[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
A deviza alapú hitelezésnek nem az volt az alapbroblémája, hogy árfolyamkockázatot hordozott magában. mivel a piacra bevezetés időszakában nem hordozott ilyen kockázatot, mert érvényben volt az a jogsztabály, amely az MNB-t kötelezte a 15% intervenciós sáv védelmére, és ez működött is. A sáv két szélén az MNB beavatkozott piaci eszközökkel, és korrigálta az árfolyamváltozást- (Nekem is volt ebben az időszakban deviza alapú autóhitelem, és havonta +, - 1-2 ezer forintot változott az árfolyam, éves viszonylatban szinte semmit.)
2007- ben kérvényezték a kereskedelmi bankok az intervenciós sáv eltörlését, amihez először a kormány nem járult hozzá, de 2008 márciusában jóváhagyta, és 2008 szeptemberében elszabadult a pokol. A várható szélőséges árfolyam változásról pedig a bankoknak voltak kellő időben belső információi.
Mert veszettűl erősődőtt a forint.A világpiac meg kifulladt.Aztán kilukadt a lufi,és jött a válság.MNB egy darabig próbálkozott az árfolyamvédelmemmel,de egy válságot nem tud kivédeni.Most is esett a válságban a forint,elég rendesen.
A kereskedelmi bankok profitorientált piaci intézmények.Nekik a saját részvényeseik érdekében kell működniük,nem a magyar kisember érdekében.Az a Magyar Állam feladata-lenne....Egy ilyen nyitott,mindennek kitett gazdaság,mint a magyar folyamatos árfolyamkockázatot jelent.Hiba volt engedélyezni a deviza alapú hitelt,illetve hiba volt hagyni elbúrjánzani.
Egyik kutya,másik eb.
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 310
20 668
113
Mert veszettűl erősődőtt a forint.
???
quickviewChart


jegybanki+alapkamat.jpg
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Igen, kb. 1 hónapig.
LlNJOjM.png
260-felett volt,majd leesett 235re.Összel kitört a válság,és felment 320ra,majd kb 300nál stabilizálódott pár hónap mulva.
MNB kis hal a világpiacon.Ha a válság bedönti a bilit,az MNB nem tud csinálni semmit.Eltörpül a nagy befektető cégek és nyugdijalapok mellet.Csak hugyozni tud az erdőtűzre.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
346
2 016
93
Sajnos az intervenciós sáv eltörlésének semmi köze nem volt a forint erősödéséhez, sokkal inkább egy gazdaságszemlélethez, amikor a kereskedelmi bankok úgy érezték hogy az intervenciós sáv "túlzott beavatkozás" az állam részéről a pénzpiaci folyamatokba, kezdték el követelni a sáv eltörlését.
Részlet az MNB honlapjáról:A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a Magyar Köztársaság Kormányával egyetértésben határozatot hozott a forint eurohoz rögzített középárfolyamának és az ehhez tartozó ingadozási sávnak az eltörléséről. Ez a döntés 2008. február 26-án lép hatályba.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Akkor Tombor András is a szlovák alvilágtól vásárol magának részesedést az Aeroban? :D:rolleyes: Ezért perelhetne a Penta Group. ;)

Nem vagyok otthon Szlovák belügyekben de amennyire én tudom Gorila ügy néven futott a dolog nálatok, és kb arról szólt hogy a Penta csoport gyakorlatilag pártállastól függetlenül megvette a szlovák politikusokat. A Penta vezetői pedig érinthetetlenek voltak.


Andrej Kiska nyilatkozta nálatok,, hogy "Maffia államban élünk" mindezt államfőként tette!


Aztán knyirták Kuciak-ot rá nemsokra.

"December elején, az új országos főügyész megválasztása előtt alig pár nappal érkezett derült égből villámcsapásként a hír, hogy a rendőrség letartóztatta Jaroslav Haščákot, a Magyarországon is aktív Penta pénzügyi csoport egyik partnerét, az ország leghatalmasabb és második leggazdagabb emberét. Haščák vagyona a Forbes 2020-as listája szerint meghaladja az 1 milliárd eurót, ezzel Magyarországon is dobogós lenne. Most mégis kénytelen volt eltűrni, hogy félszáz kommandós kutatja végig jelenlétében a Penta főhadiszállását. Haščák azóta is fogságban van. A vád korrupció és pénzmosás a Magyarországon is nagy terjedelemben taglalt Gorilla-ügy miatt. "

Szerintem elég nehezen perelhetne a Penta ezek után ha valaki szimplán lemafiázza a céget.

