroszország a fő katonai ereje, a tüntetések leveréséhez. "A Kollektív Biztonsági Szerződésre támaszkodva ma arra kértem a CSTO-államok vezetőit, hogy segítsenek Kazahsztánnak a terrorista fenyegetés leküzdésében. Valójában ez már nem fenyegetés, hanem az állam integritásának aláásása, és ami a legfontosabb, támadás a polgáraink ellen, akik államfőként azt kérik tőlem, hogy sürgősen segítsek nekik" - mondta Tokajev a Habar-24 állami televíziós csatornán.

Az emelkedő üzemanyagárak miatti tiltakozások néhány nappal ezelőtt kezdődtek Kazahsztánban. Az első tüntetésre január 2-án került sor Zsanaozenben. A rendezvényen több száz helyi lakos vett részt, akik közül néhányan a főtéren töltötték az éjszakát. Január 3-án több ezer más tüntető is csatlakozott a demonstrálókhoz. Kazahsztán különböző városaiban támogatták őket: Aktau, Almaty, Aktobe, Uralsk, Taraz, Shymkent, Kokshetau, Nur-Sultan. A tüntetések gyakorlatilag az ország minden régiójára kiterjedtek. Most a legnépesebb gyűlések Almatin kívül Aktauban, ahol a téren egy jurtát és sátrakat állítottak fel, valamint Zhanazenben zajlanak. A szomszédos régiókból tüntetők érkeznek ezekbe a városokba.


 
W

Wilson

Guest
A Radio Azattyknak (a Radio Liberty kazah változata) adott interjúban Dosym Satpayev politikai elemző, a Kockázatelemző Csoport igazgatója a nyugati országrész gazdasági helyzetéről beszélt, ahonnan a tüntetések kiindultak: "Igen, Nyugat-Kazahsztánban magasak a bérek, de az árak is magasabbak. Ráadásul nem mindenki dolgozik az olajiparban. Van egy társadalmi igazságtalansági tényező is: mindenki nagyon jól tudja, hogy az ország nyugati része a kazah költségvetés fő adományozója, de az emberek állandó korrupciós botrányokat látnak, látják, hogy a pénzt a fővárosra költik, és Kazahsztán más régiói szegény rokonok helyzetében vannak. Ugyanakkor Kazahsztán nyugati része kulturálisan és társadalmilag nem túl fejlett. Igen, az emberek dolgoznak és pénzt keresnek, de nem férnek hozzá ugyanolyan mértékben a kulturális, oktatási és szórakoztató központokhoz, mint például Almatiban vagy akár Asztanában. De ez is a kényelmes élet egyik tényezője. Tehát nem csak a bérekről van szó, hanem az úgynevezett emberi fejlettségi indexről. És ez a helyi lakosság nagyobb mértékű tiltakozásához vezet: a nyugati területek az egész országot táplálják, ugyanakkor a központból nem kapnak eleget a teljes körű, emberközpontú infrastruktúra tekintetében".

A gazdasági okokat, amelyek az embereket az utcára vitték, gyorsan felváltották a politikai követelések. Az emberek azt skandálták az utcán, hogy "Öreg, menj el", utalva az ország korábbi elnökére, Nurszultan Nazarbajevre. Néhányan olyan plakátokat tartottak a kezükben, amelyeken az állt: "No Nazarbayev!

A tüntetők szabad választásokat, a korrupció és a nepotizmus megszüntetését, munkahelyek megszüntetését és alkotmányos reformot követeltek. Ez utóbbi követelés, amely az 1993-as alkotmányhoz való visszatérést célozza, 65 éves korhatárt ír elő az elnöki posztra (a jelenlegi elnök, Kaszim-Zhomart Tokajev 68 éves); a "nemzet vezetőjének" különleges státuszát, amelyet jelenleg Nurszultan Nazarbajev élvez; valamint a parlamenti képviselők mandátumának négy évre való csökkentését a jelenlegi hat év helyett az alsóház és öt év helyett a felsőház esetében.

