[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 855
29 107
113
Magas adók. Persze, de nem véletlenül beszélek az állami vállalatok fontosságáról:
- ha nincsenek állami vállalatok, akkor az államnak csak 1 bevételi forrása van: az adók.

Az állami vállalat nem pluszbevételi forrás az államnak. Amennyiben az állam lefölözi a nyereséget, akkor az újabb jó példa lenne arra, hogy miért katasztrofális az állami tulajdon hatása a gazdaságra, ugyanis az a nyereség lett volna a fejlesztések forrása.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Bárhogy csűritek, csavarjátok, egy bürokrata nem lesz jó kapitalista. Ő nem fog innovatív lenni, kockázatot sem fog vállalni a siker reményében. Számára a csendes nyugis rendszeres fizetés a cél. A gond, hogy globális verseny van minden szinten szóval idő kérdése a csőd.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 688
4
36
<blockquote rel="laudarage">Magas adók. Persze, de nem véletlenül beszélek az állami vállalatok fontosságáról:
- ha nincsenek állami vállalatok, akkor az államnak csak 1 bevételi forrása van: az adók.

Az állami vállalat nem pluszbevételi forrás az államnak. Amennyiben az állam lefölözi a nyereséget, akkor az újabb jó példa lenne arra, hogy miért katasztrofális az állami tulajdon hatása a gazdaságra, ugyanis az a nyereség lett volna a fejlesztések forrása.</blockquote>

Mert a magánbefektetők a TELJES profitot fejlesztésekre fordítják, ugye?
 
T

torsen

Guest
lauderage

Valóban. Mondok egy példát:

ha az állam a tulajdonosa egy gyárüzemnek, akkor nem érdeke, hogy olyan mértékben kihasználja a munkaerőt, hogy a dolgozóinak az egészsége hosszútávon tönkremenjen.

Miért?

Mert ha az egészségügy is állami, akkor az hosszútávon az államnak ugyanannyi (vagy még több) veszteséget jelent, mert a tönkrement egészségű dolgozó előbb-utóbb megjelenik az állami egészségügyi rendszerben.

Viszont, ha a gyárüzem magántulajdonban van, akkor a (többnyire külföldi) magántulajdonosokat nem érdekli, hogy a Magyar Államnak majd hosszútávon milyen költségeket fog jelenteni a tönkrement egészségű dolgozók gyógyítgatása az állami egészségügyi rendszerben.

Így, ha a gyárüzem magántulajdonban van - hatékonyabb lehet, mégpedig a Magyar Állam kárára.

Mondok egy másik példát.

Ha a villamos energia szolgáltatók állami tulajdonban vannak, akkor az államnak érdeke, hogy a villamos energia elosztó hálózatokat (távvezetékeket, transzformátor állomásokat stb.) karbantartsa, mert ő hosszútávú tulajdonos.

De ha a villamos energia szolgáltató magántulajdonban van, akkor ő megteheti, hogy a villamos energia elosztó hálózatokat hagyja lerohadni, mert ezzel a költségeit csökkentheti.

Így, ha a villamos energia szolgáltatás magántulajdonban van - hatékonyabb lehet, ismét csak a Magyar Állam kárára.


Első példa szerint az állam RENDSZERben gondolkodik, a magáncég nem. Amikor például megszünteted a MÁV szárnyvonalait (mint a szocik tették) az egyik veszteségforrást csökkentetted, de néhány munkavállaló utcára kerül, a kevés utas lepusztult Ladát, Trabantot vesz (mert aki BzMot-on utazik, az nem Audiba száll át) és környezetet, egészséget károsít, a nagyvárosban, ahova a vonat ment csökken a tömegközlekedés bevétele, nem ott fog étkezni stb. A baj, hogy ezek a mai okostojások csak foltokban látják az állami rendszereket! Az adó pont arra van, hogy olyan közösségi folyamatokat finanszírozzon, amit az egyén nem tud, vagy nem akar, út, vasút, eü, oktatás stb. Be kellene látni, hogy a MÁV-nak, a eü. rendszernek, az oktatásnak, az utaknak nem feladata az hogy nyereséget termeljenek, hanem FELTÉTELEI annak, hogy a gazdaság profitot termeljen és ADÓzzon. Ezért hívják infrastruktúrának. Régen volt egy Tervhivatal nevű állami intézmény, aminek épp az állam működésének összehangolása volt a célja, sok közgazdász, persze állami befolyás mellett, végezte a munkáját benne.. Ma ötletbörze van helyette... Mi ott tartunk, hogy elvárás, hogy minden állami cég legyen nyereséges ÉS adózzunk mint az állat. Választanunk kellene, hogy alacsony adók, minimális közszolgáltatás (lsd. USA) vagy magas adók szuper közszolgáltatás (skadináv példa) Mi "szerencsésen" ötvöztük a kettőt...

