[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 300
14 047
113
Amíg az USA az Orosszal hadakozna, Kína lerendezné Tajvant, aztán nyomná a naftát az oroszoknak, pont mint anno a II. Vh.-ban, az USA a SZU-nak. Aztán belépne ő is a vége felé, pont mint az USA az I. és II. Vh.-ban. Kínát nem lehet úgy legyőzni, hogy előtte leamortizáljuk magunkat egy Oo elleni háborúban.
Először Oo. meg kell nyerni, hogy nyugton maradjon. Vagy: 1. Pacifikálni kell különböző narancsos forradalmakkal, embargókkal, telepített ellenzékiekkel (amint látjuk ez nem ment 6 év alatt és az idő fogy, Kína napról napra erősödik, így további kísérletezgetésre nincs idő), 2. Alkut kell vele kötni (még ha azt úgy is kötik, hogy a jövőben már nem kívánják betartani - kérdés, hogy az orosz kiszagolja-e az ármányt). Szerintem most értünk ebbe a fázisba. Valamit valamiért. Lehet, hogy Kubáért cserébe Ukrajna hullik az oroszok ölébe. De lehet ennél vadabb alkú is, de ebben már Haubagoly az illetékes.

Nem fognak az oroszoknak nekimenni, mert ahhoz nem elég erősek, hogy Oroszország területén egy hazáját szerető nem elkényelmesedett kemény katonanéppel megharcoljanak. A NATO nehéz technika már ősszel (nem beszélek tavaszról) bele ragadna a nagy orosz sártengerbe, előtte meg utána a -40 C jól lehűtené a medvehúsra turbózott étvágyukat. De eddig el sem jutnának, mert az orosz katonai doktrína szerint a támadó felet akár Oo. területén elhamvasztják nukleáris fegyverekkel.
Egyébként tényleg eltköltek az amik egy csomó időt. Többek között a kecskepásztorok kergetésével. De igazából abban is volt stratégiai elképzelésük (Afganisztán kulcs pozícióban van), de elszámolták magukat. Így van amikor ember tervez és Isten végez. És az USA sem isten, bár mennyire is azt gondolja magáról, vezetői patrónusának okán. Másik nagy időveszteség a neokonoknak a terveik kivitelezése kapcsán Trump megválasztása és négy év semmittevése a tervek megvalósítása kapcsán. Most aztán elkezdtek kapkodni, mintha be lehetne hozni a négy elmulasztott évet, ami alatt Kína nagyon megerősödött. Korábbi (2012-es) elemzésben olvastam, hogy az USA-nak 2020-ig van esélye lerendezni Kínát, utána már nem fogja tudni, sem katonailag, sem gazdaságilag. És most 2021-et írunk, úgy, hogy négy évig állt a neokon terv kivitelezése. Pénzt tud az USA szerezni annyit amennyit akar, de időt nem. Abból neki is annyi van, mint az utolsó putris afrikai országnak.
Már megbocsájs, de te pont egy olyan konceptusban gondolkozol, ami már az atom miatt nem lehetséges, márpedig kizárolag egy honvédo háborúban lenne esélyes Oo Nyugattal szemben, semmi másban nem. Jó és hatékony stratégiának mutatkozott a folyatos gyengítésuk és kulonbozo konfliktusokba való belekeveresuk, melyekben kenytelenek túlkoltekezni, majd egy sor kudarc által alkalmatlannak látsatni az orosz vezetést, ami majd a bukásához vezet és akár egy oszeomláshoz is. Mert "az oroszok ereje a saját erejukben való bizalomban rejlik". Ha felbomlik ez az bizalom, minden bomlik - a huszadik századi bukásaik is pont ebbol fakadtak.

