Mackensen
Elbeszélünk egymás mellett.
Marx és Engels a kapitalizmus fejlődését vázolta fel hosszú távon, aránylag elég pontosan. Ők egy lehetséges jövőt írtak le, hogy a fejlődés hová fog vezetni, milyen társadalmi rendszernek kell majd valamikor leváltani a kapitalizmust a legfejlettebb, leggazdagabb országokban, ahol majd idővel a feltételek adottak lesznek hozzá. Mert valamikor lesz egy társadalmi ugrás, amit a technikai forradalom fog kiváltani. Ennek a technikai forradalomnak az elején vagyunk, ezért messze nincsenek meg a legalapvetőbb feltételek a továbblépéshez.
Alapvetően az emberek fejében, hozzáállásában kell majd nagyon sok mindennek megváltozni, ami nagyon hosszú ideig fog tartani. A kapitalizmus sem a semmiből jött létre, elég sok feltételnek kellett hozzá kialakulnia idővel, pl. ipari termelés, burzsoázia, munkásosztály ... . Jelenleg el sem tudjuk igazán képzelni azokat a viszonyokat, amikor nem a profit orientáltság lesz az elsődleges, hanem a létrehozott, megtermelt, befolyt állami vagyon (itt jön képbe az állam monopolista kapitalizmus, amely most alakul igazán minden nyűgjével együtt) nagyságánál fogja biztosítani tudja alanyi jogon, az emberek ellátását a legalapvetőbb szükségleti cikkekből, termékekből, eszközökből, javakból, szolgáltatásokból és ez még mindig csak a szocializmusnak nevezett társadalmi rendszer lesz, nem a kommunizmus. Valószínűleg a kapitalizmus keretein belül kezd majd fokozatosan kialakulni a jóléti társadalom, mint alap, ha el nem cseszik és innen fog tovább fejlődni. Nem a luxus autókkal, vagy hajókkal fog elkezdődni, hanem a mindennapi élethez alapvetően szükséges dolgokkal. A lényeg az idő és hogy lépcsőfokokat nem lehet átugrani, magyarán szegény ország egyáltalán nem tudja meglépni, bárhogy is szeretné, mert nem adottak a feltételek. Az embereket lehet mindenfélével "hülyiteni" és befolyásolni és akkor van igazán nagy baj, ha a hülyeségeket a "tudatlan vezetők" el is hiszik, sőt demagógiává válik.
Szerintem már jóval a 90-es évek előtt a Szovjetunióban és a kelet-európai országokban hatalmon lévő vezetői réteg sem hit már abban amit összehoztak, mert rájöttek, hogy fából nem lehet vaskarikát csinálni.
Úgyhogy teljesen mindegy ki minek nevezi magát, mit deklarál, "a különböző színűnek mondott macskák nem tudják megfogni az egeret", mert sánták, vakok és mert még sohasem csinálták.
Vannak bizonyos (arab) országok, ahol már most alanyi jogon kapnak juttatásokat, pénzt az ott születettek, de hosszú távon én még nem látom biztosítottnak a hátterét ennek, ezen országokban, mert nem elég fejlettek hozzá, csak a pénzük van meg rá egyenlőre.
El kell fogadni, hogy a kapitalista rendszerrel még nagyon-nagyon sokáig együtt kell élni és még a dédunokáink sem biztos, hogy abban a jóléti társadalomba fognak bele születni. Csak bízhatunk benne, hogy az önös érdekű, kapzsi, gátlástalan kapitalista vezetői csoportok ne lökjék vissza az emberiséget az őskorba.