Szerintem a másik példa is sántít, mert mit csinál a energiatermelő a villanyával, ha nincs rendszer, ami elosztja? Zsákba gyűjti a jobb idők reményében? Itt a villanyrezsóig kell folyni az áramnak, különben nincs rezsibevétel!
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 140
4 998
113
Panzerfaust

<blockquote rel="Panzerfaust">
De egyébként, kérlek mondj már pár jogszabályhelyet amiből egyenesen levezethető a <b>legálisan</b>, államilag vezérelt jogszerű korrupció.

Példa. Egy. De lehetne több is, de TE egyet kértél...

Sajnos én zömében a felületes zsidó-kommunista-liberális-tanácsköztársasági médiából tájékozódom(nézem a Hír TV-t is), így pontos helyet nem tudok megadni de létezik egy jogszabály, amelyben átszervezik a dohánykereskedelmet. Baromira nem érint az egész, de sikerült egy olyan jogszabályi környezetet teremteni, amelyben az országosan egyetlen jogosult dohányelosztó cég (egy újabb beiktatott lépcsőfok a lánckereskedelemben) kritériumainak nem felelt meg (nem veszített a pályázaton!!!, nem is tudott elindulni!!!) sem a Philip Morris, sem a BAT. Nem őket pártolom, ne tévedj, mert gyilkosnak tartom az összes dohánygyárat, de helyettük egy <i>hódmezővásárhelyi</i> illetőségű bácsi cége nyerte el ezt a jogot.(akit mellesleg Romániában adócsalással gyanúsítanak, ja, de az egy másik ország!) És a polgár, ja bocs már nem vagyunk polgárok, hanem az "ember" azt hiszi, mindez az ő javát szolgálja, mert mocskos multi kitalicskázza a pénzt az országból. És ez igaz is, lehet nem zárom ki, de ad munkát, fizetést, és legtöbbször korrektebb alkalmazotti környezetet (jó most jönnek majd a gyors ellenpéldák). És azt is meg kellene nézni, hogy a <i>hódmezővásárhelyi</i> bácsi vajon mennyit fog majd adózni? Egyáltalán nyereséges lesz-e? Mármint papíron. Többre jut-e vele a közember, a társadalom, mint a másik megoldással?

Ja, és ebben az országban nem csak kétféle vélemény van, ahogy azt sokan gondolják, hanem számtalan. Legalábbis ez lenne a jó szerintem, ha mindenki gondolkodna, és a vélemény különbséget nem gyilkos, háborús ellenpropagandának gondolná, amit egy "háttérhatalom" beleprogramozott az agyába, hanem egy ugyanolyan véleménynek, mint a sajátja. És érvelne és nem "harcot" meg "szabadságharcot" vívna, hanem megpróbálna meggyőzni a másikat és nem legyőzni. Na, ebben van a politikai "réteg" (mert nem elit!!! hanem egy harácsoló, ingyenélő, korrupt bagázs) felelőssége, hogy itt tartunk....de ez kell ahhoz, hogy ők felszínen maradjanak. Nos ezért értek egyet azokkal akik (még) tüntetnek, de egyetértek a 444-gyel is, hogy ez így erőtlen, és hiteltelen. De még lehet az...
</blockquote>