Egyébként borzasztó az Origo cikk... pedig valós problémát feszeget. Tombor Szerintem nem jó hasonlat de Tegyük fel Habony Árpád vette volna meg ezt a részesedést. , és egyre másra kezdenék el tolni az általa alapított V4NA hírügynökség által kreált elemzéseket az SME-ben. El nem tudom képzelni mekkora balhé lenne ebből nálatok hozzáteszem szerintem jogosan.
Pedig ugyan ez történik nagyban... van egy ember aki millió szállal kötődik az USA demokrata párthoz, hisz az egyik legnagyobb támogatója, gyakorlatilag bejárása van a Fehér Házba valamint vezető EU politikusokhoz. Tucatjával hozza létre az NGO-kat világszerte melyeket alapítványán keresztül fenntart, ezek után részesedést szerez az egyik legolvasottabb Szlovák hírportálba... Miért nem indul be az egészséges önvédelmi reflex, hogy itt esetleg valakinek lehetősége van befolyásolni a közvéleményt és rajta keresztül a politikát? Tegyük fel Helsinki bizottság kitalálja valakiről, hogy korrupt, az SME megírja. Na az Illető innentől kezdve politikai hulla Szlovákiában, teljesen mindegy hogy a korrupció vádja igaz vagy hamis nem mossa le magáról a dolgot... Persze perelhet, majd pár év után kiderül, hogy nem lehet bizonyítani a korrupció vádját és lehoz az SME egy helyesbítést aztán a dolog lezárva. Az illető politikai karrierjének addigra már vége, és általában a társadalom nem hiszi el, hogy valóban nem történt korrupció, hanem inkább arra gyanakszik hogy felsőbb szinten elsikálták az ügyet. Én szerintem ezeket a dolgokat jobban kéne szabályozni. Itt nem a Soroson kéne legyen a hangsúly mert nem csak ő csinálja ezt... Egyszerűen van egy globális elit melynek tagjai hihetetlenül gazdagok, tulajdonukban van a média nagy része a nyugati országokban és ezen keresztül simán tudják befolyásolni a közvéleményt, valamint a politikai eseményeket.

Azért amikor a CNN igazgatója azt mondja ők buktatták meg Trumpt egy rejtett kamerás felvételen az durva:

Nem akarom védeni Trumpot mert nem vagyok róla jó véleménnyel, de kiderült, hogy csak igaza volt mikor azt mondta a CNN= Fake news.
Ugye senki nem gondolja, hogy ezek a dolgok nem politikai hátsó szándékkal történnek?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 365
93 136
113
Nem vagyok otthon Szlovák belügyekben de amennyire én tudom Gorila ügy néven futott a dolog nálatok, és kb arról szólt hogy a Penta csoport gyakorlatilag pártállastól függetlenül megvette a szlovák politikusokat. A Penta vezetői pedig érinthetetlenek voltak.


Andrej Kiska nyilatkozta nálatok,, hogy "Maffia államban élünk" mindezt államfőként tette!


Aztán knyirták Kuciak-ot rá nemsokra.

"December elején, az új országos főügyész megválasztása előtt alig pár nappal érkezett derült égből villámcsapásként a hír, hogy a rendőrség letartóztatta Jaroslav Haščákot, a Magyarországon is aktív Penta pénzügyi csoport egyik partnerét, az ország leghatalmasabb és második leggazdagabb emberét. Haščák vagyona a Forbes 2020-as listája szerint meghaladja az 1 milliárd eurót, ezzel Magyarországon is dobogós lenne. Most mégis kénytelen volt eltűrni, hogy félszáz kommandós kutatja végig jelenlétében a Penta főhadiszállását. Haščák azóta is fogságban van. A vád korrupció és pénzmosás a Magyarországon is nagy terjedelemben taglalt Gorilla-ügy miatt. "

Szerintem elég nehezen perelhetne a Penta ezek után ha valaki szimplán lemafiázza a céget.

