Az EU elárulta, miért nem tiltja be az orosz gázt
2022. április 5
| RT
Küzdj a cenzúra ellen, oszd meg ezt a bejegyzést!
A külügyminiszter szerint az orosz gázimport betiltása Magyarország vétója miatt nem lehetséges
Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője bejelentette, hogy kizárták az orosz gázimport teljes tilalmának bevezetését, mert Magyarország álláspontja miatt a blokk nem tudna egyhangúlag megszavazni.
„Egyhangú döntés nem hozható, mert van egy ország, Magyarország, amely azt mondta, hogy megvétózza” – mondta a politikus a spanyol COPE című lapnak adott interjújában.
Borrell ugyanakkor elismerni látszik Budapest álláspontját, mondván: „Könnyű lemondani arról, amije nincs”, hozzátéve, hogy jelenleg nehéz helyzetben vannak azok az országok, amelyek sokkal inkább az orosz gázimportra támaszkodnak.
A nemrégiben újraválasztást nyert Orbán Viktor magyar miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy hazája számára az orosz gáz az egyetlen választási lehetőség, mivel az ország nem rendelkezik tengerparttal, és nem tudna közvetlenül cseppfolyósított gázt fogadni az Egyesült Államoktól.
„Nem arról van szó, hogy éjszaka felveszünk egy pulóvert, vagy kicsit lekapcsoljuk a fűtést, vagy kicsit többet fizetünk a gázért, hanem arról, hogy ha nem érkezik energia Oroszországból, akkor Magyarország energia nélkül marad. – mondta Orbán.
Mindazonáltal Borell hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az uniós országok kevésbé függjenek az orosz energiától, azzal érvelve, hogy az Oroszországtól való gázvásárlás „a háború finanszírozása”. Azt azonban elismerte, hogy lehetetlen egyik napról a másikra csökkenteni az orosz gáztól való 55%-os függőséget, utalva a németországi helyzetre, ahol a Német Ipari Szövetség elnöke, Siegfried Russwurm csütörtökön azt mondta, hogy a német ipar „összeomlana”, ha elzárva az orosz gáztól.
Borrell azonban ragaszkodik ahhoz, hogy blokkjának a lehető leggyorsabban csökkentenie kell az oroszországi energiától való függőségét, és azt javasolja, hogy kezdjük az olajjal, mivel az egyszerűbb és több van belőle. Moszkva szállítja jelenleg az EU-tagországok által felhasznált földgáz mintegy 40%-át, és az olajtermelésük körülbelül egyharmadát.
Olvass tovább
Az első uniós ország leállítja az orosz gáz vásárlását
Szombaton Litvánia lett az első uniós ország, amely leállította az orosz gáz vásárlását – bár a feltételezések szerint a jelenlegi magas árak voltak a fő tényező –, Lengyelország pedig bejelentette, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy az orosz kőolaj- és gázimportot az év végéig felhagyjon. 2022.
Később az interjúban Borrell is kitért arra a nehéz helyzetre, amelybe az EU került, mondván, hogy egyrészt a tisztviselők segíteni akarnak Ukrajnának, másrészt nem akarnak beavatkozni a konfliktusba, és nem akarnak konfliktust okozni. eszkalációja, azzal érvelve, hogy az EU nem katonai szövetség.
Azt is megjegyezte, hogy az orosz rubel mennyire képes ellenállni a nemzetközi szankciók nyomásának, mondván: „A rubel erős ellenállási képességet mutatott. Putyin most ragaszkodik ahhoz, hogy a valuta fenntartása érdekében rubelben fizessenek neki a gázért. Meglátjuk, mi lesz.”
Múlt csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta azt a rendeletet, amely előírja, hogy a Moszkvát szankciókkal sújtó országok április 1-től rubellel fizessenek az orosz gázért. A Kreml arra figyelmeztetett, hogy ennek megtagadása a gázszállítás végét jelentené. nem fog „ingyen” odaadni. Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy nem maradt más választása, mint áttérni a nemzeti valutára, mivel a dollár és az euró „elvihető”.