"Boris Johnson kormánya még márciusban több mint százoldalas dokumentumban letette az asztalra az elképzeléseit arról, hogy London az elkövetkező években milyen szerepet szán magának a világban. A Global Britain, azaz Nagy-Britannia helye a világban a katonai védelem, a belső biztonság, a külpolitika és a fejlődés általános kérdéseit boncolgatja. A dokumentum az Európai Unióval történő idei szakítás után a szigetország törekvéseit foglalja össze.
..
A vágyak gyűjteménye ez, de emellett mértéktartó és kiegyensúlyozott, nem annyira johnsonos, mint arra számítani lehetett – nagyjából így összegzik a véleményüket a brit sajtótermékek. A kormányfő tavalyra ígérte, hogy előáll a Global Britainnel, de aztán a koronavírus-járvány beleszólt. Sokan most is elsietettnek ítélik meg a közlést: a pandémia alatt nincs helye ilyen távlati tervek megjelentetésének, minden erővel a járvány ellen kell küzdeni. De talán épp a pandémiában elért siker is táplálhatja a britek önbizalmát: megy ez – és sokkal jobban – egyedül is."
..
"Harminc év múltán, a hidegháború lezárulta után az Egyesült Királyság elengedhetetlennek tartja atomütőereje fejlesztését. Hogy komolyan vegyék a nagyhatalmak közt, ahhoz valódi muszklikat kell mutatni.
Az előző stratégia szerint a Trident nukleáris programban a jelenlegi 195 atomrakéta mennyiségét 2025-re 180-ra kellene mérsékelni. Ez immár nem megvalósítható – szögezi le a dokumentum –, helyette a robbanófejek számát tíz éven belül 260-ra növelik. Ez Nagy-Britannia leszerelési politikájának a pálfordulása, a nemzetközi szerződések nyilvánvaló megsértése – érvelnek az atomfegyver-ellenesek."
..
"A brit katonai egységek már eddig is viszonylag gyorsan bevethetők voltak a Föld egy másik pontján. A hadsereg fejlesztése is erre mutat. A tervek szerint a létszámát 2025-ig a jelenlegi 82 ezerről – önkéntes nyugdíjba vonulással – 72 500-ra csökkentik. 1714 óta ez lesz a legkisebb létszámú brit hadsereg – derítette ki a The Guardian napilap. Kicsi, de erős, ráadásul rendkívül mozgékony. A haderő modernizálásának is ezt a célt kell szolgálnia.
..
A Royal Air Force-ban a jelenlegi 14 darab Hercules C–130-as szállítógépet a 2030-as évek közepére húsz darab A400M Atlasszal fogják pótolni. A kilenc darab Chinook helikopterre is nyugdíj vár, csakúgy, mint 24 darab Typhon vadászgépre. A 227 darab Challenger II típusú harckocsiból 148-at 1,3 milliárd fontért korszerűsítenek, a többi valószínűleg a roncstelepre kerül. A romboló fregattokból is csak tizenhét marad. A következő években kétmilliárd fontot fordítanak robotok és drónok beszerzésére."
Boris Johnson kormánya még márciusban több mint százoldalas dokumentumban letette az asztalra az elképzeléseit arról, hogy London az elkövetkező években milyen szerepet szán magának a világban. A Global Britain, azaz Nagy-Britannia helye a világban a katonai védelem, a belső biztonság, a...
magyarnemzet.hu