Igazábol hoszutávulag inkább Kína az, akinek fogy az ideje az elhibázot népességpolitika miatt. Raádásul a számukra kedvezo globalizációs hatások is megszunhetnek, ha tovább élesedik a viszály. Szoval még mesze nincsen lejátszva a mecs, nem is beszélve, hogy az afgáni kivonulás és Oo paralizációja után rengeteg forrás fog szabadulni, amit Kína ellen lehet majd vetni.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 405
33 616
113
Amikor legutóbb megtették, egy idore a világ egyetlen hegemónyává váltak, annak minden elonyével még hátrányával. ;) Nem tehetnek mást, kulonben csak megismítelnék a 2001-utánni hibát, amikor mentek teljes erovél kergetni a "kecskepásztorokat" és hátuk mogot hagyták, hogy az oroszok erore kapjanak és elkezdjenek "hidegháborúskodni". Ez vezetet a mai helyzethez és szt egyszeruen nem hagyhassák, hogy újra megtorténjen, bármien ára és kovetkezményei is lennének az oroszok legyúrésék (én személyszerint csupán az orosz atomarzenál bisztosítasáért aggódok egy kicsit, ne keruljon illetlen kezekbe egy része, de az is megoldható).

Az USA hadereje lehet hamarosan Dél-Afrikáéhoz fog eléggé hasonlítani.. meg a belpolitikai helyzetük is azéhoz.
Persze lehet az a terv, hogy felfegyverzik a kelet-közép európai fehér/szláv országokat az oroszok ellen, majd ráveszik őket, hogy menjenek a ruszkira (vagy az orosz felet provokálják addig, amíg elkezdi), és irtsák ki egymást kölcsönösen velük.
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 460
10 423
113
Az USA hadereje lehet hamarosan Dél-Afrikáéhoz fog eléggé hasonlítani.. meg a belpolitikai helyzetük is azéhoz.
Persze lehet az a terv, hogy felfegyverzik a kelet-közép európai fehér/szláv országokat az oroszok ellen, majd ráveszik őket, hogy menjenek a ruszkira (vagy az orosz felet provokálják addig, amíg elkezdi), és irtsák ki egymást kölcsönösen velük.
most miért vagy ilyen? Szerinted ha nyugaton száműzik a rasszista matematikát és természettudományokat az oktatásból, és teljesítmény alapú előmenetel helyett származási és nemi kvóták alapján működik majd a vezetés és a gazdaság aminek az alapja a szélkerekek és napenergia által megtermelt áramból üzemelő ződ ipar lesz akkor nem fognak tudni versenyezni a keleti hatalmakkal a nyugatiak?
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Már megbocsájs, de te pont egy olyan konceptusban gondolkozol, ami már az atom miatt nem lehetséges, márpedig kizárolag egy honvédo háborúban lenne esélyes Oo Nyugattal szemben, semmi másban nem. Jó és hatékony stratégiának mutatkozott a folyatos gyengítésuk és kulonbozo konfliktusokba való belekeveresuk, melyekben kenytelenek túlkoltekezni, majd egy sor kudarc által alkalmatlannak látsatni az orosz vezetést, ami majd a bukásához vezet és akár egy oszeomláshoz is. Mert "az oroszok ereje a saját erejukben való bizalomban rejlik". Ha felbomlik ez az bizalom, minden bomlik - a huszadik századi bukásaik is pont ebbol fakadtak.

Igazábol hoszutávulag inkább Kína az, akinek fogy az ideje az elhibázot népességpolitika miatt. Raádásul a számukra kedvezo globalizációs hatások is megszunhetnek, ha tovább élesedik a viszály. Szoval még mesze nincsen lejátszva a mecs, nem is beszélve, hogy az afgáni kivonulás és Oo paralizációja után rengeteg forrás fog szabadulni, amit Kína ellen lehet majd vetni.

