[BIZTPOL] Nyugat-Európa és Észak-Európa (Európai Unió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 475
67 854
113

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 475
67 854
113
Az ukrajnai háború miatt esetleg kialakuló akut gázhiány súlyos következményekkel járna a lakosságra nézve a német szövetségi hálózati felügyelet, a Bundesnetzagentur szerint.

Arra szólított fel minden gázfogyasztót, hogy "már ma takarékoskodjanak a gázzal, hogy ne terheljék a tárolók töltöttségi szintjét". Véleménye szerint e téren még sok tennivaló lenne. "Mindannyian túl sokáig túlságosan figyelmetlenek voltunk" - fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy a hálózati ügynökség teljes mértékben a gázhiány megelőzésére összpontosítja erőfeszítéseit. "Nem akarjuk, hogy a gázveszélyhelyzeti terv harmadik szakaszát is ki kelljen hirdetni" - mondta, hozzátéve: a harmadik fázisban már "a különböző ágazatokkal folytatott intenzív tárgyalásokkal kell kideríteni, hol vannak megtakarítási lehetőségek".
Forrás: https://kuruc.info/r/4/241969/
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Az EU elárulta, miért nem tiltja be az orosz gázt
2022. április 5

| RT


Küzdj a cenzúra ellen, oszd meg ezt a bejegyzést!

A külügyminiszter szerint az orosz gázimport betiltása Magyarország vétója miatt nem lehetséges

Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője bejelentette, hogy kizárták az orosz gázimport teljes tilalmának bevezetését, mert Magyarország álláspontja miatt a blokk nem tudna egyhangúlag megszavazni.

„Egyhangú döntés nem hozható, mert van egy ország, Magyarország, amely azt mondta, hogy megvétózza” – mondta a politikus a spanyol COPE című lapnak adott interjújában.

Borrell ugyanakkor elismerni látszik Budapest álláspontját, mondván: „Könnyű lemondani arról, amije nincs”, hozzátéve, hogy jelenleg nehéz helyzetben vannak azok az országok, amelyek sokkal inkább az orosz gázimportra támaszkodnak.

A nemrégiben újraválasztást nyert Orbán Viktor magyar miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy hazája számára az orosz gáz az egyetlen választási lehetőség, mivel az ország nem rendelkezik tengerparttal, és nem tudna közvetlenül cseppfolyósított gázt fogadni az Egyesült Államoktól.

„Nem arról van szó, hogy éjszaka felveszünk egy pulóvert, vagy kicsit lekapcsoljuk a fűtést, vagy kicsit többet fizetünk a gázért, hanem arról, hogy ha nem érkezik energia Oroszországból, akkor Magyarország energia nélkül marad. – mondta Orbán.

Mindazonáltal Borell hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az uniós országok kevésbé függjenek az orosz energiától, azzal érvelve, hogy az Oroszországtól való gázvásárlás „a háború finanszírozása”. Azt azonban elismerte, hogy lehetetlen egyik napról a másikra csökkenteni az orosz gáztól való 55%-os függőséget, utalva a németországi helyzetre, ahol a Német Ipari Szövetség elnöke, Siegfried Russwurm csütörtökön azt mondta, hogy a német ipar „összeomlana”, ha elzárva az orosz gáztól.

Borrell azonban ragaszkodik ahhoz, hogy blokkjának a lehető leggyorsabban csökkentenie kell az oroszországi energiától való függőségét, és azt javasolja, hogy kezdjük az olajjal, mivel az egyszerűbb és több van belőle. Moszkva szállítja jelenleg az EU-tagországok által felhasznált földgáz mintegy 40%-át, és az olajtermelésük körülbelül egyharmadát.

Olvass tovább


Az első uniós ország leállítja az orosz gáz vásárlását
Szombaton Litvánia lett az első uniós ország, amely leállította az orosz gáz vásárlását – bár a feltételezések szerint a jelenlegi magas árak voltak a fő tényező –, Lengyelország pedig bejelentette, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy az orosz kőolaj- és gázimportot az év végéig felhagyjon. 2022.

