Ez parttalan vita köztünk. Én mindig a Miépre gondolok. Ha 2002ben 5,1%-ot kapnak és nem 4.9%-ot lehet minden másképp alakul. Ugyanez lehet jövőre az MH-val. Nem azért fontolgatom oda a listás ikszet, mert annyira faszagyerekek. Sőt az oltásellenes hisztijük elég taszító. Pont úgy gondolom ezzel van több esélye a jobboldalnak hatalomban maradni.
Egyébként ha bukik a kormány jövőre azt ne a szavazókra fogjuk. Tetszettek volna kevésbe korruptak lenni.....
Ez valójában pont ellenérvnek lenne jó az általad tervezettekre.
2002-ben ha a MIÉP-re szavazók a Fideszre szavaztak volna, akkor a Fidesz biztosan nyer. De a MIÉP-re szavaztak annak reményében, hogy hátha meglesz az 5,1% és lesz Fidesz-(MDF)-MIÉP koalíció. Pedig a koalícióra még ebben az esetben is mérsékelt lett volna az esély, mert ezt mind a Fidesz, mind az MDF kizárta. Végül a MIÉP-nek lett 4,4%-a és emiatt minimális többséggel az MSZP-SZDSZ került kormányra. Ugyanez volt igaz a Centrumpártra, amely akkor 3,9%-ot kapott. Annak a Fidesz szimpatizánsnak, aki taktikázott és átszavazott akár a MIÉP-re, akár a Centrumpártra, mert jobbra, vagy balra kívánta ezzel befolyásolni a Fideszt, a taktikai szavazata elveszett és a saját pártja vereségét idézte elő a taktikázásával.
Az MH-t amióta létezik 8 közvélemény kutató 138 db méréséből átlag 1,7%-ra mérték akkor is, ha a nullás (nem mérhető, vagy 1%-ra sem kerekíthető) eredményeket figyelmen kívül hagyjuk. A legutóbbi mérések átlaga is 1,75%, medián értéke pedig 1,5%. Mert ugyebár nem egyetlen cég egyetlen mérését érdemes kiragadni sem pozitív, sem negatív irányban. Egyenként az egyes mérések hibahatára 3% körüli. De összesítve már azért megbízhatóbbak. A 2019-es önkori választáson pedig az MH 2,2%-ot kapott országos összesítésben.
Ez azért elég távol van a bejutási küszöbtől ahhoz, hogy igen tetemes legyen a szavazatvesztés kockázata.
És még ha be is jutna, jön a kérdés, hogy lenne-e vele koalíció. Jelenleg nem úgy tűnik, mintha az MH és a Fidesz között dúlna a szerelem. Meg ha lenne is koalíció, akkor mennyire biztos, hogy kivel? Mert nem is olyan rég még a Jobbikról sem tudták volna sokan elképzelni, hogy átáll a baloldalra, vagy 1994-ben az SZDSZ szavazók többségének eszébe sem jutott, hogy esetleg az MSZP-vel lép majd koalícióra a választás után az SZDSZ. Mi van ha az MH bejut, de kiderül, hogy van annyi pénz, hatalmi csábítás, zsarolási potenciál, stb... amennyiért nem várt irányba hajlanak? Vagy csak bejut, nem hajlanak semerre, patthelyzet, kormányképtelenség mindkét oldalon, új választás. Ez vajon jó forgatókönyv?
Márpedig már az önkorin is elég kiegyensúlyozottak voltak a vidéki szavazatok. Hamar felejtesz...
