[BIZTPOL] Közép-Ázsia (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tadzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 007
23 212
113
Nem maga az ukrán haderő lenne probléma hanem egy elhúzódó polgár-gerilla háború!Kelet ukrajna ahol oroszok nemzetiségüek nagy számban laknak még talán könnyen is menne!Nagyobb városok elfoglalása "megtisztitása" hatalmas katonai és polgári áldozatokkal járna!Nem beszélve a beigért drasztikus szankciókról!
ezért írtam csak a keleti részt ..

"-innen csak egy lépés lenne az hogy Ukrajna keleti része is inkább ebbe a katonailag,és az ukrántól azért jobb helyzetben lévő gazdaságilag is megerősödött szövetségbe kívánkozzon."
 
W

Wilson

Guest
Valakinek nincs arról tényszerű adat hogy a kazahok hogyan használják ki az ország természetes ásványi kincseit ? mert azt tudjuk hogy Közép-Ázsia egyik legerősebb gazdasága ,jelentős kőolaj földgáz urán és réz készlettel .. mennyit adnak el ebből pl Kínának,aki egyébként ezekből szerintem bármennyit feltudna vásárolni.

KAZAHSZTÁN EXPORTJA: SZERKEZET ÉS MUTATÓK. KAZAHSZTÁN GAZDASÁG..​


2022-01-07

Kazahsztán egy állam az eurázsiai kontinens központjában. Határos Mongóliával, Közép-Ázsia országaival és Oroszországgal. Az ország Közép-Ázsia gazdasági vezetője. A FÁK-ban ez Oroszország utáni második gazdaság. Kazahsztán az eurázsiai gazdasági unió tagja. Az országban különféle ásványi anyagok vannak, amelyek elegendő mennyiségben vannak jelen. A termékek exportja nagy szerepet játszik a gazdaságban, és olyan országokra összpontosít, mint Oroszország, Kína és Közép-Ázsia. Az export szerkezetében nagy szerepet játszanak a szénhidrogének.
Image

KAZAHSZTÁN GAZDASÁG​

Kazahsztán gazdasága erősen függ Kínától és Oroszországtól. A múltban a szovjetunió határozottan befolyásolta fejlődését, amelynek része volt. Jelenleg ezen ország legfejlettebb ágazatai a mérnöki munka, a fémfeldolgozás, az olaj és a gáz, a fémek és az ásványok.
Image

A Szovjetunió összeomlása és az országgazdálkodás függetlenségének megszerzése utáni első években hibákat követtek el, amelyek a piacok elvesztéséhez és az államgazdaság romlásához vezettek.

KÖZGAZDASÁGTAN A SZOVJETUNIÓ ÖSSZEOMLÁSA UTÁN​

Oroszországhoz hasonlóan Kazahsztán a Szovjetunió összeomlása után gazdasági sokkot is tapasztalt. 1992-ben hiperinflációt figyeltek meg az országban, amelynek során az árak 2500% -kal emelkedtek. 1995-96-ban megfigyelték a stagnálást, majd a gazdaság fokozatos növekedését.

A 2000-es évek elejével a gazdasági helyzet javult, és a jelentős infláció csak néhány évben volt megfigyelhető és mérsékelt. Ilyen áremelkedéseket figyeltek meg 2007-ben, 2008-ban és 2009-ben. Most Kazahsztán gazdasági növekedése évi 4, 4%.

Ami a külső adósságot illeti, az ország GDP-jének 12% -át teszi ki (28 milliárd dollár).

FŐBB IPARÁGAK ÉS ÁSVÁNYOK​

Kazahsztánt szinte minden típusú fosszilis alapanyaggal ellátják. Ennek az országnak jelentős olaj-, földgáz- és szénkészlete van. A természeti erőforrások fő megkülönböztető tulajdonsága azonban a magas volfrámtartalom - a világ tartalékának 50% -a, urán - 21%, ólom - 19, cink - 13 és színesfémek - 10. Ezért az ország gazdaságának fő iránya a bányászat.

