[BIZTPOL] Nyugat-Európa és Észak-Európa (Európai Unió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Furcsa, hogy ezt magyarázni kell.
A vallás csak egy része a kultúránknak. Vannak írott és íratlan szabályaink, szokásaink amitől egy bizonyos kultúra részesei vagyunk.
Mindenki részese annak a kultúrának amelyikben felnőtt és koveti a szokásait. Akkor is ha nem hisz egy bizonyos nevű nagyszellemben, és nem koveto a vallasi ritusokat.
Ha európai szokások szerint élsz, akkor is részese leszel az európai kulturának ha nem gyakorlod egyik helyi vallást sem.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Légyszi kifejtenéd bővebben, azokat a szabályokat és szokásokat melyeket nap mint nap követünk és a kereszténységhez kapcsolódnak. Az egyetlen ami eszembe jut az a böjt betartása. De kétlem, hogy a társadalom legnagyobb része e szerint élne.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 465
17 801
113
<blockquote rel="plushun"><blockquote rel="tarzaan"><blockquote rel="Mackensen">Ez a keresztény Európa siratása kicsit nyögvenyelős. Európa pont azáltal lett az ami, mert szakított ez egyházzal mint politikai intézménnyel és leválasztotta az utóbbit az országok igazgatásáról. Értem én, hogy kultúrkör stb. de Európa inkább világi mint egyházi.

Igen, és ez a baj. Ugyanis ezáltal nincs identitása.</blockquote>

Ez nem teljesen igaz. Egyes nyugati politikusoknak vagy igen egyes nyugati országok lakóinak egy részének nincs. Az abszolút igaz amit Mackensen mondott, hogy az állam és az egyház szétválasztásával Európa ma nem tartana ott ahol tart, illetve nem formálódott volna olyanná amilyenné lett. Azonban vannak bizonyos morális szabályok, értékek aminek a megléte a kereszténységből maradt itt még ha sok ember nem is az, és ezek a morális, értékek, szabályok azok amiket európainak mondunk. </blockquote>

Európának addig volt kb. egységes európai identitása, amíg egységesen keresztény volt. A reformáció/második egyházszakadás során ez megszűnt - nem véletlen, hogy a törökök ekkortájt tudtak terjeszkedni - sőt, kifejezetten ellenségként tekintettek a másikra. Pl. a reformátusok inkább szövetkeztek a törökökkel, minthogy pl. segítsenek a katolikus uralkodónak visszafoglalni az országot - nem véletlenül támogatták a törökök a reformáció terjedését.

Miután sikerült megdönteni az egyház ideológiai hatalmát, azután jelent meg a nacionalizmus, ami valamelyest pótolta az elveszett identitást (korábban nem létezett a mai értelemben vett, elsősorban etnikai alapú nemzetfelfogás, ezért is értelmetlen pl. Rákóczi-szabadságharcról beszélni).

A mai, trockista gyökerű liberalizmus azonban ezt az identitást is le akarja rombolni - és mit látjuk, nem teljesen eredménytelenül.
</blockquote>

Én ezzel is vitatkoznék. A reformáció létrejötte nem vonta magával a keresztény tanok megszűntét és a kereszténység egységességének felbomlását - teológiai értelemben igen, de kulturálisan és a világhoz való viszonyában semmiképpen, s csak megjegyzem I. Ferenc francia király a szultán szövetségese volt márpedig ő kő kemény katolikus volt - s ebben a kontextusban hibás is az állításod. A reformáció a kereszténység tovább fejlesztése, hovatovább nézetem az előszobája a modern emberi jogok létrejöttének (hozzáteszem a 16-18. századi református országok vallási szabályai sokszor szigorúbbak voltak a katolikus vallásénál). A szabadság jogok és az egyenlőség alapelvei az újszövetség keresztény tanaira vezethető vissza. Csak két példa. Szeresd fele barátodat mint ten magadat, vagy a miért nézed a másik szemében a szálkát amikor a tiédben gerenda van jézusi mondások, amely tanok ma részét képezik az olyan jogelveknek mint az alapvető emberi jogok, vagy az egyenlő bánásmód elve (persze van ma ezeknek egy nagy adag vad hajtása amit a liberalizmus kifordított). Azok az elvek ami ma a nyugat (és Európa) "modernitását" jellemzik mélyen a keresztény elvekből származnak. Ezek az elvek pedig ugyanúgy érvényesek nálunk is, mint Németországban vagy Spanyolországban. Azt se felejtsük el, hogy az egyház léte és vele együtt a világról alkotott felfogása évszázadokon át párhuzamosan haladt és épült bele a világi Európa társadalmába. Ez pedig nem mond ellent a nacionalizmusnak, ahol a hazaszeretet fogalma sokszor bizony összekapcsolódik a vallással. Mi is volt rá írva a Wermacht katonáinak övcsatjára? "Gott mint uns". Hogy szól a himnuszunk első strófája? "Isten áld meg a magyart". Kinek is a jelenlétében koronázta meg önmagát Napóleon? Lehetne még sorolni a példákat, mert számtalan létezik.
Félre értés ne essék nem azt mondom, hogy a történelem során nem voltak olyan izmusok amik igyekeztek ezeket az elveket gyökeresen kiirtani a társadalmak gondolkodásmódjában, de azt sem lehet állítani, hogy Európa világfelfogása a kereszténység nélkül ma is ugyanilyen lenne. Ezt pedig szerintem jól példázza azon mai országok világképe, amely az például az iszlámot vallja magáénak, s azok értékeit (már ha van neki). Valljuk be az ő fejlődéstörténetük és identitásuk merőben más mint a nyugaté, és nem vagyok abban biztos, hogy a világunk ma ilyen lenne ha a 8. században az iszlám sikeresen meghódította volna Európát.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 011
54 001
113
Keresztény értékek?
Keresztény kultúra?
Na,benne vagyunk a gittben rendesen.
Valaki mondja már meg nekem,mi is az istenük neve,csak,hogy tudjam.
 

