Fékkészültség, avagy egy Matolcsy-cikk magyar-magyar fordítása
Megjelent a Magyar Nemzetben Matolcsy György cikke a gazdasági folyamatokról. Rémisztő. Pedig maga a műfaj pont ellentétes célt szolgál. A jegybankelnök esszéje egy szeriőz lapban (szeriőz országokban) arra jó, hogy a befektetők lássák, hogy a jegybankban nem hiányos öltözetű részeg tinédzserek üvegezése a döntéselőkészítő módszer. Hanem van egy elemző csapat, a jegybankelnök asztalán adott esetben szigorúan titkos dossziék is landolnak, amelyből kiderül, hogy mit tudott meg titkosszolgálat a szlovák stratégiai csavaralátét-tartalékokról, maga a jegybankelnök pedig a folyamatokra rálátó, felkészült szakember. Amikor tehát esszét ír, akkor nem valamilyen konkrét problémát adresszál elsősorban, hanem megnyugtatja az elemzőket: kedves kollégák én is látom amiket ti láttok, sőt nekem vannak plusz adataim is. Konkrét lépésekről nem adok tájékoztatást, de abból amit a folyamatokról leírok, láthatjátok hogy nagyjából merre fog menni hazánk monetáris politikája.
Matolcsy ezt a műfajt sajátosan használta, rendszeresen jelentek meg olyan írásai korábban, amelyből sokan (én is) az épeszűségét is megkérdőjelezték, mert néha a dadaizmusba hajló, a gazdasági. és pénzügyek világába egyáltalán nem illő fejtegetések voltak bennük.
Eleve tehát, amikor Matolcsy ír egy cikket a gazdasági-pénzügyi helyzetről, amelyben nincsenek táplálkozási tanácsok, az ember már nyugtalan kicsit. Nem az elsőt ráadásul, Matolcsy már egy ideje felvette ezt a “Voice of Reason” szerepet, ami tulajdonképpen egy jegybankelnöktől nem meglepő, sőt egyenesen elvárt, csak ugye előtte évekig ő volt a Sámán, Nagy Márton és Varga Mihály pedig a technokrata, aki tudja mit csinál. Nagy Mártont azóta más fontos beosztásba helyezték, Vargának meg be kellett állni a kretént fullba nyomó kórusba, a mócsingos pörkölttel fényképezkedő Németh Szilárd és a nemzeti bolthálózatokról trippelő Lázár János mellé.
A korábban meg a sötétlila bogyók jótékony hatásáról (amelyek egyébként kétségtelenül vannak) regölő Matolcsy pedig mint az ayahuascero aki a szombat esti révületen kívül egyébként a község kisbuszával hordja a járási központba az iskolásokat, elkezdett értelmesen beszélni.
Megnyugodhatunk akkor, helyreállt a világ rendje? Sajnos nem. Matolcsy cikkét ugyanis ha magyarra fordítjuk, és hagyományos módon próbálunk arra következtetni hogy milyen kamatpolitikai döntések várhatók, akkor fékkészültséget látunk.
A fékkészültség a haladási sebesesség helyes megválasztásának egyik eszköze, és mint ilyen a biztonságos vezetés alapeleme. Amikor dynomen helyzet van előttünk (nem vészhelyzet, de magán hordozza azokat a jeleket, amelyek miatt pillanatok alatt azzá válhat) akkor a bölcs sofőr leveszi a lábát a gázról. Az óvoda melletti zebra délután fél ötkor lehet épp teljesen üres, de bármikor indiánüvöltéssel kirohanhat rá az ötéves Brendonka, aki kitépte magát anyja kezéből, mert annak a hároméves Mendelkére is figyelni kellett. Ha az egyébként megengedett ötvenes haladási tempót a zebra előtt ötven méterre sima gázelvétellel elkezdtük picit csökkenteni, akkor kb negyvennel megyünk, amikor megrúgjuk a féket Brendonka láttán. Mondunk egy csúnyát, a halálsápadt anyuka sűrű elnézéskérések közepette begyűjti a gyereket, mindenki megúszta.
A gazdaságban a fékkészültség gondolata általában a szakadék széle után egy lépéssel szokott megjelenni. A prérifarkas még szalad kicsit mielőtt zuhanni kezdene. A “soft landing”, a koordinált lassulás emlegetése általában is kb. annyira hiteles, mint amikor valamelyik Mezey-iskolán nevelkedett futballedzőnk az argentinok elleni meccsünk előtt elmondja, hogy kész terveink vannak, fel fogjuk venni a kesztyűt, különbenis a labda mindenkinek gömbölyű. Csak közben, ki tudja miért, kicsit sokat áll egyik lábáról a másikra és az ádámcsutkája is többet jár fel-le az indokoltnál.
Idézek pár mondatot, ami szerintem kifejezetten aggasztó.
“Évtizedünk során azonban hasonlóan gyorsak lehetnek a következő csapások is, amit a chiphiány, az energiahelyzet, vagy az USA–Kína hidegháború eseményei már jeleznek. Magyarországot gyorsan érhetik olyan pénzügyi sokkok, akár már a következő hónapokban, amelyekre most még a költségvetés egyensúlyi fordulatával fel lehet készülni, később azonban már nem.”
Magyarul: Magyarország minden nemzetközi sokkhatásnak teljesen közvetlenül ki van téve, azonban a választási költségvetés miatt még a sima ktg. vetési egyensúlyra se figyelnek oda.
“Az erős hitelezési dinamika segítette a lakásépítést, a munkahelyek megtartását és visszaépítését. Segítette a gyors helyreállítást az ipari termelés és az állami szolgáltatások teljesítménye.”
Magyarul: Ha nem pumpálnák az építőipart, még nagyobb baj lenne. Szerencsére az exportpiacaink talpra álltak és az iparnak van hova termelni.
“A növekedés helyreállításához képest az egyensúlyok terén fordított a kép. A válság, majd a válságkezelés és most a helyreállítás az egyensúlyok gyors és jelentős romlásával jár együtt. Nem egy-egy egyensúlyi mutató romlik, hanem valamennyi egyszerre.”
Magyarul: hitelből mulatunk, jó magyar szokás szerint.
“2022-re már az EU két legmagasabb hiányát tervező országa, Olaszország és Románia mellé kerültünk, messze eltávolodva a régió költségvetési hiányt mérséklő politikájától.”
Magyarul: no comment
“A feltörekvő országok teljes csoportjához képest javuló, a régióhoz képest rosszabb helyezésünk azt jelenti, hogy egy külső sokk esetén újból a magyar pénzügyi rendszer lehet a legsebezhetőbb a régióban.”
Magyarul: egyszer az államháztartás adósságba verésével csinálhatunk úgy mintha minden oké lenne, de a következő borulásnál minden borulhat. Mi vagyunk a sánta antilop a csorda végén.
“Hazánk helyzete azonban több mint egy éve fokozatosan romlik, és a pénzügyi sérülékenység terén romlása már érzékelhető külső pénzügyi megítélésünkben.”
Magyarul: a jegybank, ha tehetné már rég elkezdett volna rendet csinálni.
“A válság előtti magyar gazdasági felzárkózás még nem volt hosszú távon fenntartható, mert a szükségesnél lassúbb versenyképességi és termelékenységi javulás mellett ért el magas növekedést. A válságból kilépő gazdaságunkban ezek mellé lép a pénzügyi rendszer, kiemelten a költségvetés, az államadósság és a folyó fizetési mérleg fenntarthatatlansága.”
Magyarul: hitelből mulattunk, de közeleg a pillanat, amikor már csak uzsorahitel lesz. Versenyképesség és termélekenység javulásának szükségessége: erről szoktunk itt a Múzsán, mint lábon kihordott államcsődről beszélni.
“A növekedés helyreállítását követően hasonlóan gyors egyensúlyi fordulatra van szükség. Ehhez meg lehet tartani az összes eddigi életszínvonalat javító lépést, de el kell engedni, vagy át kell ütemezni a hiányt termelő, de versenyképességet nem erősítő állami beruházások egy részét.”
Magyarul: be kell fejezni a NER kleptomán ámokfutását. Nincs több stadion, vadászház, milliárdos dalárdák és százmilliókkal kitömött falusi polgármesterek. Ha nem kezd azonnal fogyózni a beteg, szívinfarktust fog kapni.
“Ez elég a gyors költségvetési fordulathoz, az államadósság-ráta gyorsabb csökkentéséhez, valamint fékezheti a folyó fizetési mérleg romlását és az inflációs várakozások felépülését.
Ez most még elég, néhány hónap múlva már nem.”
Magyarul: a mostani mérsékelt kamatemelésekkel, levettük a lábunk a gázról, szeretnénk időt hagyni a kormánynak, hogy csinálja nagyon gyorsan, ami a dolga, különben ugyanakkorát kell rúgni a fékpedálba, mint 2008-ban, és ez könnyen lehet, hogy még a választások előtt lesz.
421Ádám András és további 420 ember
64 hozzászólás
75 megosztás
Megosztás