[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A benzinárcsökkenés viszont természetesen nem épült bele semmibe.

Csúnya egy dolog, ebben igazad van, de ettől még a világ ilyen (sz.r) szabályok szerint működik. Tehát vagy globálisan változtatni kell a szabályokon (kinek kell változtatni, kiknek az érdekében áll ez és hogyan kell ezt végrehajtani????), vagy a létező szabályokat figyelembe véve kell/ene gazdaságot és politikát csinálni.
 

fishbed

Well-Known Member
2013. július 5.
811
778
93
Emberek az állam mi vagyunk. Minden pénzt mi adunk. Allesmornak nagyon igaza van. Az állami cégek már a Kádár alatt sem voltak élet képesek.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 077
113
Az üzemanyagok árát tőzsdei alapon határozzák meg és csak az egyik faktor a kőolaj világpiaci ára. Az útdíjfizetés egy fix összeg, egyfajta adónem, ami mindenkit érint. Az üzemanyagok ára is ugyanúgy mindenki életét befolyásolja, de ennek alakulása hektikus, melyben különféle kül- és belpolitikai, hazai és világgazdasági folyamatokon túl az adott időszakra prognosztizálható fogyasztási ráta is közrejátszik. Mivel a jelenlegi konstelláció szerint az üzemanyagok ára a sokéves trenddel ellentétben, rövid időn belül, évekkel ezelőtti szintre zuhant vissza, mégpedig mindenféle korábbi előjel nélkül, így nem szerencsés ezt az amúgy kedvezőnek tűnő alkalmi állapotot (melynek előidézésében most legnagyobb részt tőlünk független események játszottak közre) egy fix adónemmel összevetni.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Emberek az állam mi vagyunk. Minden pénzt mi adunk. Allesmornak nagyon igaza van. Az állami cégek már a Kádár alatt sem voltak élet képesek.

Hadd kérdezzek valamit.

Dolgozol egy vállalatnál, amely részvénytársasági formában működik, a vállalat részvényei a tőzsdén forognak.

Végzed a dolgod, működik a vállalat rendesen.

Egy szép napon megtudod, hogy a vállalat részvényeinek 90%-a a Magyar Állam tulajdona.

A kérdésem pedig az, hogy innentől kezdve hirtelen rosszul kezded el végezni a munkád, mert kiderült, hogy a vállalat állami tulajdonban van?

Vagy kissé cinikusan, megfordítva, ha nem tudod, hogy állami tulajdonban van a vállalat (de abban van), akkor pedig jól végzed a munkád?

Egyáltalán, egy alkalmazottnak, beleértve a vállalat menedzsmentjét is, miközben munkáját végzi, miért fontos, hogy ki a vállalat tulajdonosa?

Egy alkalmazottnak a hatékony munkavégzés, a vállalat menedzsmentjének pedig a hatékony irányítás a feladata, függetlenül attól, hogy a vállalatnak ki a tulajdonosa!

Egyáltalán, egy dolgozó, aki részvénytársaságnál dolgozik (vagy akár egy Kft.-nél is), fel tudja-e sorolni, hogy kik és milyen arányban tulajdonolják a vállalatot?

Megkockáztatom, a dolgozók nagy részének fogalma sincs róla!

Végezetül:

Ha Soros Gyuri bá' a vállalat tulajdonosa, akkor a vállalat működőképes, de ha a Magyar Állam, akkor nem működőképes?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 077
113
Jogos kérdések, de ne feledjük, a megközelítés munkavállalói oldalról ilyen. Egy munkavállaló szemszögéből teljesen mindegy a tényleges tulajdonosi kör. Ő, mint a hangya, végzi a munkáját, több-kevesebb sikerrel. Azonban a cég egésze szempontjából az állami tulajdon, mint a stratégiai tervező, káros lehet, hangsúlyozom, lehet, mert az állam olyan irányokba is elkötelezett, amelyekbe egy magáncég nem. Ez lehet politika, olyan fajta nemzetgazdasági szempont, mely a cég profiljába nem illik, de a főtulajdonosi jogokat gyakorló állam szempontjából fontos.
Az állami cégek működése szempontjából külön probléma a hatékonyság ellenében ható állandó felülről jövő kompenzáció, mellyel sikeresen lehet elodázni strukturális átalakításokat, a teljes csőd bekövetkeztéig, lásd Malév.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 067
26 629
113
A kérdésem pedig az, hogy innentől kezdve hirtelen rosszul kezded el végezni a munkád, mert kiderült, hogy a vállalat állami tulajdonban van?