Image


Az ásványok nagy száma meghatározza az ipari termelés széles körű fejlődését:

  • olaj- és gázipar;
  • szén, olaj és gáz előállítása;
  • kohászati ipar;
  • gépipar és fémmegmunkálás;
  • villamosenergia-termelő és -elosztó hálózatok;
  • petrolkémiai ipar.

OLAJ- ÉS GÁZTERMELÉS​

Ezt a területet viszonylag nemrég fejlesztették ki. Az ország az első tízben van az olaj- és gázkészletek között. Ha a FÁK országait vesszük figyelembe, akkor Oroszország után a második helyen van. Az olajat elsősorban a köztársaság nyugati részén, a kaszpi-tengeri régióban nyerik. Most ez a Kazahsztán fő jövedelemforrása. Az olajat elsősorban exportálják.

Image


SZÉNBÁNYÁSZAT​

Kazahsztán az első tíz ország között van e szilárd tüzelőanyag tartalékai alapján. A szén előfordulása általában sekély, ezért bányászni elég könnyű. Az ország erőműveinek 2/3-a szénen működik. Exportál, például Oroszországba is.

KOHÁSZAT ÉS GÉPIPAR​

A kohászat réz, króm és mangán előállítására összpontosít. A fémtermékek az ország exportbevételeinek jelentős részét teszik ki. 2000-ig vezető szerepet töltött be a gyártásban, ezt követően a gépipar egyre nagyobb szerepet játszott.

Image


ENERGIA ÉS PETROLKÉMIA​

Az elektromos energia jelentősége a közép-ázsiai állam gazdaságában nagyon nagy. A fejlett ipar fenntartásához szükséges. A helyi villamos energiát villamosenergia-előállításra használják. E terület vezetői Pavlodar és Karaganda régiók.

Az olaj- és gáztermelés növekedése elősegítette a kémia és a petrolkémia fejlődését. Ráadásul gyógyszeripar is fejlődik. Ugyanakkor a finomítók hátránya miatt a termékek minősége meglehetősen alacsony.

KIVEL KERESKEDIK KAZAHSZTÁN?​

Az Oroszországgal és Fehéroroszországgal folytatott vámunióban levő szakszervezet meghatározta a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok prioritási területeit. Ezek elsősorban a FÁK országok és Oroszország. De az utóbbi időben az ország egyre inkább belép a távoli országok piacaira: Törökország, Németország, az USA, Kína és mások. Az elmúlt 10 évben a velük folytatott kereskedelem tízszeresére nőtt. Az export körülbelül 60% -a Oroszországba és a FÁK országokba irányul, országunk részesedése a legnagyobb, és pénzben kifejezve 11, 8 milliárd dollár.

Image


 
W

Wilson

Guest

MIT EXPORTÁL KAZAHSZTÁN?​

Az ország fő exporttermékei az olaj, a gáz, a szén, az elektromosság, a gépek és a fémek. Az olajfüggőség növekszik. Ezenkívül új, nagy mezőket fedeznek fel, amelyek fejlődésének eredményeként Kazahsztán kiléphet az olajtermelő országok közötti, a termelési szintek fagyasztásáról szóló megállapodásból. 2013-ban az olaj és finomított termékeinek aránya az export részesedésében 35, 2014-ben pedig már 38% volt. A szénhidrogének mellett a külső források fontos elemei a következők:
  • vas és színesfém (az összérték 33% -a);
  • ritka ércek (urán, volfrám, nikkel) - 12%;
  • mezőgazdasági termékek - 9%;
  • egyéb termékek - 10, 5 százalék.
Kazahsztán exportjának fontos részét a mezőgazdaság alkotja. Az ország jelentős részét felszántják. A gabona nagy részét exportálják. Lakónként csaknem egy tonna gabonát termesztenek. Ezek elsősorban minőségi kemény fajták. A munkaképes korú lakosság legfeljebb 16% -a foglalkozik mezőgazdasággal. Hüvelyeseket és gyökérnövényeket is termesztenek.