Később az interjúban Borrell is kitért arra a nehéz helyzetre, amelybe az EU került, mondván, hogy egyrészt a tisztviselők segíteni akarnak Ukrajnának, másrészt nem akarnak beavatkozni a konfliktusba, és nem akarnak konfliktust okozni. eszkalációja, azzal érvelve, hogy az EU nem katonai szövetség.

Azt is megjegyezte, hogy az orosz rubel mennyire képes ellenállni a nemzetközi szankciók nyomásának, mondván: „A rubel erős ellenállási képességet mutatott. Putyin most ragaszkodik ahhoz, hogy a valuta fenntartása érdekében rubelben fizessenek neki a gázért. Meglátjuk, mi lesz.”

Múlt csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta azt a rendeletet, amely előírja, hogy a Moszkvát szankciókkal sújtó országok április 1-től rubellel fizessenek az orosz gázért. A Kreml arra figyelmeztetett, hogy ennek megtagadása a gázszállítás végét jelentené. nem fog „ingyen” odaadni. Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy nem maradt más választása, mint áttérni a nemzeti valutára, mivel a dollár és az euró „elvihető”.
Hogy ezek mekkora genyók! Mocskos aljas népség. Megint kérdem. Mi a búbánatot keresünk ebben a társaságban?
Az jön le a mostani Mo. elleni médiaheccből, hogy tudatosan akarnak egyre jobban befeketíteni, pont mint 100 éve. Azaz az egész akció ukristól, EU-stól szervezetten folyik ellenünk, és szerintem az USA biztatására és egyértelmű támogatásával. Gyuribá körei az újabb 2/3 miatt le akar számolni Magyarországgal. Nem érdekli őket a valóság, hogy No. ausztria és még jó néhányan nem akarnak/tudnak leválni az orosz gázról, hanem az iszonyatos globális média erejükkel hazudnak és Magyarországot feketítik be. Sürgősen kell valamit tenni, mert ha nem ennek csúnya vége lesz.
Ha ezek nyertek volna, itt is ez várt volna arra, aki csúnyát kommentel Kabul Rózsájára vagy Szélbernátra:

Előbb utóbb eljön a gondolatbűnözés ideje is. Lassan tényleg Orwell 1984-e érkezik el. Pár év, szerintem max. 10, és megérkezünk.:mad:
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Pénzt. A közös piachoz hozzáférés egyelőre többet hoz a konyhára, mint amit visz.
Határeset. Szerintem inkább piacot, és gazdasági hálózatot. Mostanra lassan kezd kialakulni a gazdaságunk megint. Így 100 év alatt 3-szor levágtuk magunkat nem kifejezetten önként a piacainkról, most nem kéne 4.-szer. Persze másfelé bővíteni lehet, és kell is.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 903
56 779
113
Nehammer osztrák kancellàr kijelentette, hogy nem életszerű, hogy Ausztria lemondjon az orosz gázról, tekintettel arra, hogy sz osztrák gàzfogyasztás 80%-a Oo-ból jön.
Viszont forszirozni kell az alternativ energia termelést, hogy ezt a függőséget csökkentsék.
( exxpress.at)
Legalàbb egynek maradt egy kis esze még....
 

ikovics

Well-Known Member
2020. február 25.
70
335
53
Mondjuk mi kibírnánk fél évet, mert majdnem tele vannak a gáztárolók.

A kereskedelmi tárólók 6-7%-on, kb üresek.
A Szőregi stratégiai tároló (1200mm3 +700mm3 kereskedelni kapacitás) már szintén erős tempóban ürül kifelé.
Jelenleg kb 900mm3 van már csak benne, vagyis még a stratégiai táróló 1200mm3-ből is a negyedét felhasználtuk.