Ó, te nem. Téged kirúgnak, hogy felvehessék helyetted a leváltott felettesed helyébe kerülő, megfelelő politikai kapcsolatokkal rendelkező új vezető rokonát, haverját, csókosát, szeretőjét a pozíciódba és majd ő fogja rosszul végezni a te egykori munkádat.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="laudarage">Miért vállalhatatlan?

Mert magas adókat eredményez. Szépen hangzik a szociális demagógia, de valakik finanszírozni is fogják. Őket hívják adófizetőknek.</blockquote>

Adófizetőként most is (és egész életemben mindig) finanszíroztam rengeteg olyan dolgot, amikre saját jószántamból soha egy huncut petákot nem adtam volna! És minél jobb cégnél minél jobban/többet dolgoztam (vagyis jobban kerestem), annál több adómmal támogattam ezeket. Nem ebben különbözik a szoci és a kapitalista gazdaság, mindkettőben folyik a javak újra-elosztása anélkül, hogy a közember befolyásolni tudná. Anno még azt se dönthettem el, hogy akarok-e bankszámlát nyitni vagy nem, mert közölték, két hetem van rá, vagy ki leszek rúgva - a magyar jog meg ezt ugye zsarolásnak hívja (mármint a hátrányos helyzetbe hozással való fenyegetést).
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 050
113
Eddig mindig azon nyavalygott mindenki, hogy a magyar egy birka nép, akinél a nadrágszíjat a végtelenségig lehet húzni, minden következmény nélkül meg lehet tenni bármit, úgy sem tesz ellene semmit.
Most már egy ideje sokan kimennek az utcára és mindenféle politikai hátteret próbálnak bele magyarázni ebbe a folyamatba.
Én úgy veszem észre, hogy nem hátulról, magasabbról, illetve külföldről mozgatják őket, mert elég gyengén muzsikálnak, nincs összhang közöttük, elég diletánsak, nincs konkrét tervezés és cél, magyarán ösztönösen alakulnak a dolgok körülöttük.
Mivel a teljes rendszerrel van a bajuk, pártállástól függetlenül, amelyik most a FIDESZ uralma alatt vált egyértelműen felháborítóvá, ezért nagyon nehéz megfogalmazni a konkrét elvárásokat.
Egy a lényeg: az átlag embereket nézik teljesen hülyének és úgy gondolják, hogy még nagyon sok bőrt le lehet róluk húzni. A vezető politikusok teljesen más közegben mozognak mint a közemberek, az életükről, problémáikról, mindennapjaikról halvány lila f@ngjuk sincs és ez a legnagyobb probléma. Egy dolog, hogy az ország milyen körülmények, korlátok és lehetőségek között éli mindennapjait, de volt 25 év (egy emberöltő) a politikusoknak, jogászoknak, közgazdászoknak, akik alapvetően tehettek volna valami pozitívat ezért az országért, ami az emberek szemében jobbá teszi ezt a mostani rendszert, mint a régit. Lehet szidni a Kádár rendszert, a Szovjetunió általi elnyomást, de ennyi év távlatából már nem dughatjuk a fejünket a homokba. Azért a II. vh. után a semmiből tudott ez az ország valamit felmutatni a rákosi vezetés hibái és túlkapásai, a szegénység és az 56-os események ellenére, mert volt közös cél az emberek előtt.
Én nem tudom, hogy jelenleg mit lehetne és kellene tenni, mert nem én vagyok az, aki megmondja a tutit, de azt látom, hogy a társadalom már nem sokáig fog tétlenül szemlélődni. Csak az a kérdés, hogy ki lesz az az erő, aki befolyásolni tudja a tömegeket jó vagy rossz irányba.
A veszélyt abban látom, hogyha nem jó irányban mozdul el a folyamat, akkor egy igazi káoszba, anarchiába sodródhat az egész ország és akkor foghatjuk a fejünket.
A FIDESZ sok apró dologgal feszíti a húrt, kérdés mikor szakad el.
Az internet díj befuccsolt, jött (jön) helyette más, mert a lerabolt állami pénzeket valamiből pótolni kell.
Nem az a baj, hogy az új adók kiket érintenek és milyen mértékben, hanem az, hogy nagyon nagyon sok embernek az az érzése, hogy már megint lehúzzák a népet, közben pedig dilettáns módon vezetik az országot és ebbe nem csak a FIDESZ van benne egyedül, hanem a többi régebben kormányzó párt is.
Az egyik ismerősöm találóan fogalmazott: Ha Orbán lenne most az ellen oldalon, akkor már nagyon komoly "cirkusz" volna az utcákon. Az ellenzék pedig egy lepkef@ng, nem több.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
"A kérdésem pedig az, hogy innentől kezdve hirtelen rosszul kezded el végezni a munkád, mert kiderült, hogy a vállalat állami tulajdonban van?"

