[BIZTPOL] Nyugat-Európa és Észak-Európa (Európai Unió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 355
113
Az emberiségnek Krisztusban kell egyesülnie és ezt az egyesítést csak az Egyház végezheti el (de János jelenéseiből kiderül, hogy sajnos nem fogja).. Ez Isten akarata is,aki nem véletlenül teremtett nemzeteket és nyelveket.

Egy világkormánnyal nem érnél el semmit, csak totális elnyomást, ahol a világkormány a felső 1-2% érdekében teljes kontroll nélkül irányítaná és manipulálná az emberiséget.

Szóval a magam részéről nem kérek az ilyen ideologikus lázálmokból, mert túl sokan haltak már bele.

Jelen esetben tényleg az van, hogy fingjuk sincs hogyan oldják meg a jelenlegi problémákat - jövedelmi egyenlőtlenségek, eurozóna működésképtelensége, demográfiai problémák, identitás-és migránsválság), ezért még jobban belecsapnak a lecsóba. Jelentős részben terelésből.
Légyszíves engem ezektől a Krisztusos dolgoktól kímélj meg. Én erre nem vagyok vevő. Számomra az jelzi az emberiség felnőtté válását, hogy megszűnik hinni a mesékben. Sajnos az emberiség valahol a gyermek és a kamasz színvonalánál lehet. Jó lenne ha szépen lassan el tudnánk jutni a mesékben való hittől a kamasz lázadozáson és útkeresésen át a felnőtt korig. A felnőtt kornak pedig nem része a mesékben való hit.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos and 2ndt

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 339
16 198
113
Légyszíves engem ezektől a Krisztusos dolgoktól kímélj meg. Én erre nem vagyok vevő. Számomra az jelzi az emberiség felnőtté válását, hogy megszűnik hinni a mesékben. Sajnos az emberiség valahol a gyermek és a kamasz színvonalánál lehet. Jó lenne ha szépen lassan el tudnánk jutni a mesékben való hittől a kamasz lázadozáson és útkeresésen át a felnőtt korig. A felnőtt kornak pedig nem része a mesékben való hit.

Az előző világkormányos hozzászólásod alapján te is hiszel a mesékben, másrészt a tudomány sem tudod meggyőzőbb magyarázatot adni a világ keletkezésére, minta Biblia. Voltaképp a világ keletkezésének menete a tudomány jelenlegi álláspontja szerint kb. pont ugyanaz, mint a bibliai teremtéstörténet alapján.

És lőn világosság - nagy bumm. stb.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 339
16 198
113
Hát az egyház még a saját leszakadt részeivel sem képes egyesülni, szóval ez az egyesítés meglehetősen távolinak tűnik.
Egyébként meg ennyiből Mohamed meg mást mondott, a kettőnek meg ugyan az a jogalapja az egyesítésre.

A Biblia szerint oylan távoli, hogy meg sem valósul, de ettől még ez a cél (Isteni elvárás)
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Légyszíves engem ezektől a Krisztusos dolgoktól kímélj meg. Én erre nem vagyok vevő. Számomra az jelzi az emberiség felnőtté válását, hogy megszűnik hinni a mesékben. Sajnos az emberiség valahol a gyermek és a kamasz színvonalánál lehet. Jó lenne ha szépen lassan el tudnánk jutni a mesékben való hittől a kamasz lázadozáson és útkeresésen át a felnőtt korig. A felnőtt kornak pedig nem része a mesékben való hit.
S akkor mi lesz? Nem lesz több háború, mindenki ugyanazt csinálja ugyanúgy, béke-szeretet-egyetértés, szabadság-egyenlőség-testvériség? Engem ez a kommunista utópiára emlékeztet.
Az emberiség fejlett. Mindig is ilyen volt, az előttünk járók sem voltak hülyébbek, sőt.
Úgy könyvelsz el valamit mesének, hogy az ellenkezőjének bizonyításához járnod kellett volna a túlvilágon, vagy élned kellett volna akkor és ott. Addig nem tudjuk, hogy mese volt-e vagy sem. Mindenesetre akkora port kavart a dolog, hogy pillanatok alatt terjedt az üldözés ellenére is. Valszeg nem egy "tedd a kezed a tévére és járj" típusú faszi volt.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 110
124 595
113
Az előző világkormányos hozzászólásod alapján te is hiszel a mesékben, másrészt a tudomány sem tudod meggyőzőbb magyarázatot adni a világ keletkezésére, minta Biblia. Voltaképp a világ keletkezésének menete a tudomány jelenlegi álláspontja szerint kb. pont ugyanaz, mint a bibliai teremtéstörténet alapján.