Ez egy nagyon érdekes vita. Én a társadalmi kohézió felbomlását inkább az USA-ban látom mint kinában bár bevallom nehéz ezt megítélni innen, hisz egy kommunista vezetés nyilván reflexből lenyomja a nép bármilyen ellenkezését. De egyenlőre az USA-ban döntögetnek szobrokat, egy végtelenül megosztott társadalmat látok demokrata és republikánus szavazók között. Gyakorlatilag mindkét oldalon létrejöttek olyan csoportok melyeknek célja a másik oldal terrorizálása, szobor döntések, összecsapások stb. Mindehhez társul egy folyamatos nagyszámú migrációs nyomás, a középréteg retteg az elszegényedéstől és ennek megfelelően hergelhető, míg a folyamatos migráció nincstelen tömegeket termel melyek a javak egyenlőtlen elosztása miatt háborog és már-már kommunizmus meghazudtoló ötletekkel osztaná újra a javakat. Kina demográfiai problémái ezek mellett eltörpülnek egy másfél milliárdosországban, teljesen más családi berendezkedés mellett mint amire a Nyugat jellemző. Ott gyakran a szülők együtt élnek a gyerekekkel, és a gyereknek hagyományosan feladata a szülők eltartása, amennyire én tudom. Arról nem is beszélve hogy ha a párt gyerekeket akar, millió eszköze van ennek ösztönzésére. Jelenleg gyakorlatig a családtámogatás 0 Kínában, a kívánt gyerekek megszületését akár lakáspolitikával de más támogatási rendszerrel is elősegithetik ebbe még bele sem kezdtek igazán.
Lehet neked lesz igazad, de szerintem az is benne van a forgatókönyvben, hogy az USA ismét befelé fordul mint ahogy az már számtalanszor megesett a történelemben. Ha a demokrata pár balszárnya hatalomra jut, szerintem nagyon gyorsan el fognak jutni oda, hogy megvágják a hadsereg költségvetését, és az így felszabadult forrásokat társadalmi felzárkóztatásra próbálják fordítani.
A nép többsége már most is azt gondolja, hogy kevesebbet kéne költeniük védelemre:
Már kampány téma, a pentagon költségvetése és a fegyvergyártók profitja. Ami valljuk meg logikus hisz a valószínűsége közvetlen támadásnak az USA ellen 0. Sem Mexikó sem Kanada nem hiszem hogy ebben gondolkodik :D Egy Kínai partraszállássál meg nehéz azért riogatni....
Hadsereg nélkül meg nehéz érdeket érvényesíteni. El tudom képzelni, hogy USA kivonul, bizonyos régiókból a hatalmi vákuumba pedig benyomul Kína, Oroszország, Irán vagy Törökország ezzel egy sok pólusú világot létrehozva.
Hozzáteszem kívánom, hogy ne így legyen. Ez szerintem egy sokkal veszélyesebb világot eredményezne, nekünk kicsik számára, akik csupán békét szeretnénk.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 288
55 532
113
Látom a társaságnak elég hiányos vagy gyenge a tudása a témát illetően. Először is a térkép, földrajz 5. osztály-hol fekszik Kalinyingrád-mely országokkal határos.
Kalinyingrád egy exklávé, tehát nem határos az anyaországgal. Lengyelországgal és Litvániával határos, mindkettő NATO ország.
LG163516.gif

Nem egyszer jelent meg a sajtóban a NATO terve Kalinyingrád lerohanására, elfoglalására. Másik dolog, hogy a Lengyelországban tartott hadgyakorlatok alkalmával mindig Kalinyingrád elfoglalását gyakorolják.

2021 januárból:
Preventív csapás Kalinyingrád ellen
"Az Overt Defense szerint az Észak-atlanti Szövetség Kalinyingrád térségében megelõzõ csapásának forgatókönyve magában foglalja az Iskander rakétarendszerek megsemmisítését, a Baltiysk blokádját, az S-400 rendszerek megsemmisítését és a csapatok felszámolását. A kiadvány szerint 30 ezer lengyel katonának kell részt vennie az offenzívában."

2019 The Jamestown Foundation:
Hogyan foglalja el a NATO harcok által Oo-tól a Kalinyingrád régiót

Lehetne folytatni................................................................................