Én dolgoztam "állami" és dolgozok verseny szférában és tökéletesen látom mért bukik el egy állami cég a versenyben.

Uram bátyám felvétel ahova ha uram bátyám jönni akar oda nem lényeges szempont a szakmai tudás.
Nem fontos dolog az "efficiency". Sött nem is nagyon hallották ezt szót.
Nem probléma ha az adott cég masszívan veszteséges.
Nem probléma ha többen melegednek az igazgatóságon épp akit uram bátyám alapon az aktuális slepp oda ültetett 500-600bruttora.
Spec ahol én voltam több 500-600ért melegedő volt mint valójában dolgozó...

A vége ennek az, hogy az adott cégnek van egy olyan vezetése ami inkompetens és nem érdekli az efficiency, a verseny. Teli van semmit nem csináló de magas bérköltséget jelentő emberekkel.

És nem mondom azt, hogy ilyen versenyszférában nincs. Egyszerűen arányaiban sokkal-sokkal kisebb arányban.

-Ennek aztán az a vége, hogy még ha egyedül is vagyok!!! olcsobb!!! és kényelmesebb rendelnem egy mistralt ferihegyre aki időre értem jön és levisz kulturált!!! körülmnyek közt lakásomhoz Pécsre mint, hogy tömegközlekedéssel probálkozzak. Ja és gyorsabban is hazaérek. És nem adoval kell kitömni őket hanem adót fizetnek.
-De említhetném azt, hogy újabban mindenki GLS meg WEBOXal küldi a csomagját mert sokkal olcsobb és megbízhatobb mint a posta miközben adót fizet és nem elnyel.
-És persze jó plda a Malév vs Wizz Air is, meg van még ezeregy plda, de hogy 50év kommunizmus/kádárizmus után ezen mit kell magyarázni azt nem értem.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
...mert az állam olyan irányokba is elkötelezett, amelyekbe egy magáncég nem.
...
Más irányokba? Egy állami cég a társadalmi felelősségvállalás jegyében tevékenykedik. Ez egyáltalán nem rossz dolog.
Bőven megéri a piacon tartani állami vállalatokat is:
Például ha akar akkor felvehet 50 fölötti dolgozókat, kisgyerekes anyukákat, fogyatékosokat, pályakezdőket stb. A profitorientált magáncégek ezt extra kiadásnak gondolják...
Nem mellesleg tiszta képet kaphat egy-egy vállalati szektorról, mert így nem a magáncégek lobbistái által lefestett képet látja, hanem a valódi piacot. (Mint ahogy ma nincs nyereséges kiskereskedelmi multi az országban. Hát persze...)
A kartelezést is gátolná, ha lenne minden szektorban legalább egy állami szereplő.(Khmm...! pl.: távközlés...)
És épp eléggé versenyképes tud lenni, mert ő a hasznot az adózás előtt számolja és nem pedig az adózás után. :)

Tudom, hogy az előző rendszerben lényegében minden cég állami tulajdonban volt és nem vizsgáztak valami fényesen, de átesni sem kellene a ló túlsó oldalára mert szerintem az ugyanolyan eredménnyel fog végződni.