Örülök, hogy sikerült beidézned egy ilyen esetet, mert általában ezt és ilyenek szoktak.
De sajnálattal közlöm, ez nem az, amire gondolsz. Ha ilyen analógiákkal operálsz, nagyon rossz úton jársz.
Ui. Az EU telis-tele, hovatovább <b>dögivel</b> van tele az ilyen és hasonló <b>protekcionista</b> szabályokkal, amelyek azért lettek megalkotva, hogy az <b>ottani, helyi</b> gazdasági szereplőket ruházzák fel munícióval. Biztos tudod, hogy mennek kint is a dolgok, nem kell soroljam, hogy mikor rúgna labdába egy keleti vagy egyáltalán bármelyik tagállam a nem saját pályán egy jelentős piaccal összefüggésben. Érdekes, hogy csak mostanság üti fel a fejét ez "korrupciós" vezérszó, csak tudod, ez nem volt másképp - sőt - a ballerek idején sem, pl. az egyik volt barátnőm élettársa volt az a figura, aki elosztotta a hazai közbeszerzéseket és nyíltan közölte azt is, hogy mennyit kell visszaosztani - nekik.
Jogtechnikai értelemben akkor is minden rendben volt - de - és ide írhatod a fenti példáidat, a kóserség bizony nem volt jellemzője a rendszernek. Szóval így kellene szemlélni ezt az egészet.
A multikkal sem az a baj, hogy "rohadékok", hanem mert közel sem azt csinálják amit otthon. A korrekt viselkedést mi is elvárnánk, és van is rá jó példa is, de vannak olyan cégek, amelyek nem ilyen irányba utaznak. Nem lehet általánosítani, és szerintem a jelenlegi kormány arra irányuló tevékenysége, hogy a zömét tisztességes üzleti magatartásra bírja, inkább akceptálandó, mint az, hogy továbbra is támogassa a szabad rablást.
A jelen Magyarországának, ezen túl is az a gondjainak eredője, hogy teljesen elhibázott volt az un. privatizáció, ennek következtében a saját erőforrásainkat átengedtük más célokért dolgozó szereplőknek. Így ők nem minket gazdagítanak, és bizony a keletkezett jövedelmeket a kapitalizmus könyörtelen logikája folytán elviszik vagy máshol költik el. Óriási a jövedelem és forráskivonás, ami látszik is az országon, ezért Orbánék ezt a folyamatot próbálják leredukálni egy normális szintre, amelynek következménye ez az intrika-cunami, kintről-bentről. Egyébként továbbra sem értem azokat, akik szerint az a legjobb ha a mi pénzünk zömében külföldi zsebekben landol. Legyen az biztosító (magán !), kereskedelmi egységek, vagy pénzintézetek.
Ha egyébként úgy gondolod, hogy az illető eset, vagy jogszabály hibás, vagy beleillik a BTK. megfelelő törvényhelyei szerinti tényállásba, megvannak a lehetőségeid a a felsőbb fórumok felé történő jogorvoslatra. Tudom, nem lehet, mert a LÜ. is fideszes, Alkotmánybíróság is meg az egész ...
A tüntetők anarchizmusa is elég vicces és naív, ui. az hogy mindenki menjen a picsába, az elég kivitelezhetetlen. Először is KIT teszel a helyükbe ? Azokat akik ott kurvaanyáznak az utcán ? Ugyan már. A politika logikáját alapból nem ismerik ők sem, és sztem jóval komolyabb helyről kellene indítani. Erre viszont nem képes senki, mivel már most ráült erre a folyamatra a baloldalinak mondott ellenzék. (csak azt tudnám mitől baloldali ???)
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 688
4
36
Bárhogy csűritek, csavarjátok, egy bürokrata nem lesz jó kapitalista. Ő nem fog innovatív lenni, kockázatot sem fog vállalni a siker reményében. Számára a csendes nyugis rendszeres fizetés a cél. A gond, hogy globális verseny van minden szinten szóval idő kérdése a csőd.

Nem arról volt szó, hogy legyen jó kapitalista. A kapitalizmus egy csőd. Egy mese, amelynek alapján minden lúzer azzal álmodik, hogy egy szép napon ő lesz az új Bill Gates vagy Britney Spears,

közben meg az az igazság, hogy ez az emberek 0,0000...1 %-ának adatik meg.

De a sok marha, tapossa egymást, törtet, gürizik, hátha Ő lesz benne abban az 0,0000...1 %-ban.

Kockázatvállalás a siker reményében :DDDDDD

Ez egy mítosz, ember. Akkor miért van az, hogy pl. az űrkutatást mindig az állam finanszírozza?
Nem az űrturizmust - amelyben már nincs nagy kockázat, hanem az űrkutatást (deep space exploration)!

Tudod mit szeretnek a kapitalisták? A BIZTOS business-t.

Mi a biztos business? Ami alapvető szükségletekre épül.

Ilyen az evés, az ivás, a szex, az egészség/szépség iránti vágy, a társadalmi státusz.
Tehát: élelmiszeripar (sok műkajával), italok gyártása, prostitúció/szexipar, gyógyszeripar, kozmetikai ipar, autógyártás, márkás ruhák, ékszerek, mobiltelefonok.
Kb. ennyi.

