Valaki magyarázza már el nekem, hogy miért fosnak annyira az oroszok attól, hogy a NATO tele rakja a határaikat Tomahawk rakétákkal? Elvileg egy tömeges tomahawk csapás így is bármelyik pillanatban bekövetkezhet. És nem az fél óra tartja vissza őket, hanem vagy az, hogy nem is akarnak ilyet tenni, vagy a biztos ellencsapás tudata.
Talán azért, mert a Tomahawkot arra találták ki, hogy fűnívóban közlekedjen és elkerülje az ismert radarokat, illetve az ismeretlen helyzetűek potenciálisan valószínű telepítési helyét. Így komoly esélye van arra, hogy már csak a céltól 1-2 perc repülési távolságra lehessen észlelni, vagy ha pont a célnál nincs radar, akkor már csak akkor, ha robban. Ennyi idő pedig kevés a válaszcsapásra. Ezért veszélyes első csapásmérő fegyver.
Na meg azért mert, könnyű, nukleáris fejjel 2500-2800 km-re is elrepülhet, ezért ha Oroszországhoz kellően közel telepítik, akkor Oroszország Európai részén elérheti a fontos stratégiai célpontokat, sőt Ukrajnából még a dél-szibériai orosz rakéta bázisok is elérhetők kb. Omszkig (2500 km).
Ugye a jenkiknek ott van raktáron egy nagy csomó nuki robbanófej Tomahawkhoz. Azt meg oroszok nyilván nem hiszik el a jenkiknek bemondásra, hogy a Tomahawkok csak hagyományos fejet hordoznak és csak kisebb hatótávolságra képesek a nehezebb robbanófejjel.
Egyébként a Tomahawk pontossága miatt még hagyományos fejel is alkalmas első csapásmérő fegyvernek.
Ráadásul a Tomahawkot a rakéta közeledés jelző műholdakkal sem lehet kiszúrni, mert értelemszerűen a légkörből nem lép ki (a légkör csillapító hatása eleve elfedi az infra képét), a sugárhajtóműve sok nagyságrenddel gyengébb infra jelet produkál, mint egy interkontinentális rakéta hajtóműve. A rakétás gyorsító fokozata meg csak rövid ideig működik és még az is vagy százszor gyengébb, mint egy ICBM hőkibocsátása és légkörön belüli, alacsony magasságú, az űrből nézve csillapított.
Na igen. Hanem tök mindegy, hogy azok a rakéták Ukrajnában, vagy Németországban, vagy egy B-52esen vannak. Másrészt a te hajóid is tele vannak velük.
Németországban elméletileg bő 30 éve nem lehetnek. Amikor a jenkik Németországba kezdték telepíteni 1983-tól akkor is idegesek lettek a szovjetek és a vége az INF szerződés megkötése lett 1987-ben. Amíg a jenkik fel nem rúgták az INF szerződést, egész Európában nem lehetet (papíron) szárazföldi telepítésű Tomahawk. Meg a másik első csapásmérő eszközük a Pershing-II sem. Inkább a szovjetek is lemondtak 1987-ben a hasonló kategóriás eszközökről, amikkel amúgy sem az USA-t rakták körbe, csak ne legyen Európában jenki első csapásmérő rakéta és robotrepülő.
Mellesleg nagyon nem mindegy, hogy milyen mélységig juthat el a Tomahawk. Ha jóval távolabbról kell indítani, akkor egy sor stratégiai célpont kiesik a hatótávjából. Németországból a keleti határtól Moszkva is 1500 km, Ukrajnából pedig csak szűk 500 km. Németországból még könnyű, nuki fejjel sem jut el érdemben a Volgán túlra. Azért az a célponttól függően 1000-1300 km, ami a német és az ukrán telepítés közt van, elég sok.
Másrészt minél nagyobb távot kell megtennie, minél hosszabb ideig kell repülnie, minél több radart kell kikerülnie, annál nagyobb az esély hogy kiszúrják menet közben akár egy a jenkik számára ismeretlen helyen lévő radar bekapcsolásával, akár a levegőből, akár csak a lakosság és gyorsan feltöltik az érdekes videót, vagy gyorsan megírják többen a közösségi felületekre (hiszen jó hangos és közelről szabad szemmel is látható). Tehát ha Németországból indítják, akkor először Lengyelországon és Fehéroroszországon, vagy Lengyelországon és Ukrajnán kell áthámoznia magát. És hiába NATO tag Lengyelország, hiába a jenkik háziállata jelenleg Ukrajna, ha a jenkik a kiszivárgás veszélye miatt nem szólnak előre azon országoknak az atomháború megindításáról, akik az atomháborúba először halnának bele (hátha felébred bennük az életösztön és szólnak az oroszoknak, vagy csak megtudják az oroszok titkosszolgálati eszközökkel), akkor azért lenne felbolydulás a Lengyelországban és Ukrajnában is a röpködő tomahawkok láttán, amit az oroszok szintén észre vehetnek. Vagy a lakossági észleléseket szúrhatják ki.
Azt meg az oroszok a hajukra is kenhetik, hogy nekik is van a hajóikon Kalibr. Nem a jenkikre tudnak vele visszaütni. Ráadásul ha már a visszaütésről van szó, akkor régen rossz.
Hát anno az USA is hasonlóan reagált. Emlékszünk még a kubai rakétaválságra? Most ugyanez megy készül inverzben.
Ami ugyebár szintén úgy kezdődött, hogy a szovjetek visszaütöttek. Mert először az USA telepített közép-hatótávolságú rakétákat és robotrepülőket Angliába (Thor 1958), Németországba (Mace 1959), Olaszországba (Jupiter 1959), Törökországba (Jupiter 1959) és Japánba (Mace 1961). Ezek bőven az akkori szovjet reakcióidőn belül elérték volna céljukat, illetve a szovjetek akkor még nem rendelkeztek megfelelő műholdas és radaros rakéta közeledés jelző rendszerrel sem. Így számukra kiemelkedően veszélyes első csapásmérő eszközök voltak. Ezt elégelték meg a szovjetek és tették azt az egy dolgot, amit tehettek, hogy ők is ilyen eszközöket telepítek Kubába, majd a kubai telepítéstől való elállásért cserébe az európai telepítésű jenki fegyverek kivonását kérik.
Mindig is a jenkik voltak azok, akik első csapásmérésen törték a fejüket. Az említett eszközökön kívül a lopakodó bombázók és most az F-35 Európába telepítése is ezt szolgálja.