...
Anno még azt se dönthettem el, hogy akarok-e bankszámlát nyitni vagy nem, mert közölték, két hetem van rá, vagy ki leszek rúgva - a magyar jog meg ezt ugye zsarolásnak hívja (mármint a hátrányos helyzetbe hozással való fenyegetést).

Ha azt mondod, hogy tanár voltál akkor nagyot nevetek. :))
(Emlékszem amikor bevezették a kötelező bankszámlát akkor a tanárok nagyon kiakadtak, mert többé "nem kapták a kezükbe" a fizetésüket. :D )
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 050
113
Nem csak a tanárok.
Egyet tudomásul kell venni. Vannak olyan területei a gazdaságnak, ahol egyszerűen képtelenség profitot termelni, illetve nagyon sokára térül meg a befektetett. pénz, de szükség van rá a gazdaság, ország normális, stabil működéséhez. Na ezeket szükséges az államnak fenntartani és működtetni, még veszteségesen is. Nem lehet mindent csak a profit oldaláról megközelíteni, én ebben látom a bajt.
A magán kézben lévő cégek valóban sokkal rentábilisebben képesek dolgozni, mint az állami cégek, de ott is sokszor működik a valakinek a valakije szisztéma. Igazából a farkas törvények dominálnak. Egy magán cégnél nem lehet hibázni, mert annak komoly következményei vannak, és az emberséges hozzáállás sem jellemző, pl. "vétlen" betegség, gyerek nevelésnél előálló problémák stb. és általában nem is nyolc órát dolgoznak plusz pénz nélkül.
Az 50 év kommunizmust (?????), pedig hagyjuk már békén, hiszen szinte semmi sem volt meg hozzá, hogy normálisan működjön az a rendszer! Mondjuk sokan tettek is érte, rendesen. Azt, hogy annak nevezik valakik, attól még nem volt az, közelről sem.
Fade, szerinted ebben az országban hány ember teheti meg, hogy úgy utazgasson, mint te, illetve utazgasson egyáltalán, hiszen a nyugathoz tartozunk, vagy nem! Sok embernek még lakása sincs!
Különben én úgy látom, illetve még valamit tanultam felőle, hogy jelenleg állam monopolista kapitalizmus van a világ fejlettebb felén. Ez a kapitalista rendszernek már egy magas fokát jelenti. A kizsákmányolásban is!
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
"Egy állami cég a társadalmi felelősségvállalás jegyében tevékenykedik."

Hát amit én láttam abból ez semennyire sem igaz.

"Például ha akar akkor felvehet 50 fölötti dolgozókat, kisgyerekes anyukákat, fogyatékosokat, pályakezdőket stb."

Ezért kell szabályozni a piacot. Érdekelté tenni a vállalatot ebben. Nálunk is többen járnak tolószékkel, reggel szoktam is segíteni a kocsiból való kikászálódást.
Anyukáknak meg kérésre szülés elött be se kell jönniük dolgozni otthonról dolgozhatnak, ami nem kis könnyebbség ilyen állapotban. Tudod mi volt ehez képest a helyzet a "társadalmi felelősségvállalás"os állami cégnél? Az utolsó napig kidolgoztatták a kismamákkal a belüket.

Értem én imádjátok a Kádár/Ceausescu... rendszert ahol minden állami volt, csak nem működött.

"Az 50 év kommunizmust (?????), pedig hagyjuk már békén, hiszen szinte semmi sem volt meg hozzá, hogy normálisan működjön az a rendszer!"

