Mindazzal együtt, hogy az ilyen felmérések elég szarul jósolnak bármit is, itthon elég sok olyan meló van gyártósorokon, amit ki lehetne váltani pl ipari robotokkal is. Ugyanis államilag (talán épp EU pénzből?) dotálják a munkahelyek megtartását, így pl a cég, ahol dolgozom, emiatt se számolt eddig nagyon az egyébként kiváltható munkaerő lecserélésével.
De amint megszűnik ez a lehetőség, az itt termelő cégek sokmindent át fognak számolni.
Ami inkább érdekes, az a nem kevés SSC-ben dolgozó hazai értelmiségi - mert az ő melójukat viszont sokszor tényleg ki lehet váltani (pénzügyi admin, ügyfélszolgálat, logisztika, stb stb).
Esztergályos, marós, köszörűs mindig kelleni fog, az ilyen okoska kutatások általában valamilyen irreális munkaköltséggel számolnak, amit szerintük majd ki lehet váltani kiszervezett melóval.
Szerintem egyébként itthon is lesz egy AI-hullám, elég sok rossz tapasztalattal, és utána meg lesz egy nagy visszakozás.
Picit elgondolkoztam a betett cikken. Kapásból felmerült pár kérdés, egyáltalán nem teljeskörű, ráadásul vázlatos is és csak pár szóban.
Végig gondolva, hogy mi is automatizálható, Szellemi munkák: üzletkötés, banki szektor, orvosi terület, jogi terület, oktatási terület, államigazgatási terület, szórakoztató ipar. Fizikai munkák: gépek üzemeltetése, mezőgazdaság, autó vezetés, gyártás, áru elosztás, szállítás, kereskedelem, vendéglátás.
A mai fejlettség mellett ezek 90%-ban simán kiválthatóak.
1. A többi országban mindenhol csupa egyedi (embert) igénylő foglalkozás van? A fenéket, csak eléggé egyoldalú, lehet célzott felmérés és publikálás.
2. Annyiban valós, hogy a nyugati államok iparkodtak külföldre szervezni azokat az egyhangú, monoton munkákat, amelyeket a saját állampolgáraikkal már nem tudtak elvégeztetni, mert azok nem voltak hajlandóak azt elvégezni. No, meg nem utolsó szempont, hogy ma már eljutottak oda, hogy egy termék árában szinte csak a munkabérrel lehet mozogni. Ezért passzolták a keleti részekre.
3. A svájci órákat (hirdetés szerint márkás, kézzel szerelt) nem automatákkal állítják elő. Ez csak példa, ami arra akar utalni, hogy a fejlett nyugati államokban már ahol lehetséges volt, átálltak a robotokkal történő termelésre. Vagyis a mostani felmérés annyiban is hamis, hogy a már meglevő állapothoz képest nagy durranás a kevésbé fejlett államokban lehetséges.
4. Ami meg tud maradni és ezt már az 1980-as években tanultuk, hogy a szolgáltató ipar fog felfutni a felszabaduló munkaerő miatt. Igen, kutyaszalonok, stb...
Lehet ezen jókat csámcsogni, a fejlődés nem fog megállni, no meg ki fognak találni egy csomó új alkalmazást is. Lásd. robot porszívó, robot fűnyíró. Mi fogja akadályozni, ha egy robot porszívó elromlik, akkor kimegy érte egy robot autó, elviszi egy robot szervizbe, ahol a robot megállapítja a hiba okát és egy robot megjavítja, Végig lehet gondolni ezt az élet bármely területén is.
Látszólag ember igénylő feladat a jogi terület. De, számítógépen van az összes törvény, rendelet, formanyomtatvány. Az ember kiválasztja az ügyhöz passzoló rendelkezéseket, letölti a formanyomtatvány és annyi.
Szóval miért is Mo lett kiemelve???
Lehet nem is annyira összeesküvéselmélet az USA-ban az a kőtábla, miszerint a Földön elég a 800 millió ember, ha jól emlékszek a mennyiségre.