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Pl
Nem lövöd agyon a húgodat saját hatáskörben mert feleségül ment valakihez az engedélyed nélkül.
Előre engeded a nőket.
Ihatsz alkoholt.
Egyenlőek vagyunk a törvény előtt.
Ezek olyan szokasok amelyek jellemzőek ránk de szamos más kultúrára nem.
És nem kell hozzá templomba járni.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 465
17 801
113
Pl
Nem lövöd agyon a húgodat saját hatáskörben mert feleségül ment valakihez az engedélyed nélkül.
Előre engeded a nőket.
Ihatsz alkoholt.
Egyenlőek vagyunk a törvény előtt.
Ezek olyan szokasok amelyek jellemzőek ránk de szamos más kultúrára nem.
És nem kell hozzá templomba járni.

Így van! Valami ilyesmit akartam leírni én is a bő lére eresztett firkálmányomban :)
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Pl
Nem lövöd agyon a húgodat saját hatáskörben mert feleségül ment valakihez az engedélyed nélkül.
Előre engeded a nőket.
Ihatsz alkoholt.
Egyenlőek vagyunk a törvény előtt.
Ezek olyan szokasok amelyek jellemzőek ránk de szamos más kultúrára nem.
...
Esetleg romai, gorog?
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 011
54 001
113
Pl
Nem lövöd agyon a húgodat saját hatáskörben mert feleségül ment valakihez az engedélyed nélkül.
Előre engeded a nőket.
Ihatsz alkoholt.
Egyenlőek vagyunk a törvény előtt.
Ezek olyan szokasok amelyek jellemzőek ránk de szamos más kultúrára nem.
És nem kell hozzá templomba járni.


Nem vagyok keresztény,mégis tartom e normákat,szóval?
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 638
14 609
113
<blockquote rel="tarzaan"><blockquote rel="plushun"><blockquote rel="tarzaan"><blockquote rel="Mackensen">Ez a keresztény Európa siratása kicsit nyögvenyelős. Európa pont azáltal lett az ami, mert szakított ez egyházzal mint politikai intézménnyel és leválasztotta az utóbbit az országok igazgatásáról. Értem én, hogy kultúrkör stb. de Európa inkább világi mint egyházi.

Igen, és ez a baj. Ugyanis ezáltal nincs identitása.</blockquote>

Ez nem teljesen igaz. Egyes nyugati politikusoknak vagy igen egyes nyugati országok lakóinak egy részének nincs. Az abszolút igaz amit Mackensen mondott, hogy az állam és az egyház szétválasztásával Európa ma nem tartana ott ahol tart, illetve nem formálódott volna olyanná amilyenné lett. Azonban vannak bizonyos morális szabályok, értékek aminek a megléte a kereszténységből maradt itt még ha sok ember nem is az, és ezek a morális, értékek, szabályok azok amiket európainak mondunk. </blockquote>

Európának addig volt kb. egységes európai identitása, amíg egységesen keresztény volt. A reformáció/második egyházszakadás során ez megszűnt - nem véletlen, hogy a törökök ekkortájt tudtak terjeszkedni - sőt, kifejezetten ellenségként tekintettek a másikra. Pl. a reformátusok inkább szövetkeztek a törökökkel, minthogy pl. segítsenek a katolikus uralkodónak visszafoglalni az országot - nem véletlenül támogatták a törökök a reformáció terjedését.

