"A Magyar Nemzeti Bank hosszútávú nemzetstratégiai céljait követve aranytartalékát 31,5 tonnáról 94,5 tonnára emelte, mellyel az ország a régió élmezőnyébe került. Az arany hitelkockázatmentes és értékálló eszközként hatékonyan egészíti ki a devizatartalékot, míg potenciális menedékeszközként a nemzetközi gazdasági, pénzügyi és geopolitikai bizonytalanság fokozódásakor, illetve esetleges válságok idején is erősíti az országgal szembeni bizalmat, támogatja a pénzügyi stabilitást."
..
"A Magyar Nemzeti Bank megalapításától kezdve tart aranyat, szintje azonban jelentősen ingadozott az évtizedek folyamán. Az MNB alaptőkéje 30 millió aranykoronában került meghatározásra alapításakor. Az arany kiemelt jelentőségét mutatja, hogy a részvényjegyzés aranyban is történhetett, amely segített egyrészt az MNB aranytartalékának kialakításában, másrészt az alaptőke értékállóságának megőrzésében. Az aranytartalék állománya a második világháborúig emelkedett, majd a második világháborút követően az aranytartalék fedezetként támogatta a pénzügyi konszolidációt az új fizetőeszköz, a forint bevezetésekor (1. ábra).
A rendszerváltás idején az MNB akkori vezetésének döntése következtében Magyarország aranytartaléka több lépcsőben 46 tonnáról 3,1 tonnára csökkent, és a készlet szintje egészen 2018-ig változatlan maradt. /piszkos gazemberek!
/
..
A Magyar Nemzeti Bank 2018 októberében hosszútávú nemzetstratégiai célokat szem előtt tartva 3,1 tonnáról több mint tízszeresére, 31,5 tonnára növelte az ország aranytartalékát, és a külföldön tárolt aranykészletét hazaszállíttatta. Az aranytartalék növelésével az arany nemzetközi tartalékokon belüli aránya a kelet-közép-európai régiós országok átlagának megfelelő szintre került, a nemzetközi rangsorban pedig egészen a középmezőnyig sikerült előrelépni."
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...zetkozi-tartalekainak-strategiai-eleme-477600
..
..
"
A Magyar Nemzeti Bank hosszútávú nemzetstratégiai céljait figyelembe véve 2021 márciusában az aranytartalék újbóli megemelése mellett döntött. A vásárlások keretében
az MNB megháromszorozta aranytartalékát, így annak szintje 31,5 tonnáról 94,5 tonnára emelkedett. A döntést támogatták egyrészt az aranyhoz, mint tartalékeszközhöz kapcsolódó, normál piaci helyzetben is jellemző kedvező tulajdonságok. Másrészt az elmúlt évben a koronavírus-járvány okozta bizonytalan gazdasági környezetben még fontosabbá vált az arany értékmegőrző tulajdonsága.
..
A magyar aranytartalék méretét tekintve a nemzetközi rangsor felső harmadába került a tartalék növelését követően. Az aranytartalék mérete historikusan magas szintre emelkedett a 2021-es vásárlást követően, utoljára a ’80-as évek közepén volt 70 tonna felett. Eddig Magyarország az aranytartalékok mérete alapján az 56. helyen állt a nemzetközi rangsorban az IMF és World Gold Council statisztikái alapján. Az aranytartalék növelését követően Magyarország várhatóan a 36. helyre ugrik az aranytartalék méretét tekintve a többi jegybank aranykészletének változatlanságát feltételezve (1. táblázat)."
..
..
"
Az aranytartalék növelését követően a kelet-közép-európai régióban Magyarország rendelkezik a legmagasabb egy főre jutó aranytartalékkal. A kelet-közép-európai régió államai átlagosan 40 tonna aranyat tartanak. A növelést követően a magyar aranytartalék mennyisége több mint duplája lesz a régiós átlagnak, de jelentősen meghaladja a nem-euroövezeti kelet-közép-európai jegybankok aranytartalékainak átlagát is. Az ország egy főre jutó aranytartaléka 0,1 unciáról 0,31 unciára emelkedett, így a kelet-közép-európai régióban mostantól Magyarország rendelkezik a legmagasabb egy főre jutó aranytartalékkal (2. táblázat)."
..