Forrás:

https://mmbf.hu/ugyfeleknek/aktualis/a_tarolo_toltottsegi_es_napi_forgalmi_adatai

https://mfgt.hu/hu-HU/Adatpublikalas/Taroloi-kapacitasok-es-napi-adatok
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Számtalan ország nincs az EU-ban, aztán mégis hozzáfér a közös piachoz és eladja itt a termékeit, nagy számosságban.
Tehát a kérdés mégegyszer: mit keresünk mi ebben a kuplerájban?
És teszi ezt jóval nyomottabb árakon, illetve jóval nagyobb sales költségekkel. A közös jogrend ad egy olyan bizalmi alapot, ami segít azt a hátrányt kicsit ellensúlyozni, hogy "elmaradott kelet-európaiak vagyunk".

Nekem segít vevőkhöz hozzáférnem, így is elég nehéz, hogy nem vagyunk német vagy luxemburgi cég.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 572
18 443
113
Szerintem, ha nem hivjuk le a leszerződött mennyiséget, akkor is ki kell azt fizessünk. :(
Tudja a fene. Nyilván nem ismerem a szerződés részleteit, de szerintem jogilag már az is visszás, hogy dollár helyett rubelben kell fizetni. Abban biztos vagyok, hogy a szerződésben a fizetés módja, (hogy milyen valutában történjen a kifizetés) 100%, hogy ki van kötve, és nyilván a rubelre történő egyoldalú átváltás az orosz fél részéről eleve szerződés szegés (nem szerződésszerű a teljesítés). Szóval egy ilyen jogellenes helyzetben felmerül a kérdés, hogy akkor miért is kellene teljesíteni a szerződésből eredő kötelezettségünk ráeső részét? A kérdés persze költői, hiszen kényszerhelyzetben vagyunk és minél kevésbé teljesítjük a szerződéses kötelezettségeinket annál nagyobb az esély, hogy egy ilyen helyzetben nem kapunk gázt.
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 832
48 534
113
És teszi ezt jóval nyomottabb árakon, illetve jóval nagyobb sales költségekkel. A közös jogrend ad egy olyan bizalmi alapot, ami segít azt a hátrányt kicsit ellensúlyozni, hogy "elmaradott kelet-európaiak vagyunk".

Nekem segít vevőkhöz hozzáférnem, így is elég nehéz, hogy nem vagyunk német vagy luxemburgi cég.
Nyomott árakon hm... Most a következők jutottak az eszembe:
  • a komplett koreai ipar (autók, elektronika, stb)
  • a komplett japán ipar ( ua. )
  • a nagyobb amerikai IT cégek

Nekik valamiért megy, és nem "nyomottabb árakon".
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 529
93 834
113
De bakker, ehhez mégis mi közünk?? Milyen vető?? Ne dőljünk be ennek a kommunikációs trükknek!! Semmi köze Orbannak ahhoz Nyugaton ki, milyen gázt vesz. Ennek ellenére én a holnapi nemzetközi Orbán sajtótájékoztatón jelezném, nincs magyar mesebeli vétó. Németország lemondhat az orosz gázról Orbán Viktor ezt nem akadályozza, sőt Ausztria is.
Szijjártó olvas. o_O

Az eseményen rákérdeztek arra is, hogy Magyarország az orosz gázért tudna-e fizetni rubelben. "A földgázszállításról egy kétoldalú szerződés rendelkezik, amelyet egy magyar és egy orosz vállalat kötött. Magyar részről az MVM egyik leányvállalata, az orosz részről a Gazprom egyik leányvállalata. Ebben az EU-nak nem volt szerepe" - emlékeztetett.

Majd hozzátette: "az EU szándékát, hogy valami közös választ adjanak az orosz gáz importjára, nem tartjuk szükségesnek.

Mindenki egyenként kötött kétoldalú szerződéseket, és hogy ezt ki hogyan módosítja, ehhez nekünk semmi közünk. Másnak sincs köze ahhoz, hogy mi hogyan módosítjuk a szerződést" - húzta alá a tárcavezető
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 529
93 834
113
Nyomott árakon hm... Most a következők jutottak az eszembe:
  • a komplett koreai ipar (autók, elektronika, stb)
  • a komplett japán ipar ( ua. )
  • a nagyobb amerikai IT cégek

Nekik valamiért megy, és nem "nyomottabb árakon".
Nézd meg milyen feltételekkel távozott Nagy-Brittania az EUból. Most ezt oszd el tizzel, mert annyival kisebb a befolyásunk és tízszer akkora a gazdasági kitettségünk. Lenulláznánk a magyar gazdaságot.

