Egy ideje figyelem az USA szarkavaró ténykedését az országban és a régióban - már azt a részét, ami publikus.
Ismerve pár nyugati mammutcég belső működését, bennem az körvonalazódik, hogy egész egyszerűen a régióba delegált (vagy a régióért felelős) külügyi megbízottaik egyszerűen csak karrierorientáltak. Miért mondom ezt?
Számtalan kezdeményezés meg azokhoz kapcsolódó entitás látott napvilágot ebben az időszakban. Ezeknek egy része érdeklődés hiányában kimúlt (pl. a
Three Seas Initiative), más része meg igazából infrastruktúrát ad, vagy próbál adni (
Radio Free Europe pl), és csak emiatt létezik még - amolyan kontrollált kommunikációs csatornaként. Más részükről meg kiderül, hogy egy szuverén ország választásába próbáltak meg belekontárkodni, nem kevés pénzzel megtámogatva az egyik politikai oldalt. Ez hol sikerül (pl Bulgária, Csehország), hol nem (nálunk).
Viszont egyértelműen hiányzik egy koherens vízió, hogy mégis mi a faszt akarnak kezdeni a régióval, már azon kívül, hogy "legyenek hűséges Nyugat-párti kormányok". Ez utóbbi nem vízió, ez egyszerűen csak egy stratégiai elem. Mivel vízió nincs, ezért ilyen csapongások vannak, fellángolások, miniprojektek, stb.
És emiatt gondolom, hogy semmi másról nincs itt szó, mint arról a nagy szervezeteknél megfigyelhető jelenségről, miszerint adott pozíciókba amolyan "I just work here" típusú embereket delegálnak, 2-3-4 évre, akik utána máshol folytatják majd ténykedésüket - és az ittlétük csak a karrierjük építéséről szól igazából.
Mivel a régió végtelenül komplex kultúrálisan, meg úgy általában geopolitikailag is, ezek a szerencsétlen, ide delegált emberek nem tudnak vele mit kezdeni, főleg nem ennyi idő alatt.
Ezért aztán mindig van egy-két fellángolás a regnálásuk alatt, amikor nagy dérrel-dúrral beharangoznak új szervezeteket, kezdeményezéseket, plakátkampányokat, stb stb, de ezek aztán "legjobb" esetben is egy politikai erő hatalomra jutásában kulminálnak, és akkor se túl fényesen.
Mindenesetre amikor a főnökeikkel beszélgetnek az éves céljaikról, meg az előző évi teljesítményükről, mindig jól jönnek az ilyen, könnyen mutogatható tevékenységek, mint pl egy plakátkampány ("strengthening democracy", "making use of US-friendly NGOs", stb). Aztán, ahogy letelik a megbízatás, a messziről jött ember megint elköltözik messzire és jön a következő, aki megint akar majd "alkotni" valamit.
Ritka gusztustalan dolog ez a karrierpolitika