Tulságosan is kezdett magára találni Oroszország, túl nagy léptékben fejlődött az 1999-es államcsőd után, ami már veszélyes volt egyesekre nézve, ezért csináltak egy-két műbalhét, hogy szankciózni tudják őket, lelassítva a fejlődésüket. Putyin miatt nem sikerült a hatalomba beültetni a nyugatbarát elemeket, ráadásul nem akar az istenért sem annyit költeni a hadseregre, amitől a gazdaság és az életszínvonal megfeneklene. Putyin népszerűsége a nyugati félteken folyamatosan emelkedett az emberek körében, ezt le kellett rombolni mindenáron.
-Ebben jól benne van miért kezdték el macerálni az oroszokat 2014-ben.
Idézek: Az új orosz külpolitikai koncepció Vlagyimir Putyin orosz elnök 2012. május 7-én, azaz a beiktatása napján több fontos rendeletet írt alá, közöttük „Az Oroszországi Föderáció külpolitikai irányvonalának megvalósítására irányuló intézkedésekről” címűt. A hétoldalas dokumentum a „pragmatizmus, nyitottság és többvektorúság” elveire építkező külpolitikai kurzust hirdetett meg, amelynek a legfőbb megállapításai a következőkben összegezhetők:
• A külpolitika segítse elő az orosz gazdaság modernizálását és Oroszország „egyenrangú világpiaci partnerként” való megjelenését. • Az OF szélesítse az ENSZ békefenntartó műveleteiben való részvételt.
• A FÁK-térségben az integrációs folyamatok elősegítése a külpolitika „kulcsfontosságú iránya”.
• El kell mélyíteni az eurázsiai integrációt, és 2015. január elsején létre kell jönnie az Eurázsiai Gazdasági Uniónak.
• Hozzá kell járulni Abházia és Dél-Oszétia nemzetközi pozícióinak erősítéséhez.
• Az EU-val kapcsolatos stratégiai cél az „az Atlanti-óceántól a Csendes-óceánig terjedő, egységes gazdasági és humán térség” létrehozása.
• Az ázsiai–csendes-óceániai térségben erősíteni kell az integrációs folyamatokat, mert azok hozzájárulnak Kelet-Szibéria és a Távol-Kelet fejlődéséhez.
• Tovább kell folytatni annak a kezdeményezésnek a támogatását, amely az ázsiai–csendes-óceániai térségben egy „új biztonsági architektúrát” hozna létre.
• Az Egyesült Államok vonatkozásában – a rakétavédelemmel kapcsolatos orosz megközelítés következetes fenntartása mellett – azt kell elérni, hogy „biztos garanciát kapjanak arról, hogy a rendszer nem irányul az orosz nukleáris elrettentő erők ellen”.
• A NATO-val „annak mértékében kell fejleszteni a kapcsolatokat, hogy az mennyire kész figyelembe venni az OF érdekeit”.
• Folytatni kell azt a munkát, amely „nemzetközi jogilag kijelöli az OF külső határait a tengeri talapzaton, és behatárolja a hozzá tartozó tengeri övezeteit”.
A nyugat sorozatosan benézte és nézi az orosz helyzetet. (mondom én ezt mint egy sámli szakértő).
1, A Szovjetunió bukása után a mai Oroszországot még további részekre kellett volna szakítania. A kisebb országokkal (optimális esetben) jobban meg lehetett volna egyezni a tömegpusztító fegyverekről (Ukrajna), plusz lehetett volna játszani az "oszd meg és uralkodj" elvet. A szét szakított területek gazdaságilag a későbbiekben nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tudnak felemelkedni.
2, A jelcini korszak elején lehetőség volt Oroszországot a nyugathoz csatolni, de csak hülyítették az oroszokat. A szerencsétlen akkori orosz politikai elit ("da" diplomácia) komolyan hitt abban hogy akár a NATO-hoz is csatlakozhat Oroszország. Márpedig ha valami különleges státusszal ezt megteszi, és beépül az orosz rendszerbe akkor kénye kedve szerin irányíthatta volna. A Clintoni politika inkább ellenséget keresett az oroszokban, hogy a NATO (USA) vezető szerepét fent lehessen korlátlanul tartani. Szerintem ez nagyban köszönhető az USA politikájára igen nagy hatással lévé fegyverlobbinak. Bár jelentős volt az USA segítsége abban hogy Jelcin másodjára is nyert, de az USA kezdte elhidegíteni a kapcsolatokat. Ellenségképet kereset, és Kínát ekkor még nem vették komolyan.
A jugó balhéban játszott szerepe és a politikailag (!!!!) indokolatlan NATO bővítés józanította ki az egyes orosz politikacsináló oligarhiákat. Ha Oroszország ellenség akkor katonailag indokolt a NATO bővítés. Ez az is jelzi hogy az új tagállamok közül talán a lengyelek közelítettek a tagsági mércéhez, összes új tagálam a fasorban sem volt.