Egyébként borzasztó az Origo cikk... pedig valós problémát feszeget. Tombor Szerintem nem jó hasonlat de Tegyük fel Habony Árpád vette volna meg ezt a részesedést. , és egyre másra kezdenék el tolni az általa alapított V4NA hírügynökség által kreált elemzéseket az SME-ben. El nem tudom képzelni mekkora balhé lenne ebből nálatok hozzáteszem szerintem jogosan.
Pedig ugyan ez történik nagyban... van egy ember aki millió szállal kötődik az USA demokrata párthoz, hisz az egyik legnagyobb támogatója, gyakorlatilag bejárása van a Fehér Házba valamint vezető EU politikusokhoz. Tucatjával hozza létre az NGO-kat világszerte melyeket alapítványán keresztül fenntart, ezek után részesedést szerez az egyik legolvasottabb Szlovák hírportálba... Miért nem indul be az egészséges önvédelmi reflex, hogy itt esetleg valakinek lehetősége van befolyásolni a közvéleményt és rajta keresztül a politikát? Tegyük fel Helsinki bizottság kitalálja valakiről, hogy korrupt, az SME megírja. Na az Illető innentől kezdve politikai hulla Szlovákiában, teljesen mindegy hogy a korrupció vádja igaz vagy hamis nem mossa le magáról a dolgot... Persze perelhet, majd pár év után kiderül, hogy nem lehet bizonyítani a korrupció vádját és lehoz az SME egy helyesbítést aztán a dolog lezárva. Az illető politikai karrierjének addigra már vége, és általában a társadalom nem hiszi el, hogy valóban nem történt korrupció, hanem inkább arra gyanakszik hogy felsőbb szinten elsikálták az ügyet. Én szerintem ezeket a dolgokat jobban kéne szabályozni. Itt nem a Soroson kéne legyen a hangsúly mert nem csak ő csinálja ezt... Egyszerűen van egy globális elit melynek tagjai hihetetlenül gazdagok, tulajdonukban van a média nagy része a nyugati országokban és ezen keresztül simán tudják befolyásolni a közvéleményt, valamint a politikai eseményeket.

Azért amikor a CNN igazgatója azt mondja ők buktatták meg Trumpt egy rejtett kamerás felvételen az durva:

Nem akarom védeni Trumpot mert nem vagyok róla jó véleménnyel, de kiderült, hogy csak igaza volt mikor azt mondta a CNN= Fake news.
Ugye senki nem gondolja, hogy ezek a dolgok nem politikai hátsó szándékkal történnek?
Gorilla ügy, szlovák maffiaállam.
Túl önjáró volt az elit, kell idomitott ügyintéző az ország élére. Ők a nyugati elitnek (nyugodtan nevezehetnénk maffiának is, csak ott nem illik) bedolgoznak majd.
Sok változás nem lesz csak az imidzsük változik és több pénz lesz kitalicskázva az országból.

Nem azért vannak oligarchák Keleten, mert ez vmi különlegesség. Ez a kapitalizmus természetes rendje. Nyugaton is ez van, csak az oligarchák erősebbek és aggresszívebben terjeszkednek. Ahol gyenge ellenállást látnak azt lenyelik. Ha erősebb az ellenállás és tudják megtörik.

Amíg egy titkosszolgálat nem rántja le róluk a leplet meghúzódnak a háttérben vagy a pincsisajtójukkal tisztára mosatják a nevük, filantróp szerepben tetszelegnek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Nem azért vannak oligarchák Keleten, mert ez vmi különlegesség. Ez a kapitalizmus természetes rendje
Egyáltalán nem.A korlátlan hatalomra való törekvés minden rendszerben megvan.Darwini ösztönszerüen.Az államszervezet feladata lenne,hogy megfelelő törvényekkel,és azok betartatásával kiegyensúlyozza a helyzetet.A probléma ott van,mikor maga az államszervezet teszi lehetővé,sőt arra épül a hierarhia,hogy kiépüljön az autoritás.A monopolkapitalizmus meg már tulajdonképpen nem kapitalizmus.A törvényes keretek közötti szabad versenyt,a szabad picot,mint a kapitalizmu egy alapfeltételét szünteti meg.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 040
82 460
113

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 438
23 572
113
Év végig megépítjük?
Ez nekem új

 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 551
18 324
113
Év végig megépítjük?
Ez nekem új