Innovatív lenni? :D

Megmondom, hogyan működik a kapitalista innováció:
van egy kis garázscég, amely kitalál valamit, vállalja a kockázatot, belevág, majd kezd sikeres lenni.

Na ekkor jön a nagytőkés, és szépen felvásárolja a közben középvállalattá nőtt kis garázscéget, és felveszi az innovatívan kitalált terméket a saját termékei közé.

A kis garázscég korábbi tulajdonosa meg örül, hogy egyáltalán életben hagyták, és eladhatta a cégét, ráadásul még egy kis pénzt is kapott érte.

Nézz már légyszives utána, hogy pl. az Oracle termékei közül mennyi indult saját fejlesztésként, saját innovációként, és mennyi terméke került a céghez felvásárlás során???

Hol van ebben a kockázatvállalás?!

Ha sikeres az adott termék, a nagytőke megveszi az azt gyártó vállalatot - mikor már az sikeres lett (!),
ha pedig nem sikeres az adott termék, akkor azzal az eredeti kitalálója (a kis garázscég alapítója) bukik.

Ebben nincs kockázat, ez a BIZTOS business.
A kapitalisták ezt szeretik. A BIZTOS business-t, kockázatok nélkül.

Másrészt, ha jobban utánanézel, az amerikai vállalatok sikertörténete mögött szinte mindig ott van az amerikai állam, abból is leggyakrabban a titkosszolgálatok, a hadiipar.
Példák: Microsoft, Oracle, Google... stb.

De te csak higgy az "amerikai álomban". (Amely jórészt a FED dollárnyomtatásának is köszönhető. Majd megnézem mi lesz az "amerikai álomból" akkor, ha a dollár már nem lesz világpénz.)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 855
29 107
113
Mert a magánbefektetők a TELJES profitot fejlesztésekre fordítják, ugye?

Nem, viszont elköltik. Visszaforgatják a gazdaságba magas szinten valamilyen formában. Az állam ezt nem tenné, vagy legföljebb alacsony szinten, segélyek, dotációk formájában.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 688
4
36
Szerintem a másik példa is sántít, mert mit csinál a energiatermelő a villanyával, ha nincs rendszer, ami elosztja? Zsákba gyűjti a jobb idők reményében? Itt a villanyrezsóig kell folyni az áramnak, különben nincs rezsibevétel!

Nem sántít, csak te nem értetted meg. Arról írtam, hogy addig, amíg a villamos energia elosztó rendszer működik, addig szolgáltat, utána pedig - mikor már fel kellene újítani az elosztó rendszert - lelép, és itthagyja az országot.
Az állam meg felújítja az elosztó rendszert. Utána az egészet megint kiprivatizálják, aztán indulhat előről a ciklus.

(Gúnyolódtál az áram zsákbagyűjtésével, pedig inkább csak szöveget kellene jól értelmezni, vagy kevésbé kellene szándékosan értetlennek lenni.)
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 688
4
36
<blockquote rel="laudarage">Mert a magánbefektetők a TELJES profitot fejlesztésekre fordítják, ugye?

Nem, viszont elköltik. Visszaforgatják a gazdaságba magas szinten valamilyen formában. Az állam ezt nem tenné, vagy legföljebb alacsony szinten, segélyek, dotációk formájában. </blockquote>

Ez az egész

hatékony magánvállalatok vs. állam mint rossz tulajdonos

téma tulajdonképp arról szól, hogy a magántőke legszívesebben az árokba lőne mindenkit, aki "felesleges teher", hogy ne kelljen a jövedelmeket olyan "alacsony szinten" elköteni mint "segélyek, dotációk formájában"...

mennyivel hatékonyabb is ugye a gazdaság öregek, nyugdíjasok, betegek, rokkantak, gyermekvállaló nők stb. nélkül.

És akkor mit csinál az állam/állampolgár ezen "alacsony szinten" elköltött bevételek, segélyek, dotációk nélkül?

Állam: vesz fel hitelt...