A növényi termékek előállítása mellett a gazdák az állatok tenyésztését is vállalják. Ezek elsősorban juhok, kecskék, tehenek, lovak, sertések, tevék. Közvetlenül Kazahsztánban tenyésztették az úgynevezett fehérfejű szarvasmarhafajtát, amelyet ma aktívan tenyésztenek a FÁK egész területén.

Az állatokon kívül itt egy madár tenyésztése is aktív. Összesen 34 millió darab van. A baromfigazdaságok évente 4 milliárd tojást termelnek. A jövőben ezen termékek egy részét exportálják. A szolgáltatások exportja fejletlen. A helyzet azonban a jövőben változhat.

Az utóbbi években az alacsonyabb olajárak és részben a fémek miatt Kazahsztán (valamint Oroszország) exportjövedelme jelentősen csökkent. Ez a gazdaság és a lakosság életének romlásához vezetett.

ÁRU-EXPORT SZERKEZETE​

A nem nyers kivitel kevésbé jelentős, mint a nyers kivitel, és mérete nem túl lenyűgöző. A szolgáltatások exportja fejletlen. Ez nagyrészt a gazdaság nyersanyag-orientáltságának tudható be. Az áruk exportjának szerkezete a következő:

  1. Műanyag és az alapokon alapuló termékek. Kazahsztán 42 521 tonna ilyen terméket értékesít, és deviza árbevétele 52 millió dollár.
  2. A második helyen az értékesítés - a textilipar. 15814 tonnát exportálnak, bevétele 41 millió dollár.
  3. Különböző italok, beleértve az alkoholosokat, és az ecet - ezek 71 474 tonna és 33 millió dollár valuta.
  4. A gömb- vagy gördülőcsapágyak mennyisége 13 283 tonna, ami a gazdaság számára 27 millió dollárt eredményez.
  5. A közlekedés és a szállítóeszközök 23 millió dollárt eredményeznek.
  6. A cukor és az édességek összesen 18 millió dollárért kerülnek értékesítésre.
  7. A mezőgazdasági zsírok hasonló devizabevételeket eredményeznek.
  8. Egyéb mezőgazdasági nyersanyagokon alapuló termékek 15 millió dollárt jelentenek az ország számára.
Sokkal kisebb szerepet játszik a fémtermékek és a vízvezeték értékesítéséből származó bevétel. Az áruk Kazahsztánba történő kivitele elsősorban a mérnöki termékekre és a szerszámgépekre koncentrál.

AZ EXPORT HELYZETE AZ ELMÚLT ÉVEKBEN​

A 2014-16-os válság után. A kazahsztáni gazdaság és az export helyzete fokozatosan javul. Növekszik az olaj és fémek ára, valamint az olajtermelés ebben az országban. 2017 első felében a nyersanyagok részesedése az export szerkezetében 86, 6% -ot tett ki, ami magasabb, mint az előző években, de még mindig alacsonyabb, mint a válság előtt. 2017-ben a külföldi olajértékesítés 4, 2% -kal nőtt az előző évhez képest. Ugyanebben az időszakban a gázkivitel 10% -kal nőtt. A fűtőolaj értékesítéséből származó bevétel csaknem kétszer, a vasérc - 38, 4% -kal, a szén - 2, 1-szeresére nőtt. Ugyanakkor bizonyos típusú nyersanyagok szállítása kissé csökkent.

A fémek szerepe az exporttermékekben az elmúlt 3 évben drámaian megnőtt. Jelenleg meghaladja a 18 százalékot, míg 2015-ig a 10-es körzetben volt. A fémértékesítés bevételei 2017. első félévében 4, 2 milliárd dollárt tettek ki.

Kazahsztán vegyi és mezőgazdasági termékek exportja negatívnak bizonyult. A kémia legnagyobb részét 2015-ben és 2016-ban, a mezőgazdasági termékek esetében pedig 2016-ban figyelték meg. A mezőgazdasági ágazat visszaesése a mezőgazdasági termékek iránti kereslet csökkenésével jár Iránban és Üzbegisztánban.

