Nem, nem erről volt szó, hanem arról, hogy mit nyert! Van jogállamisági mechanizmus, majdhogynem korlátlanul alkalmazhatják ellenünk. Úgy kezdődött a történet, hogy Orbán győzött nyáron, aztán ősszel vétózta volna amit megnyert, majd most december elején aláírta amit vétózott volna.
Van:
- jogállamisági mechanizmus
- egyszerű többséggel alkalmazva
- közös úniós hitelfelvétel
Nincs:
- jogállamiság definíció
- bírósági eljárás minden esetben (helyette továbbra is többségi szavazás)
- garancia, hogy nem mi fogjuk visszafizetni a hitelt azok helyett, akik nem akarják (kimaradási lehetőség a közös hitelfelvételből)
Csak a teljes vereséget látom, akárcsak nyáron.
Papíron van jogállamisági mechanizmus, de a tartalmát teljesen lebutították, milyen körben alkalmazható.Szinte mindent kiszedtek belőle amit az EP utólag beletett a németekkel. Az érvényesíthetőségét jelentősen korlatozták.
Az hogy még lesz egy bírósági procedúra és 2022-23-tól lép életbe részletkérdés.
Az fontosabb, hogy leírták, mikor lehet alkalmazni.
Csakis az EU pénzek védelmében. Tehát politikai jatszmák, ügyek mentén, migráció, ideológiai, külpolitikai kérdések nem!!!
Részletes példákat irtak bele, mi érthető bele és mi nem. Pl. A bíróságok ügye csak olyan esetben, ha EU-s pénzek ügyében, sikkasztásnál falaznak. Semmilyen egyéb kinevezés, szabályozás nem tartozik a hatáskörébe. Amiről rengeteg Uniós vita van.
Minden esetben
elsőbbséget élvez a hazai alkotmányos szabályozás(genderjogok pl.) és
ahol az Uniós jog más eljárást követel meg, pl. a kötelezettségszegési eljárások, nem keverhetőek bele. Ezzel az ügyek 90%-a kikerül. A kötelezettségszegési eljárásokat meg simán kivédjük. Pont azért jött volna ez a jogállamisági mechanizmus, mert a régi kötelezettségszegési eljárásokat kiröhögtük, azon keresztül nem tudták befolyásolni a hazai folyamatokat.
A mechanizmust lényegében csak az EU-s pénzeket érintő csalásokra, korrupcióra és összeférhetetlenségekre lehet majd használni. A
jogállamiság általános csorbulásának észlelésekor nem használható ez az eljárás, ez kategorikusan benne van a szövegben.
Minden esetben saját eljárást kell lefolytatni,
nem lehet civil szervezetek megállapításait belevenni, pedig ez a korábbi elítélő jelentéseknél gyakorlat volt.
Ez kb. a nyári megállapodás. Majd a gyakorlat eldöbti, mennyire van jól lepaoírozva. Sztem kihozták a maximumot!
A hitelnél sztem eltúlozta a kormány a rizikót, hogy felsrófolja az alku árát. Rövid távon mindenképpen jól járunk vele, a hosszú távút meglátjuk. Ha vki becsődöl az mindenképpen negatívan hatna ránk gazdaságilag és nem azért mert a hitelük elenyésző részéért ( ugye arányosan a többiek állják a 95%-ot) mi tartjuk a házunkat. Összeomlik a forint, emelkedő kamatok, hatalmas bizonytalanság stb.