Állampolgár: vesz fel hitelt...
 

hcsibor

New Member
2012. február 28.
16
0
1
Legyen igazad. De az energiaszektorban lévő ismerőseim szerint pont fordítva lesz. Illetve már részben igazad van. E.O.N már a minimumot költi. Viszont ha tudod hogy kiraknak a bérelt házból, már te sem teszel be olyan pénzt ami mondjuk 10 év megtérüléssel jár. 1/2 évet dolgoztam állami közalapítványnál, ha az ottani vezetési módszereket viszik át.....újra látni fogjuk este, nincs áram :(
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 855
29 107
113
Ez az egész

hatékony magánvállalatok vs. állam mint rossz tulajdonos

téma tulajdonképp arról szól, hogy a magántőke legszívesebben az árokba lőne mindenkit, aki "felesleges teher", hogy ne kelljen a jövedelmeket olyan "alacsony szinten" elköteni mint "segélyek, dotációk formájában"...

mennyivel hatékonyabb is ugye a gazdaság öregek, nyugdíjasok, betegek, rokkantak, gyermekvállaló nők stb. nélkül.

Nem, ez arról szól, hogy a magántőke és magánvállalkozók adnak néhány jótanácsot az államnak és az állam híveinek, mielőtt fognák magukat és a pénzüket hogy elmenjenek innen oda, ahol őket becsülik meg és nem a patronáló államban látják a jövőt.

Nem szükséges megfogadni ezeket a tanácsokat, lehet olyan országban is élni mint Magyarország. De ilyen országban csak olyanok élnek már rövid távon is, akiknek nincs lehetőségük normális országokba menekülni innen.

És akkor mit csinál az állam/állampolgár ezen "alacsony szinten" elköltött bevételek, segélyek, dotációk nélkül?

Állam: vesz fel hitelt...

Állampolgár: vesz fel hitelt...

Csökkenti a kiadásait egy olyan szintre, amit finanszírozni tud a bevételeiből. Ez ugye a gazdálkodás alapszinten. No persze ott, ahol egyesek szerint egy gazdálkodó szervezetnek nem feladata a profit termelése ott érthető, hogy nem látnak összefüggést a kiadások és bevételek között.

Hitelt csak a rossz gazdálkodók vesznek fel, vagy azok, akik messzebbre akarnak nyújtózkodni, mint ameddig a takarójuk ér.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
<blockquote rel="emel">Adófizetőként most is (és egész életemben mindig) finanszíroztam rengeteg olyan dolgot, amikre saját jószántamból soha egy huncut petákot nem adtam volna! És minél jobb cégnél minél jobban/többet dolgoztam (vagyis jobban kerestem), annál több adómmal támogattam ezeket. Nem ebben különbözik a szoci és a kapitalista gazdaság, mindkettőben folyik a javak újra-elosztása anélkül, hogy a közember befolyásolni tudná.

De, ebben különbözik. A szoci gazdaságban magasak az adók, mert az állam sok pénzt költ, míg a kapitalistában alacsonyak, mert az állam keveset költ.
</blockquote>

Akkor nézz már körül légyszives pl. a svéd adórendszerben, vagy esetleg ők is szocik és államosítók lennének? Szóval amit írsz, az mesének jó, de országonként azért "kissé" eltér az adórendszer, bonyolultabb a helyzet, mint a te egyszerűsítésed, arról meg nem is beszélve, hogy mit kapsz az államtól az adóért cserébe.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
laudergarde érdekes ez a csődös dolog, de nekem úgy tűnik, hogy a kommunizmus jutott csődbe. Sehova nem tudták úgy bevezetni, hogy nem csődöljön be, legyen az fejlett ipari társadalom mint Németország, vagy elmaradt afrika. Mindenhol kivétel nélkül befucssolt. Viszont ahol piacgazdasággal próbálkoztak ott jól, rosszúl de működtek a dolgok.
Ajánlom figyelmedbe. Ha nincs kedved az egészet megnézni akkor ugorj 1 órára
http://youtu.be/xKt6pDSv23k
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
laudergarde érdekes ez a csődös dolog, de nekem úgy tűnik, hogy a kommunizmus jutott csődbe. Sehova nem tudták úgy bevezetni, hogy nem csődöljön be, legyen az fejlett ipari társadalom mint Németország, vagy elmaradt afrika. Mindenhol kivétel nélkül befucssolt. Viszont ahol piacgazdasággal próbálkoztak ott jól, rosszúl de működtek a dolgok.
Ajánlom figyelmedbe. Ha nincs kedved az egészet megnézni akkor ugorj 1 órára
http://youtu.be/xKt6pDSv23k