A tiltakozást nem segítette a kormány január 4-én bejelentett lemondása, sem a következő 180 napra szabályozott gázár bevezetése, és végül Tokajev elnök döntése, hogy eltávolította Nurszultan Nazarbajevet az ország Biztonsági Tanácsának éléről, annak ellenére, hogy ő a nemzet úgynevezett vezetője, és a posztot élethossziglan kellene betöltenie. Taldykorgan (Taldy-Kurgan) városában a tüntetők lerombolták Nazarbajev életre szóló emlékművét. A Nazarbajevhez köthető vagy a nevét viselő helyszínek elleni támadásokról több más városból is érkeztek jelentések.

Dosym Saptayev politikai elemző a Radio Azattyknak adott interjújában elmondta, hogy szerinte Tokajev kijelentését nem fogják megérteni a tüntetők, mert sem a politikai, sem a gazdasági rendszer nem fog megváltozni: "És akkor mi lesz? Tokajev most megpróbál konstruktívabb nyilatkozatot tenni konkrét javaslatokkal, de minden olyan nyilatkozat, hogy bizonyos kozmetikai változtatásokat vezetünk be és bizonyos engedményeket teszünk, felhígítja azt a benyomást, hogy a rendszer, amely valójában mindezeket a problémákat okozta, nem fog eltűnni. És ez nem garantálja, hogy holnap vagy holnapután nem lesznek hasonló társadalmi kitörések Kazahsztán más régióiban.

A cseppfolyósított gáz árának emelkedésével kapcsolatos problémák azt követően kezdődtek, hogy a kazahsztáni kormány úgy döntött, hogy 2022. január 1-jétől a nyersanyag 80%-át elektronikus kereskedelmi platformokon keresztül kezdi el értékesíteni a piacon. A tervek szerint ennek a mennyiségnek csak 20 százaléka maradna állami szabályozás alatt. A gázpiac fokozatos liberalizációjának folyamata Kazahsztánban több évvel ezelőtt kezdődött: a piacon államilag szabályozott áron értékesített nyersanyagok aránya az elmúlt három évben csökkent. "A finomítókban történő feldolgozással nyert cseppfolyósított gázt birtokló kereskedők és a saját feldolgozó létesítményekkel rendelkező termelők profitáltak az áremelkedésből. Az utóbbiak képesek voltak veszteségesen működni, mint például a KazGPZ LLP" - írta tavaly szeptemberben a Kursziv kazah kiadása.

Galym Ageleulov, a Szabadság Alap vezetője a True Time TV csatornának elmondta, hogy a tüntetések tömegessé válásának okai között nemcsak a cseppfolyósított gáz drágulása, hanem a tekintélyelvű kormányból való kifáradás és a reformok hiánya is szerepel:

Az aktív ellenzéki vezetőket azonnal őrizetbe vették, például Max Bokajevet.....

- Az emberek belefáradtak egy olyan tekintélyelvű kormányba, amely nem veszi figyelembe a civil társadalom véleményét, nem engedi, hogy a polgárok gyakorolják az állam irányításához való jogukat, és elnyomja a polgári kezdeményezéseket. A probléma azonban az, hogy az aktív vezetőket azonnal őrizetbe vették, mint például a támogatást élvező Max Bokajevet (aki részt vett egy spontán tüntetésen Atyrauban a kormány földreformja ellen 2016-ban, amely földpiacot javasolt, és öt évre bebörtönözték, bár a kormány az akkori tüntetők nyomására felfüggesztette a vitatott módosításokat. Bokajev idén februári szabadulása óta alkotmányos reformot követel. - RS megjegyzés). Zhanaozenben nincs egyértelmű vezető, mert az emberek ott kollektívan cselekszenek, és nem jelölnek ki valakit vezetőnek, mert tudják, hogy megtorlásra számíthatnak. Természetesen a hatóságok 30 éve aktívan tönkreteszik a civil társadalom azon közéleti vezetőinek rétegét, akik a politikai reformok és a demokratizálódás mellett érvelnek. Végül is a kormánynak nincs szüksége polgári nemzetre, hanem függő alattvalókra, akik az olajcégeknek dolgoznak és az elitet szolgálják, mert Nurszultan Nazarbajev családja ellenőrzi az olaj- és gázkitermelést: Timur Kulibajev (Nazarbajev egyik lányának, Dinarának a férje. - Ők Timur Kulibajev (Nazarbajev lányának, Dinarának a férje) és Kairat Sheripbajev (Nazarbajev másik lányának, Darigának az állítólagos férje - a RS megjegyzése), az elnök vejei, akik többek között üzemanyagot szállítanak az orenburgi gázfeldolgozó üzemnek. Nazarbajev elnök unokája szerint 750 vagy 850 millió dollárról van szó. És ezek a kenőpénzek a kazahsztáni gázeladásokból származó költségvetési bevételek rovására mennek" - mondta Galym Ageleulov.