Mondjuk a cikk Romániát már meg sem említi, mert ők még annyi szakaszt sem építettek meg mint Szlovákia.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Mondjuk a cikk Romániát már meg sem említi, mert ők még annyi szakaszt sem építettek meg mint Szlovákia.
Valahol nemrég olvastam erről, hogy sok romunáci már hőbőrög, hogy a határnál húzódó dél felé vezető rész külföldi segítséggel kész lesz, viszont romulániának sok haszna nem lesz belőle, mert kb elkerüli az országot annyira a szélén megy, ráadásul a regáti részt épp csak érinti. Nem értik meg, hogy ez nem azért lesz, hogy a saras földútról a szekérrel felhajtsanak rá. :p
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Valahol nemrég olvastam erről, hogy sok romunáci már hőbőrög, hogy a határnál húzódó dél felé vezető rész külföldi segítséggel kész lesz, viszont romulániának sok haszna nem lesz belőle, mert kb elkerüli az országot annyira a szélén megy, ráadásul a regáti részt épp csak érinti. Nem értik meg, hogy ez nem azért lesz, hogy a saras földútról a szekérrel felhajtsanak rá. :p
Én meg úgy tudom, hogy még az se biztos, hogy Romániában annyi szakasz lesz, mint az ábra mutat. Nem lennék meglepve ha csak Aradtól kezdődően lennének érdekeltek benne. Tulajdonképen az a kérdés, hogy mikor épül meg az M-47 és mi lesz a nyomvonala.
Ez a román szakaszt okafogyottá tenné, másrészt a külső autópálya/autóút körgyűrű egyik eleme lenne.
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Valahol nemrég olvastam erről, hogy sok romunáci már hőbőrög, hogy a határnál húzódó dél felé vezető rész külföldi segítséggel kész lesz, viszont romulániának sok haszna nem lesz belőle, mert kb elkerüli az országot annyira a szélén megy, ráadásul a regáti részt épp csak érinti. Nem értik meg, hogy ez nem azért lesz, hogy a saras földútról a szekérrel felhajtsanak rá. :p

Ez azért érthetetlen, mert a kép alapján pont Románia az az ország, amelyiknek nem az abszolút periferikus területein halad át a nyomvonal, ellentétben Magyarországgal, a Felvidékkel és Lengyelországgal.


71018906_2450748518353934_7127828927308890112_n.jpg
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
És mivel egyértelmű, hogy itt tényleg nem maga a közúti összeköttetés a prioritás, hanem a román-lengyel összeborulás elmélyítése amerikai illetve vélt lengyel és valós oláh érdekek mentén, nekünk egyáltalán nem kéne ezt minden erőnkkel elősegíteni. A tót időhúzás ebben az esetben csak a javunkra válhat.
 
T

Törölt tag 008

Guest
És mivel egyértelmű, hogy itt tényleg nem maga a közúti összeköttetés a prioritás, hanem a román-lengyel összeborulás elmélyítése amerikai illetve vélt lengyel és valós oláh érdekek mentén, nekünk egyáltalán nem kéne ezt minden erőnkkel elősegíteni. A tót időhúzás ebben az esetben csak a javunkra válhat.
Inkább nálunk menjen, mint az ukránoknál. Így lecsorog némi tranzit díj, benne leszünk ebben a vérkeringésben is és ha akarjuk bármikor blokkolhatjuk belőle a romulánokat.

És sokkal gyorsabban fogok eljutni a Balti-tengerhez :)
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ez azért érthetetlen, mert a kép alapján pont Románia az az ország, amelyiknek nem az abszolút periferikus területein halad át a nyomvonal, ellentétben Magyarországgal, a Felvidékkel és Lengyelországgal.


71018906_2450748518353934_7127828927308890112_n.jpg

Ezt most az oroszoknak építik? Annyira közel van a határhoz, hogy semeddig nem tart Oo.-nak elfoglalnia például a lengyel szakaszt. Onnantól kezdve ők használhatják az autópályát a NATO/V4 helyett... hogy tovább ragozzam: ha lesz újra Varsói Szerződés, kitűnő szolgálatot fog tenni ez az É-D-i autópálya, távol a VSz nyugati határától, közel a keleti hátországhoz :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 574
24 792
113
És mivel egyértelmű, hogy itt tényleg nem maga a közúti összeköttetés a prioritás, hanem a román-lengyel összeborulás elmélyítése amerikai illetve vélt lengyel és valós oláh érdekek mentén, nekünk egyáltalán nem kéne ezt minden erőnkkel elősegíteni. A tót időhúzás ebben az esetben csak a javunkra válhat.
A tervezett M47 majd elviszi szépen ezt a tervet nyugat felé ha kell.
 
  • Tetszik
Reactions: Matróz Kommandó