És lőn világosság - nagy bumm. stb.
Attóll még ez nem jelenti azt, hogy készpénznek kell venni egy 2000 vagy akárhány éve élt szakállas muksó akármilyen írását. Mivel az összes vallási szöveget EMBEREK írták EMBEREKNEK és EMBEREK is terjesztették akiket az különböztetett meg a többitől, hogy kicsit jobban tudtak beszédeket tartani nagyobb tömeg előtt.
Én katolikus családban nőttem fel, hittanra is jártam templomba is elég sokáig. De valahogy 10 éves koromban már felsejlett bennem a kérdés, hogy miért is ennek az öreg bácsinak van igaza előttem amikor az összes vallás azt állítja, hogy annak van igaza.

Keresztény értékrendben nőttem fel, és az alapvető keresztény moralitást tartom követendőnek nem pedig a vallást magát. A vallás mindig megpróbálja megmagyarázni a megmagyarázhatatlant és ezzel egy keretet ad a dolgoknak amit (még ) nem értünk. Egyfajta szellemi mankó, nem tagadom Isten vagy akármilyen felsőbb hatalom létét, de abban biztos vagyok, hogy az a hatalom nem olyan mint amit akármelyik vallás követői leírtak, mivel a vallások általában az adott kultúrkörben uralkodó szokásjog alapjaihoz lettek igazítva megszületésükkor, vagy pedig terjedésükkel átformáltak egy másik kultúrkört. (ezzel próbálkoznak a kecskepásztorok most)

Az általam elképzelt európai identitás keresztény alapokon nyugszik, viszont a vallásosság nem követelmény benne. A vallás mindaddig megtűrhető amíg nem bomlasztja a közösséget és nem veszélyes, a közösség nem hívő részére.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 110
124 595
113
S akkor mi lesz? Nem lesz több háború, mindenki ugyanazt csinálja ugyanúgy, béke-szeretet-egyetértés, szabadság-egyenlőség-testvériség? Engem ez a kommunista utópiára emlékeztet.
Az emberiség fejlett. Mindig is ilyen volt, az előttünk járók sem voltak hülyébbek, sőt.
Úgy könyvelsz el valamit mesének, hogy az ellenkezőjének bizonyításához járnod kellett volna a túlvilágon, vagy élned kellett volna akkor és ott. Addig nem tudjuk, hogy mese volt-e vagy sem. Mindenesetre akkora port kavart a dolog, hogy pillanatok alatt terjedt az üldözés ellenére is. Valszeg nem egy "tedd a kezed a tévére és járj" típusú faszi volt.
Háború mindig lesz és egyenlőtlenség is mindig lesz. A vallási alapú utópia is ugyan olyan utópia mint a kommunista. Mese habbal. Az emberiség ha addig nem pusztítja el magát kijut az űrbe, de a háborút ott is cipeljük magunkkal és az egyenlőtlenséget is. Minden más csak álom.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7, 2ndt and zeal

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Az emberiség fejlett. Mindig is ilyen volt, az előttünk járók sem voltak hülyébbek, sőt.
A konyvnyomtatas hatasara emelkedett az emberiseg egy uj ertelmi szintre. Es pont azota mennek lejtmenetben a vallasok. Veletlen?
Úgy könyvelsz el valamit mesének, hogy az ellenkezőjének bizonyításához járnod kellett volna a túlvilágon, vagy élned kellett volna akkor és ott. Addig nem tudjuk, hogy mese volt-e vagy sem. Mindenesetre akkora port kavart a dolog, hogy pillanatok alatt terjedt az üldözés ellenére is. Valszeg nem egy "tedd a kezed a tévére és járj" típusú faszi volt.
Ketezer eve varunk egy embert, hogy visszajojjon. Nem lehetne mostmar inkabb ezzel a vilaggal foglalkozni. Aztan majd ha meltoztatott feltamadni akkor foglalkozzunk vele?