3, Szerintem Jelcin után egy hatalmi harc alakult ki Moszkvában a nyugatbarát és a nacionalista oligarhiák között, az utóbbiak győztek és Putyint mint emelték hatalomra, gondolván, majd irányítják. Nem mérték fel (nyugaton sem!) hogy a következő évek legnagyobb formátumú politikusa került hatalomra. Ekkor még elfogatható volt a kapcsolata a nyugatnak az oroszokkal, de az biztos nem tett jót hogy a csecsen fegyvereseket szabadságharcosként emlegették. A II csecsen háború és a Kurszk balesete és a grúz háború megmutatta Putyinnak hogy a hadsereg súlyos problémákkal küzd. A grúz háború fordulópont lett az orosz-nyugat kapcsolatokban (és nem mellékesen nagyban befolyásolta a nyugat diplomáciai műveletét a világban). A grúz háborút az oroszoknak el kellett volna veszíteni. De nem ez történt, és ahelyett hogy az oroszok vissza szorultak volna elkezdték jelentősen modernizálni a hadseregüket. Nagyon mélyről indultak. Egy 60-70-es évekbeli technikával felszerelt hadsereget kell felhozni a XXI. szd. szintjére. (Ezt itt szerintem mindenki tudja). Ugyanakkor szerintem nagyon jól átlátták a lehetőségeiket, nem tudnak legyártani 2000 "lopakodó" repülőgépet, 4-5 rep.hordozót, hogy felvegyék a versenyt a nyugattal ezért a stratégiai erőt fejlesztették, korszerűsítették. Az USA azt gondolta hogy belekényszeríti az oroszokat egy hagyományos fegyverkezési versenybe amit megint elbuknak. És az USA újra boldog. Ez nem így alakult.
4, Az amerikai stratégák egyes köre nagy híve a korlátozott atomháborúnak az oroszokkal, de szerintem a korlátozott atomháború mint olyan egy baromság (miért maradna meg korlátozott szinten?). Pedig az amerikai rakétavédelem az oroszokkal szemben nagyon efelé mutat, -szerintem. Az orosz stratégiai erő korszerűsítése/fejlesztese jórészt ez ellen irányul. Bizony motánában is felmerült hogy olyan szankciókat vezessenek be Oroszország ellen ami lezárja az orosz kikötőket.
5, A nyugat visszatért a bekerítés stratégiához amit a Szovjetunió ellen is alkalmazott anno. Az Arab Tavasz és egyéb színes forradalmak mind ezt szolgálták. A szír váltságnak a következménye, hogy újra jelentős katonai erővel vannak jelen a Földközi-tenger térségében az oroszok, pedig előtte már leépítették a jelenlétet.
5, A kínaiak és az oroszok egyidejű démonizálása azt hozta magával, hogy összeborul a két állam (pedig nem-nagyon akarták), az orosz technológiai háttér és nyersanyag + kínai tőke nem sok jót vetít előre az USA számára. (Ezt akadályozta meg az EU-val az ukrán balhé kapcsán).
6, Ha az oroszok felfegyverzi Iránt, az fájó tüske lesz Izraelnek és az USA-nak is. Szerintem csak Irán elleni háborúval oldható meg, ami Izrael/USA ellen fordíthatja az iszlám világot. Ha nem szankciózzák ész nélkül az oroszokat akkor ez nem következhetne be.
7, Az USA még mindig azt hiszi hogy gazdaságilag véglegesen megroppanthatja Oroszországot. Orosz városokban a lakosság nyugati színvonalon él, vagy szeretne élni, de a vidéki lakosságot a szankciók nem érintik mélyen. A változó klíma a szibériai területen a mezőgazdaság kiterjesztését vetíti előre. Ha van kaja, akkor a többség nem mozdítható a kormány ellen. 2008-óta dolgoznak az oroszok azon hogy minél kisebb arányban függjenek a nyugattól, ezt nagyon felgyorsították 2014-től, és jelentős eredményeket értek el.
8, A nyugat ellenséges magatartása lehetőséget adott az orosz hatalomnak a patriotizmus kiterjesztésére. A II világháborús hősiesség, a Nagy Honvédő Háború túldimenzionálása már kis iskolás korban megkezdődik. (Ezzel szemben nyugaton hasonló korú gyerekeknek a nemi identitás oktatása a lényeg). Nyugat egyenlő (ukrán) fasizmus.
9, A nyugat látványos kettősmérce alkalmazása, a dezinformációs háború csúcsra járatása azt vonta maga után hogy az oroszok is elkezdték ezeket a technikákat alkalmazni. Van is nyávogás rendesen.
10, Az orosz vezetés a társadalom konzervatív értékrendjét erősíti a demokratikus nyugati LMBTQ és egyéb színes értékrendekkel szemben, ez azonmban nyugati szemmel nézve antidemokratikus. Eredmény "A DEMOKRÁCIA" mint értékrend iránti érdeklődés elvesztése az orosz társadalomban.
Nagy vonalakban ennyi a szómenésem. Bocs egy kissé hosszúra sikeredett. Saját agyszülemény.