Antigonosz!
Egyetértek a helyzetleírásoddal. Talán enyhíti a reménytelenséget az, hogy vannak akik próbálkoznak önellátás/fenntartással, cserebere és közvetlen értékesítési megoldásokkal. Pl. a már meglévő vevőimnek 2x annyi mézet el tudtam volna adni. Ebbe a hálózatos világban ki lehet építeni jó kis vevőkört, hívd meg őket, ha látják honnan van az árú kialakulhat egy bizalmi légkör....stb.stb. Lassan ébredek....
Nagyon rizikós a méz, én is gondolkoztam rajt pedig allergiás vagyok rájuk.
Legjobb barátom méhészkedik és munkatársaim közül is többen. Egyik év ilyen a másik olyan. Teljesen kiszámíthatalan. Ha csinálod te is tudod. Évi 8-10 üveggel elfogy nálunk is, kb felét sajnos hipermarketben veszem, a minőségét hagyjuk. Köze nincs ahhoz amit a barátom ad. Viszont senki sem tud eleget termelni, szétkapkodják ez igaz. De sok a rizikó, atka, befogják mások, vegyszerek stb... Haver próbál extrázni is kis karácsonyi angyalkás gyertyákkal , mézkrémmel ,stb.
<blockquote rel="antigonosz">Ami szerintem még probléma az a felvásárlók hiánya. 25-30 éve még az áfész átvette a babot,krumplit,uborkát,mákot stb. Nagyon sok háznál volt tehén, borjú, disznó. A TSZ-ből kapott részarányként ha kérte a helybeli gabonát+volt egy kicsi háztáji föld, kertalja ahol még termelt gabonát. A Tsz megművelte potom pénzért,vagy pár sörért a traktoros.
Igaz lekaszálták az árokpartokat,folyópartokat , szinte ölték egymást az öregek az árokpartokért. Úgy lehetett másodállásban pluszt csinálni, pénzt.
Ma mi van?
Végignézek a falumon és azt látom hogy az öregek gyerekei városra költöztek, az unokáknak fingjuk sincs a melóról, 8 óra munka után leteszi a lantot és facebookozik a panelben. A papa már meghalt, háza üresen áll omlik, a gazdasági épületek szintén.
Hova tartsak 1-2 tehenet? Ki veszi át a tejet 1-2 tehén után? Mennyi plusz előírás,kvóta miegymás lett azóta? Kinek adjam el a disznót, malacot? Vagy sikerül ,vagy nem. Egyre kevesebben vágnak, a húsüzem meg le se xar,mert 1-2 disznóval nem játszik,megveszi a dánoktól, osztráktól a félsertést,MDM-et,MRM-et, bőrt, stb raklapon.
Hol kaszáljak tehénre? Az árkok beszántva, patakparton minden benőve kökénnyel, vadrózsával. Hihetetlen hogy kilóméter hosszan kaszált egy egy ember anno,most meg semmit se tudsz mert minden bokor.
Hektárszám kapáltam régen a kukoricát, répát, most ki van adva a föld. Nincs Tsz aki potom pénzért megművelje, learassa. 2 kombájn van a faluban, régen volt 10. Várhatsz míg tél lesz mire odaér valaki,ha egyáltalán vállal ilyesmit, nálunk pl nem.
Kinek adjak el babot,mákot,stb? Mennyiért könyörögjek hogy megvegyék? Vigyem el 30km-et a piacra aztán üljek ki hátha?
Diót még eladok pár kilót osztrákba, de jelenleg ennyi. Minden más megy a fagyasztóba, ma pl 8 csirke. Ennyi.
A globalizáció okozta ennek az életmódnak a vesztét. Amikor a tőzsde mondja meg, hogy egy-egy mezőgazdasági termék mennyit is ér. Tehát nem az lesz amit a paraszt mondt, hanem a new yorki bróker akarata érvényesül. A terményárakat pont akkor nyomják le amikor betakarítás van, így fillérekért veszik, ha megveszik.
Ez a lényege a pénzvilág működtetőinek, vagyis minden egy helyre fusson be, onnan lehessen irányítani a folyamatokat.
A magyar mezőgazdaság esetében elég ha a vetőmag, felvásárló/feldolgozó és takarmánypiacot uralják a külföldiek, sztán baxhatjuk a földtulajdonunkat. Az unió szabályoz - moslékkal nem etethetsz csak hivatalos takarmánnyal, amit természetesen csak ők adhatnak el ide is.
Meg is látszik a hús, kolbász minőségén, a régi ízekkel köszönő viszonyban sincs, tartalmaz dél-amerikai génkezelt szóját, franctudja honnan való hallisztet és minden szemetet amit még el se tudunk képzelni...
Egy termék - majdnem egy gyár. Paradicsom - Kecskemét, cukor - Kaposvár, csemegekukorica - Békéscsaba, etc. és mind külföldi kézben. Tejpiacot szintén a külföldi termékek uralják, és még sorolhatnánk.
Nem véletlenül közölte anno még Kádárral az IMF illetékese, hogy vége a dalnak, nincs tovább. Ez 85 körül volt és utána össze is omlott az egész.
A globál és piacnyitás visszafordíthatatlan károkat okozott nekünk ezt sajnos le kell szögeznünk. A TTIP csak feltenné a koronát erre, a Monsanto és társai vagonszámra ömlesztenék el - és fogja is - a mocskával egész Európát.
Ne legyenek kétségeitek, a lefizetett brüsszeli bürokraták ellenkezés nélkül fogják megszavazni, mit érdekli őket, hogy rákban fog elpusztulni a lakosság igen nagy hányada.
Ez ellen csak úgy lehet tenni ha <b>tudatosan vásárolunk</b>, igenis lemegyek a tanyára bio-ba és ott veszek ami tudok, bár teljesen kikerülni ezeket a külföldi lerablókat úgysem lehet.
Sok gazdát ismerek akik igenis moslékkal etetik a disznóikat, hát emiatt a kolbász íze is teljesen más.
</blockquote>
Panzer, két F1-est tartok most saját részre. Gyakorlatilag moslékot kapnak,+ kevés árpát. Csak így éri meg, így kerül kevesebbe mintha megvenném a kész disznót mástól. Viszont nincs táp! Ez a hús hús. Nem ugrik össze felére,harmadára a serpenyőben, nem figyel hónapok óta valami raktárban. Ráérnek egy év alatt felhízni 160-170 köré. Mikor eladásra tartottunk pulykatáppal toltuk őket,fél évvel választás után mentek a piacra. Most ,kollegám mondja (nagybátyja egy 1200-as disznófarm boldog tulaja) hogy 3! hónap alatt híznak fel 30kg-ról 120-ra , csak full táp és 18 féle antibiotikum. Eladják az osztrák vágóhídra,majd fél sertésként visszajön. 3 hónap... hihetetlen.
Legjobb példa a csirkecsont, a bolti görbe,pici,vörös színű a húsa undorító , büdös. A sajátnak hosszú csontjai vannak, sárgák, csont színüek, a húsa keményebb de ízletes.