Nem, onnan indult a beszélgetés, hogy "banki hitelből megy" és így nem került semmibe az adófizetőknek.
Nem!
Onnan indult a beszélgetés, hogy azért nincs MOST pénz haderőfejlesztésre, mert .......(hatásszünet) VODAFONE!
Megvették a Vodafone-t, ami 49% állami tulajdonba került. Ezt a részt akkor mindenképp az állam fizeti ki valahogy.
Jah, ahogy te is leírtad, hitelből, ami a jelenlegi cash flow-t nem érinti. És maga Vodafone sem csak kiadásként jelentkezik, mivel aktív termelő "eszköz".
Temélem érted, hogy mi a különbség aközött, hogy te magánemberként veszel egy "plazmatévét", vagy egy személyautót hogy levizsgáztasd taxiként, hogy azzal taxizz!
A maradék 51% pedig 4iG tulajdona, aki 170 milliárd forint hitelt kapott az állami MFB banktól, mert nem tudta kifizetni a 660 milliárd felét. Így 4iG-nek csak ezt a 170 milliárdot kell majd visszatörleszteni az MFB-nek.
Ezt a hitelt nem ingyen kapta, hanem piaci alapon, egy piaci szereplőtől.
Az állam a saját 330 milliárdos részét szintén piaci hitelből fedezte, amit majd az államnak vissza kell törleszteni. (Az MFB által adott 170 milliárd is piaci hitelből van.)
Igen, de ezen a pénzen egy működő telekom céget vásárolt meg (ami ráadásul stratégiai eszköz is!) amelyiknak bevétele és nagy valószínűség szerint nyeresége is lesz.
Ráadásul a cég (és annak állami üzletrésze) maga a fedezet saját maga megvásárlására.
Ha 0% kamatra vagy a piacinál kedvezményesebb kamatra ad a bank fejlesztési hiteleket gazdaságfejlesztésre, azt nem tudja kigazdálkodni piaci forrásokból. (Ezt nem a Vodafone/4iG hitelre írom, mert ott nem ismerjük a feltételeket, hanem arra hogy miből lenne "saját" pénze a banknak, ha nem az államtól kapja.
De maga a bank nem így működik.
Az általam betett 0%-os EU-s forrás sem teljesen ingyen "nyújtódik". Attól, hogy egy hitel 0%-os kamatú, azt ugye tudjuk, hogy az nem jelenti azt, hogy teljesen költségmentes is!
Ráadásul erről a Vodafone esetén szó sincs!
Ezt nem a Vodafone/4iG hitelre írom, mert ott nem ismerjük a feltételeket
Még jó, mert arról tudjuk, hogy piaci kamatozasú hitelről van szó.
A könnyítés valószínűleg abból származik, hogy az MFB sokkal könnyebben fogadja el a Vodafone üzletrészt fedezetnek
hanem arra hogy miből lenne "saját" pénze a banknak, ha nem az államtól kapja.
Tehát még egyszer. A bankok nem csak a saját tőkéjüket helyezik ki hitelként. A hitelekhez maguk is hiteleket vesznek fel. De ne keverjük össze a tőkét a hitelekkel.
Felvehette volna a 330+170milliárd Ft piaci hitelt a MFB is, de nem tudná kigazdálkodni, mert drágábban kellene adni a hitelt mint amennyiért felvette, de csak a 170milliárdból van "bevétele".) De lehet hogy félreértelmezem az egészet.
Fel is vette.
És drágábban is adja, mivel piaci konstrukciókról van szó.
Stratégiai szempontból hasznos is lehet, hogy magyar kézbe került egy mobil kommunikációs hálózat. (Ha nem félünk attól hogy Huawei hálózati eszközök vannak.)
A lényeg, hogy úgy vettek meg egy stratégiai szereplőt, hogy per pillanat nem került cashbe az üzlet. Azaz a költségvetést nem terheli úgy, mintha éppen egy 13. havi nyugdíjjat kellene kifizetni, vagy mondjuk egy újabb század Leopard 2-esre kellene beletenni a beugrót.
Arról már ne is beszéljünk, hogy egy termelőeszközbe történt a bevásárlás, amelyiknél egy tisztességes haszon várható el.
És hogy megértsd, innentől a Vodafone tulajai nem külföldre fogják kitalicskázni a pénzt.
Mert kreatív könyveléssel nagyon ügyesen el lehet tüntetni a nyereséget.
Ha csak annyi történik, hogy innentől kezdve Jászai Gellért vagy más hazai tulajok talicskázzák ki a pénzt, akkor is jobban jár az állam, mert onnantól a NAVhoz fog kerülni az osztalék utáni adó. De úgy általában is az a helyzet, hogy egy jelentős összeg marad a magyar gazdaságban.