Nem hiszem el, hogy ezt 1 hete kell magyarázni!
"Az azonnali embargo pedig olyan mennyiségű felesleget szabadít fel" - bakker ez nem mennyiséget szabadít fel, hanem ennyi plussz igényt támaszt a piacon. Az orosz elég, ha kicsi fáziskéséssel megy a paic után - így drágábban tudja eladni az olaját. Ami olcsóbb lesz, mint az egyéb olaj, de drágább, mint amennyiért most adja. Európának pedig mindenképpen sokkal drágább lesz (már csak a hajós arány növekedése meg a távolság növekedése miatt is).
Írod, hogy COVID miatt csökkent a kitermelés. Igen, és a visszaemelkedés is ennek megfelelően lesz, tervezetten sok kis lépésben. Szó sincs arról, hogy EU igény nagyságú dolgot hirtelen a piacra dobnának, Sőt mindenki elmondta világosan: nincs több olaj ...
Egyébként várhatóan Kína+India+egyéb Ázsia COVID utáni felpattanása komolyabb lesz várhatóan, mint az EU -é. Valamint az arányok is mások - Nekik elegendő lenne kisebb fogyasztás emelkedés is ami masszív új igényekhez vezet.
Valamint az átállás nem pillanatszerű lesz. Azaz idővel, ahogy megyünk ki a COVID -ból egy olyan folyamat lesz, ahol Ázsia úgy fogja felszívni az orosz olajat, hogy az egyéb olaj egyre nagyobb részéről sem mond le. E miatt lesz egy új olajválságunk majd - azaz masszív áremelkedés mindenhol, de főleg az EU -ban.
Az EU -ban ugye a gáz még kérdéses, de könnyen lehet, hogy nem lesz érdemi mozgás. Dízel és LPG várhatóan nem lesz szankciózva - sőt lehet ezzel próbálnak majd meg kompenzálni a kieső kőolajat. Ez ugye az orosznak jó, mert magasabb árréssel értékesített cumók. A másik oldalról viszont egyéb szén-hidrogénekre (pl. paraffinok) masszív árfelhajtó hatással lehet. Gondoljunk bele hasonló volt az elmúlt évtizedben is amikor jónéhány ország kapott rá az olcsó muszka dízelre - ami viszont más származékok árát dobta meg (azaz túl sok ingyen ebéd eddig se volt).
Mindezek mellé az EU -nak "van pénze akár a 130-150USD/hordó áru olajat is megvenni"? Azért a Nyugat-EU gazdákat kérdezd meg előtte, mert sokan a jelenlegi energiahordozó árakat sem tudják kicsengetni még a masszív támogatások ellenére sem. Azaz az EU -ban is kevesebb lesz az élelmiszer (csak drágább, de elég) - míg máshol meg katasztrófa (ahogy írod is). Akkor az orosz élelmiszerkivitel áraira milyen hatással is lesz ez? Megint a muszka járt pórul - ja, nem. Majd lesznek szerintem nyáron ENSZ programok, ahol a gazdagabb országok dobhatják össze a lóvét pl. fél Afrikának, hogy a (némileg dráguló) muszka gabonát tömegesen megvehessék meg elhordhassák ... Természetesen itt is az EU majd a rosszabbik felén lesz a dolgoknak, mert ugye javarészt majd mi leszünk a fizető fél. Mert nekünk "van rá pénzünk" (és ezzel is támogatjuk majd a Putyini hadigépezetet) ...
Igen, ezt a "minden mindennel összefügg" dolgot az EU -ban megint nem vették számításba ...