[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 844
113

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Engem leginkább az zavar ebben, hogy mi miért nem lépük ezt már meg akár a Rheinmetallal, akár a Patriaval... Mindkét gyártóban lett volna pedig hajlandóság.


Engem több dolog zavar, amit te leírtál az is elég rendesen.. a másik része meg,hogy azért a Boxer az egyik legjobb a saját feladatkörében.. szerintem a Patriánál is jobb, bár ugye nagyon stratéga függő... nagyon nem örülök neki, hogy nekünk semmi sincs, a szomszédaink (főleg ők, akikkel az egyik legrosszabb a viszonyunk) fejlesztenek elég durván, eddig talán megtudtuk volna őket állítani... de ezek után...


Mára olyan szintű fegyverkezés+toborzás+kiképzés lenne szükséges a teljes Honvédség szintjén hogy egyre inkább lehetetlen küldetésnek érzem. Ráadásul szükséges volna egy teljesen új tisztikar is a semmiből, úgy hogy a jelenlegihez,és a jelenlegi oktatáshoz semmi köze sem szabadna lenni. Plusz politikusi hozzáállás és ami a legfontosabb, pénz. Kb a jelenlegi 1 % helyett 11% egy két évig... Ááá ,felejtős. Inkább ne is kezdjünk bele mert fél meg negyed munkának nincs értelme. Inkább integessünk mint a csehek. Még anno ők úszták meg legjobban ha visszaemlékezek.
A román elvileg nem támad meg mert egy csoportban vagyunk, Putyinék ellen meg golyófogónak a nyugatiak hatalmasságok kedvéért... ez is felejtős.
A románok csodafegyverei éppúgy elolvadnak mint a mi BRDM2-ink, ha meg nem lesz semmi akkor éppúgy megeszi a rozsda az övékét is, és a végén elviszi a MÉH-be a kalapos cigány.


Én sajnos rohadtul nem így látom, a technikai felszereléseket nézve... volt szerencsém és néha még picit van is rá látni pl a román sürgősségi ellátásra / védelmi szektorra (mentők, tűzoltóság (kat.védhez hasonló),rendőrség + itt a román hadseregre.)

Csak féloff: Technikailag nyugatira térnek át. A mentőknél szerintem átlagosan jobb a felszerelés, mint nálunk, a tűzoltóságnál is elég komoly járműveket vesznek pár éve.. (néhány román szutyok is becsúszik.. de annyira nem is gagyik) a rendőrségnél és a csendőrségnél is vannak brutális technikák. Az előbbiek pedig elég kemények... A mentőknél és tűzoltóságnál elég erős mozgósítási gyakorlatokat tartanak 1x-1x, szerintem azt mi itthon k. nehezen tudnánk lekezelni. A románoknál már láttam elég nagy román konvoyt hajnalban.. csak román katonai járművekből és ott sem papucs dácsiák mentek.. az újak közül... bár láttam DAC-okat is az útszélén... :D

Nekem úgy tűnik, hogy a modernizációs szinten a beszerzéseknél rámennek a minőségre.

Az infrastruktúra az ami náluk nagyon gáz, meg egy két ágyazatnál a tudás.. viszont hozzájuk került az előny.

Illetve náluk azért még a korruptció és a kommunista rendszer jellege erősen fent áll főleg az ilyen szervezetekben..

Viszont ők ezek után nagyobb erőt és modernebb eszközöket fognak tudni felvonultatni.. minden téren és ők azért rendszeresen nagyobb méretű gyakorlatokat tartanak, mint mi.. a kérdés az, hogy fent tudják-e majd tartani az új eszközöket azon a szinten, számban?!


Szerintem született egy olyan politikai döntés ott, hogy ők bizony csendesen, (Görögországig bezárólag?) szeretnének teret nyerni, sőt a "vezető" állammá válni, politikai és katonai értelemben is (bár a szerbek rohadt nagy kihiviók ezen a téren.) De az is lehet, hogy csak a harapófogó miatt teli lett a gatya és ebből ők most hasznot húznak a szövetségesektől + megmutatják, hogy őket bizony senki sem veri meg..