Talán a legjobb plda NSZK és NDK. Egyikből a világ egyik legerősebb , legversenyképesebb gazdasága lett ellentétben a másikkal.
De mi is a difi egy Ausztria és MO között? Őket amik "szállták" meg és gonosz demokrácia/kapitalizmus lett nálunk meg egypártrendszer/kommunizmus.

"Fade, szerinted ebben az országban hány ember teheti meg, hogy úgy utazgasson, mint te, illetve utazgasson egyáltalán, hiszen a nyugathoz tartozunk, vagy nem! Sok embernek még lakása sincs!"

Nyhoz? Már bocs de mentalitásban ez balkán. És bocs de ezzel a mentalitással pedig még rosszabb is lesz a helyzet. Jelenleg már szegényéget/mélyszegénységet nézve nem Csehekkel/Szlovákokkal/Lengyelekkel... vagyunk egy szinten hanem Románokka, Bulgárokkal... ráadásul mi sülyedünk, ők emelkednek.
Oktatás, hogy legyenek képzett fiatalok a cégek számára vagy hogy céget alapíthassanak béka segge alatt. Egészségügy, hogy dolgozni tudjanak minnél többet szintén.
És persze az a hibás aki befektet legyen az külföldi vagy Magyar, nem azok akik miatt már senki se akar MOon befektetni, bzzeg még a Magyarok is inkább Szlovákiába, Ausztriába, Romániába alapítják a céget mert ki tudja mikor lesz az a szektor kispécizve mert vkmelyik vezetőnknek megtetszett. És ti még bologattok, hogy ez így jó. Hát ne akkor ne várjátok, hogy bárki itt munkahelyet teremt az állam meg ld feljebb sose lesz versenyképes azaz az egészségügy/oktatás/honvédelem...re szánt pénzből kell majd tömködni őket.
aszem kiszáltam ifjú Kádárok előre! Csak aztán ne legyen sírás ha a Románok mesélnek rólunk rántotthúsos viccet...
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
Jogos kérdések, de ne feledjük, a megközelítés munkavállalói oldalról ilyen.
...
Azonban a cég egésze szempontjából az állami tulajdon, mint a stratégiai tervező, káros lehet, hangsúlyozom, lehet, mert az állam olyan irányokba is elkötelezett, amelyekbe egy magáncég nem.
...

Valóban. Mondok egy példát:

ha az állam a tulajdonosa egy gyárüzemnek, akkor nem érdeke, hogy olyan mértékben kihasználja a munkaerőt, hogy a dolgozóinak az egészsége hosszútávon tönkremenjen.

Miért?

Mert ha az egészségügy is állami, akkor az hosszútávon az államnak ugyanannyi (vagy még több) veszteséget jelent, mert a tönkrement egészségű dolgozó előbb-utóbb megjelenik az állami egészségügyi rendszerben.

Viszont, ha a gyárüzem magántulajdonban van, akkor a (többnyire külföldi) magántulajdonosokat nem érdekli, hogy a Magyar Államnak majd hosszútávon milyen költségeket fog jelenteni a tönkrement egészségű dolgozók gyógyítgatása az állami egészségügyi rendszerben.

Így, ha a gyárüzem magántulajdonban van - hatékonyabb lehet, mégpedig a Magyar Állam kárára.

Mondok egy másik példát.

Ha a villamos energia szolgáltatók állami tulajdonban vannak, akkor az államnak érdeke, hogy a villamos energia elosztó hálózatokat (távvezetékeket, transzformátor állomásokat stb.) karbantartsa, mert ő hosszútávú tulajdonos.

De ha a villamos energia szolgáltató magántulajdonban van, akkor ő megteheti, hogy a villamos energia elosztó hálózatokat hagyja lerohadni, mert ezzel a költségeit csökkentheti.

Így, ha a villamos energia szolgáltatás magántulajdonban van - hatékonyabb lehet, ismét csak a Magyar Állam kárára.

Kérdezheti valaki, hogy jó, de mi történik hosszú távon?

Hosszú távon az történik, hogy a tőke csomagol és lelép. Pont akkor, amikor pl. a villamos energia elosztó hálózatokat fel kellene újítani - hadd maradjon az csak a Magyar Állam feladata.

