A tél közepén Németország bezárja az atomerőműveket és a hőerőműveket...
Illusztráció: wired.com.
Az európai áramárak rekordjainak közepette Németország nem változtat tervein, és decemberben három atomreaktort és 11 széntüzelésű erőművet leállít. Az ország 6,4 GW termelési kapacitást veszít.
Az európai villamosenergia-árak továbbra is rekordszinteken tartják magukat. A NordPool szerint a tőzsdén a németországi nagykereskedelmi áramszolgáltatás , december 15-től 295 euró/MWh áron kereskedik.
"Eközben Franciaországban, Svájcban, Ausztriában, Olaszországban, Szlovéniában, Horvátországban, Szerbiában és Magyarországon az egynapos szállítás árai 300 euró/MWh fölé emelkedtek" - jegyzi meg a Bloomberg cikkírója, Javier Blas a Twitteren. "Vajon erre gondoltak-e az uniós tisztviselők, amikor szeptemberben és októberben azt mondták, hogy nincs ok a pánikra?" - tette hozzá.
Az áremelkedésre annak fényében került sor, hogy a német hatóságok az energiaválság ellenére decemberben három atomreaktort és 11 széntüzelésű erőművet kívánnak leállítani. Ez a kitartás örömöt okoz a zöldek körében és aggodalmat az elemzők körében.
"Egy új emojit várok a közlekedési lámpa extra narancssárga színének formájában, amikor a német kormány idén télen ismétlődő áramszünetekkel néz szembe" - írta Thierry Bros energiaelemző a Twitteren, utalva arra, hogy a németországi új kormánypárti koalíciót közlekedési lámpának nevezik. És új terveket határozott meg az ország szénalapú energiatermelésének fokozatos megszüntetésére - 2030-ig.
Az atom- és szénkapacitás decemberi kivonása a tél közepén 6,4 GW-tal csökkenti Németország termelőkapacitását. A szélenergia-kapacitás elméletileg fedezi a nukleáris és szénalapú energiatermelés egy részének kiesését. Amint azonban az idei év is mutatja, a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása teszi lehetővé, hogy az ország fenntartsa energiaegyensúlyát.
A Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems szerint az ország energiamixét a szélenergia fogja fedezni. Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems szerint Németországban a széntüzelésű energiatermelés aránya 2021-ben 24,5%-ról 28,8%-ra emelkedett, és a múlt héten 37,5%-ra ugrott. Ugyanakkor a szélenergia részaránya 47%-ról 34%-ra csökkent.
A szélenergia-termelés az időjárás függvénye, míg a széntermelés a fogyasztási csúcsok és a más energiaforrásokból származó kiesések fedezésére szolgál. Az atomenergia stabilitást biztosít.
Ennek ellenére a zöld energia hívei optimisták. "Az atomenergia "eltömíti" a hálózatainkat, különösen délen" - mondta Jan Philipp Albrecht, Schleswig-Holstein tartomány környezetvédelmi minisztere a dpa hírügynökségnek. Elmondta, hogy az atomerőmű ez év végi bezárása után Németország északi része képes lesz megújuló energiaforrásokból fedezni áramszükségletének 160 százalékát, és azt a déli részébe szállítani.
A reaktorok és hőerőművek téli leállításának nagy trükkje az, hogy Németországnak még mindig van elegendő szén- és gáztermelő kapacitása tartalékként. És ők azok, akik átveszik az "áramhiányt", ami a szélerőművek esetében nem így van - jegyzi meg Alekszandr Frolov, a Nemzeti Energetikai Intézet főigazgató-helyettese.
"Egyébként minden az Európai Bizottság energiapolitikája szerint történik, amely a német hatóságokhoz hasonlóan nem akar kardinálisan változtatni és beismerni a hibákat" - mondja a Nemzeti Energia Intézet főigazgató-helyettese. Alekszandr Frolov példaként hozza fel, hogy például Spanyolországgal és Franciaországgal ellentétben a német kormány a rekordárak miatt nem jelentett be semmilyen támogatást a lakosságnak, illetve nem korlátozta a vámokat.
"Brüsszelben és Berlinben a jelenlegi helyzetet ideiglenesnek tekintik" - jegyzi meg a szakértő. Véleménye szerint azonban a villamosenergia-ágazat erőltetett "zöldítésére" irányuló jelenlegi uniós energiapolitika keretében a hasonló válságok mindaddig folytatódni fognak, amíg az európai és a német hatóságok le nem vonják a következtetéseket.
Colonelcassad