Hát, én mintha már hallottam volna olyan csődbe ment országokról (van, amelyik állítólag nem is egyszer!), mint pl. Görögország vagy Argentína, nehogy már valaki azt mondja, hogy ott is a kommunizmus csődölt be! Tartok tőle, hogy a kapitalizmus nagyban is úgy működik, mint kicsiben: a Lockheed vagy a Shell nagyvállalat pl. nem csődöl be, de a kirúgott sok Jimmy meg Johnny családjával ez bizony előfordulhat. Vagyis a csődöt a nagy és erős gazdaságok "exportálják" a kicsiknek és gyengéknek. Lehet elgondolkozni, hogy szerintetek mi melyikbe tartozunk?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 605
14 766
113
Igazad van, de a kommunizmus mindenhol kivétel nélkül becsődölt, ahol meg a piacgazdaság csődölt be, ott minha valami politikusok nekiálltak volan valami nagyon unortodox dolognak és balul sült el. A kilábalás pedíg nem egy totális államosítás következtében történt. Ja és igen, volt még nagy világválság is a harmincas években stb.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
Igazad van, de a kommunizmus mindenhol kivétel nélkül becsődölt, ahol meg a piacgazdaság csődölt be, ott minha valami politikusok nekiálltak volan valami nagyon unortodox dolognak és balul sült el. A kilábalás pedíg nem egy totális államosítás következtében történt. Ja és igen, volt még nagy világválság is a harmincas években stb.

Nana, ez a "kivétel nélkül" erős túlzás, Kína jelenleg messzebb van a gazdasági csődtől mint az USA, és nehéz lenne azt mondani, hogy K. nem kommunista vezetésű ország. Gazdasági világválság meg mintha már több is lett volna, és egyik se kommunista országból indult ki, tehát a szabadversenyes kapitalizmus se mindenre tökéletes megoldás. Majd 20 éve multiknál dolgozom, és az a tapasztalatom, hogy bár sűrűn hivatkoznak rá, de semmitől se rettegnek úgy, mint az azonos feltételekkel megvívott piaci versenytől!! Meg is tesznek mindent ellene (mármint hogy ne legyen azonos a feltétel a versenytársaknak, és ne a piacon kelljen versenyezniük egymással).
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 757
66 588
113
Valóban. Mondok egy példát:

ha az állam a tulajdonosa egy gyárüzemnek, akkor nem érdeke, hogy olyan mértékben kihasználja a munkaerőt, hogy a dolgozóinak az egészsége hosszútávon tönkremenjen.

Miért?

Mert ha az egészségügy is állami, akkor az hosszútávon az államnak ugyanannyi (vagy még több) veszteséget jelent, mert a tönkrement egészségű dolgozó előbb-utóbb megjelenik az állami egészségügyi rendszerben.

Viszont, ha a gyárüzem magántulajdonban van, akkor a (többnyire külföldi) magántulajdonosokat nem érdekli, hogy a Magyar Államnak majd hosszútávon milyen költségeket fog jelenteni a tönkrement egészségű dolgozók gyógyítgatása az állami egészségügyi rendszerben.

Így, ha a gyárüzem magántulajdonban van - hatékonyabb lehet, mégpedig a Magyar Állam kárára.

Mondok egy másik példát.

Ha a villamos energia szolgáltatók állami tulajdonban vannak, akkor az államnak érdeke, hogy a villamos energia elosztó hálózatokat (távvezetékeket, transzformátor állomásokat stb.) karbantartsa, mert ő hosszútávú tulajdonos.

De ha a villamos energia szolgáltató magántulajdonban van, akkor ő megteheti, hogy a villamos energia elosztó hálózatokat hagyja lerohadni, mert ezzel a költségeit csökkentheti.

Így, ha a villamos energia szolgáltatás magántulajdonban van - hatékonyabb lehet, ismét csak a Magyar Állam kárára.

Kérdezheti valaki, hogy jó, de mi történik hosszú távon?

Hosszú távon az történik, hogy a tőke csomagol és lelép. Pont akkor, amikor pl. a villamos energia elosztó hálózatokat fel kellene újítani - hadd maradjon az csak a Magyar Állam feladata.

Indokot találnak: "azért nem újítottuk fel a villamos energia elosztó hálózatokat, mert a Magyar Állam túladóztatott minket" - így mielőtt még lelépnének innen, mindezért a Magyar Államot teszik felelőssé.