Indokot találnak: "azért nem újítottuk fel a villamos energia elosztó hálózatokat, mert a Magyar Állam túladóztatott minket" - így mielőtt még lelépnének innen, mindezért a Magyar Államot teszik felelőssé.

Ugyanez igaz pl. a vasúti pályák karbantartására Angliában, miután a vasúti pályák üzemeltetését és a vasúti társaságokat szétválasztották. Mindegyik magántulajdonban lévő vasúti társaság csak annyiban érdekelt, hogy a vasúti pályákat használja - de a felújításukban nem érdekelt, egészen addig, amíg azok teljesen tönkre nem mennek. Ekkor az angol állam segítségéhez fordulnak - újítsa fel a vasúti pályákat ő.

Ilyen feltételek mellett természetesen a magántulajdonban működő vállalat mindig (költség)hatékonyabb lehet, mint az állami tulajdonban működő vállalat.

És ennek oka végsősoron az, hogy míg az állam hosszútávon elkötelezett, addig a (többnyire) külföldi tőke csak rövidtávon elkötelezett: 10-20 évig legyen meg a profit, aztán lépünk innen.

A romok eltakarítása pedig marad a magyar, az angol, a francia stb. állam feladata.

Nem véletlen, hogy a világon mindenütt a tőke nemzetközi mobilitását, mozgását tartják az egyik legfontosabb elérendő célnak!

Miért?

Mert így biztosított, hogy mindig időben le tudjanak lépni,
mielőtt még a tevékenységeik hosszútávú költségei felmerülnének.

Az marad az állam feladata.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
<blockquote rel="laudarage">Miért vállalhatatlan?

Mert magas adókat eredményez. Szépen hangzik a szociális demagógia, de valakik finanszírozni is fogják. Őket hívják adófizetőknek.</blockquote>

Magas adók. Persze, de nem véletlenül beszélek az állami vállalatok fontosságáról:
- ha nincsenek állami vállalatok, akkor az államnak csak 1 bevételi forrása van: az adók.

Így valóban, minél több mindent vállal az állam, az adók annál magasabbak lesznek.

Ugyanakkor, ha az államnak vannak/lennének állami vállalatai, akkor az államnak 2 bevételi forrása van:

- az adók,
- az állami vállalatok profitja.

És figyelem! Az állami vállalatok profitja mint bevételi forrás nem ugyanaz (hanem jóval több) mint a társasági adó!

Mert a társasági adó a vállalat profitjának csak maximum 10-20%-a,
míg állami vállalatok esetén a vállalat profitja 100%-ban (!) az állam bevétele.

Ráadásul, társasági adó esetén, ha a társaság külföldi, a társasági adót többnyire el is kell engedni, mert a külföldi befektető megteheti, hogy ellenkező esetben egy másik célországot választ.

Így, ismétlem, rendkívül fontos, hogy az államnak az adók mellett, saját bevételei is legyenek.

Persze, közgazdaságtanból, Makroökonómiából nem ezt tanítják, az ottani modellekben csak az adók szerepelnek mint az állam egyedüli lehetséges bevételi forrásai.

Nem véletlenül. A nemzetközi pénzügyi köröknek (pl. IMF), elég, ha az állam csak adóbevételekkel rendelkezik. Az adóbevételek többnyire fedezik az államadósság kamatait, a többi pedig nem érdekes.

Majd jönnek a megszorító intézkedések, a strukturális átalakítások.

Akkor legalább az állampolgár/munkavállaló megtanulja, hogy hol a helye, az állandó stresszben, létbizonytalanságban.

Ha pedig szakad a cérna, még mindig le lehet vezetni a feszültségeket a helyi kormányon (pl. a magyar kormányon), így a nemzetközi tőke a helyi kormányokat is sakkban tudja tartani, mégpedig a saját (elégedetlen) népük segítségével.

Mert ugye ez így normális.