Igazából én támogatom az Európai Egyesült Államokat.
Amit irsz igazabol mar megtortent, de elkurtak. Lehetett volna jo dolgokra hasznalni az EU-t, de nem ez tortent. Ha most EEÁ lenne akkor csak annyit ernel el, hogy ugyanazok a ballibbant emberek vennek at ujra az iranyitast akiket mar egyszer elkuldtunk. EEÁ eseten le sem tudnad szavazni oket.
Egy az europai lakosok erdekeit kepviselo EU lehetett volna jo, de tartok tole, hogy soha nem ez volt a cel.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Háború mindig lesz és egyenlőtlenség is mindig lesz. A vallási alapú utópia is ugyan olyan utópia mint a kommunista.

J.K. semmilyen utópiát nem vázolt fel. Magomed prófétát meg Jahvét Imhotepet stbstb. nem tudom. A társadalom mérgezőit volt, hogy fegyverrel bírta távozásra. Az egyház gyakorlata miatt azonban érthető, ha valaki így látja, de ez egy hamis kép.

A konyvnyomtatas hatasara emelkedett az emberiseg egy uj ertelmi szintre.
Úgy 4000 év társadalmi alkotásáról nem veszel most tudomást. Az egyiptomiakról és szkítákról akik (róluk tudták eddig bizonyítani, de valszeg nem voltak ezzel egyedül) agyat műtöttek, az ógörögökről, rómaiakról, stb.
Másfelől megközelítve: innentől indult a természet módszeres megerőszakolása és pusztítása. Ha ez az új értelmi szint, akkor köszönöm nem kérem. Mi a mérce? Mi az új értelmi szint? Hogy innentől nem vallásosak? Előrébb lettek ezzel, megtudták mi az élet célja, mi van a halál után, mi az ember nyughatatlanul kereső természetének oka és lényege? Nem gondolom. Jó buli a nyomtatás, de az állítólag erre alapozott (amúgy meg a görög csókákra de mindegy) tudományok vallásos, bigott tisztelete zajlik (többek között itt is), holott nagyon faszán tudunk már űrben utazni vagy vegyületeket felismerni de ezzel a fentebb vázolt kérdésekre nem kapok választ. Almát a körtével összehasonlítás.


Ketezer eve varunk egy embert, hogy visszajojjon.
Egyszer villantott, beszartak tőle a barátai is. Egy darabig érthető, ha nem jön :D
Viccen kívül ez a várakozás nem olyan jellegű kellene, hogy legyen mint mikor a buszra vársz. Majd jön amikor úgy van, vagy az emberiség életében már nem is jön, vagy épp az egész eljövetelt meg kell fordítani és úgy értelmezni, hogy majd mi megyünk elé(jük). Egyesével. Passz.
Nem lehetne mostmar inkabb ezzel a vilaggal foglalkozni.
Miért zárja ki a kettő egymást? Aki nem foglalkozik ezzel a világgal az úgy 4-5 napon belül kiszárad és meghal.

Aztan majd ha meltoztatott feltamadni akkor foglalkozzunk vele?
Az azért elég nagy dobás lenne ahhoz, hogy ignoráljuk. Szóval ja ha ilyen történik te is ezzel fogsz foglalkozni. Már ha szó szerint kell érteni mindent ami le van írva. S akkor a fordítási hibákról még nem is beszéltünk, ami sokszor az álszent finomkodó fordító szándékos "ajándéka".
Egyszer már megcsinálta, lett is 2000 éves híre a dolognak. (Igen valszeg tényleg történt valami ilyesmi, a korabeli nem keresztény vagy zsidó rómaiak sem tudták hova tenni a dolgot. Nem is akarták neki elhinni aztán mondta egy apostolnak hogy gyere már ide fogdoss meg ne járjon a szád. Erről elég sokat tanultam, fél év anyagát nem raknám be ide ha nem gond.)
Részemről hittanórának vége, ez a HTKA :)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Aztán az oktatás legfontosabb fejlesztési eszköze lett és az emberek egyből nem lettek annyira fogékonyak a vallásháborúra.
Gondolod ezért nem lettek fogékonyak, mert mindenki elkezdett olvasni? Mit? Komolyan érdekelne, szerinted mit olvastak az első nyomdákból az emberek, amitől elment a kedvük a hitükért vívott háborútól? Robert Fludd és hasonló manusok munkáját? Ezeket most olvassák a legtöbben, ahogy felkerült a netre.
Egyszerűen csak erősebb természetű lett a központi hatalom, a politikai érdekek visszafogták a harcias híveket.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Aztán az oktatás legfontosabb fejlesztési eszköze lett és az emberek egyből nem lettek annyira fogékonyak a vallásháborúra.

