Itt az a nagy baj, hogy nincsenek magas hozzáadott értékű, hazai tulajdonú export képes cégeink - elenyésző a számuk.
Nincs egy olyanunk mint annó a finneknek a Nokia, vagy cseheknek a Tatra, CZ, Skoda (itt nem az autógyárra gondolok, mert az német. Villamos, nehéz gép, stb.). Hasonlót sem sikerült összeizzadni az elcseszett rendszerváltás és privatizáció óta.
Továbbra is mások cuccait szereljük össze, saját exportképes termék alig van.
Itt jön be, hogy mekkora kamu ez a "nemzeti tőkés réteg" című politikai duma! Azok az arcok akik kapcsolatok miatt gazdagodtak meg, sosem lesznek képesek piac, pláne nemzetközi piaci környezetben helyt állni. Nincs rá képességük és akaratuk.
Így viszont sosem lesz igazán nagyobb az "ország tortája" amit el lehet osztani. Ők csak abban jók hogy a kb. ugyanakkor a tortából minél nagyobb szeletet lobbizzanak ki magunknak. Ez lényegében a többiek (99+ %) megkárosításával, adójuk lenyúlásával lehetséges.
Ez a "mások cuccait szereljük össze" modell nagyon keveset hoz és nagyon a végét járja. A kínaik meg még kevesebbet hagynak hozzá tenni, mint a németek: extrém mód zártak az érték láncaik. Nem vagy kínai, akkor egy szögest sem szállíthatsz be. Amúgyis olcsóbb kínából ide reptetni, úsztatni - nem tudsz velük versenyezni amúgy sem! K. figyelnek rá nehogy eltanuld tőlük a technológiát. Ezeket ők is másoktól nyúlták szóval figyelnek rá, hogy ez velük ne történjen meg.
Kb. a föld területet meg az EU-tagságot (vámhatáron belüliséget) adjuk mi - meg hogy szennyezhetnek ide, majd egy másodperc alatt termelik ki a bírság árát, már ha megbüntetik őket egyáltalán (lásd gödi Samsung). Ami az adó bevételeket illeti: k. sok adó kedvezmény miatt nem tudni, hogy mennyire éri ez majd meg. Egyelőre 1500 mrd mínuszban van a projekt Magyarországnak.
Az ott dolgozó külföldiek meg minimálisat fognak költeni itt nálunk, mert amit csak tudnak hazautalnak. Szóval ebből is kisebb bevétele lesz az államnak, mint ha tényleg itt élő emberek dolgoznának ott. Nyilván azokból már nincs elég.
Ez az egész összeszerelősdi a végéhez közeledik: ebből stagnálni lehet, fejlődni nem. Ez a közepes fejlettség csapdája, amiből magasabb hozzáadott értékű SAJÁT termékek előállításával lehetne kitörni. Ehhez meg kiemelkedő oktatás, kiszámítható (nem mutyizós) piaci környezet kell. Ez nálunk egyik sincs, sőt! Ezek csak romlottak.
A vegetálás, épphogy növekedés évtizede jön: egyszerűen a magyar gazdaság alapjai erre elegendőek jelenleg. Az AI pár éven belül mindent felforgat és arra is baromira felkészületlen az ország: k. sok munkahely megy a levesbe...
Mi NEM szarizmus???
Az iparunkat elhordták, a műszaki kultúra is elsilányul, nemcsak a Ratkó gyerekek, hanem a Ratkó unokák is kihalnak hamarosan! Az oktatás -ami nélkül nincs hozzáadott érték- katasztrófa, lásd molni és ozy írásait! A multinak csak droidok kellenek...
Én nem látom még a szándékát sem a gazdaságszerkezet átállitására...
Amiket leírtok, azok tények, de csak okozatok.
Az ok, ami idevezetett, az a magyar gazdaság letérdelése, letérdeltetése.
Kádár ősbűne ez, hogy a 70-es évek közepétől sorra jövő, megfogalmazott, de sokszor csak az asztalfióknak megírt jelentések ellenére (hiányában) lényegében végzetesen eladósította az egész országot vagy száz évre (kezdte mindezt már a hatvanas évek első felétől...)
Nem tudott és nem is mert meglépni semmiféle szerkezetátalakítást, áremelést, mert betegesen rettegett a népharagtól. A nyolcvanas évek elejére a légzési nehézségei miatt kezdett mentálisan hanyatlani, miközben a szovjetek már levették rólunk a kezüket.
Moszkva már nem akarta tovább fizetni a KGST államok adósságait, de már nem is ellenezte azt, hogy például a szovet olajat finomítva jó pénzért mi adjuk el. 1981-ben számos "baráti" ország, köztük Líbia elkezdte kivonni a bankbetéteit az MNB-ből, 82 májusában államcsőd közelébe került az ország, az IMF csatlakozási díjunkat, mintegy 100 millió dollárt a Kínai Népköztársaság hitelezte meg!