Jók ezek a tervek, beleszámították azt a párezer kilótonnát is ami várja oket menet közben?
:rolleyes::oops:
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 288
55 532
113
Már megbocsájs, de te pont egy olyan konceptusban gondolkozol, ami már az atom miatt nem lehetséges, márpedig kizárolag egy honvédo háborúban lenne esélyes Oo Nyugattal szemben, semmi másban nem. Jó és hatékony stratégiának mutatkozott a folyatos gyengítésuk és kulonbozo konfliktusokba való belekeveresuk, melyekben kenytelenek túlkoltekezni, majd egy sor kudarc által alkalmatlannak látsatni az orosz vezetést, ami majd a bukásához vezet és akár egy oszeomláshoz is. Mert "az oroszok ereje a saját erejukben való bizalomban rejlik". Ha felbomlik ez az bizalom, minden bomlik - a huszadik századi bukásaik is pont ebbol fakadtak.

Igazábol hoszutávulag inkább Kína az, akinek fogy az ideje az elhibázot népességpolitika miatt. Raádásul a számukra kedvezo globalizációs hatások is megszunhetnek, ha tovább élesedik a viszály. Szoval még mesze nincsen lejátszva a mecs, nem is beszélve, hogy az afgáni kivonulás és Oo paralizációja után rengeteg forrás fog szabadulni, amit Kína ellen lehet majd vetni.



Neked ki kell írni a kecóban az ajtókra, hogy mi van mögötte?
Erre következtetek ennyi lóerobol, amit kiolvasok a kommentjeidbol, kb.
A muvelt kelták erre mondják, hogy :"the light is on, but nobody home....."
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 275
68 228
113
Nocsak, a brusszeli gauleiterek hazakuldtek Tuskot hogy minden tamogatassal amivel csak lehet torpedozza meg Kacsinszkieket.
Ekkora a panik Brusszelben? Mindezt azert mert a derek polakok meguzentek hogy a sajat torvenyuk elobbre valo mint az unijos? Most mar riogatnak is hogy a lengyelek veletlenul kilephetnek az EU - bol, megy a moszerolas...

 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 498
93 699
113
Nocsak, a brusszeli gauleiterek hazakuldtek Tuskot hogy minden tamogatassal amivel csak lehet torpedozza meg Kacsinszkieket.
Ekkora a panik Brusszelben? Mindezt azert mert a derek polakok meguzentek hogy a sajat torvenyuk elobbre valo mint az unijos? Most mar riogatnak is hogy a lengyelek veletlenul kilephetnek az EU - bol, megy a moszerolas...

Mennyire kell gyengelméjűnek lenni az indexes újságírónak, hogy ilyen címet adjon??

Áll a bál a lengyeleknél, véletlenül kiléphet az EU-ból az ország​


Véletlenül???
Persze inkább valószínűbb, hogy inkább csak alattomosan sugallni akar a cimmel, hogy akkora dilettáns a lengyel vezetés, hogy véletlenül kivezetik a lengyeleket az EU-ból. Ilyenek a független, objektív bértollnokok.
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 325
20 748
113
Mennyire kell gyengelméjűnek lenni az indexes újságírónak, hogy ilyen címet adjon??

Áll a bál a lengyeleknél, véletlenül kiléphet az EU-ból az ország​


Véletlenül???
Persze inkább valószínűbb, hogy inkább csak alattomosan sugallni akar a cimmel, hogy akkora dilettáns a lengyel vezetés, hogy véletlenül kivezetik a lengyeleket az EU-ból. Ilyenek a független, objektív bértollnokok.
Igen, aljas címeket tudnak adni az indexnél. Viszont sajnos az origonál is. És sok más helyen.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 140
15 770
113
Szlovákiai (eurozónás) koridor mindenképpen maradna, pláne hogy ha kilépnének a tobbi V4-ek (amit viszont Csehországról se feltételezek), rendkívuli geopolitikai és gazdasági elonyt jelentene az EU-ban maradás más térségbeli országhoz képest. Ennek oriási elonyét a vak is lássa, hulyeség lenne kiengedni a kézbol a nagy semmiért cserébe. :cool:

Semmilyen gazdasági és geopolitikai előnyt nem jelentene nektek.

gazdaság:
a keleti államokat az olcsó munkaerő meg a kevésbé szigorú munkaügyi és környezetvédelmi előírások miatt vették fel amolyan gyarmatpótléknak. Ráadásul azzal, hogy olyan buták voltatok, hogy beléptetek az eurozónába,, a reálfelzárkózásotok gyakorlatilag megállt.

geopolitika:
Pont az a lényeg, hogy a politikai döntésekbe ne szólhassatok bele, csak bólogassatok.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Hirtelen nem is tudom ezt a hírt hova tegyem:

“Magántőkealap létrehozásáról döntött a kormány azzal céllal, hogy termőföldet vásároljon a közép-kelet-európai régióban. A Termőföld Magántőkealappal a hazai mezőgazdasági vállalkozások nemzetközi terjeszkedésének alapjait szeretnék megteremteni”

Nem tudom környező országokban milyen a föld törvény, de nekem gyanús hogy esetleg sok helyen törvényileg nem olyan egyszerű földhöz jutni (mint ahogy nálunk sem) Bár olvastam róla hírt hogy Ukrajna hatalmas területeket adott el kínai cégeknek. Lehet ebbe szállunk be? Esetleg Szerbia?
Kiváncsi vagyok hol lesznek ezek a földek.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 018
30 391
113
Hirtelen nem is tudom ezt a hírt hova tegyem:

“Magántőkealap létrehozásáról döntött a kormány azzal céllal, hogy termőföldet vásároljon a közép-kelet-európai régióban. A Termőföld Magántőkealappal a hazai mezőgazdasági vállalkozások nemzetközi terjeszkedésének alapjait szeretnék megteremteni”

Nem tudom környező országokban milyen a föld törvény, de nekem gyanús hogy esetleg sok helyen törvényileg nem olyan egyszerű földhöz jutni (mint ahogy nálunk sem) Bár olvastam róla hírt hogy Ukrajna hatalmas területeket adott el kínai cégeknek. Lehet ebbe szállunk be? Esetleg Szerbia?
Kiváncsi vagyok hol lesznek ezek a földek.
Erdélybe szerintem.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 542
32 023
113
Erdélyben nincsenek jó termőföldek. Azok a Délvidéken vannak. Erdély az ásványkincsvagyon kimerülése után természetileg egy rendkívül szegény térség, a fakitermelést leszámítva ott komoly mezőgazdaságnak nincs semmilyen életlehetősége.

A Partium, az szerinted mi? Avagy a bolgárkertészek hogyan tudták a nagyobb városokat ellátni, paprikával, paradicsommal. Biztos hallottál a
Décsei cseresznyéről:
Szatmári szilváról. Gyümölcstermesztésben, állattenyésztésben nagyon jó eredményeik vannak. Borászatuk is kiváló, szőlészettel párosulva. Értem én, hogy ez a közfelfogás, de Erdély önellátó lenne mezőgazdaságilag is, ha engednék. Károly herceg (angol) is azért alakított/tatott mintagazdaságot Erdélyben, mert "szar a föld".
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 140
15 770
113
A Partium, az szerinted mi? Avagy a bolgárkertészek hogyan tudták a nagyobb városokat ellátni, paprikával, paradicsommal. Biztos hallottál a
Décsei cseresznyéről:
Szatmári szilváról. Gyümölcstermesztésben, állattenyésztésben nagyon jó eredményeik vannak. Borászatuk is kiváló, szőlészettel párosulva. Értem én, hogy ez a közfelfogás, de Erdély önellátó lenne mezőgazdaságilag is, ha engednék. Károly herceg (angol) is azért alakított/tatott mintagazdaságot Erdélyben, mert "szar a föld".

A Partium az nem Erdély.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby