Hogy is alakult ki ez a háborús helyzet??
Ukrajna a Szovjetunio szétesése után viszonylag önálló ország volt, de az orosz érdekszférán belül.
2014. Nobel béke díjas Obama és a filantróp Soros szervezte, finanszírozta Majdan puccs. Ukrajna nemcsak levált Oroszországról, hanem legnagyobb ellensége lett. Nem az első ilyen próbálkozás volt, korábban is láttunk narancsos forradalomat, de az oroszok nem lettek ellenségek.
Ukrajna óriási tüske lett az orosz köröm alatt, ezt elégelte meg a héten Putyin és fegyverekkel kényszerítii vissza az ukrán kormányt az orosz szövetségbe. Nem példátlan ez, régi reflexek. 56, 68. De ilyen durván, ilyen totális háborút korábban egy kívánt szövetsegesükkel szemben sem hajtottak végre. Sztem Putyin nagyon túllőt a célon.
A győzelem nem kétséges. Az ideje inkább hetek, mint hónapok. De mi a terv utána? Most nem is a nemzetközi politikai, gazdasági és katonai helyzetre gondolok, hanem csak Ukrajnára. Egy orosz bábkormány. Majd vmi kamuválasztás 1-2 év mulva.
Luhanszk, Donyeck marad Ukrajna része, cagy elcsatolják, esetleg más orosz lakta vagy stratégiai tengerparti együtt?? Mi lesz a határ?
Vagy marad Ukrajna és szövetségi államokra osztja, föderatív rendszerrel?? Esetleg területi autonómia bizonyos területeknek??
Karpatalja?? Kaphat autonóm státuszt?
Egyet remélek. A magyar határon nem lesznek orosz katonák!! Minél távolabb vannak tőlünk az oroszok, annál önálóbbak lehetünk.
A hazai orosz projektek, leginkább az atomerőmű, de a gázszállítás is erősen kérdőjeles lett. A gázt sztem sirva, de megoldjuk és le tudunk válni 2 éven belül az oroszokról. Azeri gáz, katari LNG. Drágább lesz, mint az orosz, de ez lesz a háború ára. Közép távon jobb, csökken az orosz függés. Az atom kényesebb ügy, tippem sincs. Ha nem lehet az oroszokkal Paksot bővíteni, akkor a franciakkal kell máshol újat építeni. Drágább lesz ez is, de ez van.
Rövid távon az Unión belül javul a pozink. Nem lesz annyi basztatás és megnyitják a pénzcsapot. Az orosz veszély eltakarítja az ideológiákat és visszatér Brüsszelbe a reálpolitika.
Ez a háború sok mindent megváltoztat, amik új veszélyek, de esélyek is. Gazdaságilag nehézség, de geopolitikailag jól is kijöhetünk belőle. Csak vékony a jég szokás szerint.