Ez történik és fog történni mindaddig, amíg a kazahsztáni oligarchikus és klánalapú struktúrák továbbra is uralják a lakosság többi részét" - mondta.
- Kazahsztánban minden váratlanul történt" - mondta Arkagyij Dubnov politológus. - A hatóságok túlságosan figyelmetlenek voltak a gazdasági és szociális követelésekkel a tüntetések első két napján, miután a cseppfolyósított üzemanyag ára megugrott Nyugat-Kazahsztánban. A reakció az árak csökkentésére tett ígéret formájában január 4-én következett, de ekkor már megvolt a kiváltó ok, ami a gazdasági problémát politikai problémává változtatta. A második az abszolút kiegyensúlyozatlanság, sőt, azt mondanám, hogy inkább valamiféle skizofrénia a kazahsztáni hatalmi elitben, amikor nem tudni, ki irányítja az országot és ki hozza a döntéseket. Legyen szó Kazahsztán első elnökéről és kormányáról, vagy a jelenlegi elnökről, Kaszim-Zhomart Tokajevről. Ez egy kazahsztáni dráma, egy olyan típusú hatalmi tranzit drámája, amelyet Nazarbajev vállalt. Ennek a nem demokratikus átmenetnek a drámáját látjuk ma: nincsenek demokratikus intézmények egy valóban működő parlament formájában, amelynek vitákat, vitákat kellene lefolytatnia, amelyek komoly, az ország számára fontos gazdasági és politikai döntésekhez vezetnének. És ezek a viták és viták átkerültek a terekre, amelyek most valódi lázadással, felfordulással és zűrzavarral fenyegetnek.

Ez a probléma a demokratikus hatalomátvétel hiánya, ahol tisztességes és szabad elnökválasztásoknak kellene lenniük. Általánosságban elmondható, hogy ami Kazahsztánban történik, az Oroszországban is megtörténhet. Mert itt nincsenek helyszínek a vitáknak, nincs lehetőség a létfontosságú problémák megvitatására, és minden az utcára szorult, ahogy azt már többször láttuk. Ez még Habarovszkban és Oroszország északi részén is megtörtént.
 
W

Wilson

Guest
- A jelenlegi helyzet, amely a villamosenergia-tranzithoz kapcsolódik, még mindig elég régóta fennáll, miért látjuk ezt most ilyen élesen Kazahsztánban?

- Ez a kérdés mindig és mindenhol felmerül: miért most? "Mivel egy fekete hattyú repült be" van egy ilyen kifejezés. Mivel a forradalomnak nincs menetrendje, nincs puccsforgatókönyve, csak a filmekben látható. A fal mögött nincsenek gonosz manipulátorok, akik ezeket a forgatókönyveket játszák. Kazahsztánban mindez nem játszik szerepet. Ezek propagandistáink, mindenféle Zakharovok és Szolovjovok grimaszai. Az emberek egyszerűen fel vannak háborodva, és ez a status quóvá vált. Egyetlen, a határokat megközelítő NATO sem lenne képes kiprovokálni azt, ami ma Kazahsztánban történik. Ez már megtörtént Kazahsztánban: 2011-ben - Zhanaozen, 2016-ban - földtüntetések Kazahsztánban, két évvel ezelőtt - tüntetések az ország nyugati részén, amikor az emberek felháborodtak azon, hogy indiai és kínai munkásokat hívtak meg dolgozni, ahelyett, hogy ezeket a helyeket kazahoknak adták volna. Mindez addig történik és fog történni, amíg a kazahsztáni hatóságok, oligarchikus és klánstruktúrák uralkodnak a lakosság többi része felett. És ez egyébként egyáltalán nem szegény országban történik, hanem egy nagyon elhanyagolt, támogatott nyugati régióban, amelyet olajjal látnak el. A nyugati olajeladásokból származó összes bevétel a központba kerül, de az elnyomott régió nagyon keveset kap vissza. Ez a sértődöttség tipikus kitörése, amely most politikai felkelésben csúcsosodik ki. Ez a nélkülözők felkelése.