Ez a példa olyan mint a kommunizmus. Elméletben létezik csak. Amit leírsz, az igaz lehetne, de ennek pont a fordítottja szokott megvalósulni, illetve nálunk a fordítottja valósul meg.

Érdemes megnézni az állami egészségügyi intézményeket. Alapvető felszerelések hiányoznak, a műtőkben a rezidenst műtét közben küldik át a szomszéd műtőbe cérnáért csencselni. Mindezt a Róbert Károly körúti főintézményben. Az oktatókórházban rezidenst nem tudnak foglalkoztatni, mert csak szakorvost vesznek fel, de azok meg leléptek. A rezidensek csak fizetés nélkül húzhatják le a kötelező hat évüket, illetve csak úgy, hogy ha fizetnek, hogy dolgozhassanak, ami amúgy alkotmányellenes helyzet. A TB-be irdatlan összegeket pumpálunk bele, de ebből ha szerencsések vagyunk, csak keveset látunk vissza, ugyanakkor - pont emiatt - a TB-ből tömködi ki az állam a költségvetési lyukakat, már ha tudja. A nagy közösből. Ezzel szemben a magánpraxisoknál jóval drágábban, de sokkal hatékonyabb az ellátás, akinek van fizetése, inkább ezt választaná, de a TB-t így is kell fizetnünk. Jómagam ettől függetlenül családtagom számára az egészségpénztári megtakarításomból egy magánklinikán biztosítom az ellátást, mert az legalább ér valamit.
Az állam egyszerűen rossz gazda. Az állam kiváló gazda lehetne, de a gyakorlatban nem az. Ez ellen lehetne és kellene is tenni, de jelen korunk kormánya az úgynevezett "kreatív politizálás" eszközrendszerével csupán a maga által kreált démonok ellen veszi fel a harcot, mint "posztkommunisták", "rezsidémon", "Brüsszel", "bankszektor", illetve most az USA, ami ugye véletlenül pont egy valós ellenfél. valódi fenyegetéssel, valódi kihívással. Nem is csoda, hiszen már 1989-ben is egy haldokló oroszlánba sikerült belerúgni, amely tett lett a politikai hitvallásuk, mint "nagy rendszerváltó nemzedék".

A szolgáltató szféra államosítása nálunk pont az általad vázolt elmélet ellenében valósul meg. Idehaza a visszaállamosított energetikai szektorban pont a magánbefektetők eredményeit fölözik le, és osszák szét a nagy közösbe, vagy maguk közt.
A gyakorlat azt mutatja, hogy meglátásoddal ellentétben pont az állam az, amelyik nem érdeket az innovációban és a piaci szereplő hatékonyságának növelésében. Nem érdekelt a versenyben. Nem érdekelt a munkavállaló egészségének megőrzésében sem, nem érdekelt a munkabiztonság fejlesztésében, mert a papír mindent elbír. Ha egy állami céget az állam megbüntet, mert sorra halnak meg a dolgozók, mégis ki fogja azt a büntetést valójában megfizetni és milyen visszatartó ereje lesz? Az államnak igenis a felügyeleti jogot, míg a magánszektornak a tényleges termelést kell végeznie, így kerülhető el az összeférhetetlenség. És ezzel vissza is kanyarodtunk a vesszőparipámhoz, a teljes transzparenciához, ahol is az állam felügyeleti tevékenysége éppoly nyilvános és átlátható, mint az általa az érdekünkben felügyelendő magánszektoré.
Így nincs szükség arra, hogy az állam eléggé utópisztikus módon - maga legyen tulajdonos.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
7 958
22 843
113
Igazad van, de a kommunizmus mindenhol kivétel nélkül becsődölt, ...

Kína? :)
A Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és annak holdudvara csődölt, még ha az a fél világ volt is... :/
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
<blockquote rel="Mackensen">Igazad van, de a kommunizmus mindenhol kivétel nélkül becsődölt, ...