Az exportműveletek részarányának enyhe csökkenését észlelték a mérnöki termékek. 2016 és 2017 között 0, 8 százalékkal (2-ről 1, 2-re) csökkent. Ugyanakkor a textilkereskedelem fokozatosan növekszik. A kazahsztáni ruházatok fő vevője most Kína. Alig egy év alatt az ilyen típusú termékek eladása az Égi Birodalomban 1, 9-ről 58, 5 millió dollárra növekedett. Ugyanakkor a kínai ruházat importja 33 millió dollárt tett ki.

A kazah vízvezeték, műanyag csövek és csövek fő vevője Oroszország. A növényi termékeket és a tejtermékeket Oroszország és Kirgizisztán aktívan vásárolja. Türkmenisztánban is jól értékesít.

A zsírok fő importőre Kirgizisztán. Nagyon sok Üzbegisztánba és Kínába megy. Oroszország a vezető kazahsztáni cukor importjában.
És a csapágyak fő és szinte kizárólagos vásárlója Oroszország. Az alkoholos és alkoholmentes italokat Oroszországba és Kirgizisztánba exportálják.
Image

Így az Oroszország és a Kazahsztán közötti kereskedelem döntő szerepet játszik ennek az ázsiai országnak a gazdaságában.

MIT VÁSÁROL KAZAHSZTÁN?​

Kazahsztán exportja és importja összekapcsolódott. Ez az ország kevés csúcstechnológiai terméket állít elő, és külföldről kénytelen importálni. Az áruk exportja Kazahsztánba Oroszországból a következő:
  • olajfinomító termékek;
  • atomreaktorok és ipari kazánok;
  • járművek, a vasút és a villamos kivételével;
  • mechanika és berendezések;
  • fűrészáru;
  • műanyag termékek;
  • elektronika.
 
W

Wilson

Guest
Kb minden ex szu országnál jobbak az Oroszország gazdasági mutatói, úgy, hogy 7 éve szét szankciózzák az arcukat, azóta orli fel az ukrán hadsereget, szétcsapták a szakállasokat, részben kistafírungozták a szíreket, túlélték a Covid-ot, a 20 dolláros olajat,meg mindent is.
Marginális államadósságuk van, rengeteg aranyuk, meg minden ásványkincsuk, energia hordozójuk is.
Az ex szu országok kb a 60 éve épult szovjet iparra, infrastruktúrára vannak utalva a mai napig, lófaszt fejlesztettek az utóbbi 30 évben.
Oroszország a régió svájca, eszi, nem eszi, nagyon el vagytok tévedve Oroszország gazdasági, katonai, politikai erejével kapcsolatban.
Nem usa, vagy ny EU, de ott ök a spillerek.
Meg sem érezték a Krímet....
Simán felemelnék maguk mellé a régió országait, ha lenne rá közös akarat.
Megérezték a Krímet hidd el nekem....

Itt egy cikk, hogy mi történne ha Oroszország megtámadná Ukrajnát...

 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 819
30 431
113
Szerintem nagyon is érdeke amerikának, a NATO-nak ez a kazah buli. Ruszkiknak nyitottak egy frontot, amire figyelni kell, hírszerzési kapacitásokat fordítani rá, politikai lépéseket tenni a kedvező stabilizálás kialakulásának érdekében, katonai erőket mozgósítani, bevetni, ezek kapacitása elvonható az ukri határtól...

Szerintem ezért folyik ami folyik.
"A legnagyobb párt a Nur Otan, a Haza Fénysugara pártja, amelyet az elnök Nazarbajev vezet."
(forrás:wiki)
Az senkinek nem tűnt föl, hogy a "Nur Otan" visszafelé "NATO run"? :D
Ismét kötekedsz. Amint írtam , ha a nacionalisták kerülnek hatalomra! Jelenleg ilyen nem fenyeget. Képzeld vannak más tervek is Bajkonurral és érdeklődő országok is. Ha lejár a bérleti szerződés , 2050 után a tervek szerint az ESA és Izrael akarja használni.

p.s Nem tehetek róla, hogy te nem rendelkezel háttértudással . :)
A törököknek is jól jönne...
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 897
5 204
113
ezért írtam csak a keleti részt ..