Mindeközben Kádár lényegében csak annyit tett, hogy rendre elküldte Fekete Jánost kalapozni, jobbára New York-ba, ami eredményeként az ország az 1990-es első szabad választások idejére úgy eladósodott, hogy komolyan felmerült, hogy biztos befutó SzDSz által az Ellenzéki Kerekasztal egyeztetéseken is benyújtott javaslata szerint az adósságállomány renezése érdekében a magyar állami közvagyont idegenítették volna el!
És visszahaladva az időben, 1988-ban már megvolt az MSzMP "reformer" tagozata által keresztül vitt társasági törvény módosítás, amely révén megszűnt a vegyesvállalatok kötelezősége, azaz a külföldi befektető immáron 100% saját tulajdont érhetett el idehaza.
Mindezt úgy, hogy a Magyar Népköztársaságot már a 80-as évek legelején egy CIA jelentés kifejezetten jó befektetési terepnek írt le, mivel a KGST tagállamok esetében egyedül itt volt mód a befektetett tőkét akár 100%-ban kivonni.
És erre jött a társasági törvény liberalizációja, majd a teljes államadósság kibukása, illetve az a fricska, hogy ugyan mégse a Nyugaton favorizált SzDSz nyerte az első szabad választásokat, de mégis "kormányzói tényező" lehetett, mivel az egypártrendszer örökségeként szinte minden, még a költségvetési törvény is 2/3-os volt, azaz az MDF vezette kormánykoalíció lényegében nem tudott kormányozni. Ezért kellett az MDF - SzDSz paktum, ami az 1990 őszi taxisblokád idejére már fel lett rúgva.
Gyakorlatilag a nemzet immunrendszere, mozgástere lenullázódott, az 1991 tavaszától beindult délszláv háború tönkretette az alternatív kereskedelmi útvonalainkat, a gazdaság mélyponton, a Szovjetúnió megszűnt, Oroszország csődbe ment, a hiteleket meg vissza kellett fizetni valamiből.
Az 1994-ben színre lépett "szakértői kormány", vagyis az MSzP - SzDSz koalíció 1995-ben fejest ugrott a Bokros-csomagba, majd beindult a magyar nemzetgazdaság teljes eltékozlása, illetve ezzel párhuzamosan a gazdaságpolitikai mozgástér teljes beszűkülése révén a németek gyarmatává silányítása.
Ennek folyományaként és ilyen képességekkel, strutúrával, lényegében letolt gatyával csatlakoztunk az EU-hoz 2004-ben. Az EU pedig maga Németország.
És most próbáljon meg bárki is fajsúlyos, szuverén és prosperatív magyar nemzetgazdaságot felépíteni a németek gyarmataként. Úgy, hogy technikailag 1957 óta folyamatosan külföldi kölcsönökből, hitelekből, az azokra felvett hitelekből tengődik az ország.
Folyamatosan kompromittált, lekötelezett, függelmi helyzetben vagyunk.
Állandóan utol akarjuk érni a fejlett Nyugatot, miközben nem akarjuk látni, hogy az miért, mitől, kinek az olcsó kulimunkájától fejettebb, mint mi.
Próbálj csak meg te egy magyar Audi- BMW-, Mercedes gyárat alapítani, piacra vezetni és ott megtartani a nagy német ipar árnyékában!
És ez csak az autóipar...
Egyszerűen azt kell megnézni, hogy a mindenkori magyar kormánynak miképp van lehetősége fajsúlyos tőkéhez jutni úgy, hogy az nem hitel és nem tulajdonszerzéssel, elidegenítődéssel járó külföldi befektetés, hanem külső érdekellentétek okozta támadások ellen biztonságosan elszigetelt, szuverén felhasználható magyar tőke.
Ugye milyen nehéz?
És akkor az milyen nehéz, hogy a prosperatív nyugati gazdaságok egy-egy releváns és kellő bevételt hozó termelői szegmenséből idehaza is meghonosítsunk párat de úgy, hogy azon teljes magyar kontroll van az alapanyag beszerzéstől kezdve a gyártáson át a piacon tartásig.
Érdemes megnézni, hogy manapság csak Kína volt az egyetlen, aki ilyesmire képes volt, mégpedig a hatalmas német, japán, koreai és amerikai autóiparral szemben, de ehhez távolság, kulturális szuverenitás és némi rámenős "sportszerűtlenség" továbbá poltikai (atomhatalmi) státusz is kellett.
Csak mindezek ismeretében sajnáltassuk, illetve ostorozzuk magunkat.