Kína? :)
A Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és annak holdudvara csődölt, még ha az a fél világ volt is... :/</blockquote>

Csak szeretett volna a fél világ lenni, még a félnek is jelentős része kimaradt belőle (szerencséjükre).
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 730
28 913
113
Az 1980-as években Svédországot, Svájcot tartották szocialista relációjú (nem szocialista) országoknak. Miért? Mert volt pénzük és lehetőségük a nagyon drága szociális háló működtetésére, legalábbis akkor. A tévesen szocialistának, vagy kommunistának nevezett keleti országoknak, a Szovjetunióval egyetemben pedig nem volt. Egy álmot kergettek, amihez a feltételek egyáltalán nem voltak meg és még nagyon sokáig (akár több 10, vagy 100 évig nem is lesznek. A szociális háló kiépítése és fenntartása a legdrágább projekt a világon, iszonyatosan sok fölösleges pénzt feltételezve.
Egy cég, teljesen mindegy, hogy állami, vagy magán kézben van,akkor működik megfelelően, ha kellő szinten van a kontra szelekció, magyarán ha a visszacsatolások kiválóan működnek. Ha a tervek, feladatok és elvárások reálisan vannak kialakítva és az ellenőrzések. elszámoltatások folyamatosan működnek minden szinten, csak akkor prosperál jól egy cég.
Sajnos az állammal szemben és magában az állami rendszerben az elszámoltatás nem működik megfelelően, pedig működhetne, de nem egy virtuális demokráciában, amilyenek mostanában vannak a világban.
Jó példát feszegettek a villamos elosztó cégeket illetően. A magyar villamos energia rendszer tartozott (és talán tartozik jelenleg is) a legstabilabb rendszerek közé a világon. Stabilitásról beszélek, nem modernségről. Sajnos pénz nem volt a legmodernebb berendezések kiépítésére, de a régi elavultabb eszköz parkkal is jól látta el a feladatát.
Eladták, mert jó biznisz volt benne, aki közel volt a tűzhöz. Megvették a franciák, németek, angolok. Pénzt nem nagyon tettek bele, csak minimálisan. Iszonyatos sok pénzt vettek ki belőle, teljesen "legálisan"vitték ki az országból, a "kiharcolt" kedvezmények alapján. Kellett fejleszteni, de kérdés miből? A háttérben megegyeztek, hogy az állam bácsi, holott nem volt egyáltalán tulajdonos, majd kifizeti a költségek (nagyon) jelentős részét. Befejezték a fejlesztéseket, majd feldarabolták sok kis Kft.-re, így minden plusz költséget fel tudnak számolni a fogyasztókkal szemben, mert hát egy Kft.-nél csak egy dolog intézhető el és egymás között is megy a pénzmosás, oda vissza.
A közepes szintektől fentebb lévő főnökök olyan szinten gazdagodtak meg, hogy már szarrá isszák magukat a vadászatok és "egyébb" luxus tevékenységek alatt.
Ez csak egy kis szösszenet az utóbbi 25 év magyar kapitalizmusából.

Fade
A Kádár-féle rendszert nem szabad és kell visszasírni, de volt benne több pozitív elem, nemcsak minden sz@r volt, mint ahogyan többen gondoljátok és akik ezeket az elemeket hiányolják, azokat nem biztos hogy le kell néznetek, mert a nyugati világ annyira tökéletes.
Az átlag embereket alapvetően egyáltalán nem érdekli a nagy politika és hogy ki, mit csinál, ha hagyják őket normálisan, alapvető problémák nélkül élni . Na ez nem működik, főleg Mo.-on. Az emberek már régen elfelejtették volna, hogy mi volt 1990 előtt, ha azóta sok minden rendben menne és sokkal jobban működne, az életük jelentősen javult volna, de sokaknak inkább romlott és ez a tendencia nem fog megváltozni, sőt jelenleg már a fejlett nyugati világban is megfigyelhetőek a romlás jelei. Azért a hitelekből, amiket az államok felhalmoznak, nem lehet az idők végezetéig elodázni mindent.
NSZK-NDK. Az NSZK (és a nyugat-európai országok) gazdaságának felépítésére volt nagyon sok (máshonnan elvett, ellopott) pénz, az NDK (kelet-európai országok) gazdaságára pedig nem volt semennyi. Na ez meghatározta egyből a fejlődést is, természetesen nem csak ez volt egyedül döntő.
Engem és itt sokakat pedig nem kell lesajnálni, mert nem vagyunk igazából elájulva a te (ti) dicső nyugati világotoktól. Nekem is van a főállásom mellett egy saját erőből létrehozott kis magán cégem, akkor ezek szerint én is kapitalista vagyok? A világot élni kell és pozitívan alkalmazkodni a körülményekhez. Ha csak sírunk és a múltban élünk, megérdemeljük, hogy elbukjunk. De azért ez a kis ország többre érdemesebb, úgy gondolom!