"-innen csak egy lépés lenne az hogy Ukrajna keleti része is inkább ebbe a katonailag,és az ukrántól azért jobb helyzetben lévő gazdaságilag is megerősödött szövetségbe kívánkozzon."
Ha cserébe "kizárják"az oroszokat a nemzetközi bankrendszerből akkor az padlóra is küldené őket!Persze Kína "kisegítheti"őket de kérdés annak mi lenne az ára!
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 323
113
Na akkor induljunk ki abból a 60%-ból ha annak a 30%-a fegyveres ellenállásba vagy bármilyen ellenállásba kezd az orosz megszállók ellen az oroszok nagyon keserves helyzetben lesznek, és a megszállás iszonyatos költségei még jobban kilőnek....Na ezt az árat szerintem Oroszország nem tudja és nem is akarja megfizetni, úgy hogy cserébe gyakorlatilag nem kap semmit..m
A civil ellenállás annyit fog érni, mint lepkefing a tornádóban.
A civil ellenállást brutálisan le fogják törni (ebben van gyakorlat) - már ha lesz -, mert egyik civilnek sem lesz kedve nagyon harcolni, ha a reguláris erőket szétcsapják.

Először is teljesen lekapcsolják a jelenleg az USA és a Nyugati nagyhatalmak ellenörzése alatt lévő pénzügyi és bankrendszerről...Ez kb akkora hatással lenne az orosz gazdaságra mintha atombombát dobnának Moszkvára.....
Mit érdekli az őket? Idei hír.
Tételezzük fel, hogy az oroszok elzárják a gázcsapot de ez ugyanúgy fájna az orosz gazdaságnak is sőt még jobban hiszen a háború miatt elrendelt gazdasági szankciók miatt nagyon rossz helyzetbe kerülne az orosz gazdaság aminek ugye a háború és a megszállás költségeit is fizetnie kellene...
Az oroszok éppen most gyüjtik a pénzt a háborúra a megemelkedett energiahordozó árakkal. De az elzárás után is köszönik jól meglesznek.
A Power of Siberia már szállít.
Az a helyzet, hogy ott van a szemed előtt egy tiszta 2 lépéses matt helyzet, de nem ismered fel.
Képen mutatom, hogy gyorsabban leesen:
main-qimg-45c70e28c24f77abf01e56c1a90ca1d2

Az utolsó előtti lépést pontosan a jelenlegi események adják. Éppen most teszi rá a kezét a Kazak vonalra. Tehát nem tudja Kína már megkerülni Oroszországot, ha olcsóbb szénhidrogént akar. A megemelkedett árak meg kompenzálni fogják az EU-nak szállítandó kiesett bevételeket.
Kínával lehet, hogy megmaradnak a dollár elszámoláson, de amit maga nem tud megtermelni, azt elbarterezi a kínaiakkal. A kínaiak meg szarni fognak az USA szankciókra. Pláne, ha ők meg megindulnak Taiwan ellen....
Putyin életműve szerintem az, hogy egy gazdaságilag és politikailag széthullófélben lévő Oroszorszàg helyzetét minden téren stabilizálta és újra fajsúlyos szereplővé tette a világpolitikában ezt hülye lenne Ukrajna kedvéért kockára tenni.....
Bár a SZU-ból a Balti államokat már elvesztette, de addig nem lesz stabil világhatalom, amíg az ütközőzónáját vissza nem szerezte Oroszország.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 349
9 937
113
Úgy látszik az ország intenzív gerillaharc terepe lett. Habár próbálja a haderő és a nemzeti gárda ellenőrizni a közlekedést, a városok között képesek mozogni a felkelők. Az, hogy a békés tüntetők (még mindig vannak ilyenek is) közé lőne bárki, egyelőre nem látszik igaznak. Ahogyan az elnök állításaival szemben az sem, hogy helyreállt az alkotmányos rend. Láthatóan a gerilláknál van a kezdeményezés, pl. Almatiból átszivárogtak Taldykorganba is.

Az almati katonai akadémia kadétjai kézitusában (gyalogsági ásókkal, botokkal) védték az épületüket több hullámnyi fegyvertelen, de erőszakos támadással szemben. Az intézmény parancsnoka életét veszítette.