A számok a következőt mutatják:
2019-ben az önkori választáson a megyei közgyűlési és fővárosi szavazásokat országosan összesítve 54,3%-ot ért el a Fidesz, ami magasabb mint a 2018-as országgyűlési választási eredménye. Ebből vidéken 57,2%-ot és Budapesten 44,1%-ot. Azt 57,2%-os vidéki Fidesz eredményre nem mondanám, hogy kiegyenlített, szemben a 38,1%-os DK-MSZP-PM-JOBBIK-Momentum-LMP összesített vidéki eredménnyel. Egyébként 2014-ben vidéken is csak 52,6%-ot kapott a Fidesz az önkormányzatin, országos összesítésben 51,4%-ot és Budapesten 49,1%-ot. Azaz 2019-re országosan és főleg vidéken növelni tudta az előnyét, csak Budapesten gyengült. Semmivel sem lett "kiegyensúlyozottabb" a vidék, hanem pont a Fidesz irányába tolódott el, miközben Budapest meg ballib irányba. De ha a parlamenti választások eredményét nézzük, akkor is 2018-ban országosan 49,3%-ot kapott listán a Fidesz, ezen belül Budapesten 38%-ot, míg 2014-ben országosan 44,9%-ot, Budapesten 38,5%-ot. Tehát a legutóbbi parlamenti választáson is pont vidéken erősödtek, míg Budapesten minimálisan elmaradtak a 4 évvel korábbi aránytól.
Ebből éppen az látszik, hogy Budapest hiába egyre vörösebb, ha vidéken stabil a Fidesz fölénye. Budapest vörössége legfeljebb 2002-ben döntötte el a parlamenti választást. A többi választáson nem volt döntő jelentősége. A választások többségének pont az a tapasztalata, hogy akié a vidék, azé az ország és nem a Budapesten győztesé. A Fidesznek úgy volt eddig 4 kormányzati ciklusa, hogy ebből 3 ciklusban Budapesten nem volt Fidesz szavattöbbség (legfeljebb csak 2014-ben 1 mandátumos mandátumtöbbség a főpolgármesterivel együtt). Csak 2010-ben tudtak 50% feletti eredményt elérni Budapesten. Mégis 4-szer nyertek országosan választást.
Ráadásul az, hogy a ballib ellenzék szavazatai egyenlőtlenül oszlanak el - Budapesten nagyobb a fölényük, de vidéken a választókerületek nagy többségében hátrányban vannak - azt jelenti, hogy még azonos országos szavazatszám mellett is több egyéni választókerületet nyer a Fidesz, mert azokból Budapesten csak 18 van, vidéken meg 88 db.
Fidesz szempontból az lenne sokkal aggasztóbb, ha vidéken lett volna nagy az előválasztási részvétel. De nem így történt.
Mellesleg 662 ezer résztvevő 1 hét alatt, személyes és elektronikus csatornán együttvéve elég kevésnek tűnik. Még saját magához képest sem tudott előre lépni a ballib ellenzék. Hiába volt Budapesten a választásra jogosultakhoz viszonyítva 2,5-szer magasabb a részvétel, még Budapesten sem sikerült meghaladni a 2017-es olimpia ellenes aláírásgyűjtés 266 ezres eredményét, pedig az utóbbira csak a Momentum és az LMP gyűjtött.
A Fidesz szimpatizánsainak arányát az összes választásra jogosult átlag 38,7%-ára mérik, ami csak a belföldi szavazókat nézve is 3,1 millió + várhatóan még 200 ezer levélszavazat. Ezt kellene meghaladni annak a ballib oldalnak, ami hatalmas felhajtással 662 ezer embert tudott most elvinni előválasztani.
A 2018-as választáson 5.731 ezer szavazatot adtak le listára, ebből a Fidesz 2.824 ezret, a jelenlegi ballib ellenzék 2.662 ezret kapott. Utóbbi a 2/3-ad megakadályozására sem volt elég. A Fidesz a legutóbbi (2016-os) népszavazásra el tudott vinni és maga mellett leszavaztatni 3.362 ezer választót. A legutóbbi nemzeti konzultációt 1.423 ezren töltötték ki. A Stop XY (épp bővül a kör) aláírás gyűjtéssel is már 1,3 millió aláírás fölött tartanak. Ezekkel összehasonlítva a 662 ezer 2. fordulós előválasztási szavazó elég harmatos és ráadásul túlzottan Budapestre koncentrálódtak.
Hiába próbál ebből a ballib sajtó győzelmi jelentéseket gyártani, sem a sehol ki nem mutatható, de állítólag létező csalódott fideszesek tömegei, sem a pedig a minden eddigi választáson passzívak tömegei nem mozdultak meg, de még a ballib érzelműek 3/4-ét sem érdekelte a műsor.