Az USA elég jól kijelölte az érdekszférája határait azzal, hogy a zsetonokat a lengyel meg a román számokra dobta fel. Az elsődleges puffer jelenleg Ukrajna, ennek a "megtámasztása" Lengyelo. északról és Románia délről. Logikátlan lenne feladni ezeket, amíg az ukrán konfliktus zajlik. Ez egyben biztosíték arra, hogy ha az oroszok kerülőúton Moldovát politikailag behúznák, esetleg még bázist is "bérelnének" ott, akkor a megfelelő ellenérdekelt fél (románok) már pozícióban lennének.Ilyesmire gondoltam én is. Trump "eladná" Közép-Kelet-Európát Oroszo.-nak, cserébe Kína bekerítéséért (ez több, mint a távolmaradás, Kína megfojtásáról van szó).
Lássuk be, ez az USA-nak sem lenne olyan rossz üzlet, sőt.
Egyébként véleményem szerint Oroszo. és az USA mellett, nekünk Közép-Kelet-Európának is jobb lenne így. Mi több, Izraelnek is, miután Nyugat-Európa méltóztatta magát elárasztatni muszlimokkal.
Csak az a kérdés, hogy az "eladás" közben hogyan rendeződnek át Közép-Kelet-Európa határai!
Az is fontos még, hogy az USA nem akarja ezt a területvisszaadást (mármint Közép-Kelet-Európát viszza az oroszoknak) gyorsan lerendezni, a fokozatos elszakadás híve. Ehhez egy Románia Székelyföld/Erdély konfliktus tökéletes az USA-nak: az oroszokat engedi terjeszkedni (Románia vissza orosz érdekszférába), de ezt a folyamatot kontroll alatt tartja, lassítja egy Székelyföld/Erdély vs. Románia konfliktussal, akár Kelet-Ukrajna módjára.
Románia zsebben tartásához az is egy lehetséges faktor, hogy belengetik: ha kifelé kezd kacsingatni, akkor esetleg Erdélyről megindulhat a disputa, minimum az autonómia (nem csak kulturális) irányába.
Az USA valószínűleg tisztában van vele, hogy Románia gazdasági és kulturális súlypontja Erdélyben van. Erdélyben viszont nem csak a magyarok, hanem a románok jelentős része is úgy gondolja, hogy az ország másik két része belőlük (értsd: az erdélyi országrész teljesítményéből) él.