Most jön a jó rész:
Tokajev szerint a felkelők egy összeesküvés révén az állami struktúráktól, katonai szervezetektől kapták a szükséges kommunikációs eszközöket, és valószínűleg egy rakat fegyvert is. Ha jól rakom össze valahogy megint felmerült Nazarbayev unokaöccsének neve, a tegnapi FSG-s repülőzés után ismét...
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 819
30 431
113
"Január 4-én tömeges tiltakozások törtek ki Közép-Ázsia leggazdagabb posztszovjet országában, Kazahsztánban. A tiltakozás formai oka az volt, hogy január 2-án 14 centről 28 centre drágultak a cseppfolyósított kőolaj literenként."

 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha cserébe "kizárják"az oroszokat a nemzetközi bankrendszerből akkor az padlóra is küldené őket!Persze Kína "kisegítheti"őket de kérdés annak mi lenne az ára!
Erre én nem fogadnék nagyobb összegekben.
Az Oroszoknak és a Kínaiaknak is megvan a maguk SWIFT alternatív rendszerük (orosz - FMS Financial Messaging System; kínai - CIPS Cross-border Interbank Payment System)
Az Oroszok és a Kínaiak között leginkább azon megy a vita hogy melyikük rendszerével váltsák le a SWIFT et....
A döntést egy esetleges USA szankció jelentősen felgyorsítaná
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 897
5 204
113
Erre én nem fogadnék nagyobb összegekben.
Az Oroszoknak és a Kínaiaknak is megvan a maguk SWIFT alternatív rendszerük (orosz - FMS Financial Messaging System; kínai - CIPS Cross-border Interbank Payment System)
Az Oroszok és a Kínaiak között leginkább azon megy a vita hogy melyikük rendszerével váltsák le a SWIFT et....
A döntést egy esetleges USA szankció jelentősen felgyorsítaná
Ezt értem de itt kérdés a Kínaiak mit kérnek "cserébe"!
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 921
13 098
113
Ezt értem de itt kérdés a Kínaiak mit kérnek "cserébe"!

Semmit. Nekik is elemi érdekük.

Amúgy ha pénzügyileg elszigetelnék Oroszországot a nyugattól, azzal Kína eleve nyerne, hiszen vélhetően olcsóbban és nagyobb mennyiségben jutna az orosz energiahordozókhoz és nyersanyagokhoz, nem kellene árversenyt folytatnia ezekért az USA vazallusaival (az EU-t is ideértve), vagy legalábis a nyugati irány többlet költségekkel járna az oroszoknak és ezt a kínaiak árelőnyként élvezhetnék.

Megjegyzem ehhez azért messze nem elég pusztán a SWIFT-ről lekapcsolni őket. A SWIFT-ről lekapcsolás nem egyenértékű a "kizárják az oroszokat a nemzetközi bankrendszerből" esettel. Ahhoz effektív hatóságilag meg kell tiltani az összes nyugati ország összes pénzintézetének bármilyen tranzakciót az oroszokkal, akár közvetlenül, akár közvetve. A SWIFT csak egy nemzetközi bankközi kommunikációs eszköz, ami simán megkerülhető.
Cserekereskedelmet pedig még pénzügyi elszámolás nélkül is lehet folytatni. Szóval a tényleges kereskedelmi elszigeteléshez vagy a fizikai kapcsolatokat, útvonalakat kell elvágni, gyakorlatilag blokádot létrehozva, vagy jogilag meg kell tiltani a kereskedelmi ügyleteket, és ezt be kell tartatni. Ez azért elég nehezen megvalósítható.
 
