Ha már vidék és be és elvándorlás!
http://magyaridok.hu/velemeny/valaszfele-kiss-tibornak-ii-1488964/
Miután nemrég kellett elemzést írnom a kórházak pénzügyi helyzetéről, a cikkben olvasható adatokhoz hozzátenném, hogy 2016 végére rekord mélységbe, 13 milliárd Ft alá csökkent a kórházak (és a négy, kórházat is fenntartó egyetem) lejárt tartozása, pedig nem is olyan rég volt az 85 milliárd is. Ezt annak ellenére sikerült elérni, hogy a béreket számottevően emelték. Azaz nem csak fejlesztésre, béremelésre, de működésre is több pénzt kapnak a kórházak. Ezen kívül hatékonyság javításra is kiosztottak forrásokat nem kis összegben, ami matt az adósság havi újratermelődési üteme is lecsökkent. A finanszírozás javításával a várólisták drasztikusan lecsökkentek. Nagy átlagban harmadára a csúcsértékhez képest, de van olyan beavatkozás, aminél hetedére és olyan is aminél megszűnt, vagy csak technikai jellegű a lista.
Az objektív adatok tényleg azt mutatják, hogy jelentősen javítottak a fekvőbeteg ellátás helyzetén, mind az eszközöket, épületeket, körülményeket, mind a béreket, mind a várólistákat, rendelkezésre állást, mind a likviditást, pénzügyi helyzetet nézve. Ez persze részben EU-s forrásokból történt (mármint a beruházások), de a béremelések, a pénzügyi helyzet javítása, a várólisták csökkentése magyar állami forrásokból valósult meg.
Ha ezt összevetem azokkal az évekkel, amikor az egészségügy reformja arról szólt, hogyan szervezzék ki magán üzemelétetésbe az intézményeket (a szóban forgó vállalkozások egy tetemes része csődbe ment, például Hospinvest, míg másokat az államosítás mentett meg a csődtől 2013-14-ben), hogyan építsék le a kapacitásokat, hogyan költsenek 10 %-kal kevesebbet 20-25 %-os szolgáltatás csökkentés árán, hogyan vigyék távolabb a betegektől az ellátást az intézmény összevonásokkal, osztály bezárásokkal, hogyan vegyenek ki pénzt a intézményekből a túlárazott beszállítói szerződésekkel, hogyan hagyják felhalmozódni az adósságot utánam a vízözön szemlélettel, hogyan növeljék ugrásszerűen a várólistákat, stb.... hát bizony ég és föld a különbség.
Természetesen továbbra is bőven van mit javítani. A rendszer messze nem tökéletes és messze nem elég hatékony, de azért a tények és a folyamatok biztatóak.