Na elmentem megkeresni a szemüvegem meg a gyógyszerem... hová is gurulhatott?! :D
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and zeal

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Szerintem született egy olyan politikai döntés ott, hogy ők bizony csendesen, (Görögországig bezárólag?) szeretnének teret nyerni, sőt a "vezető" állammá válni, politikai és katonai értelemben is (bár a szerbek rohadt nagy kihiviók ezen a téren.) De az is lehet, hogy csak a harapófogó miatt teli lett a gatya és ebből ők most hasznot húznak a szövetségesektől + megmutatják, hogy őket bizony senki sem veri meg..

Vagy már nekik is lerohadt minden és ők is ugyan úgy kényszerhelyzetben vannak, mint mi -amellett, hogy bejátszhatnak az általad említett okok is. Na meg mit rendszeresítsen egy ország a BTR-ek helyett? Az már annyira a zsák alja, hogy ahhoz képest bármi jelentős minőségi ugrás.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Mára olyan szintű fegyverkezés+toborzás+kiképzés lenne szükséges a teljes Honvédség szintjén hogy egyre inkább lehetetlen küldetésnek érzem.

Az hát, de valahol el kell kezdeni. És a BTR-ek nagyon csereérettek minden szempontból. Szerintem sokkal inkább, mint pl. az AK-k.


Ááá ,felejtős. Inkább ne is kezdjünk bele mert fél meg negyed munkának nincs értelme.

De egyszerre meg nem lehet, az úgy képtelenség, pláne nekünk. Csakis lépésről lépésre mehet, ahogy épp csordogál a pénz.


Engem több dolog zavar, amit te leírtál az is elég rendesen.. a másik része meg,hogy azért a Boxer az egyik legjobb a saját feladatkörében.. szerintem a Patriánál is jobb, bár ugye nagyon stratéga függő...

Nem gondolom kifejezetten jobbnak a Boxert. Kb. egy szint lehet a Patria AMV XP-vel (mindkettő 30 tonna körüli maxra pakolva). Csak a Patria úszóképes is, ha akarod, míg a Boxernél ilyen lehetőség jelenleg nincs. Fegyvert/tornyot meg olyat tehetsz mindkettőre, amilyet csak akarsz
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
Valami PTUR t kéne gyártanunk licenceben. Oszt a román előny a technikával együtt olvadna el. És ez nem is lenne kivitelezhetetlen.
 
  • Tetszik
Reactions: szuvorov

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 229
113
Patria gyártását a régióba elvitték a horvátok mint sajatcelra mint export vasakat gyártanak náluk.
Én a pandur 2. Látnám esélyesnek mint hazai license gyártmány. Az alkatrészek egy részét az osztrák így biztos itteni veszslitoktol venné így is csökkentve az árát ha saját vasaket nem is az export gepeket mindenféle képpen. A másik nagy esélyes az az ifv kategóriába az ASCOD cv90 el felveszi a versenyt de joval olcsóbb.
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
Köszi szuvorov.
Az oroszok előszeretettel használnak roviditéseket és ezek általában takarják a fegyverek viselkedését, nem úgy mint nyugaton ahol fantázia nevek szerepelnek. A PTUR az az irányított tankelhárító rakéta. Ahogyan a BTR is magyarul PSZH t jelent szó szerint. És nem mindig egy adott eszközre gondolok, hanem néha általánosságban. Ezért elnézést kérek :)
 
  • Tetszik
Reactions: lgabo and szuvorov

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 446
23 612
113

Biztos volt már, de ugye az ukránok sohasem sértik meg a tűzszünetet, a videó feltöltője szerint sem, mint ahpgy az a video leírásából kiderül.
 