W

Wilson

Guest
A civil ellenállás annyit fog érni, mint lepkefing a tornádóban.
A civil ellenállást brutálisan le fogják törni (ebben van gyakorlat) - már ha lesz -, mert egyik civilnek sem lesz kedve nagyon harcolni, ha a reguláris erőket szétcsapják.
Ebben én nem bíznék, az erőszak erőszakot szül....Egy országot megszálló haderőként fegyverekkel nem lehet uralni....
Dehogyisnem hogy érdekelné őket, ha lekapcsolják Oroszországot pl a SHWIFT rendszerről egy ideig Oroszországnak súlyos zavarokkal kellene szembenéznie a határain átnyúló fizetések terén, amely miatt zsugorodhat az orosz gazdaság és a rubel árfolyama is zuhanó repülésben kezdene rövid távon
ezeket a hatásokat az Oroszország által kiépített pénzügyi üzenetközvetítő rendszer csak mérsékelni tudná de megakadályozni nem. Mivel az orosz SPFS csak hétköznapokon és csak munkaidőben küldhet fizetési üzeneteket ráadásul csak rövidebb üzenetek elküldését teszi lehetővé,Oroszország képes lenne átállni de még jó ideig hatalmas sokk lenne az orosz gazdasági rendszer számára a nemzetközi SHWIFT rendszerből való kitiltása...

Ehhez jönne, hogy a Nyugat egyből kemény szankciókat vezetne be pl az orosz elithez kötődő, állami tulajdonú pénzintézetek ellen például VEB és a RDIF /Russian Direct Investment Fund/ (Orosz Szuverén Befektetési Alap) ellen. E két bank szankcionálása hatásosabb , mintha Oroszország teljes bankrendszerét elvágnák a SWIFT-től
A VEB az orosz kormány fejlesztési bankjaként és fizetési megbízottjaként működik.

A vezető lakossági bankokat is , a Sberbank és a VTB megcéloznák. Míg a szankciók bevezetése jelentős gazdasági zavarokat okozna a bankok hatalmas piaci részesedése miatt,így közvetlenül az egyszerű orosz állampolgárok lennének a célkeresztben.


És ez csak két példa, ha az általad felvázoltak szerint az oroszok erre válaszul lekapcsolják a gázt akkor még nehezebb helyzetbe hozzák a saját gazdaságukat....
És amelynek fizetnie kéne Ukrajna megszállásának költségeit is...
Az oroszok éppen most gyüjtik a pénzt a háborúra a megemelkedett energiahordozó árakkal. De az elzárás után is köszönik jól meglesznek.
A Power of Siberia már szállít.
Az a helyzet, hogy ott van a szemed előtt egy tiszta 2 lépéses matt helyzet, de nem ismered fel.
Képen mutatom, hogy gyorsabban leesen:
main-qimg-45c70e28c24f77abf01e56c1a90ca1d2

Az utolsó előtti lépést pontosan a jelenlegi események adják. Éppen most teszi rá a kezét a Kazak vonalra. Tehát nem tudja Kína már megkerülni Oroszországot, ha olcsóbb szénhidrogént akar. A megemelkedett árak meg kompenzálni fogják az EU-nak szállítandó kiesett bevételeket.
Kínával lehet, hogy megmaradnak a dollár elszámoláson, de amit maga nem tud megtermelni, azt elbarterezi a kínaiakkal. A kínaiak meg szarni fognak az USA szankciókra. Pláne, ha ők meg megindulnak Taiwan ellen....
Kína sem hagyhatja figyelmen kívül Amerikát hiszen nagyon jelentős volumenben kereskedik vele, és azt érdemes tudni, hogy Kína a népessége miatt folyamatosan rá van kényszerítve arra, hogy a gazdasága folyamatosan bővüljön......

De visszatérve Oroszországra a most a megnövekedett energia árából bezsákolt pénzt nem háborúra hanem a saját gazdasága megerősítésére fogja költeni amit a szankciók és a covid megtépázott. Kína eddig is Oroszországtól szerezte be az olcsóbb szénhidrogént soha sem akarta kikerülni ezért építették ki a pl a Szibériai Ereje gázvezetéket.....
Bár a SZU-ból a Balti államokat már elvesztette, de addig nem lesz stabil világhatalom, amíg az ütközőzónáját vissza nem szerezte Oroszország
Szerintem meg pont azzal szerezte vissza a stabilitását, hogy megakadályozta Ukrajna NATO tagságát és, hogy pl a Közép-ázsiai államokat (Kínával megosztva) a saját érdekszférájába tartotta......