Az EU egy szükséges kényszer. Nem távozni kell, hanem megváltoztatni. Ebbe eddig beletört a bicskánk, 5 éve még jobbak voltak a kilátások. De a politika folyamatosan változik. Most bekkelünk és reméljük kedvezőbb lesz újra a széljárás. Figyeld a vasárnapot, mi lesz a francia elnökválasztás első fordulójában.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 572
18 443
113
Szijjártó olvas. o_O

Az eseményen rákérdeztek arra is, hogy Magyarország az orosz gázért tudna-e fizetni rubelben. "A földgázszállításról egy kétoldalú szerződés rendelkezik, amelyet egy magyar és egy orosz vállalat kötött. Magyar részről az MVM egyik leányvállalata, az orosz részről a Gazprom egyik leányvállalata. Ebben az EU-nak nem volt szerepe" - emlékeztetett.

Majd hozzátette: "az EU szándékát, hogy valami közös választ adjanak az orosz gáz importjára, nem tartjuk szükségesnek.

Mindenki egyenként kötött kétoldalú szerződéseket, és hogy ezt ki hogyan módosítja, ehhez nekünk semmi közünk. Másnak sincs köze ahhoz, hogy mi hogyan módosítjuk a szerződést" - húzta alá a tárcavezető
Ebből legalább kitűnik, hogy valószínűleg mi belemegyünk abba a fizetési mechanizmusba amit most az oroszok kitaláltak. Mondjuk nem mintha sok választásunk lenne.
 
  • Hűha
Reactions: formosa1

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Nyomott árakon hm... Most a következők jutottak az eszembe:
  • a komplett koreai ipar (autók, elektronika, stb)
  • a komplett japán ipar ( ua. )
  • a nagyobb amerikai IT cégek

Nekik valamiért megy, és nem "nyomottabb árakon".
És nekik mekkora vertikálisan integrált high-tech iparuk van? Szerb IT sikerekről pl. mennyit hallasz? Biztos ott is van azért jó szakember, de ha az EU-n kívül vagy, akkor már lehetsz akár india is, indiával kell árban versenyezned. Gyártás törökországba, vagy akár Afrikába, ha nem akarsz a távol-keletig menni...

Lehet nagyon erősnek érezni magunk, de az a helyzet, hogy a gazdasági fellendülésünk a közös piachoz való könnyű hozzáférés és az EUn belüliségünk adja. Nem a fejlesztési pénzek, ahogy előadják, hanem az, hogy szóba állnak velünk az európai cégek, és be tudunk kerülni beszállítónak. Nincs akkora önálló piaci jelenlét magyar termékekkel, amit behúzna más megrendeléseket is, illetve ajtók nyílnak, amiket amúgy nagyon nehéz lenne kinyitni.

Ma más fórumon ez lement, hogy valaki kirakta, hogy hurrá, előre megyünk nem hátra, megvették a gazdák a kabai cukorgyárat! Nem nézte meg, hogy 2016-os a hír. A gyár nem üzemel jelenleg, többek közt mivel amúgy sem tudna hova termelni a cukorkvóták miatt. Megírtam ezt neki, válasza: élelmiszer válság idején mindenki leszarja a kvótát. DE A GYÁR NEM ÜZEMEL 15 ÉVE! Ő eldöntötte, hogy megcsináljuk, megcsináltuk, és kész, a tények nem zavarják.