- Készen állnak-e a kazah hatóságok a tüntetések teljes elfojtására, vagy van esély arra, hogy a megfogalmazott politikai követelések - a hatalomváltásról, a választásokról, az új alkotmányról - valóban megvalósuljanak?

- Úgy gondolom, hogy rövid távon sajnos a tüntetéseket így vagy úgy, de el fogják nyomni, mert könnyű úgy elképzelni az utcára vonuló embereket, mint egy csapat provokátort, huligánt, banditát, fosztogatót, gyújtogatót és így tovább. Végül is a tüntetőknek nincsenek politikai vezetőik, akik megfogalmazhatnák követeléseiket. Sajnos ez egy spontán tiltakozás, és eddig egyetlen számunkra látható politikai erő sem volt képes meglovagolni. Ez nagy előny a hatóságok számára, mivel a tüntetőket olyan romboló erőként tudják feltüntetni, amely képes káoszt teremteni az országban. És ha a kormány kihasználja ezt az erőviszonyokat, akkor győzni fog. Ez egy átmeneti győzelem lehet, amely a következő alkalommal, amikor egy újabb "fekete hattyú" repül fel, vereséggé válik. Ezért kell ma a hatóságoknak a politikában és a gazdasági reformokban valódi demokratikus változásokat hirdető irányvonalat meghirdetniük. Tokajev a hatalmat a saját kezében fogja összpontosítani, ezt már most elkezdte. Az éjszaka folyamán kirúgta a Nemzetbiztonsági Bizottság vezetőjének első helyettesét, Abisz Szamat Szatybaldujulyt, aki Nazarbajev unokaöccse és a hatalom egyik lehetséges várományosa.

A volt Szovjetunió területén kialakult országok tiltakozásai mindig elkerülhetetlenül Oroszország reakciójának kérdéséhez vezetnek. Kazahsztánban orosz nyelvű lakosság él. Ez az ok vagy a kazah hatóságok képtelensége a tüntetések elfojtására vezethet-e ahhoz, hogy Oroszország ugyanúgy reagál, mint például 2014-ben az ukrajnai helyzetre?

- Az első dolog, amit ezzel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy ma a legvakmerőbb lépés lenne a Kreml részéről, ha bármilyen módon reagálna a kazahsztáni eseményekre. Moszkva megszokta, hogy az Oroszország biztonságát fenyegető helyzetekre a délről, Afganisztánból, vagy nyugatról, a NATO és Amerika felől érkező fenyegetésekkel reagál. Itt nincs sehonnan fenyegetés, kivéve a kazah kormányrendszerből eredő belső zavarokat, amely nagyon hasonlít az oroszországihoz. Hogy a Kreml vezetése mit fog tenni, azt nem tudom megmondani, de nagyon pragmatikus lenne, ha szünetet tartana, és nem adna pódiumot mondjuk Marija Zakharovának és a többi "Szolovjovnak", hogy értékelést adjon. Ez még jobban fel fogja robbantani a kazahsztáni helyzetet, és oroszellenes irányba fordítja azt. Az orosz elitnek a kazah uralkodó osztályt elítélő retorikája, illetve a kazahsztáni politikát oroszgyűlölőnek minősítő szónoklatai már elégségesek voltak" - mondja Arkagyij Dubnov politikai elemző.

Az internet január 5-i kazahsztáni leállása miatt nem működtek a banki szolgáltatások, például a kártyás fizetésre szolgáló mobilalkalmazások. A közösségi hálózatokon megjelent beszámolók szerint emiatt sorok alakultak ki az ATM-eknél.

 

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 099
2 882
113
A büszke és nagy és erős Kazahsztán.....A legerősebb "sztán"...2 nap tüntikélés után szétesik.Putyin papához kell fordulni....Nevetséges.Mi lenne a többivel....