  • Tetszik
Reactions: lgabo
R

rejsz felügyelő

Guest
Köszi szuvorov.
Az oroszok előszeretettel használnak roviditéseket és ezek általában takarják a fegyverek viselkedését, nem úgy mint nyugaton ahol fantázia nevek szerepelnek. A PTUR az az irányított tankelhárító rakéta. Ahogyan a BTR is magyarul PSZH t jelent szó szerint. És nem mindig egy adott eszközre gondolok, hanem néha általánosságban. Ezért elnézést kérek :)

Nem gond, csak nem ismertem a rövidítést. Ezek szerint lényegében ez az ATGM. :D
 
  • Tetszik
Reactions: karpatalja

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 288
55 534
113

Biztos volt már, de ugye az ukránok sohasem sértik meg a tűzszünetet, a videó feltöltője szerint sem, mint ahpgy az a video leírásából kiderül.


Az milyen szekér,amihez négyen viszik a skulót?Vazze,az ukrán hadsereg,a háború előtt,simán szétkapott volna bármilyen ex szu országot,akár együtt is,a Lenegyeleket kivéve,jól látom?Legalábbis ami az eszköz mennyiséget illeti.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 275
68 229
113
Az hát, de valahol el kell kezdeni. És a BTR-ek nagyon csereérettek minden szempontból. Szerintem sokkal inkább, mint pl. az AK-k.




De egyszerre meg nem lehet, az úgy képtelenség, pláne nekünk. Csakis lépésről lépésre mehet, ahogy épp csordogál a pénz.




Nem gondolom kifejezetten jobbnak a Boxert. Kb. egy szint lehet a Patria AMV XP-vel (mindkettő 30 tonna körüli maxra pakolva). Csak a Patria úszóképes is, ha akarod, míg a Boxernél ilyen lehetőség jelenleg nincs. Fegyvert/tornyot meg olyat tehetsz mindkettőre, amilyet csak akarsz
Nem hiszem hogy a BTR-t bántani kellene. Csak arra kellene használni amire való nem IFV-nek mint nálunk. A kb 100-150db üzemképes BTR-en kívül nálunk semmi sincs amit eszköznek lehetne nevezni, mindent be kellene szerezni előbb és utána a BTR mehet a tartalékba. De ne álmodozzunk. Épp most lett egy új képességünk aminek feladata a vendég nátó katonák kalauzolása, szállásfoglalásainak intézése, pálinka szervírozás stb.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nem hiszem hogy a BTR-t bántani kellene. Csak arra kellene használni amire való nem IFV-nek mint nálunk. A kb 100-150db üzemképes BTR-en kívül nálunk semmi sincs amit eszköznek lehetne nevezni, mindent be kellene szerezni előbb és utána a BTR mehet a tartalékba. De ne álmodozzunk. Épp most lett egy új képességünk aminek feladata a vendég nátó katonák kalauzolása, szállásfoglalásainak intézése, pálinka szervírozás stb.

Egy olyan "páncélozott" katonai jármű, aminek a "páncélját" AK-val is át lehet lőni, az egy vicc a rosszabbik fajtából a XXI. században. Az nem valódi APC/PSZH. És én úgy tudom, hogy eleve belügyi járműnek lett tervezve/szánva a Szovjetunióban... Szóval talán a rendőrségnek jó lehet. A hadseregnél csak egy elég jó terepjáró képességű és ergonómiai katasztrófa szállítójármű, amire tisztességes páncélt sem lehet tenni a gyenge motor miatt... Manapság, amikor a komolyabban vehető országok közül mindenki a katonák, az élőerő minél nagyobb fokú védelmére megy (és Magyarországon, a képzett katonák szánalmasan kis létszámát figyelembe véve, ez még inkább fontos lehet), egy ilyen jármű, hát... Szerintem pusztuljon mihamarabb. Persze csak akkor, ha van helyette más. Mert a semminél természetesen még ez is jobb. És a BTR-80A-k 30mm-ese azért impozáns tűzerő. De kb. ennyi, ami a javára írható. És mivel az APC/IFV talán a legalapvetőbb jármű egy mai hadseregben, ezért hát ezek cseréjét lenne érdemes mihamarabb meglépni.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 887
56 718
113
Nem hiszem hogy a BTR-t bántani kellene. Csak arra kellene használni amire való nem IFV-nek mint nálunk. A kb 100-150db üzemképes BTR-en kívül nálunk semmi sincs amit eszköznek lehetne nevezni, mindent be kellene szerezni előbb és utána a BTR mehet a tartalékba. De ne álmodozzunk. Épp most lett egy új képességünk aminek feladata a vendég nátó katonák kalauzolása, szállásfoglalásainak intézése, pálinka szervírozás stb.