Miután sikerült megdönteni az egyház ideológiai hatalmát, azután jelent meg a nacionalizmus, ami valamelyest pótolta az elveszett identitást (korábban nem létezett a mai értelemben vett, elsősorban etnikai alapú nemzetfelfogás, ezért is értelmetlen pl. Rákóczi-szabadságharcról beszélni).

A mai, trockista gyökerű liberalizmus azonban ezt az identitást is le akarja rombolni - és mit látjuk, nem teljesen eredménytelenül.
</blockquote>

Én ezzel is vitatkoznék. A reformáció létrejötte nem vonta magával a keresztény tanok megszűntét és a kereszténység egységességének felbomlását - teológiai értelemben igen, de kulturálisan és a világhoz való viszonyában semmiképpen, s csak megjegyzem I. Ferenc francia király a szultán szövetségese volt márpedig ő kő kemény katolikus volt - s ebben a kontextusban hibás is az állításod. A reformáció a kereszténység tovább fejlesztése, hovatovább nézetem az előszobája a modern emberi jogok létrejöttének (hozzáteszem a 16-18. századi református országok vallási szabályai sokszor szigorúbbak voltak a katolikus vallásénál). A szabadság jogok és az egyenlőség alapelvei az újszövetség keresztény tanaira vezethető vissza. Csak két példa. Szeresd fele barátodat mint ten magadat, vagy a miért nézed a másik szemében a szálkát amikor a tiédben gerenda van jézusi mondások, amely tanok ma részét képezik az olyan jogelveknek mint az alapvető emberi jogok, vagy az egyenlő bánásmód elve (persze van ma ezeknek egy nagy adag vad hajtása amit a liberalizmus kifordított). Azok az elvek ami ma a nyugat (és Európa) "modernitását" jellemzik mélyen a keresztény elvekből származnak. Ezek az elvek pedig ugyanúgy érvényesek nálunk is, mint Németországban vagy Spanyolországban. Azt se felejtsük el, hogy az egyház léte és vele együtt a világról alkotott felfogása évszázadokon át párhuzamosan haladt és épült bele a világi Európa társadalmába. Ez pedig nem mond ellent a nacionalizmusnak, ahol a hazaszeretet fogalma sokszor bizony összekapcsolódik a vallással. Mi is volt rá írva a Wermacht katonáinak övcsatjára? "Gott mint uns". Hogy szól a himnuszunk első strófája? "Isten áld meg a magyart". Kinek is a jelenlétében koronázta meg önmagát Napóleon? Lehetne még sorolni a példákat, mert számtalan létezik.
Félre értés ne essék nem azt mondom, hogy a történelem során nem voltak olyan izmusok amik igyekeztek ezeket az elveket gyökeresen kiirtani a társadalmak gondolkodásmódjában, de azt sem lehet állítani, hogy Európa világfelfogása a kereszténység nélkül ma is ugyanilyen lenne. Ezt pedig szerintem jól példázza azon mai országok világképe, amely az például az iszlámot vallja magáénak, s azok értékeit (már ha van neki). Valljuk be az ő fejlődéstörténetük és identitásuk merőben más mint a nyugaté, és nem vagyok abban biztos, hogy a világunk ma ilyen lenne ha a 8. században az iszlám sikeresen meghódította volna Európát.
</blockquote>

A reformáció nem továbbfejlesztés volt, hanem egy kőkemény downgrade, visszatérés az Ószövetségihez.

A nagy szeretetben a protestáns gyarmatosítók kb. kiirtották az amerikai őslakosokat, míg a katolikus területeken megtérítették és keveredtek velük.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 465
17 801
113
<blockquote rel="empontipont">Pl
Nem lövöd agyon a húgodat saját hatáskörben mert feleségül ment valakihez az engedélyed nélkül.
Előre engeded a nőket.
Ihatsz alkoholt.
Egyenlőek vagyunk a törvény előtt.
Ezek olyan szokasok amelyek jellemzőek ránk de szamos más kultúrára nem.
...
Esetleg romai, gorog?
</blockquote>

Nem tudom hallottál e a római Pater Familias jogintézményéről. Idéznék a Római jog könyvemből egy részletet:

"Az eredetileg szinte korlátlan férji és apai hatalom alatt élő feleség és gyermekek (ideértve a felnőtt gyermekeket is) helyzete az ősi időkben bizonyos értelemben nem is sokban különbözött a rabszolgákétól. A családfő ugyanis gyermekeit – és eredetileg talán hatalma alatt álló feleségét is, aki a családban jogi szempontból egy leánygyermek helyét foglalta el – eladhatta vagy megölhette, akárcsak rabszolgáit."
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
...
Nem tudom hallottál e a római Pater Familias jogintézményéről. Idéznék a Római jog könyvemből egy részletet:

"Az eredetileg szinte korlátlan férji és apai hatalom alatt élő feleség és gyermekek (ideértve a felnőtt gyermekeket is) helyzete az ősi időkben bizonyos értelemben nem is sokban különbözött a rabszolgákétól. A családfő ugyanis gyermekeit – és eredetileg talán hatalma alatt álló feleségét is, aki a családban jogi szempontból egy leánygyermek helyét foglalta el – eladhatta vagy megölhette, akárcsak rabszolgáit."
Ja, hallottam rola. Meseltek barataim, hogy mekkora szivas volt az egyetemen annak, aki elotte nem tanult latint. Jol kirohogtem oket, mert nekem meg az volt egyszeru. :) Azt is mondtak, hogy a romai jog a mai jogrendszer alapja es nem pedig a biblia. De lehet kar volt kinevetnem oket, mert csak szivattak. :p
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Ez a keresztény Európa siratása kicsit nyögvenyelős. Európa pont azáltal lett az ami, mert szakított ez egyházzal mint politikai intézménnyel és leválasztotta az utóbbit az országok igazgatásáról. Értem én, hogy kultúrkör stb. de Európa inkább világi mint egyházi.

Azért ez nem teljesen így van. Szerinted mi lenne nálunk, ha a kormány bejelentené, vagy be sem jelentené csak megtenné, hogy elvágják az ortodoxok támogatásait, egyelőre nem adóztatnák meg őket, de ha akarnak Bukarestben valami szart építeni 400 millió euróból azt csinálják saját zsebből. Esetleg megemlítenék, hogy a görögöknél az egyház az ingatlanjaiból származó bérekkel az államot támogatta a válság alatt és nem pofátlankodott ki euró százmilliókat az adófizetők pénzéből. Egy ilyen kormány mit szólsz meddig maradna hatalmon?
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 465
17 801
113
<blockquote rel="plushun">...
Nem tudom hallottál e a római Pater Familias jogintézményéről. Idéznék a Római jog könyvemből egy részletet:

"Az eredetileg szinte korlátlan férji és apai hatalom alatt élő feleség és gyermekek (ideértve a felnőtt gyermekeket is) helyzete az ősi időkben bizonyos értelemben nem is sokban különbözött a rabszolgákétól. A családfő ugyanis gyermekeit – és eredetileg talán hatalma alatt álló feleségét is, aki a családban jogi szempontból egy leánygyermek helyét foglalta el – eladhatta vagy megölhette, akárcsak rabszolgáit."
Ja, hallottam rola. Meseltek barataim, hogy mekkora szivas volt az egyetemen annak, aki elotte nem tanult latint. Jol kirohogtem oket, mert nekem meg az volt egyszeru. :) Azt is mondtak, hogy a romai jog a mai jogrendszer alapja es nem pedig a biblia. De lehet kar volt kinevetnem oket, mert csak szivattak. :p </blockquote>

A polgári joghoz elég sok köze van. Sok, akkor kialakult jogforma és jogelv ma is megtalálható a modern jogban.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Ezen én is többször elgondolkodtam. Valamiért úgy vélem, hogy a politikai elit kicsit túlértékeli őket. Minden szinten, helyi, megyei, nem csak országosan, öntik beléjük a pénzt, mert azt képzelik, hogy a pópák hozzák a szavazatokat. Aminek van alapja, mivel templomokban választásokkor kihirdetik, hogy kivel kell szavazni. Viszont az egész szekér mintha recsegne.
Szóval nem tudom, hogy hosszú távon mi lesz. Lehet marad minden a régiben, de egy olyan forgatókönyvet sem zárok ki, hogy lassan leépítik őket.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Nem tudom mennyire van túlértékelve a dolog, de lent Mordorban ha a pópa valamit mond egy faluban, akkor az van.
És ezt a templomépítési őrületet is ami az országban folyik biztosan nem a perselypénzből finanszírozzák. Itt az állam és az egyház nincs különválva, ez a sötét középkor, nem is csoda, hogy minden vadiúj, vasbetonból és Thermo-block téglából készült templomra azt írják fel, hogy legalább 400 éves.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Az a helyzet hogy a pénz az úr a mai világban és az egyházaknak ebből hihetetlen sok van. A katolikus egyháunak meg pláne. És ami még nagyon fontos a pénz mellett az az egyéb érték ami színtén hihetetlen mértékű