A vallásháborúk dinasztikus háborúkká alakultak át, ebben az oktatásnak semmi szerepe nem volt, különösen, hogy az oktatás felekezeti oktatás volt, ami a szektarianizmust erősítette.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 110
124 595
113
Amúgy nem tudtam soha sem felfogni hogy mi volt az értelme az újkori kereszténységen belüli vallásháborúknak, bár a katolikus egyház eléggé elfajzott volt ahhoz hogy az embernek elege legyen belőle. De a fene sem vívna ezért háborút. A kedves támadó hajlamú muszlimot sem azért semlegesítem, mert muszlim hanem mert fenyegetést jelent. Abból adódóan, hogy nem tud életvitelszerűen együtt élni agresszív viselkedés nélkül, és hogy ez a viselkedés vallási okokból fakad na az már magában szégyen.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and 2ndt

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
De a fene sem vívna ezért háborút.
Nem nagyon tanítják, de többnyire a ma démonizált, elhallgatni kívánt etnikai konfliktus volt az ok, másrészt a katolikus egyház elfajzottsága bár nyilvánvaló volt de azért a kor VidámVasárnapjait nem nagyon tűrték meg, és nem teológai hanem társadalmi alapokon.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 110
124 595
113
J.K. semmilyen utópiát nem vázolt fel. Magomed prófétát meg Jahvét Imhotepet stbstb. nem tudom. A társadalom mérgezőit volt, hogy fegyverrel bírta távozásra. Az egyház gyakorlata miatt azonban érthető, ha valaki így látja, de ez egy hamis kép.


Úgy 4000 év társadalmi alkotásáról nem veszel most tudomást. Az egyiptomiakról és szkítákról akik (róluk tudták eddig bizonyítani, de valszeg nem voltak ezzel egyedül) agyat műtöttek, az ógörögökről, rómaiakról, stb.
Másfelől megközelítve: innentől indult a természet módszeres megerőszakolása és pusztítása. Ha ez az új értelmi szint, akkor köszönöm nem kérem. Mi a mérce? Mi az új értelmi szint? Hogy innentől nem vallásosak? Előrébb lettek ezzel, megtudták mi az élet célja, mi van a halál után, mi az ember nyughatatlanul kereső természetének oka és lényege? Nem gondolom. Jó buli a nyomtatás, de az állítólag erre alapozott (amúgy meg a görög csókákra de mindegy) tudományok vallásos, bigott tisztelete zajlik (többek között itt is), holott nagyon faszán tudunk már űrben utazni vagy vegyületeket felismerni de ezzel a fentebb vázolt kérdésekre nem kapok választ. Almát a körtével összehasonlítás.



Egyszer villantott, beszartak tőle a barátai is. Egy darabig érthető, ha nem jön :D
Viccen kívül ez a várakozás nem olyan jellegű kellene, hogy legyen mint mikor a buszra vársz. Majd jön amikor úgy van, vagy az emberiség életében már nem is jön, vagy épp az egész eljövetelt meg kell fordítani és úgy értelmezni, hogy majd mi megyünk elé(jük). Egyesével. Passz.

Miért zárja ki a kettő egymást? Aki nem foglalkozik ezzel a világgal az úgy 4-5 napon belül kiszárad és meghal.


Az azért elég nagy dobás lenne ahhoz, hogy ignoráljuk. Szóval ja ha ilyen történik te is ezzel fogsz foglalkozni. Már ha szó szerint kell érteni mindent ami le van írva. S akkor a fordítási hibákról még nem is beszéltünk, ami sokszor az álszent finomkodó fordító szándékos "ajándéka".
Egyszer már megcsinálta, lett is 2000 éves híre a dolognak. (Igen valszeg tényleg történt valami ilyesmi, a korabeli nem keresztény vagy zsidó rómaiak sem tudták hova tenni a dolgot. Nem is akarták neki elhinni aztán mondta egy apostolnak hogy gyere már ide fogdoss meg ne járjon a szád. Erről elég sokat tanultam, fél év anyagát nem raknám be ide ha nem gond.)
Részemről hittanórának vége, ez a HTKA :)

Szerintem az emberi természetre és a nagy kérdésekre vonatkozó válaszokat soha nem fogjuk megtudni, az ezen való filozofálás szép dolog, csak egy bizonyos szint után társadalmat nem építenék rá. Hass, alkoss gyarapíts, hogy az utánad következőknek valami lényegeset tudj áltadni.
 