"Vendéglàtò képesség" ?
"Csikòs-gulyàs képesség"?
Back to the roots! ( Vissza a gyökereinkhez!)
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Egy olyan "páncélozott" katonai jármű, aminek a "páncélját" AK-val is át lehet lőni, az egy vicc a rosszabbik fajtából a XXI. században. Az nem valódi APC/PSZH. És én úgy tudom, hogy eleve belügyi járműnek lett tervezve/szánva a Szovjetunióban... Szóval talán a rendőrségnek jó lehet. A hadseregnél csak egy elég jó terepjáró képességű és ergonómiai katasztrófa szállítójármű, amire tisztességes páncélt sem lehet tenni a gyenge motor miatt... Manapság, amikor a komolyabban vehető országok közül mindenki a katonák, az élőerő minél nagyobb fokú védelmére megy (és Magyarországon, a képzett katonák szánalmasan kis létszámát figyelembe véve, ez még inkább fontos lehet), egy ilyen jármű, hát... Szerintem pusztuljon mihamarabb. Persze csak akkor, ha van helyette más. Mert a semminél természetesen még ez is jobb. És a BTR-80A-k 30mm-ese azért impozáns tűzerő. De kb. ennyi, ami a javára írható. És mivel az APC/IFV talán a legalapvetőbb jármű egy mai hadseregben, ezért hát ezek cseréjét lenne érdemes mihamarabb meglépni.

Szerintem elsőnek a gyalogságot kéne alkalmassá tenni arra, hogy legalább értelme legyen odaszállítani a frontvonal közelébe. Modern repeszálló mellény, sisak, éjjellátó kellene minden lövésznek. Meg normális karabély.
Az elmúlt 20 évben történtek alapján semmilyen fegyvert nem szabad kivonni, csak ha már végképp nem lehet beindítani, harcképes állapotba hozni. Nem lenne helyettük semmi sem, vagy a megmaradt MRAP-ok lennének kinevezve APC-nek, IFV-nek, stb.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 275
68 229
113
Egy olyan "páncélozott" katonai jármű, aminek a "páncélját" AK-val is át lehet lőni, az egy vicc a rosszabbik fajtából a XXI. században. Az nem valódi APC/PSZH. És én úgy tudom, hogy eleve belügyi járműnek lett tervezve/szánva a Szovjetunióban... Szóval talán a rendőrségnek jó lehet. A hadseregnél csak egy elég jó terepjáró képességű és ergonómiai katasztrófa szállítójármű, amire tisztességes páncélt sem lehet tenni a gyenge motor miatt... Manapság, amikor a komolyabban vehető országok közül mindenki a katonák, az élőerő minél nagyobb fokú védelmére megy (és Magyarországon, a képzett katonák szánalmasan kis létszámát figyelembe véve, ez még inkább fontos lehet), egy ilyen jármű, hát... Szerintem pusztuljon mihamarabb. Persze csak akkor, ha van helyette más. Mert a semminél természetesen még ez is jobb. És a BTR-80A-k 30mm-ese azért impozáns tűzerő. De kb. ennyi, ami a javára írható. És mivel az APC/IFV talán a legalapvetőbb jármű egy mai hadseregben, ezért hát ezek cseréjét lenne érdemes mihamarabb meglépni.
Ahol elvileg mozognia kellene ott nem lőnek rá AK-val mert kiesik az Ak lőtávolából. A váltást/erősítést előrehordani a frontvonal közelébe és kb 1km-ről besegíteni a tűzerejével. Ennyi a feladata eredetileg, ez több mint amire egy teherautó vagy egy terepjáró képes, és a védettsége is nagyobb, + ABV.
 
  • Tetszik
Reactions: bartinieffektus