Nem azt mondom, hogy merjünk kicsik lenni, de azért nem szabad a vágyainknak felülírni a valóságot. Az pedig az, hogy az EU nélkül sokkal rosszab helyzetben lennénk a piacon, sokkal több éhes vetélytársunk lenne, akik olcsóbbak (akár meg jobb a tchnológiájuk, akár mert olcsóbb a munkaerő), kevésbé figyelnek a környezetvédelemre, jobban hozzáférnek nyersanyagokhoz, és már bejáratták az EU-n kívülről üzletelést.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: formosa1 and cirqle

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 832
48 534
113
És nekik mekkora vertikálisan integrált high-tech iparuk van? Szerb IT sikerekről pl. mennyit hallasz? Biztos ott is van azért jó szakember, de ha az EU-n kívül vagy, akkor már lehetsz akár india is, indiával kell árban versenyezned. Gyártás törökországba, vagy akár Afrikába, ha nem akarsz a távol-keletig menni...

Lehet nagyon erősnek érezni magunk, de az a helyzet, hogy a gazdasági fellendülésünk a közös piachoz való könnyű hozzáférés és az EUn belüliségünk adja. Nem a fejlesztési pénzek, ahogy előadják, hanem az, hogy szóba állnak velünk az európai cégek, és be tudunk kerülni beszállítónak. Nincs akkora önálló piaci jelenlét magyar termékekkel, amit behúzna más megrendeléseket is, illetve ajtók nyílnak, amiket amúgy nagyon nehéz lenne kinyitni.

Ma más fórumon ez lement, hogy valaki kirakta, hogy hurrá, előre megyünk nem hátra, megvették a gazdák a kabai cukorgyárat! Nem nézte meg, hogy 2016-os a hír. A gyár nem üzemel jelenleg, többek közt mivel amúgy sem tudna hova termelni a cukorkvóták miatt. Megírtam ezt neki, válasza: élelmiszer válság idején mindenki leszarja a kvótát. DE A GYÁR NEM ÜZEMEL 15 ÉVE! Ő eldöntötte, hogy megcsináljuk, megcsináltuk, és kész, a tények nem zavarják.

Nem azt mondom, hogy merjünk kicsik lenni, de azért nem szabad a vágyainknak felülírni a valóságot. Az pedig az, hogy az EU nélkül sokkal rosszab helyzetben lennénk a piacon, sokkal több éhes vetélytársunk lenne, akik olcsóbbak (akár meg jobb a tchnológiájuk, akár mert olcsóbb a munkaerő), kevésbé figyelnek a környezetvédelemre, jobban hozzáférnek nyersanyagokhoz, és már bejáratták az EU-n kívülről üzletelést.
Az a vertikálisan integrált ipar, az nem 5 de nem is 10 év alatt jött össze nekik. Korea gazdasága a '60as években mindenféle fekete-afrikai országokkal volt egy szinten.

Igen, eltart egy darabig. Mi abban a reményben csatlakoztunk ehhez a kuplerájhoz (talán 2004ben még nem volt az...), hogy téridőugrást hajtunk végre.
Nem sikerült, és szerintem más utat kell választani.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Az a vertikálisan integrált ipar, az nem 5 de nem is 10 év alatt jött össze nekik. Korea gazdasága a '60as években mindenféle fekete-afrikai országokkal volt egy szinten.

Igen, eltart egy darabig. Mi abban a reményben csatlakoztunk ehhez a kuplerájhoz (talán 2004ben még nem volt az...), hogy téridőugrást hajtunk végre.
Nem sikerült, és szerintem más utat kell választani.
És akkor 50 évig kb. Afrika szintre számíthatunk, illetve azzal kell versenyeznünk, ha már a példádnál maradunk... Szerintem egyelőre ez nem jobb opció, mint a birkózás Brüsszellel.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 475
67 854
113
Egy százalék alá csökkentette a Gazprom orosz állami energetikai cég németországi leányvállalata (Gazprom Germania) a legnagyobb nyugat-európai földgáztározó töltöttségét - jelezte egy szerdai lapinterjúban a társaságot ideiglenesen ellenőrző hatóság vezetője, aki szerint az állami felügyelet elrendelése előtt az a veszély fenyegetett, hogy működésképtelenné válnak helyi közműszolgáltatók.
Forrás: https://kuruc.info/r/4/241981/
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: formosa1 and cirqle