Szóval, összefoglalásként:

állami vállalatokat, saját bevételi forrást az államnak!
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
"A kérdésem pedig az, hogy innentől kezdve hirtelen rosszul kezded el végezni a munkád, mert kiderült, hogy a vállalat állami tulajdonban van?"

Én dolgoztam "állami" és dolgozok verseny szférában és tökéletesen látom mért bukik el egy állami cég a versenyben.

Uram bátyám felvétel ahova ha uram bátyám jönni akar oda nem lényeges szempont a szakmai tudás.
Nem fontos dolog az "efficiency". Sött nem is nagyon hallották ezt szót.
Nem probléma ha az adott cég masszívan veszteséges.
Nem probléma ha többen melegednek az igazgatóságon épp akit uram bátyám alapon az aktuális slepp oda ültetett 500-600bruttora.
Spec ahol én voltam több 500-600ért melegedő volt mint valójában dolgozó...

A vége ennek az, hogy az adott cégnek van egy olyan vezetése ami inkompetens és nem érdekli az efficiency, a verseny. Teli van semmit nem csináló de magas bérköltséget jelentő emberekkel.

Nagyon jó! Akkor kérem szépen ezek azok a problémák, amelyeket meg kell oldani ahhoz, hogy az állami szféra versenyképes legyen!

A mai (egyébként a kapitalizmustól tanult) vállalat-menedzsment ismeretek segítségével, át kell gondolni, ki kell dolgozni, az állami szféra (sőt, a leendő szocialista állami vállalatok) irányítási rendszerét:

- az érdekeltségi rendszer,
- a kontroll mechanizmusok,
- a hatékony információáramlás és munkavégzés

szempontjából.

Nem lehetetlen!

Megoldást muszáj találni, mert a növekvő elégedetlenség, az anarchia, a háború nem megoldás!
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="Allesmor Obranna">
...mert az állam olyan irányokba is elkötelezett, amelyekbe egy magáncég nem.
...



...
Anno még azt se dönthettem el, hogy akarok-e bankszámlát nyitni vagy nem, mert közölték, két hetem van rá, vagy ki leszek rúgva - a magyar jog meg ezt ugye zsarolásnak hívja (mármint a hátrányos helyzetbe hozással való fenyegetést).

Ha azt mondod, hogy tanár voltál akkor nagyot nevetek. :))
(Emlékszem amikor bevezették a kötelező bankszámlát akkor a tanárok nagyon kiakadtak, mert többé "nem kapták a kezükbe" a fizetésüket. :D )
</blockquote>

Nem az voltam, akkor is multinál dolgoztam, ma is multinál dolgozom (csak nem ugyanannál). Tehát nem csak a tanárok akadtak ki a "demokratikus" eljáráson. Aztán pár éve, mikor valami bankszámla-ügyet intéztem, a bankos ügyintéző száján kicsúszott a "bizalom" szócska, és kissé meglepődött, talán meg is sértődött, mikor közöltem vele, hogy egy olyan rablóbanda felé nuku bizalom, amelyik zsarolással szerzi az ügyfeleit.
 

fishbed

Well-Known Member
2013. július 5.
811
778
93
T. Laudarage!
Az állami válalatok vezetésének ahogy írtad , a hatékony , eredményes irányítás lenne a dolga. De kis hazánkban ez nagyon ritkán működött , szerintem ezalatt a rezsim alatt sem lesz túl hatékony. Sajnos.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 067
26 629
113
Adófizetőként most is (és egész életemben mindig) finanszíroztam rengeteg olyan dolgot, amikre saját jószántamból soha egy huncut petákot nem adtam volna! És minél jobb cégnél minél jobban/többet dolgoztam (vagyis jobban kerestem), annál több adómmal támogattam ezeket. Nem ebben különbözik a szoci és a kapitalista gazdaság, mindkettőben folyik a javak újra-elosztása anélkül, hogy a közember befolyásolni tudná.

De, ebben különbözik. A szoci gazdaságban magasak az adók, mert az állam sok pénzt költ, míg a kapitalistában alacsonyak, mert az állam keveset költ.