  • Tetszik
Reactions: emel and 2ndt

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 598
18 597
113
A vallásháborúk dinasztikus háborúkká alakultak át, ebben az oktatásnak semmi szerepe nem volt, különösen, hogy az oktatás felekezeti oktatás volt, ami a szektarianizmust erősítette.

Dinasztikus háborúkká? Mire gondolsz? Európa történelmében vallásháborúkról kb a 18. század elejéig lehet beszélni, de én nem látok olyan folyamatot ahol a vallásháború (teszem azt a 30 éves háború) átment volna valamely uralkodói ház folytatólagos háborújába. Legalábbis a cél amiért harcoltak nem igazán vezethető le a vallásért való küzdelem hivatkozási alapjaként. Mondjuk Svédország 18. századi háborúinak vajmi kevés köze volt a valláshoz amikor Oroszországgal harcoltak.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Úgy 4000 év társadalmi alkotásáról nem veszel most tudomást. Az egyiptomiakról és szkítákról akik (róluk tudták eddig bizonyítani, de valszeg nem voltak ezzel egyedül) agyat műtöttek, az ógörögökről, rómaiakról, stb.
Másfelől megközelítve: innentől indult a természet módszeres megerőszakolása és pusztítása. Ha ez az új értelmi szint, akkor köszönöm nem kérem. Mi a mérce? Mi az új értelmi szint? Hogy innentől nem vallásosak?
Picit egyszerusitettem, de ez ne tevesszen meg. Az altalad ferlsorolt kulturakat en ugyanolyan ertekesnem tartom mint te, ha nem jobban.
A baj a keresztenyseggel van. Brutalis szellemi visszaeses kovetkezett be az elterjedesevel. Majd 500 ev utan kezdett csak ebredezni (pl.: Az irastudok szama a romai kor vegen 50%, utana 1%! ), amikor egy irastudatlan profeta kovetoi elkezdtek szorongatni es kimozditottak a kenyelmes, dogmatikus eletebol. Ez tortent.
Előrébb lettek ezzel, megtudták mi az élet célja, mi van a halál után, mi az ember nyughatatlanul kereső természetének oka és lényege? Nem gondolom.
Az elet celja maganak az eletnek a fenntartasa. Nem olyan bonyolult. Ki mondta, hogy van elet a halal utan? Persze van, de utodoknak hivjak oket. Az emberi termeszet pedig kovetkezik az elobbiekbol. (Evoluciosan determinalt.)
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos and 2ndt

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Szerintem az emberi természetre és a nagy kérdésekre vonatkozó válaszokat soha nem fogjuk megtudni, az ezen való filozofálás szép dolog, csak egy bizonyos szint után társadalmat nem építenék rá. Hass, alkoss gyarapíts, hogy az utánad következőknek valami lényegeset tudj áltadni.
Na pont erről van szó, csak el kellene dönteni, hogy milyen irányban kellene hatni és alkotni, ez meg létfilozófiai kérdés. Mi a lényeges?
Egy biztos pontunk van egyéni és társadalmi szinten is, az a természet amiben élni tudunk. Számomra ez a mérce, de ez azt is jelenti, hogy a technikai fejlődés csak nagyon nagyon szűk keretek között értelmezhető fejlődésként. Ebből az következhet, hogy általában a természeti élettől való távolodás degenerációt jelent az ember mint földi létező számára.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Evoluciosan determinalt."

Pont ezt lehet egyebkent azzal sikeresen "kezelni", hogy iranyt mutatunk a sikeres/produktiv felhasznalasuknak a kozosseg szamara.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Na pont erről van szó, csak el kellene dönteni, hogy milyen irányban kellene hatni és alkotni, ez meg létfilozófiai kérdés. Mi a lényeges?
Egy biztos pontunk van egyéni és társadalmi szinten is, az a természet amiben élni tudunk. Számomra ez a mérce, de ez azt is jelenti, hogy a technikai fejlődés csak nagyon nagyon szűk keretek között értelmezhető fejlődésként. Ebből az következhet, hogy általában a természeti élettől való távolodás degenerációt jelent az ember mint földi létező számára.

Viszont ez nem szuksegszeruseg, elviekben kezelheto lenne (ha nem lennenek benne tul sokan ellenerdekeltek).